Samsung QN91A-Wasze opinie o tym telewizorze.

piotr_be

New member
Byłem dziś w sklepie oglądać dwa telewizory.

LG C2 77" oraz Samsung QN 91B 75"
W sklepie nie widziałem różnicy w jakości obrazu, oba wyglądały obłędnie i dużo lepiej niż pozostałe. Samsung zdecydowanie jaśniejszy. Teraz nie mogę się zdecydować, wszystkie rankingi internetowe przemawiają na korzyść OLED'a ale jakiś ciemny mi się wydawał, czernie się zlewały. W G2 tego nie było.

Mam bardzo słoneczny salon, okna południowe oraz wschodnie, bez firanek, czyste szkło. Szukam TV, który sprawdzi się w każdych warunkach. Natężenie światła waha się u mnie pomiędzy 600 a 2000 lux'ów. Teraz ciekawi mnie jak OLED ze swoimi 152 nitami w ogóle startuje do takich 1500 nitów mini-ledowych. Rozumiem, że w ciemnym pomieszczeniu to jest bez znaczenia ale w dziennych warunkach, bez rolet/zasłon/żaluzji...

Mam laptopa z ekranem 1500 nitów (mini-led) i on spokojnie sobie skacze do tych 1200-1300 jak dzień jest jaśniejszy.

Wydaje mi się zatem, że chociaż Samsung ustępuje w perfekcji obrazu C2, to jednak jest bardziej praktyczny, uniwersalny i jednak do jasnego salonu będzie lepszym wyborem.
 

piotr_be

New member
Zdecydowanie, podobnie jak G2. To już są poziomy jasności, które są akceptowalne nawet w dość jasnym salonie.
Ale w takim jasnym, jasnym z oknami do ziemi, bez firanek to niestety tylko LCD. Gdyby LCD nie były by tak jasne jakie są, to przecież nikt by ich nie kupował.

QD-OLED może im zagrozić, jak ta technologia się jeszcze rozwinie. W obecnym przypadku dalej obowiązuje maksyma:
- ciemne pomieszczenie i umiarkowane pomieszczenie -> OLED
- jasne pomieszczenie, porządny LCD
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Jest jaśniejszy, ale to nie jest zawsze najlepsza wiadomość.
LG jest świetny i jest zdecydowanie tańszy .
Czernie - od tego są właśnie kalibracje , żeby się nie zlewały.
W domu ta jasność właśnie wymaga kalibracji bo jest i tak za.... jasna.
I masz w extra cenie dla niebieskich i z pakietem.
 

piotr_be

New member
Q90B kosztuje ok 12k w wersji 75" cali, to jest 1.500zł taniej od LG C2 w wersji 77".
Ja osobiście bym nie ryzykował z C2 OLED'em do jasnego salonu, bardziej już coś z heatsinkiem: G2, 807, A90j ale to już 2x tyle hajsu.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
LG 77C2 jest tańszy i to z pakietem dodatkowo dla członków forum
I do tego jest lepszy .
Napisałeś "chociaż Samsung ustępuje w perfekcji obrazu C2," - to widać zawsze.
A po kalibracji jest jeszcze lepiej.

Mam duży salon z trzema wielkimi oknami - nasłoneczniony , mam oleda i jest super. Nie zamierzam zmieniać na gorszą jakość.
Nowe modele Oled TV Masz już na jaśniejszych matrycach EX.
Przecież jeśli Ci nie będzie pasować można wymienić na inny.
 

kocur75

Klub HDTV.com.pl
VIP
Samsung podziałał QN91 podziałał z 10 dni. Aktualnie występuje migotanie. Wyłączenie i włączenie pomaga. Kupiłem w Matrix Media. Czytajcie uważnie ich regulamin. Boksuje się też o wyłączenie z konsumenta jako jednosobowa działalność i robią cyrki z rękojmią. Na pewno nie jest to firma nastawiona w stosunku do klienta pozytywnie. Chyba dam do prawnika i poczekam na opinię. W każdym razie lepiej u sprawdzonych sprzedawców. Wprawdzie Kiki nie lubi się z Samsungami ale za to stosunek do klienta bajka. Podobnie X-kom czy Media Expert. Czasem nie warto oszczędzać te 800-1000 pln. Nie lubię takiego dziadowstwa. A Samsung ma ujową kontrolę jakości jak się takie rzeczy dzieją w nówce. Bo była to nówka IMHO
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Nie wiem skąd masz informację ale bardzo lubię Samsunga.
W kalsie cena do jakości wybrałby tak jak napisałem Oled LG C2
 

piotr_be

New member
Decyzja już zapadała, kupuje. Żyjemy bez TV dobre 7 lat, więc mogę sobie trochę poczekać na dobrą okazję (maksymalnie do black friday)
To będzie Sony X95J (dzisiaj jest za 9k) albo X95K , ew LG C2 albo Samsung Q91B.

