SONY CX690 vs PANASONIC SD909

marder

Member
Mnie interesuja z ciekawosci roznice miedzy 900 a 909 a caly czas cos innego piszesz, nie nabijajmy niepotrzebnych postow.
W przypadku zeszłorocznych modeli (sd700, sd707) były to te same kamery, z tym ze sd707 była podobno przeznaczona tylko na rynek niemiecki, a u nas sprzedawana taniej niż ta z oficjalnej dystrybucji. Myślę, że w tym roku jest podobnie.
Także przymierzam się do zakupu SD900 bądź SD909
Mam pytanko do kart jakie obsługuje ta kamera.
Czy jeżeli chcę nagrywać 1080p 28 Mbit/s to muszę kupić kartę z zapisem maks większym niż 28 Mbit/s ?? Zauważyłem że większość kart SDHC ma zapis tak do 24-27 Mbit/s Czy to znaczy że jeżeli będę chciał na takiej karcie nagrać materiał w najwyższej jakości to film nie nadąży się zapisywać na karcie ?? Jaką kartę polecicie 16GB żeby nie było problemu, nie za drogą.
Aha no i ile minut zmieszczę w 1080p 28 Mbit/s na takiej karcie 16GB około ?
Tutaj masz link do instrukcji, na stronie 154 jest tabelka z przyblizonym czasem nagrywania w róznych trybach jakosci na poszczególnych kartach pamięci. Ja używam karty 32 GB i uważam, ze jest w sam raz, 16 GB to może by za mało, szczególnie gdy zechcesz sfilmować np 2-godzinną imprezę. I lepiej celuj w kartę co najmniej klasy 6, tak dla pewności.
 
Ostatnia edycja:

ArtiW

New member
Fajny wątek.
Muszę przyznać, że również porównywałem te dwie kamery (na razie bez oględzin). Również bliższy jestem SD909.
Opisy i recenzję są raczej na korzyść Panasonica, choć to zawsze jest obiektywne. Obiektyw Leica'i do mnie przemawia.

Chyba na szczęście, w tej kategorii cenowej (ok. 4 tysi) jest dość wąski wybór, więc decyzję można podjąć dość szybko.

Ciekaw jestem dalszych opinii użytkowników.

Znalazłem taki link, może komuś się przyda:
HD camcorder reviews/tests and comparison of Panasonic HDC-SD909 and Sony HDR-CX690 Best values highlighted sorted by score
 

ArtiW

New member
Mam do was dwa pytania:
1. Przyłączam się do pytania Seby: jaka jest różnica między 900 a 909? Chodzi oczywiście o różnice w funkcjonalności kamer.
2. Czy różnica miedzy TM a SD polega tylko na wbudowanej 32GB pamięci w TM?
 

ArtiW

New member
Dzięki za szybką odpowiedź.
Zatem pewnie pójdę w kierunku TM + dodatkowa karta.

Nęci mnie jeszcze sony cx700... Jakoś mentalnie :) bliżej mi do panasonica, choć cx700 prezentuje się bardzo dobrze.
 

Seba_Fan

New member
Bez reklam
1. Nie ma różnic
2. Tak


właśnie zamierzam przeczytać instrukcje może czegoś się więcej dowiem, ale wygląda na to że tu chodzi o rynki, tak więc od Turka jest 909 model, a u nas będzie 900. Jednak będę pewny po przeczytaniu instrukcji, w Sony zrobi lat że takie drobne różnice składały się w posiadanie GPS.
Panasonic SD909 jest już w sprzedaży, ale nie u nas tak wiec ewidentnie widać, że są dwa modele na różne rynki 909 i 900 + podział NTSC i PAL.
Uwaga z gwarancją na 909 chyba w PL Panasonic nie przyjmnie tego, trzeba odesłać tam gdzie kupiliśmy a oni odeślą do Niemiec, czas naprawy nawet miesiąc może trwać, takie mam przemyślenia.
Lepiej kupić SD900.
 

Seba_Fan

New member
Bez reklam
Dzięki za szybką odpowiedź.
Zatem pewnie pójdę w kierunku TM + dodatkowa karta.

Nęci mnie jeszcze sony cx700... Jakoś mentalnie :) bliżej mi do panasonica, choć cx700 prezentuje się bardzo dobrze.

Mnie też i ma GPS a to fajna sprawa tego w SD900 nie widziałem, no ale nie przeczytałem instrukcji jeszcze, teraz czytam instrukcję Sony CX700, ale jeszcze przejadę się do arkadi w wawie na testy tego CX700, duży też plus że można dysk podpiąć i zgrać materiał.
 

