Remont, kierunek Atmos 5.1.2, od pomysłu do realizacji.

wolfikx

New member
Jestem na etapie wykończenia mieszkania gdzie chciałem przemodelować system audio który posiadam. Aktualnie mam harman kardon 5.1 hkts-30 + Marantz NR1608
Głośniki są na ścianach z instalacją pod tynkiem.


Jakkolwiek po przenosinach chciałem wykonać konfigurację pod Atmos czyli 5.1.2 oraz inaczej rozplanować położenie głośników oraz wymienić je na coś innego.
Tylne głośniki wylecą z tylnej ściany i będą w suficie podwieszanym za sofą, za widzem.

Wstępnie wybrałem do tego Jamo IC 206 LCR FG ale teraz pomyślałem, że wymienię cały komplet, czyli satelity i centralny na coś innego i dodam 2 głośniki pod Atmos jako przednie głośniki górnej warstwy.


Liczę, iż forumowicze wspomogą mnie w doborze. Szukam zestawu:

- 2 tylne głośniki sufitowe do zabudowy, kierunkowe (wstępny wybór Jamo IC 206 LCR FG)
- 2 głośniki przednie natynkowe
- 2 głośniki przednie górnej warstwy, natynkowe pod samym sufitem (oznaczone czerwonym)
- 1 głośnik centralny, natynkowy

Przesyłam projekt jako podgląd.
Ściana na której ma być TV plus głośniki ma szerokość 270cm, wysokość do stropu 300cm (- sufit podwieszany 10-15cm). Odejmując szerokość TV 60" jakieś 150cm pozostaje po 60 cm po prawej i lewej stronie na głośniki. Przednie nie powinny być szersze niż 20cm.

Chciałbym jeszcze zasięgnąć porady jak poprowadzić okablowanie pod tynkiem oraz umiejscowienie puszek i kabli. Dodatkowo jak rozmieścić te głośniki tak aby osiągnąć dobry efekt Atmos? Może gdzieś popełniam błąd?

Co do kabli to chciałem wkuć kanał plastikowy dla kabli do TV oraz peszle do głośników.
Zastanawiam się nad panelem głośnikowym z gniazdami bananowymi aby łatwiej uporządkować to przy podpinaniu do ampli.


Dodam, że głośniki będę kupował więc wskazanie sklepu gdzie mogę dostać komplet mile widziane ;)
 

Attachments

  • głośniki2.JPG
    głośniki2.JPG
    85,3 KB · Wyś: 241
  • głośniki3.JPG
    głośniki3.JPG
    112,9 KB · Wyś: 199
  • głośniki4.JPG
    głośniki4.JPG
    55,8 KB · Wyś: 148
  • głośniki5.JPG
    głośniki5.JPG
    66,3 KB · Wyś: 130
  • realizacja1.jpg
    realizacja1.jpg
    33,9 KB · Wyś: 139
Ostatnia edycja:

wolfikx

New member
Propozycje które do mnie spłynęły

1.
- Triangle Secret ICT7 - surround sufitowe tył
- KEF T-301 - przednie stereo
- KEF T-301c - centralny
- KEF Q50A - przednie górne atmosy

2.
- Martin Logan IC6-HT - surround sufitowe tył
- Martin Logan MOTION SLM LCR - przednie stereo + centralny
- Martin Logan IC6-HT - przednie górne atmosy

3.
- Jamo IC206 LCR FG - surround sufitowe tył
- Canton CHRONO 10 - przednie stereo + centralny
- Canton AR-400 - przednie górne atmosy

4.
- DALI PHANTOM E-60 - surround sufitowe tył + sufitowe przednie atmosy
- DALI OBERON ON-WALL - przednie stereo
- Dali Opticon LCR - centralny

5.
- MONITOR AUDIO CS160 - surround górne sufitowe + sufitowe przednie
- MONITOR AUDIO R225 - przednie stereo + centralny

kable:

- QED QE4010
- Melodika MDC2250G

A może nie przejmować się głośnikami i pójść w soundbar za 5-6k ??
 

