Przetestowany telewizor OLED nowej generacji firmy Samsung i podkreśla problem obecnego OLED-a

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Przetestowany telewizor OLED nowej generacji firmy Samsung i podkreśla duży problem obecnego OLED-a.

website

(Źródło zdjęcia: Samsung)

Technologia QD-OLED firmy Samsung dodaje więcej kolorów do Twojego życia.

Mniej szumie, niż można się było spodziewać, pojawił się pierwszy telewizor Samsunga wykorzystujący technologię Quantum Dot OLED – oto nasza pełna recenzja Samsunga S95B . I pomimo tego, że Samsung wycenia go taniej niż jego flagowy telewizor mini-LED ( Samsung QN95B ) i dziwnie nalega, by nazwać go innym telewizorem OLED, zamiast podkreślać swoją nową technologię Quantum Dot OLED, ale S95B jest cholernie wyjątkowy.

Jasność jest nieco większa zarówno w przypadku podświetleń, jak i na całej długości ekranu w porównaniu z nawet najlepszymi telewizorami OLED , podczas gdy lokalny kontrast i kąty widzenia są lepsze niż w przypadku telewizorów mini-LED firmy Samsung. Jednak jego największa siła przypomina nam również największą słabość zwykłych telewizorów OLED.
Mówię o kolorze. S95B zapewnia naprawdę wyjątkowo pełną gamę kolorów w porównaniu ze zwykłymi ekranami OLED – zwłaszcza jeśli chodzi o żółcie, czerwienie i bardzo jasne kolory, takie jak ekstremalnie niebieskie niebo i neony. Tak bardzo, że czasami czujesz, że widzisz zdjęcia, które po raz pierwszy mimo że oglądałeś je dziesiątki razy.

Im więcej dowodów na sensacyjną gamę kolorów S95B zobaczyłem podczas recenzowania, tym więcej zacząłem myśleć o tym, jak debiutant QD-OLED może to osiągnąć. A odpowiedź przypomniała mi o być może największym ograniczeniu zwykłej technologii OLED. Nie, nie jasność (choć jest to trochę powiązane), ale raczej jej zależność od włączenia białego elementu do jego systemu pikseli.

„Zwykłe” diody OLED wykorzystują białe źródło światła OLED przepychane przez subpiksele filtrujące kolor czerwony, zielony i niebieski – ale mają również biały subpiksel. Jest to znane jako RGBW OLED lub po prostu WOLED. Podejście to ewoluowało częściowo w celu zmniejszenia kosztów/zwiększenia jasności, a częściowo w celu ułatwienia dopasowania dużej liczby pikseli potrzebnych do telewizorów OLED 4K, a nawet 8K w niedrogich obszarach ekranu o wielkości telewizora.

Problem z tym podejściem polega na tym, że źródło światła białego zasadniczo „zanieczyszcza” czystość sygnału koloru. Nie jest to taki problem w przypadku stosunkowo ciemnych obrazów, ale gdy obraz HDR zawiera naprawdę jasny obszar koloru, tak jak w przykładach, które podałem wcześniej, biały element może powodować utratę nasycenia kolorów. Zwłaszcza w przypadku niektórych „drugorzędnych” obszarów koloru, takich jak żółcienie i cyjan.
Ekrany QD-OLED nie mają tego problemu. Używają niebieskiego źródła światła OLED, a następnie wykorzystują wysoce wydajne zielone i czerwone subpiksele Quantum Dot do filtrowania kolorów. Daje to ogólną strukturę RGB i mniej zakłóca jasność, więc nie ma potrzeby stosowania dodatkowego elementu białego.


Wizja Samsunga OLED wreszcie się spełnia

Ci z nas, którzy są w pobliżu wystarczająco długo, by pamiętać, kiedy OLED był jeszcze dzieckiem, pamiętają, że w rzeczywistości Samsung był w to zaangażowany od samego początku, faktycznie wypuszczając zestaw: zakrzywiony KE55S9C (pamiętasz, kiedy zakrzywione ekrany były czymś? ). Jednak ten wczesny uczestnik Samsunga OLED używał tego, co marka lubiła nazywać „prawdziwym” projektem OLED RGB, który nie zawierał żadnych białych elementów.
Ten 55-calowy telewizor zapewnił coś, co było wówczas powszechnie uważane za referencyjny poziom jakości obrazu, ale rozbił bank, chcąc 7000 funtów. Gdy tylko stało się oczywiste, że „kompromisowy” projekt paneli RGBW OLED od wielkiego rywala LG będzie w stanie obniżyć ceny telewizorów OLED znacznie szybciej niż prawdziwe podejście Samsunga do RGB, Samsung wyciągnął wtyczkę z działania OLED.

