sony hdv

Marcin_s

Member
RaAaF napisał:
Czy jakość w materiału nagranego kamerą Sony HC3 w HD powala rozdzielczością Hd ??
Innymi słowami , czy jest powalająca różnica pomiedzy materiałem HD a nagranym w formacie DV tą samą kamerą sony HC3 ?
tu recenzja/opis
http://www.camcorderinfo.com/content/Sony-HDR-HC3-Camcorder-Review.htm - recenzja wersji US najdokladniejsza jaka widzialem

sampli musisz sobie poszukac
downsampling ho DV wychodzi bardzo dobze pozatym ona kreci prawdziwe 16:9 a nie rozciagane
 

andy95

New member
szarp napisał:
zgubiona klatka (-tki), które nie dają się odczytać z taśmy (bądź źle się zapisały).

Skoro przepływność jest na 25Mbit/s to znaczy że kompresja jest większa... a szkoda bo do dalszej obróbki dobrze byłoby mieć jak najmniejszą. Ale pewnie gostkom z Sony nie chciało się zmieniać mechanizmu nagrywającego na kasetę ( musiałby szybciej taśmę przesuwać a to pewnie i głowica inna i trybiki ...) więc olali i zostało tak .

Obawiam sie ze musieliby zrobic duzo lepsze tasmy bo jak napisalem na zwyklych zdazaja sie dropy. A to byloby prawdopodobnie i trudne i kosztowne zarazem.
 

Marcin_s

Member
andy95 napisał:
Obawiam sie ze musieliby zrobic duzo lepsze tasmy bo jak napisalem na zwyklych zdazaja sie dropy. A to byloby prawdopodobnie i trudne i kosztowne zarazem.
Niestety standard zaproponowany przez SONY opiera sie na Mpeg2 - to co wlasnie wprowadza panasonic i jeszcze kilku to kodek H264 i mpeg4 - daje to o wiele lepszy obraz przy przepywowsci na poziomie ponad 2 krotnie mniejszym w stosunku do mpeg2. Panasonic bedzie mogl wiec zapisywac na nosnikach typu karty i mini dvd. niestety jest to koncepcja standartu a nie istniejacy produkt
 

Bor-man

New member
andy95 napisał:
Obawiam sie ze musieliby zrobic duzo lepsze tasmy bo jak napisalem na zwyklych zdazaja sie dropy. A to byloby prawdopodobnie i trudne i kosztowne zarazem.

To nie jest kwestia "olania". Po prostu zastosowanie nowych mechanizmów lub całkiem innego nosnika zwiekszyłoby koszty zmian standardu. Jak zresztą ktoś wcześniej zauważył taśmy HD są dostępne. W sobotę / niedzielę zamierzam sprawdzić jakie są róznice jakości na zwykłych taśmach w stosunku do HD. Chetnie podzielę sie opinią.
 

Bor-man

New member
Marcin_s napisał:
Niestety standard zaproponowany przez SONY opiera sie na Mpeg2 - to co wlasnie wprowadza panasonic i jeszcze kilku to kodek H264 i mpeg4 - daje to o wiele lepszy obraz przy przepywowsci na poziomie ponad 2 krotnie mniejszym w stosunku do mpeg2. Panasonic bedzie mogl wiec zapisywac na nosnikach typu karty i mini dvd. niestety jest to koncepcja standartu a nie istniejacy produkt

Koncepcja mpg4 brzmi zachęcająco i na pewno jest perspektywiczna. Coś jednak stoi na przeszkodzie aby tego rodzaju kodek zastosować w kamerze skoro praktycznych (handlowych) zastosowań nie ma. Myślę, że tym czymś jest szybkość działania procesorów aplikowanych w kamerach i nie tylko w nich, a wkonsekwencji jakość materiału wynikowego w kontekście ceny sprzętu. Szczególnie H264 to kodek wymagający dużej mocy obliczeniowej, więc w chwili obecnej raczej niedostępny dla kamer. Oczywiście zdarzają się rozwiazania rynkowe oparte o mpg4 - np. filmy realizowane w niektórych aparatach cyfrowych, ale nie jest to HD.
 