DrWredman

Active member
Oj coś tu kolega słabo kombinuje.
Przy takim rozłożeniu głośników będziesz miał ścianę dźwięku z frontu, która będzie dominowała i coś tam zagra z góry z tyłu, ale efekt będzie mizerny i nie będziesz zadowolony.

Widać że jest miejsce na tylne głośniki surround na ścianie za stołem. Nawet lepiej, że tak daleko, to tylko spotęguje efekt bycia w centrum akcji.
Głośniki sufitowe do atmosa powinny być w suficie, zgodnie z zaleceniami dolby. Poszukaj na stronie dolby.com, są rozpisane wszystkie ustawienia głośników dla dolby atmos w różnych konfiguracjach.
Dopóki możesz wszystko zrobić to zrób zgodnie ze sztuką.

Nie zapomnij o kablach pod projektor i ekran, bo jeśli lubisz kino to wcześniej czy później zainwestujesz w projektor.
Przy głośnikach frontowych w ścianie kupisz ekran transparentny akustycznie na całą szerokość i dopiero poczujesz prawdziwe kino. Na etapie budowy łatwiej wrzucić w koszty ekran do zabudowy w suficie podwieszanym. Taka prawda. Pamiętaj tylko że kolory elementów które są za ekranem powinny być zbliżone. Taki ekran ma dziurki więc światło przez niego przebija i lepiej aby nie odbijało się z powrotem w stronę widzów. Temat raczej na oddzielny wątek.

A jeśli chodzi o głośniki to najlepiej aby były z jednej serii.
Ze swojej strony nie polecam Cantona jako cały set. Miałem kiedyś 5.1 ze średniej półki i grały tak sobie. Oczywiście obecne rozwiązania mogą być dużo lepsze, ale musiałbyś posłuchać na własne uszy.
Generalnie głośników do zabudowy nie można posłuchać chyba nigdzie więc łatwo nie będzie. Kef raczej się obroni. Klipsch w kinie raczej też.
Szukaj wiedzy na zagranicznych forach i YT. U nas prawdziwych domowych sal kinowych z zabudowanymi głośnikami jest jak na lekarstwo.
 

wolfikx

New member
Dodam rzut z góry, będzie łatwiej.
W wielkim skrócie przestrzeń audio/video to jakieś 2,7 x 3m a tylne sufitowe miały być metr za słuchaczem.
 

Attachments

  • rzut.jpg
    rzut.jpg
    59,2 KB · Wyś: 78
Ostatnia edycja:

wolfikx

New member
Widać że jest miejsce na tylne głośniki surround na ścianie za stołem. Nawet lepiej, że tak daleko, to tylko spotęguje efekt bycia w centrum akcji.
Przeanalizowałem twoje wpisy, tak przy okazji dzięki za wiele informacji, i wiesz, że płeć piękna może mieć wiele do powiedzenie w kwestii aranżacji. Na tylnej ścianie mają być kinkiety a połączenie głośników i lampek raczej nie jest możliwe.
Głośniki sufitowe do atmosa powinny być w suficie, zgodnie z zaleceniami dolby. Poszukaj na stronie dolby.com, są rozpisane wszystkie ustawienia głośników dla dolby atmos w różnych konfiguracjach.
Dopóki możesz wszystko zrobić to zrób zgodnie ze sztuką.
Dzięki, przeanalizuję. Na tą chwilę opierałem się o dokumentację instalacyjną Marantz (poniżej).
Nie zapomnij o kablach pod projektor i ekran, bo jeśli lubisz kino to wcześniej czy później zainwestujesz w projektor.
Projektora nie będzie.
Przy głośnikach frontowych w ścianie kupisz ekran transparentny akustycznie na całą szerokość i dopiero poczujesz prawdziwe kino. Na etapie budowy łatwiej wrzucić w koszty ekran do zabudowy w suficie podwieszanym. Taka prawda. Pamiętaj tylko że kolory elementów które są za ekranem powinny być zbliżone. Taki ekran ma dziurki więc światło przez niego przebija i lepiej aby nie odbijało się z powrotem w stronę widzów. Temat raczej na oddzielny wątek.
Nie wiem czy dobrze to opisałem, fronty są naścienne, zamocowane będą na płytach betonowych.
Ekran do zabudowy w suficie, możesz podesłać coś więcej?
A jeśli chodzi o głośniki to najlepiej aby były z jednej serii.
Ze swojej strony nie polecam Cantona jako cały set. Miałem kiedyś 5.1 ze średniej półki i grały tak sobie. Oczywiście obecne rozwiązania mogą być dużo lepsze, ale musiałbyś posłuchać na własne uszy.
Generalnie głośników do zabudowy nie można posłuchać chyba nigdzie więc łatwo nie będzie. Kef raczej się obroni. Klipsch w kinie raczej też.
Szukaj wiedzy na zagranicznych forach i YT. U nas prawdziwych domowych sal kinowych z zabudowanymi głośnikami jest jak na lekarstwo.
Robiłem odsłuchy Cantona i Dali na Marantzie i Onkyo. Mi bardziej pasuje Dali które mają miękkie brzmienie. Może nie do końca do kina jest to najlepsze ale Canton był zbyt ostry jak dla mnie.
 

Attachments

  • Marantz-głosniki.jpg
    Marantz-głosniki.jpg
    26,8 KB · Wyś: 333

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
No cóż, Kolego. Pomieszanie z poplątaniem. To, co chcesz zrobić, na podstawie miniatury którą załączyłeś, jest po prostu nie do przyjęcia. Nie można na głośniki TM podawać sygnału S (surround). Jego miejsce jest na dole, za plecami. Poza tym. Głośnik centralny powinien być niżej, pod tv.
Niemniej jednak, taki układ jest jak najbardziej możliwy. Wówczas będziesz miał 4 głośniki jako sufitowe – FH jako TF, a TM jako TR, z Atmosa. Pod warunkiem jednak, że będziesz miał głośniki tylne surround. Daje to układ 5.1.4. W innych okolicznościach, to nie ma sensu.

PS Fajne gniazda. :)
 

wolfikx

New member
Dzięki za opinię. Co do 5.1.4 to musiałbym wymienić amplituner a to raczej jest pieśń przyszłości.
Jeśli i chodzi o centralny to właśnie nad tym się zastanawiałem. Nad czy pod. W manualu obecnych hkts30 jest nad ale jeśli zgodnie z sztuką ma być pod to tak zrobię.

Surroundy nie będą z tyłu i tego nie zmienię, jedyna alternatywa to zawieszone w suficie, z tyłu, 20° za słuchaczem. Przewertowałem już chyba cały internet i nie jest to fanaberia a raczej coś co coraz częściej jest spotykane i duża część producentów się do tego dopasowuje wypuszczając modele z regulacją membrany.
Muszę to tak zaakceptować.

Co do gniazd to jestem mile zaskoczony jakością. Koszt raptem 36zł (z transportem)
 

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
To ciekawe, co piszesz. W takim razie, czy możesz podesłać jakieś linki mówiące o takiej konfiguracji głośników?
Jak dla mnie, to niema to nic wspólnego z Atmosem.
 

wolfikx

New member
Ależ masz rację. Te tylne to nie będzie atmos a zwykle sorround tyle, że w suficie.

Atmosowe dla 5.1.2 będą z przodu, zgodnie z jedną konfiguracją dolby. Jest u nich na stronie.
 