TV nie będzie miał u nas lekkiego życia, dzieciaki będą oglądać bajki w dzień przy nasłonecznionym salonie, wieczorem satelita, w nocy seriale z Apple TV. Potem przyjdą gry, i pewnie dzieciaki nie raz "zapałzują" i pójdą sobie gdzieś....

Także zamiast perfekcji czerni szukam raczej czegoś trwałego, jasnego, takiego konia roboczego, który przynajmniej da mi dobre efekty kinowe (naturalne kolory, płynny ruch, detale, akceptowalny DSE).
TV będzie oglądany z odległości około 5 metrów, także nie wiem czy zobaczę tam nawet różnicę pomiędzy FHD a ultra HD. Powinien być 83 cale, tyle, że mi się tam nie zmieści.
 

chreasy77

New member
Piotrze, a miałeś porównanie w sklepie jak ten Sony X95J/95K wyświetla obraz na tle np. Samsunga QN91B czy LG C2 ?

Widziałeś tylko w MM, Samsunga QN91B oraz LG C2 i również nie widziałem jakiegoś WOW, czernia na wysokim poziomie w obu, miałem swój dysk i potestowałem filmów BR. Tryb filmowy i oba mają zajebisty obraz. Pewnie C2 (oled) w całkowitej ciemności pokazuje pazura ale w dzień to jeden pies. Zastanawia mnie tylko ten Sony Bravia X95.
 

piotr_be

New member
Miałem,

byłem w MM oraz Sony Centre, LG. Sony mają najgorszą czerń, ale i tak najbardziej mi się podobają. Nie ma tego efektu wow jak przy OLED i QN91B ale czernie się nie zlewają, kolory są ładnie stonowane, dobra jasność, dużo detali oraz brak DSE, chociaż to loteria ale na pewno na Samsungu jest większa szansa brudnego ekranu. Te czernie są jak dla mnie przereklamowane trochę, Sony już daje akceptowalny poziom.
 

chreasy77

New member
Miałem,

byłem w MM oraz Sony Centre, LG. Sony mają najgorszą czerń, ale i tak najbardziej mi się podobają. Nie ma tego efektu wow jak przy OLED i QN91B ale czernie się nie zlewają, kolory są ładnie stonowane, dobra jasność, dużo detali oraz brak DSE, chociaż to loteria ale na pewno na Samsungu jest większa szansa brudnego ekranu. Te czernie są jak dla mnie przereklamowane trochę, Sony już daje akceptowalny poziom.

Dzięki za odp. W sumie to z TV będę korzystał ja sam, zero oglądania telewizji, jedynie filmy i granie na konsoli. Więc myślę właśnie nad QLED QN91B albo... LG C2.
Samsung widzę, że trochę kwiczy jeśli chodzi o kontrolę jakości :confused:
 

piotr_be

New member
W Twoim przypadku, w ogóle bym się nie zastanawiał tylko brał LG C2 ew A80k. C2 ma szybę i jak jest zgaszony to odbija wszystko jak to szyba i słabo to wg mnie wygląda. Sony ma fajną powłokę matową (semi-glass).
 

wartur

New member
Witam, zakupiłem 65QN91a, sprzedawca w mm bardzo zachęcał do wykupienia dodatkowej gwarancji na serwis do 5 lat, twierdząc, że jakość samsunga bardzo spadła i mają dużo reklamacji po okresie gwarancyjnym, nie wiem czy to prawda, czy tylko naciąganie...
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Wiadomo, wciskają na każdym kroku, ale w kwestii awaryjności wiele się z prawdą nie minął.
Te sprzęty dzisiaj, często gęsto o dziwo po gwarancji lubią się spitolić.
Wiem coś na ten temat, szczególnie w przypadku Samsunga, ale nie tylko jak widać po wpisach.

Podstawa to czytać umowę, rozróżniać rozszerzoną/przedłużoną gwarancję, od ubezpieczenia i generalnie zakres i definicje.
Przy drogim sprzęcie, dobra "ochrona" na te 5 lat, nawet jeżeli jest w umowie uwzględniona amortyzacja, czy nawet jedna naprawa, też może się okazać zbawienne.
Kwestia jak często używamy tv i czy liczymy się z tym, że tv/sprzęt może paść po 2 latach i bez sentymentów wyniesiemy go do śmieci.
 

wartur

New member
Z grubsza przeglądnąłem warunki w 3 roku dają 80% sumy ubezpieczenia, w 4 60%, a w 5 40% . Koszt ubezpieczenia to 15 % ceny tv, więc odpuszczę... Gdybym miał pecha i sprzęt padnie po gwarancji to będzie pretekst do zakupu nowego..;)
 

wartur

New member
Mam pytanie techniczne , po podłączeniu Cyfra + do Onkyo 656 i z onkyo do QN91a przez ARC jest problem z dźwiękiem.. Przez chwilę jest dźwięk z amplitunera, a później TV samoczynnie przełącza na swoje głośniki. Miał ktoś podobny przypadek, ew. poradę co należy zmienić w ustawieniach, aby działało to przez HDMI ?
Przy połączeniu kablem optycznym dźwięk z TV do onkyo jest ok.
 
Do góry