Problemy z STB n-tv - odpowiedzi

Piotrek_PP

New member
Dem
Mógłbyś powiedzieć, oczywiście na tyle na ile pozwalają Ci różne klauzule i paragrafy, jaka część implementacji HDMI/HDCP jest w n-boxie sprzętowa (klamka już zapadła), a jaka programowa (można jeszcze miąchać i poprawić problemy kompatybilnościowe)?
W przypadku kart graficznych na przykład za kodowanie HDCP odpowiada zewnętrzny układ (najczęściej widziałem SiL 1930), który pewnie zawiera klucze i chronioną część systemu (Cypher). Jak to jest w przypadku n-box'a?

Czy testowaliście n-box'a z jakimiś przełącznikami hdmi?

W jakim standardzie formatowany jest sygnał hdmi: RGB 4:4:4, YCbCr 4:4:4 czy YCbCr 4:2:2?

Rozważając zagadnienie czysto teoretycznie, czy n-box może przyjmować strumień audio-video za pośrednictwem wejścia ethernet i użyć swojego hardwaru w celu jego dekodowania, (być może rejestracji) i wyświetlenia na ekranie?
Czy droga w drugą strone n-box -> ethernet -> pc jest teoretycznie możliwa?

Wyjaśnij mi proszę jedną rzecz, która dotyczy samej technologii transmisji i jej styku z hardwarem. W przekazie satelitarnym mogą być zawarte flagi ochrony treści elektronicznych. Rozumiem, że dostawca ogranicza w ten sposób dostępność materiału w pełnej rozdzielczości na odpowiednich interfejsach np.: redukuje HD do SD na wyjściach komponent.
Moje pytanie jest takie. Czy wasza implementacja złącza cyfrowego hdmi dopuszcza takie ograniczenia. Czy odpowiednia flaga w transmisji może zredukować rozdzielczość na tym złączu do SD i np.: wyłączyć HDCP, które przecież w takiej konfiguracji nie jest wymagane umowami licencyjnymi?
 
Ostatnia edycja:

hojnorek

New member
zacytuję fragment dyskusji na temat związany z przycinaniem się obrazu na 720p. cytat z grupy pl.rec.kino-domowe:

PH napisał(a):

> tak się zastanawiam, skoro przeciętny TV HD pracuje w 1280x768 to jaki jest
> sens wpuszczania do niego sygnału 1080 skoro i tak zostanie zeskalowany w
> dół. Czy nie sensowniej jest podawać sygnał 720 zwłaszcza jeśli ma sie do
> wyboru 720p i 1080i ??

Większość przeciętnych TV HD Ready ma rozdzielczość 1366x768. Podanie
sygnału 720p powoduje potrzebę rozciągnięcia obrazu w pionie i tym samym
rozmycia go. Podanie 1080i spowoduje skalowanie w dół i wtedy widać
więcej szczegółów niż z 720p.
W praktyce na moim TV LCD Samsung nieco lepiej wygląda podany z nboxa
sygnał 1080i niż 720p. Różnica jest także w ruchomych częściach obrazu
(np. przesuwający się pasek napisów) - widzę, że Samsung lepiej radzi
sobie z konwersją 1080i na wyświetlane w końcu progresywnie 1366x768.
Podanie na wejście (HDMI) sygnału 720p powoduje nieładne skakanie
literek. Może odświeżanie obrazu w LCD jest częstsze niż 50 Hz i stąd
taki efekt.

i dalej...


> hmmm a ja myślałem że to szarpanie wynika z tego że dekoder ma problemy
> wydajnościowe z mpeg4 :]

Podobno procek ST zastosowany w nboxach to demon wydajności, używany też
m.in. w najnowszych nagrywarkach BD (Blue-ray Disk). Mam nadzieję, że
lepszy soft dla nboxów to tylko kwestia czasu.

--
Adam Dybkowski
 

smith

New member
Przy rozdzielczości TV 1280x768 lub 1366x768 specjaliści zdecydowanie zalecają 720p zamiast 1080i. Zgadzam się z nimi. Obraz jest lepszy u mnie przy 720p z wyjątkiem Dyscovery HD który niestety przycina. Pomyśleć że przede wszystkim dla tego programu kupiłem N-ke.
 