Marcin_s

Member
Bor-man napisał:
Koncepcja mpg4 brzmi zachęcająco i na pewno jest perspektywiczna. Coś jednak stoi na przeszkodzie aby tego rodzaju kodek zastosować w kamerze skoro praktycznych (handlowych) zastosowań nie ma. Myślę, że tym czymś jest szybkość działania procesorów aplikowanych w kamerach i nie tylko w nich, a wkonsekwencji jakość materiału wynikowego w kontekście ceny sprzętu. Szczególnie H264 to kodek wymagający dużej mocy obliczeniowej, więc w chwili obecnej raczej niedostępny dla kamer. Oczywiście zdarzają się rozwiazania rynkowe oparte o mpg4 - np. filmy realizowane w niektórych aparatach cyfrowych, ale nie jest to HD.
cel uswieca srodki... to tak jak nowe karty NVIDIA... Mozna w koncu uzyc dedykowanego procesora - zawsze mozna traktowac to jako sugestie w ktora strone to wszystko bedzie szlo.... http://www2.panasonic.com/webapp/wc...6065257150&surfModel=Content05102006065257150

na razie mamay Mpeg2 i piwerwsze kamery amatorskie w 1080i na pewno bijace na glowe amatorskie kamery SD - miniDV
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Kamera Sony HC3 dobrze współpracuje z nasadką stereoskopową Nu View a więc już amatorsko można filmować 3D HD. Rewelacja. Ale jej bezkonkurencyjność dla mnie polega na tym, że posiada złącze LANC, poprzez które można się z kamerą porozumiewać elektronicznie. Jest takie urządzenie o nazwie ste-fra LANC, które wykorzystuje to łącze do sterowania dwoma kamerami i umożliwia filmowanie trójwymiarowe jeszcze o wyższej jakości niż z nasadką Nu View. Ja kupiłem ste-fra LANC w Niemczech - jest to genialne urządzenie, bo pozwala kontrolować
synchronizację dwóch kamer oraz dokładnie w tym samym czasie rozpocząć nagrywanie i go zakończyć. Można także w obu kamerach jednocześnie sterować ZOOM-em. Tak więc dzięki Sony filmowanie 3D HD stało się faktem. Można więc już IMAX mieć w domu. Nasadka Nu View jest rozwiązaniem kompromisowym w 3D ale ste-fra LANC to już coś na co amatorzy filmów trójwymiarowych czekali od lat.
 

hawk70

New member
Witam. Od 2 dni jestem szczęśliwym posiadaczem kamery HC3E. Poprzednio miałem prostą kamerę cyfrową Panasonic-a na kasetki mini DV. Jakość mi średnio odpowiedała. Obraz wydawał się sztuczny i nijaki. Już myślałem, że to po prostu właściwość technologii cyfrowej. Po zakupie HC3E już wiem, że się myliłem. Wyświetlenie nagrania na tej kamerze na telewizorze KDF 50" po prostu mnie powaliło. Obraz wprost przepiękny. Poziom szczegółowości niewiarygodny. Polecam wszystkim. Jedna łyżka dziegciu - zdjęcia mimo iż w rozdzielczości 4 megapixeli (miałem nadzieję, że będę mógł brać ze sobą już jedynie kamerę a nie kamerę i aparat) niestety nie są tak dobre jak z aparatu 4 megapixele. To po prostu jedynie substytut. Niezły - tym niemniej substytut. Muszę jeszcze rozpracować jak nagrać materiał w jakości HD na komputer.
 

hawk70

New member
Sorry, że w oddzielnym poście ale chciałem oddzielić moje wrażenia od prośby o pomoc. Jak pisałem odtwarzanie na TV przez HDMI to po prostu poezja. Chciałbym jednak zgrać sobie materiał na komputer, obrobić i zapisać w formacie HD w pliku *.mpg. Dotychczas korzystałem z programu bodajże ULEAD VIDEO studio w wersji 8.0. Materiał ściągałem przez kabelek na kartę zainstalowaną w komputerze. Wszystko działało super. Teraz jednak program pluje, że nie widzi kamery i nie chce z niej ściągać. BARDZO PROSZĘ O POMOC. Gdzie jest błąd: mam wymienić kabelek, kartę, oprogramowanie? Dodam, że do kamery nie miałem załączonej żadnej płytki z oprogramowaniem (a może powinna jakaś być?).
 
Ostatnia edycja:

Marcin_s

Member
Czytalem posty na jednym z US forum - problem jest w 2 miejscach. 1) Trzeba poeksperymentowac przy zrzucie z ustawieniami kamery 1) bardziej prozaiczny - Soft moze nie supportowac HDV
 