Caparzo

New member
Bez reklam
tylne mają być na wysokości ucha a nie na suficie , tak samo jak nie robisz jak ma kolega wyżej systemu auro to głośniki nad frontami mijaj sie z celem bo są bezużyteczne

czytasz internet, ludzie ci tu coś chcą doradzić a ty i tak masz swoją wizję odbiegającą od normy , więc po co pytać


central nad tv.. tu na 100 osób może 1 ma i to nawet nie bo nie pamiętam po galeriach kto tak ma


pierwszy przykład głośników za plecami, john wick 3, scena gdzie koleś rzuca noż na ziemię.. on sie po podłodze wije aż to słychać jakby był atmos podłogowy a u ciebie będzie jechał po ziemi na suficie.. bez sensu


na tych twoich obrazkach jest możliwość zamontowania na ścianie za kanapą nawet czegoś in wall, tylko trzeba chcieć i mieć wizje na to
 
Ostatnia edycja:

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Weż sobie inwalle Klipscha THX Ultra2 i temat masz zamknięty.
Zobacz co montują profesjonalne firmy instalacyjne przy takich (domowych) założeniach (zabudowa). Masz stricte kinowe brzmienie i cały set z głowy.
Nic nie graci pomieszczenia, bo chyba o to Ci chodzi.
Wpisz chociażby w YT "klipsch in wall speakers" i masz sporo instalacji.
Oczywiście możesz brać co innego, ale w ciemno? Ja bym nie brał.

Skoro rozważasz też "soundbara", to tutaj też są te "marketowe" i te które potrafią zagrać świetnie, często lepiej jak spieprzony, bo trudno to inaczej nazwać, jakiś duży żle dobrany set, który więcej będzie dudnił, jak dawał przyjemności z odsłuchu (jak żle zrobisz).

Szkoda, że nie będzie AS w tym roku, bo mógłbyś podjechać i posłuchać jak potrafią zagrać inwalle, sam byłem lekko zszokowany, szukając gdzieś dużych schowanych skrzynek za ścianą, a to były właśnie inwalle.
 

wolfikx

New member
tylne mają być na wysokości ucha a nie na suficie , tak samo jak nie robisz jak ma kolega wyżej systemu auro to głośniki nad frontami mijaj sie z celem bo są bezużyteczne

czytasz internet, ludzie ci tu coś chcą doradzić a ty i tak masz swoją wizję odbiegającą od normy , więc po co pytać
Wielkie dzięki za rady. To nie tak, że mam tylko swoją wizję ale chcę dobrać jak najlepiej mając na uwadze ograniczenia które posiadam. Wymagania które wpłyną nie tylko na umiejscowienie ale i dobór sprzętu. co do górnych to opisałem niżej, pod postem @firestorm

central nad tv.. tu na 100 osób może 1 ma i to nawet nie bo nie pamiętam po galeriach kto tak ma
I to zmienię, dzięki.
pierwszy przykład głośników za plecami, john wick 3, scena gdzie koleś rzuca noż na ziemię.. on sie po podłodze wije aż to słychać jakby był atmos podłogowy a u ciebie będzie jechał po ziemi na suficie.. bez sensu


na tych twoich obrazkach jest możliwość zamontowania na ścianie za kanapą nawet czegoś in wall, tylko trzeba chcieć i mieć wizje na to
Pokój ma 6m długości a kanapa ma stać 3m od TV czyli w połowie drogi od tylnej ściany. Czytałem to co dolby pisze w specyfikacji i surroundy lewe/prawe powinny być po bokach słuchacza pod kątem 75. Umieszczając je na tylnej ścianie, 3m za słuchaczem to według dolby będą center-surroundami z kątem 165 stopni. To chyba nie o to nam tutaj chodziło.



Kolego @wolfikx, znam tylko to https://www.dolby.com/siteassets/te...atmos-installation-guidelines-121318_r3.1.pdf i nie ma tak czegoś takiego.
Może dlatego, że jak piszesz, to jakiś nowy wynalazek. Jednak byłbym wdzięczny, za jakieś linki w tym temacie, bo mnie to interesuje.