ArtiW

New member
Mnie też i ma GPS a to fajna sprawa tego w SD900 nie widziałem, no ale nie przeczytałem instrukcji jeszcze, teraz czytam instrukcję Sony CX700, ale jeszcze przejadę się do arkadi w wawie na testy tego CX700, duży też plus że można dysk podpiąć i zgrać materiał.

Nie wiesz czy w arkadii są obydwa modele? Może też się przejadę.

cx700 jest trochę droższa od tm900. Sam nie wiem czy warta dopłaty. GPS może być fajną zabawką, choć nie wiem jak to wygląda w praktyce.
Do TM900 nie można podpiąć dysku zewnętrznego? No ale pewnie można można wyjąć kartę i zgrać do kompa lub data bank'u.
Tylko pytanie co z pamięcią wbudowaną? Tutaj pozostaje tylko podpięcie do kompa i zrzucenie materiału.

Na czym dokładnie polega możliwość podpięcia dysku zewnętrznego? Można nagrywać od razu na dysku?
 

marder

Member
Uwaga z gwarancją na 909 chyba w PL Panasonic nie przyjmnie tego, trzeba odesłać tam gdzie kupiliśmy a oni odeślą do Niemiec, czas naprawy nawet miesiąc może trwać, takie mam przemyślenia.
Lepiej kupić SD900.
Nie musisz się martwić, jeśli kupisz kamerę na terenie Unii Europejskiej, Panasonic Polska honoruje gwarancje z innych krajów Unii.
 

Seba_Fan

New member
Bez reklam
ależ chyba się drogi kolego mylisz, powiedzą Ci żebyś odesłał do sklepu a oni odeślą do Niemiec, nie wiem jak podchodzi do tego Panasonic trzeba by było zadzwonić, ale tutaj na forum parę osób na ten temat pisało i z tego co pamiętam tylko sklep przyjął.

Co do GPS fajna sprawa wiesz gdzie nagrywałeś, naprawdę jak sie duzo jezdzi przydaje się.

Jak nie ma jeszcze w sprzedaży SD900 to wiadomo że w arkadi nie bedzie, pozatym mówiłem o salonie Sony, a tam na bank nie będzie.
Dysk HDD podpinasz i zgrywasz do kamery i tyle, mnie zgrywanie do kompa nie interesuje, nie chodzę z nim w plener i nie często go mam w hotelu, photobank mam, ale irytuje mnie jedna rzecz długo zgrywa i tylko na baterii.
Tak więc Panasonic nic nie dodaje trzyma się tego co ma, to mi się dlatego nie podoba, kiedy Sony się rozwija i coś dodaje.

Dlatego kupiłem kamerę na dysk i jest git, mam wszystko gdzieś, przyjezdzam i zgrywam 50GB, wiecej kart padło niż dysków, zresztą dysków nie podrabiaja, a karty to już masowo, nawet w sklepie są podróby.
 
Ostatnia edycja:

ArtiW

New member
Nie chcę przekonywać, każdy ma prawo do swoich decyzji, ale kupując Panasonica TM mamy 32GB wbudowanej pamięci + dokupujemy 32GB na karcie i również mamy bardzo przyzwoitą ilość do nagrywania. Jednocześnie to są flashe, więc nieco bardziej bezpieczny sposób zapisu (mniej narażony na wstrząsy). Mnie to akurat przekonuje.
Podkreślam, nie chcę wywoływać kolejnej dyskusji nt. wyższości jednych Świąt nad drugimi... :)

GPS naprawdę fajny dodatek!
 

Seba_Fan

New member
Bez reklam
no właśnie nie ma co zaczynać, karta jest świetna, ale problem dzisiaj to kupić, zobacz jak dużo osób na problemy z kartami, a to się nie może zgrać a to sie nie nagrało, dużo podrób, a z dyskiem nie ma tego problemu, padać nie padają, a osoby, które nie miały niech nie gadają, no ale to tak OT i tyle.
Wbudowana karta jest pewna, bo dzisiaj kupić kartę to problem nawet w sklepach są podróby.
Kamerę trzeba stabilnie trzymać bo inaczej nagrania do śmietnika.
Dziwi mnie że Panasonic nie wprowadził GPS i 30p i 1920x720 60p
Czas przejść w stronę aparatów :)

jak dla was, kupić
- statyw
- obiektyw szeroki
- kartę 2x16 vs 2x32GB
- pokrowiec
- 2 baterie
- program do obróbki, np Sony Vegas za 300zł
- chęci
 

ArtiW

New member
Muszę się przyznać, że czytam, czytam i zaczynam trochę... wariować.
Wybór niby prosty, ale... nie mam bladego pojęcia, którą wybrać...

Pojadę chyba gdzieś do sklepów i pooglądam sobie je na żywo. Może to mi w czymś pomoże.