Tak nie było (według wielu przedstawicieli Samsunga, z którymi rozmawiałem w tym czasie) z powodu potencjalnych problemów OLED z wypalaniem ekranu – pomimo tego, że Samsung robił tyle hałasu po tym, jak przeszedł na pełne działanie wyświetlaczy LCD – ale dlatego, że firma nie była chętna do „kompromisu” swojego podejścia do RGB i nie sądziła, że istnieje wystarczająco dużo rynku premium, aby wspierać tak purytańską i kosztowną postawę.

Samsung powraca teraz w grze o OLED TV. Ten początkowo niezręczny (biorąc pod uwagę, jak długo spędził na atakowaniu OLED) wygląd może być w dużej mierze obniżony przez Samsunga, który zdecydował, że nie może już pozwolić sobie na przegapienie coraz bardziej popularnego modu OLED.
Jednak mimo że marketing Samsunga nie zwiększył korzyści związanych z jakością obrazu QD-OLED tak mocno, jak by się można tego spodziewać, teraz, gdy miałem okazję doświadczyć korzyści związanych z kolorami w akcji, twierdzę, że Samsung powrócił do OLED TV.
I trzyma się zasady „żadnego białego elementu”, o której wiele lat temu narobił rabanu.


I tym razem, będąc w stanie pozbyć się bieli bez kosztów, które kosztują ziemię zwiększonym poborem energii, ma większy potencjał, aby rzucić światło – dosłownie – na wyzwania związane z jasnymi kolorami standardowego RGBW OLED.
Muszę szybko dodać, że nie mówię, że wszystkie telewizory QD-OLED domyślnie będą lepsze od wszystkich telewizorów RGBW. W końcu kolor to tylko część obrazu telewizora, a jego ogólna wydajność zależy od tego, jak dobry jest ekran i jak dobry jest obsługujący go system przetwarzania . Jak radzi sobie z całym mnóstwem innych elementów obrazu. Nie ma jednak wątpliwości, że QD OLED podkręca kolorowe pokrętło.
techradar
 
Ostatnia edycja:

p1otr0

New member
Ma ktoś albo testował S95B? Cena dosyć zaporowa, aktualnie można dostać za ok 11k (65 cali) - ale czy warto w porównaniu z innymi oledami np. od LG?
 

kola01

Well-known member
Bez reklam
Ma ktoś albo testował S95B? Cena dosyć zaporowa, aktualnie można dostać za ok 11k (65 cali) - ale czy warto w porównaniu z innymi oledami np. od LG?

TV jest dobrze przetestowany przez Vincenta z HDTVtest (dużo filmów na YT) oraz przez testerów z konkurencyjnego (dla tego) portalu, do którego nie można tu wklejać linków (są cenzurowane). Recenzował go także Geex. Poczytaj sobie. Ogólnie mówiąc, obraz i dźwięk zauważalnie lepszy i to pod wieloma względami, od takiego LG 55C2. Z wad to system (Tizen), w dodatku z przymulającym interface i cena - prawie 2x wyższa.
 
Ostatnia edycja:

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Sprawdziliśmy na testach.
Niestety to co miało być gwoździem programu jest również dużym problemem.
Jasność duża zabija głębię obrazu !
Zdjęcia wkrótce wkleję.
 

Undziak

Member
Widziałem tego Samsunga, krótko się pobawiłem. Wyraźnie lepiej odnośnie Vertical Banding, brak zafarbu. Jeżeli chodzi o jasność to ciężko mi zrozumieć tą pogoń. W nocy jak mi na zwykłym oledzie wali po oczach coś jasnego to żadna przyjemność. Dla mnie to taki parametr reklamowany trochę na siłę. Ale dla osób mających jasne pokoje i używających TV w ciągu dnia może to być istotne.
 

kola01

Well-known member
Bez reklam
No właśnie odwrotnie. Klasyczne OLEDy w HDR "walą po po czach", bo ich matryca pozwala głównie białym subpikselom na dużą jasność a pozostałe kolory są ograniczone. Mamy tu więc głównie jasne oślepiające błyski oparte na białym kolorze.
Natomiast odmienna budowa matryc QD-OLED pozwala uzyskać duże natężenie dla wszystkich kolorów, nie tylko białego. HDR nie wali tu białą jasnością, tylko przepięknie rozciąga wszystkie barwy. Efekt woow jest lepszy niż w matrycach WRGB. Kolorowe światła neonów zapierają dech, podczas gdy ma na matrycach WOLED wyglądały dość skromnie.
 