Dla uproszczenia na tą chwilę zapomnijmy o surround.
Strona 28, 5.1.2, według tego 2 oznacza "overhead or dolby Atmos". Później na stronie 57 jest doprecyzowanie wysokich przednich do instalacji na ścianie lub w suficie z pochyleniem 45 stopni od centrum.

Wracając do górnych surround o tym też jest w dokumentacji. Strona 9.

"For example, if two overhead speakers located toward the rear of the room are currently used to reproduce left/right surround outputs, they should be used as overhead speakers only if replacement left/right surrounds can be added at the listener level. If this is not possible, the overhead speakers can continue to be used for left/right surround outputs, although not recommended. In this case, overhead sound can be achieved by installing additional overhead speakers, Dolby Atmos enabled speakers, or add-on modules in the front speaker locations. "

Czyli jeśli są górne mogą pozostać jako surround co nie jest rekomendowane o ile nie wykorzystane zostaną dodatkowe dodane do zestawu głośniki overhead na potrzeby Atmos.

Czy ja coś źle interpretuję a może się zagalopowałem z interpretacją?
Jeśli tak to wyprowadźcie mnie z błędu.

PS: Musiałbym z historii wygrzebać artykuły ENG na temat tej implementacji.
 

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
Wydaje mi się, że chodzi oto, że jeżeli nie możesz zainstalować klasycznych głośników na suficie, co zaleca Atmos, dopuszczalne jest zainstalowanie głośników ściennych, jak w Auro, jako zamienniki głośników sufitowych.
Być może, nazwanie ich głośnikami surround źle zinterpretowałeś, bo nie chodzi tu o kanał surround, z dolnych głośników.
 
Ostatnia edycja:

DrWredman

Active member
Wszystko zależy od tego jak bardzo lubisz kino i jak bardzo zależy Ci na poprawnej konfiguracji.

Każda instalacja jakoś tam zagra, ale nikomu nie wmówisz, że usłysz za plecami wybuch granatu w Ocalonym z głośników surround umieszczonych w suficie nawet ukierunkowanymi w Twoją stronę, jeśli już ... to usłyszysz wybuch na poddaszu. :) (taki żarcik, ale trafny)

Ja mam surroundy nieco ponad wysokością głowy z uwagi na wysokość kanapy i już efekty są nieco zaburzone, a co dopiero z sufitu.

Na Twoim miejscu wyprowadziłbym kable na tylną ścianę bo 3 m to nie sala gimnastyczna i kalibracja spokojnie to ogarnie. Głośniki in-wall jak pisze armanig i wszyscy będą zadowoleni, żona też.

Innym rozwiązaniem jest puszeczka z wyjściem kabelków pod kanapą i postawienie głośników surround na standach zaraz za nią. To będzie o niebo lepsze niż tylko grający sufit.

W suficie instaluj kable dla 4 głośników, bo ani się obejrzysz a zmienisz amplituner.
 

zochu91

Klub HDTV.com.pl
VIP
Zdecydowanie rozważ głośniki inwall jako tylne surround. Występują również głośniki które całkowicie zabudowuje się płytą karton/gips i masz gładziutką ścianę. Widziałem je na Audio Video Show i byłem w szoku jak nieźle grały.
Zadaj sobie pytanie czy interesuje Cie kino domowe czy muzyka. Do muzyki sprawdzą się głośniki Dali bo są ciepłe i muzykalne, do kina zdecyowanie natomiast Klipsch/Canton bo mają dosyć ostry sopran i są precezyjniejsze. Ale żeby to zrozumieć to trzeba obejrzeć dobry film na dobrze skonfigurowanej instalacji KD (niekoniecznie drogiej). Tyle w tym temacie.
P.S. Zabawy w montaż surround w suficie albo pod sufitem sobie daruj-szkoda pieniędzy wydawać - to trochę jak kupno OLEDa i oglądanie fiomów w trybie Dynamicznym ;)
 
Do góry