Mac6

New member
dem napisał:
Tryb 1080p50 nie jest mozliwy z powodu ograniczen samego hardware.
Ograniczenie układu STB7100?
Czy kolejny N-box, ten z funkcją nagrywania, jest oparty na tym samym procesorze?

Co do pomyslu na automatyczna zmiane trybu - prosze pamietac ze zmiana trybu trwa jakis czas - ten czas jest zwiazny z negocjacja warunkow polaczenia, nowymi parametrami itd. Implementacja automatycznej zmiany trybow powodowalaby zerwanie obrazu na jakis czas... przyznam sie szczerze ze obawiam sie iz wielu klientow nie zaakceptuje takiego rozwiazania kiedy co jakis czas nastepuje znaik obrazu i negocjowanie nowych warunkow transmisji.
Skoro STB7100 nie ma tego typu problemów w momencie, gdy zmienia się przychodzący do niego sygnał (720p/1080i), to czemu miałoby wystąpić jakieś zauważalne opóźnienie sygnału wychodzącego wtedy, gdy STB7100 nie musiałby już prowadzić przeskalowywania obrazu? Jeśli już, to wyłączenie przesklowywania powinno raczej zmniejszyć opóźnienie sygnału na wyjściu, gdy zmienia się format nadawanego sygnału, a nie zwiększyć je.

Zgadzam sie ze zasygnalizowany problem jest wazny ale trudno mi sobie wyobrazic jego praktyczna realizacje ktora nie wiazalaby sie z szeregiem uciazliwosci...
Ależ ja nie proponuję usunięcia żadnego z dotychczasowych trybów oferowanych przez przycisk RES dekodera, tylko dodanie nowego trybu. W przypadku gdyby przełączenie pomiędzy trybami 720p i 1080i faktycznie wiązało się z zerwaniem synchronizacji, to przecież nic nie stoi na przeszkodzie aby ci, którym to przeszkadza nie korzystali z tego trybu. Myślę, że jednak większość osób z montorami 1920x1080p będzie wolało tryb AUTO, zamiast oglądać na przykład skaczące literki w płynących napisach.
 

PabloS17

New member
Podlaczenie n-boxa przez kino domowe

Ja mam taki problem techniczny (Moze Dem a moze ktos inny mi pomoze):

Przyszly wlasnie poczta kable HDMI i… n-box nie chce nadawac przez amplituner
Mam TV SHARP LC-32BV8E i amplituner Onkyo TX-SR604. Amplituner ma 2 WEjscia HDMI i jedno WYjscie HDMI.
Jesli podlacze DVD player (Onkyo) kablem HDMI do WE1 amplitunera a WY amplitunera z WE HDMI telewizora to jest obraz i wszystko ‘gra’. Ale podlaczenie n-boxa na drugie wejscie (niewazne czy 1 czy 2) daje… ciemnosc na ekranie i cisze. Dla utrudnienia dodam ze podlaczenie bezposrednie n-boxa z TV poprzez HDMI - wszystko OK. Podlaczenie n-boxa poprzez komponent - OK. Ale jak podlaczam n-box poprzez amplituner i HDMI (amplituner obsluguje HDCP) to niestety nic. Co ciekawe - po wylaczeniu zasilania n-boxa i ponownym jego wlaczeniu - WIDAC przez kilkanascie sekund obraz inicjalizacyjny nawet poprzez amplituner (URUCHAMIANIE ODBIORNIKA. Prosze Czekac… Java POWERED). Potem juz tylko ciemnosc i czerwony trojkacik na wyswietlaczu n-boxa i komunikat “No signal” na wyswietlaczu amplitunera.
Ktos sie moze spotkal z podobnym problemem ?
Specjalnie kupilem drozszy amplituner z we i wy HDMI i kable a tu - KLOPS !

SERDECZNE dzieki z dolu !
P/P(~;
 

mass[pl]

New member
PabloS17 podlacz dodatkowo Nboxa innym kabelkiem np euro i podgladnij na SD1 lub SD2 czy nie ma jakiegos komunikatu od nboxa ..

EDIT: Mala poprawka - tak jak napisal pozniej DEM chodzilo o podlaczenie komponent a nie euro !
 