Ostatnia edycja:

p1otr0

New member
Co do tej jasności to widziałem w komentarzach na YT, że ludzie piszą o jakimś jej osłabieniu w ostatnim update firmware i że podobno nie ma już tego całego efektu wow jak we wszystkich recenzjach wypuszczanych zaraz po tym, kiedy TV miał premierę - ktoś wie coś więcej?
 

kola01

Well-known member
Bez reklam
Zbyt jasny? Co to za brednie? Ale jeśli jeszcze za mało jasny OLED jest dla Ciebie za jasny, to zawsze możesz sobie ściemnić. Napisz na PW, dam ci kontakt.
 

kola01

Well-known member
Bez reklam
Jak będziesz robił zdjęcie następnym razem, to ustaw się na wprost, wykadruj, sprawdź ostrość i/lub wyczyść obiektyw, bo to zdjęcie wyżej to jakiś ponury żart. Jak potrzebujesz pomocy to napisz na PW - dam Ci kontakt. Ale i tak da się zauważyć, że obraz na Samsungu lepiej wygląda od Philipsa (OLED936, jak rozumiem). A nawet jakby tu nie wyglądał, to bym Ci powiedział: zrób kalibrację i nie podważaj oczywistych faktów, jakim jest wyższość matryc QD-OLED od WOLEDÓW.
 
Ostatnia edycja:

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Telewizory skalibrowane.
Następnym razem położę na poduszce , żeby drgania Ziemi były kompensowane, zrobimy próżnię żeby ruch powietrza i zanieczyszczeń nie wpływały na wir zakłócające jakość Samsuga.
Zostanie zaproszonych 10 najlepszych fotografów z najdroższymi aparatami na świecie i po wykonaniu zdjęć sami zagłosują jak zdjęcie przedstawić do Twojej akceptacji.

Pokaz ten przygotowany jest przez specjalistów.
Samsung przegrał w trzech kategoriach, wygrał tylko w jasności.
Kolejne zdjęcia wkrótce.
 

Piramida

Well-known member
Bez reklam
Czytałem o tym Filipku 937 i porównaniach z QD-OLED-ami.
https://spidersweb.pl/2022/09/philips-tv-dzwiek-oferta-2022.html

Warto jednak wziąć pod uwagę to,co napisane jest na końcu tekstu :
"Podczas prezentacji Philipsa byłem oczywiście pod dużym wrażeniem tego, co widziałem i słyszałem. To była jednak prezentacja w kontrolowanych warunkach, na materiałach przygotowanych przez producenta"

[youtube]kdPllMEyQns[/youtube]


Ale to i tak wszystko chałki,ja tam biorę 114" MicroLED-a :grin:
[youtube]33rJMKf2-ig[/youtube]
 
Ostatnia edycja:

gitarrra

Well-known member
Bez reklam
Telewizory skalibrowane.
Następnym razem położę na poduszce , żeby drgania Ziemi były kompensowane, zrobimy próżnię żeby ruch powietrza i zanieczyszczeń nie wpływały na wir zakłócające jakość Samsuga.
Zostanie zaproszonych 10 najlepszych fotografów z najdroższymi aparatami na świecie i po wykonaniu zdjęć sami zagłosują jak zdjęcie przedstawić do Twojej akceptacji.

Pokaz ten przygotowany jest przez specjalistów.
Samsung przegrał w trzech kategoriach, wygrał tylko w jasności.
Kolejne zdjęcia wkrótce.

Pokaz przygotowany przez specjalistów z Philipsa , w którym wygrywa telewizor Philipsa.
Więcej pytań nie mam:hihi:
 

kola01

Well-known member
Bez reklam
Telewizory skalibrowane.
Następnym razem położę na poduszce , żeby drgania Ziemi były kompensowane, zrobimy próżnię żeby ruch powietrza i zanieczyszczeń nie wpływały na wir zakłócające jakość Samsuga.
Zostanie zaproszonych 10 najlepszych fotografów z najdroższymi aparatami na świecie i po wykonaniu zdjęć sami zagłosują jak zdjęcie przedstawić do Twojej akceptacji.
.

Wystarczy jak staniesz na wprost, wykadrujesz a przede wszystkim użyjesz normalnego aparatu a nie smartfonu z zafajdanym od paluchów obiektywem.
 
Do góry