Szkoda, że w panasonicu nie ma standardu 1920x720 60p.
Z kolei, w panasonicu podobno jest lepsza jakość nagranego obrazu i nagrywanie przy słabym świetle (czyli tak naprawdę super obiektyw).

Za sony przemawia super stabilizacja i w/w standard.
 

marder

Member
Muszę się przyznać, że czytam, czytam i zaczynam trochę... wariować.
Wybór niby prosty, ale... nie mam bladego pojęcia, którą wybrać...

Pojadę chyba gdzieś do sklepów i pooglądam sobie je na żywo. Może to mi w czymś pomoże.

Szkoda, że w panasonicu nie ma standardu 1920x720 60p.
Z kolei, w panasonicu podobno jest lepsza jakość nagranego obrazu i nagrywanie przy słabym świetle (czyli tak naprawdę super obiektyw).

Za sony przemawia super stabilizacja i w/w standard.
Chyba chodziło Ci o 1280*720/50p (u nas jest Pal). Mając materiał 1080/50p można go przekonwertować do 720/p, w drugą stronę już nie bardzo, dlatego nie ma co płakać.
 

Seba_Fan

New member
Bez reklam
Jest co płakać bo to strata czasu weż rób konwersje 5h materiału z wycieczki, a 720p blu-ray obsługuje.

najlepiej obejrzyj, dotknij, nie wiem czemu liczysz na porady tylko innych, ja pojechałem obejrzałem, niestety nie mają nigdzie wpiętej pod prąd, a co do statywu nie powinien działać z tego co widziałem w modelu TM700 jest inne AV.


NTSC 60p
PAL 50p

kwestia gdzie kupisz, mam jedna kamerę z 60i a nie 50i

Dzwin mnie, że tle czasu i nie pojechałeś jeszcze oglądać, ja już byłem testy zrobiłem choć nie kupuję, ale ta młodziesz leniwa jest.
 

ArtiW

New member
Nie wiem do kogo teraz piszesz... bo młodzieżą to raczej już nie jestem :)
W sklepie wielu rzeczy niestety nie wyjaśnią. Dlatego dużo czytam i czasem pytam na forum. W sklepie to mogę ją co najwyżej "poczuć w ręku".

Prawdopodobnie wezmę 900. Dziś widziałem bardzo ciekawą ofertę na alle. Wystawiona za 3.400 PLN. Niestety SD, więc karty trzeba dokupić, ale różnica ok. 900 PLN za 32GB warta jest rozważenia.
 

Seba_Fan

New member
Bez reklam
Dobra dziadku :)

w sklepie jest ten plus, że możesz ją potestować i coś nagrać, a bym nie kupił sprzętu nie widząć go anie nie zrobiwszy testu.
SD to chyba lepiej za 900zl zobacz ile masz kart.
Co do ceny to trudno powiedzieć, uważaj na sprzedawców i ich gwarancje, ja się ostatnio nauczyłem kupować w sklepach dużych, zero problemu.
Daj znać jak kupisz, z czystej ciekawości mnie interesuje ta kamera, mam statyw to będziemy mogli sprawdzić :)
Ja właśnie przeczytałem instrukcje, bardzo fajne ma pole do popisu w opcji manualnej.
Daj znać.

W MediaMarka w Markach jest, SD900 objechałem wszystkie sklepy i tylko tam znalazłem, przejedz się zobacz, weź swoja baterię.
 

ArtiW

New member
Dobra dziadku :)

w sklepie jest ten plus, że możesz ją potestować i coś nagrać, a bym nie kupił sprzętu nie widząć go anie nie zrobiwszy testu.
SD to chyba lepiej za 900zl zobacz ile masz kart.
Co do ceny to trudno powiedzieć, uważaj na sprzedawców i ich gwarancje, ja się ostatnio nauczyłem kupować w sklepach dużych, zero problemu.
Daj znać jak kupisz, z czystej ciekawości mnie interesuje ta kamera, mam statyw to będziemy mogli sprawdzić :)
Ja właśnie przeczytałem instrukcje, bardzo fajne ma pole do popisu w opcji manualnej.
Daj znać.

W MediaMarka w Markach jest, SD900 objechałem wszystkie sklepy i tylko tam znalazłem, przejedz się zobacz, weź swoja baterię.
No, nooo... :)

Baterii swojej nie zabiorę, bo... od telefonu nie pasuje, od laptopa również, od starej kamery też nie... a takiej samej kamery nie posiadam :)
Dlatego w sklepie to tylko macanie zostaje.

SD900 zaczyna zwyciężać. Tak jak pisałem, dzisiejsza oferta przebiła wszystkie pozostałe. Dam znać, gdy kupię.
 
Do góry