Ostatnia edycja:

Velvivaldi

New member
Ja natomiast chciałbym zapytać o dość znany problem z dźwiękiem, który objawia się dość regularnymi (co ok 6 min.) przerwami fonii, trwającymi ok 1 sek. Dotyczy to tylko połączenia przez HDMI, które w moim przypadku daje najlepszy obraz. Czy jest szansa na usunięcie tej usterki, czy jest to może niekompatybilność sprzętowa?
TV: Panasonic TX-32LX60P
 

color1

New member
tak sobie czytam...

sorki ze troche nie na temat, ale reasumujac wszystkie mankamenty n-ki wyglada na to, ze zostal wypuszczony na rynek gniot na tzw. zapchajdziure - aby tylko byc pierwszym na rynku, niewazne jakim kosztem klientow. najwieksi zapalency i tak kupia n-ke a to ze beda rozgoryczeni niedopracowanym softem, brakiem odpowiedniej wydajnosci, pokracznym menu... to jakos sie przepchnie.

- no takie mam wrazenie, ze chyba chlopaki fuszerke odwalili z ta platforma hd... szkoda tylko ze w reklamach nie mowi sie jakie kwiatki pozniej wychodza... i nie mowcie mi ze to poczatki... technologia hd jest (jak niektorzy zauwazyli) wdrazana od wystarczajaco dlugiego czasu aby doswiadczenia innych przenosic na wlasna platforme - ale tu jak widac iti poszlo na ilosc a nie na jakosc...

wiec chyba sobie narazie odpuszcze ta "nowa generacje" w takiej postaci :/
 

dem

New member
Piotrek_PP napisał:
Dem
Mógłbyś powiedzieć, oczywiście na tyle na ile pozwalają Ci różne klauzule i paragrafy, jaka część implementacji HDMI/HDCP jest w n-boxie sprzętowa (klamka już zapadła), a jaka programowa (można jeszcze miąchać i poprawić problemy kompatybilnościowe)?
W przypadku kart graficznych na przykład za kodowanie HDCP odpowiada zewnętrzny układ (najczęściej widziałem SiL 1930), który pewnie zawiera klucze i chronioną część systemu (Cypher). Jak to jest w przypadku n-box'a?
Obsluga HDMI w n-box realizowana jest przez 7100, HDMI to grupa rejestrow ktora trzeba zaprogramowac, producent ukladu dostarcza wlasne API do komunikacji z tymi rejestrami.
Jesli blad w hardware nie jest mozliwy do zaleczenia metodami pragramistycznymi to tylko producent ukladu scalonego moze to naprawic. Wiaze sie to rzecz jasna z poprawkami na samej strukturze i jest mozliwe w nowej wersji ukladu.


Piotrek_PP napisał:
Czy testowaliście n-box'a z jakimiś przełącznikami hdmi?

Tak, ale z tego co wiem nie byla to zbyt liczna grupa.

Piotrek_PP napisał:
W jakim standardzie formatowany jest sygnał hdmi: RGB 4:4:4, YCbCr 4:4:4 czy YCbCr 4:2:2?

sygnal z 420 jest upsamplowany do postaci RGB 4:4:4, zakres RGB 16-235.

Piotrek_PP napisał:
Rozważając zagadnienie czysto teoretycznie, czy n-box może przyjmować strumień audio-video za pośrednictwem wejścia ethernet i użyć swojego hardwaru w celu jego dekodowania, (być może rejestracji) i wyświetlenia na ekranie?
Czy droga w drugą strone n-box -> ethernet -> pc jest teoretycznie możliwa?

Hardware nie ogranicza w zaden sposob opisanej przez Pana funkcjonalnosci. Tylko i wylacznie operator decyzuje co jak i gdzie ma byc obslugiwane.

Piotrek_PP napisał:
Wyjaśnij mi proszę jedną rzecz, która dotyczy samej technologii transmisji i jej styku z hardwarem. W przekazie satelitarnym mogą być zawarte flagi ochrony treści elektronicznych. Rozumiem, że dostawca ogranicza w ten sposób dostępność materiału w pełnej rozdzielczości na odpowiednich interfejsach np.: redukuje HD do SD na wyjściach komponent.
Moje pytanie jest takie. Czy wasza implementacja złącza cyfrowego hdmi dopuszcza takie ograniczenia. Czy odpowiednia flaga w transmisji może zredukować rozdzielczość na tym złączu do SD i np.: wyłączyć HDCP, które przecież w takiej konfiguracji nie jest wymagane umowami licencyjnymi?
Sprowadza sie calosc operacji do przeladowania filtu cyfrowego nowymi wspolczynnikami - w strukturze toru video zawarty jest filtr FIR - zredukowanie rozdzielczsci jest w istocie zaladowaniem nowych wartosci wspolczynnikow. Rozdzielczosc HDMI jest zachowana, spada pasmo wizyjne sygnalu) przypomina to upscaling z SD na HD.
Redukcja rozdzielczosci moze ale nie musi byc wlaczana mimo braku HDCP.
 