Jaros

New member
Gratuluje zakupu!
Ja też już się w zasadzie zdecydowałem na HC3E i tylko czekam aż pojawią sie w magazynie Sony'ego w Polsce. Pierwsza i jak na razie ostatnia dostawa tych kamerek juz sie rozeszła i w chwili obecnej można je kupić tylko w tych firmach które kupują towar na półkę. Sprowadza sie to niestety do znacznie wyzszych cen - moge poczekac te 2-3 tygodnie i zaoszczedzona kasę wydac na dodatkowe baterie, torbę i ewentualnie lampę :) (wiem, że HC3E nie ma wbudowanej lampy poza blyskową - może jakies uwagi, czy jest wogóle potrzebna - niby wystarczy jej malo światla, ale spada wtedy zauważalnie jakosc. Przy nagraniach w kosciele czy w mieszkaniu przy sztucznym oswietleniu moze jednak lampa by sie przydała).
Co do edycji, to z tego co ja wiem Ulead 8 nie obsługuje formatów HD. Dopiero do Uleada 9.0 można ściągnąć pluginy HDV i mpeg-4, które pewnie to zmienią (i zapewne pozwolą na zgranie filmów na dysk). Takze Adobe Premiere moze obrabiac format HD, ale tez tylko nowsze wersje. Na pewno daje sie to zrobic, bo z netu sciagnełem 150MB filmik nakręcony przez jakieoś niemca z próbkami ujęć w różnych warunkach (przeskalowany do 720p) - w zasadzie poza tym, że obraz wydaje się drżeć nieco ponad normę (moze mu rece drżały z radości ;-) ), to w pozostałych aspektach jest po prostu perfekcyjny.
Czekam na kolejne wrażenia z zabaw kamerką :)
 

hawk70

New member
Nie nagrywałem w kościele więc być może lampa może się przydać ;-). W sklepie kupować nie warto. Ja kupiłem w tym miejscu co zawsze i dałem 4550 i oczywiście dostałem fakturę. Porównując to do ceny sklepowej trzeba być naprawdę bogatym lub nawiedzonym aby kupować w sklepie. Dzięki za podpowiedź. Właśnie wrzuciłem w emula nowe wersje ;-). Jak dojdą od razu testuję.
 

Marcin_s

Member
Jaros napisał:
Gratuluje zakupu!
Ja też już się w zasadzie zdecydowałem na HC3E i tylko czekam aż pojawią sie w magazynie Sony'ego w Polsce. Pierwsza i jak na razie ostatnia dostawa tych kamerek juz sie rozeszła i w chwili obecnej można je kupić tylko w tych firmach które kupują towar na półkę. Sprowadza sie to niestety do znacznie wyzszych cen - moge poczekac te 2-3 tygodnie i zaoszczedzona kasę wydac na dodatkowe baterie, torbę i ewentualnie lampę :) (wiem, że HC3E nie ma wbudowanej lampy poza blyskową - może jakies uwagi, czy jest wogóle potrzebna - niby wystarczy jej malo światla, ale spada wtedy zauważalnie jakosc. Przy nagraniach w kosciele czy w mieszkaniu przy sztucznym oswietleniu moze jednak lampa by sie przydała).
Co do edycji, to z tego co ja wiem Ulead 8 nie obsługuje formatów HD. Dopiero do Uleada 9.0 można ściągnąć pluginy HDV i mpeg-4, które pewnie to zmienią (i zapewne pozwolą na zgranie filmów na dysk). Takze Adobe Premiere moze obrabiac format HD, ale tez tylko nowsze wersje. Na pewno daje sie to zrobic, bo z netu sciagnełem 150MB filmik nakręcony przez jakieoś niemca z próbkami ujęć w różnych warunkach (przeskalowany do 720p) - w zasadzie poza tym, że obraz wydaje się drżeć nieco ponad normę (moze mu rece drżały z radości ;-) ), to w pozostałych aspektach jest po prostu perfekcyjny.
Czekam na kolejne wrażenia z zabaw kamerką :)
i zmontowany a AVIDzie XPRESS PRO HD
 

hawk70

New member
Hurraaa - Sukces.
Dzięki wszystkim za pomoc. Ściągnąłem ULEAD VIDEO STUDIO v 10 i udało mi sie już zrzucić film na dysk twardy. Po dodaniu efektów wyeksportowałem go do pliku *.wmv (sam jestem ciekaw dlaczego do *.wmv skoro wszędzie ustawiałem *.mpg) w formacie 1280*720 czyli "małym" HD. Teraz walczę o eksport w formacie 1080i, w którym nagrywa przecież kamera ale jak sądzę muszę po prostu powalczyć z ustawieniami programu. W każdym razie eksport udany. W sofcie sporo opcji pod format HDV a ekekt końcowy super.
 