Ostatnia edycja:

dem

New member
Mac6 napisał:
Ograniczenie układu STB7100?
Czy kolejny N-box, ten z funkcją nagrywania, jest oparty na tym samym procesorze?

tak

Mac6 napisał:
Skoro STB7100 nie ma tego typu problemów w momencie, gdy zmienia się przychodzący do niego sygnał (720p/1080i), to czemu miałoby wystąpić jakieś zauważalne opóźnienie sygnału wychodzącego wtedy, gdy STB7100 nie musiałby już prowadzić przeskalowywania obrazu? Jeśli już, to wyłączenie przesklowywania powinno raczej zmniejszyć opóźnienie sygnału na wyjściu, gdy zmienia się format nadawanego sygnału, a nie zwiększyć je.

Prosze oddzielic skalowanie dokonywane przez n-box o wyprowadzania danych video na HDMI - HDMI wymaga by podczas zmiany formatu wyswietlania przeprowadzic cala, dosc zmudno procedurre dogadywania, programowania itd. to wlasnie spowoduje nieuchronne zaniki obrazu trwajace kilka sekund.

Mac6 napisał:
Ależ ja nie proponuję usunięcia żadnego z dotychczasowych trybów oferowanych przez przycisk RES dekodera, tylko dodanie nowego trybu. W przypadku gdyby przełączenie pomiędzy trybami 720p i 1080i faktycznie wiązało się z zerwaniem synchronizacji, to przecież nic nie stoi na przeszkodzie aby ci, którym to przeszkadza nie korzystali z tego trybu. Myślę, że jednak większość osób z montorami 1920x1080p będzie wolało tryb AUTO, zamiast oglądać na przykład skaczące literki w płynących napisach.

Ale ja juz napisalem - dekoder n-box obsluguje maksymalnie profile 1080i i nie jest w stanie wyprodukowac 50 razy na sekunde obrazu o rozdzielczosci 1920x1080. Caly hardware jest taki. Moze nastepna generacja ukladow scalonych bedzie udostepniala formaty 1080p50/60.
 

dem

New member
PabloS17 napisał:
Ja mam taki problem techniczny (Moze Dem a moze ktos inny mi pomoze):

Przyszly wlasnie poczta kable HDMI i… n-box nie chce nadawac przez amplituner
Mam TV SHARP LC-32BV8E i amplituner Onkyo TX-SR604. Amplituner ma 2 WEjscia HDMI i jedno WYjscie HDMI.
Jesli podlacze DVD player (Onkyo) kablem HDMI do WE1 amplitunera a WY amplitunera z WE HDMI telewizora to jest obraz i wszystko ‘gra’. Ale podlaczenie n-boxa na drugie wejscie (niewazne czy 1 czy 2) daje… ciemnosc na ekranie i cisze. Dla utrudnienia dodam ze podlaczenie bezposrednie n-boxa z TV poprzez HDMI - wszystko OK. Podlaczenie n-boxa poprzez komponent - OK. Ale jak podlaczam n-box poprzez amplituner i HDMI (amplituner obsluguje HDCP) to niestety nic. Co ciekawe - po wylaczeniu zasilania n-boxa i ponownym jego wlaczeniu - WIDAC przez kilkanascie sekund obraz inicjalizacyjny nawet poprzez amplituner (URUCHAMIANIE ODBIORNIKA. Prosze Czekac… Java POWERED). Potem juz tylko ciemnosc i czerwony trojkacik na wyswietlaczu n-boxa i komunikat “No signal” na wyswietlaczu amplitunera.
Ktos sie moze spotkal z podobnym problemem ?
Specjalnie kupilem drozszy amplituner z we i wy HDMI i kable a tu - KLOPS !