RaAaF

New member
hawk70 napisał:
Hurraaa - Sukces.
Dzięki wszystkim za pomoc. Ściągnąłem ULEAD VIDEO STUDIO v 10 i udało mi sie już zrzucić film na dysk twardy. Po dodaniu efektów wyeksportowałem go do pliku *.wmv (sam jestem ciekaw dlaczego do *.wmv skoro wszędzie ustawiałem *.mpg) w formacie 1280*720 czyli "małym" HD. Teraz walczę o eksport w formacie 1080i, w którym nagrywa przecież kamera ale jak sądzę muszę po prostu powalczyć z ustawieniami programu. W każdym razie eksport udany. W sofcie sporo opcji pod format HDV a ekekt końcowy super.
Zamówiłem dziś HC-3 ----bedzie w piątek....4,7k zł w sklepie i mają coś jeszcze urwać . Zobaczymy ...
Mam prośbę - czy możesz zamieścić na forum czego używałeś do obsługi na PC materiału z kamery Sony HC-3 (sprzęt -oprogramowanie)
może rodzaj jakiegoś wademekum ....
Albo uwidocznić przynajmniej jakie są kruczki i gdzie czego szukać ?
A może to zbędne i nie warto tym ludzi zanudzać ?
Ja się troszke obawiam bo nie robiłem jak dotąd montaży z kamery cyfrowej, a tu mamy do czynienia z dośc kłopotliwym jak narazie formatem .
pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:

Marcin_s

Member
RaAaF napisał:
Zamówiłem dziś HC-3 ----bedzie w piątek....4,7k zł w sklepie i mają coś jeszcze urwać . Zobaczymy ...
Mam prośbę - czy możesz zamieścić na forum czego używałeś do obsługi na PC materiału z kamery Sony HC-3 (sprzęt -oprogramowanie)
może rodzaj jakiegoś wademekum ....
Albo uwidocznić przynajmniej jakie są kruczki i gdzie czego szukać ?
A może to zbędne i nie warto tym ludzi zanudzać ?
Ja się troszke obawiam bo nie robiłem jak dotąd montaży z kamery cyfrowej, a tu mamy do czynienia z dośc kłopotliwym jak narazie formatem .
pozdrawiam
Pamietaj ze zawsze mozesz zrzucicz kamery ten material jako zwykle SD ale w prawdziwym 16:9.
Pracuje na Macintoshu - o sofcie nie pisze bo uzywam jedynie makowego FCP Studio. Jesli idzie o sprzet zasada jest prosta i uniwersalna - Mocny procesor najlepiej 2 rdzeniowy, oraz szybkie dyski najlepiej "zestrapingowane" w RAID0. Na dyskach trzeba miec porzadek bo RAID spowalnia jak jest zasmiecony danymi. Mozna kupic gotowa zewnetrzna macierz Maxtora 600 Gb za ok 1500 zl plus Kontroler PCI-X z Firewire800 i cieszyc sie sporym wzrostem predkosci transferow
 

RaAaF

New member
Sony Hdr Hc-3

Jestem parę dni pozakupie Sony HDR HC-3!!!!
Pofilmowałem, ponagrywałem , wróciłem do domu i .....zdębiałem!!!
Za żadne skarby nie kupiłbym bym już kamery która nie rejestruje w formacie HD!!!!
REWELACJA- polecam każdemu.
Nawet jeżeli jest wadą kłopotliwość jaką niesie ze sobą ten format (obróbka), to oglądanie tego co się nakręciło w formacie HD daje olbrzymia przyjemnośc i zapiera dech, nawet beż montażu !!!
Nakręciłem parę ujęć które do złudzenia przypominają obrazy emitowane w sklepowych reklamówkach HD.
Jestem niezmiernie zadowolony.....
Zamówiłem jeszcze obudowę wodoszczelną, po tym jak zobaczyłem jakośc nakręconego materiału.
Jedyny kłopot to to że nie mam na czym tego montowac ale z tym się nie pali. Poczekam.
Większości żeczy o tej kamerce jeszcze nie wiem ( brak czasu ) i kręciłem na zwyłych nastawach bez kombinacji. Nie ma sie do czego przyczepić z punktu widzenia wymagającego amatora. Szkoda tylko że nie rejestruje dżwieku 5:1, mam jednak ndzieje że można dokupic będzie mikrofon który to umożliwi (pewności nie mam).
Jest jednak jedna wada :)
Mianowicie kamera ma polskie menu i instrukcje w języku polskim która o ironio odnosi sie tylko i wyłącznie do menu kamery w jezyku angielskim. Screeny z wyświetlacza kamery są w instrukcji zamieszczone w języku angielskim .
Poza tym bajka.

Może powinienem to zamieścić gdzieś indziej ....
jak tak to prosze mnie poprawic .
 
Ostatnia edycja:
Do góry