SERDECZNE dzieki z dolu !
P/P(~;

Ogolnie sprawa powinna wygladac tak:
HDCP z TV autoryzuje HDCP w Onkyo, HDCP z Onkyo autoryzuje sie w n-box. Przypuszczam ze problem zwiazany jest z samym Onkyo - negocjacja HDCP miedzy n-box a Onkyo...
 

dem

New member
Velvivaldi napisał:
Ja natomiast chciałbym zapytać o dość znany problem z dźwiękiem, który objawia się dość regularnymi (co ok 6 min.) przerwami fonii, trwającymi ok 1 sek. Dotyczy to tylko połączenia przez HDMI, które w moim przypadku daje najlepszy obraz. Czy jest szansa na usunięcie tej usterki, czy jest to może niekompatybilność sprzętowa?
TV: Panasonic TX-32LX60P

Niestety moge powiedzic tylko ze prace nad tym trwaja...
 

dem

New member
Pomidorex napisał:
dem, a ja mam pytanie czym się różni firmware 4.76a4 od 4.7aa4? Niektóre nboxy ściągają z satelity pierwszy firmware a inne drugi.

Moga miec chociazby inna wersje ukladu scalonego, pewnie ta wersja bedzie sie jeszcze razy zmieniac w okresie zycia tego STB. W kazdej wersji sa poprawki zaobserwowanych bledow (tak tak w ukladach scalonych tez sa bledy... :D ) i moga wymagac innych wersji orpogramowania (w jednej wersji blad moze byc naprawiony w innej juz nie ma takiej potrzeby bo dobry sprzet)
Poza tym jest jeszcze wiele innych zmiennych ktore warunkuja takie a nie inne wersje oprogramowania.
A jesli chodzi o dokladne roznice to naprawde nie wiem.
 

PabloS17

New member
mass[pl] napisał:
PabloS17 podlacz dodatkowo Nboxa innym kabelkiem np euro i podgladnij na SD1 lub SD2 czy nie ma jakiegos komunikatu od nboxa ..

mass (a moze i dem bo wlasnie si epojawil ;): podlaczylem n-boxa jednoczesnie 3 kablami - HDMI, komponent i SCART. Jak probuje ogladac przez HDMI (i poprzez amplituner) - to oczywiscie ciemnosc. I to na wszystkich mozliwych rozdzielczosciach, tj.: 576p, 576i, 720p, 1080i. W tym samym czasie na SCART (RGB) nic nie widac bo... przeciez n-box nie wysterowuje SD przy ustawionych wyzszych rozdzielczosciach. W momencie jak przestawiam rozdzielczosc na SD1 lub SD2 i w telewizorze wejscie na SCART - to po prostu widze obraz danego programu ale w SD.
Jedna wskazowka (?): Na panelu przednim pokazuje sie czerwony trojkacik i n-box nie przekazuje sygnalu dopiero wtedy gdy w telewizorze wybieram jako wej HDMI lub - gdy w amplitunerze wybiore jako wej - wej HDMI. Pewnie wtedy n-box probuje ustanowic komunikacje i sie nie dogaduje stad ten trojkat z bledem.
Ciekawe ze jak zmienie wej w TV na inne niz HDMI to w n-boxie trojkat znika i... przekazuje dzwiek (sic!). Nic juz nie rozumiem... :(

I jeszcze jedna cecha n-boxa: jesli w menu "Telewizor" ustawie "Dzwiek Digital" na "Nie" - to n-box poprzez kabel HDMI przekazuje dzwiek do telewizora bez wzgledu na ustawieniu dzwieku z poziomu ogladania programu - przycisk "OPT" na pilocie - czyli zarowno np. "Polski" jak i "DD Polski".
Ale jesli w opcjach menu "Telewizor" ustawie "Dzwiek Digital" na "Tak"
to nie jest przekazywany dzwiek przy wyborze "DD Polski". Jedynie przy wyborze "Polski". Obraz jest we wszystkich trybach (jest to bezposrednie polaczenie n-boxa z tv przy pomocy HDMI).
 

dem

New member
PabloS17 napisał:
mass (a moze i dem bo wlasnie si epojawil ;): podlaczylem n-boxa jednoczesnie 3 kablami - HDMI, komponent i SCART. Jak probuje ogladac przez HDMI (i poprzez amplituner) - to oczywiscie ciemnosc. I to na wszystkich mozliwych rozdzielczosciach, tj.: 576p, 576i, 720p, 1080i. W tym samym czasie na SCART (RGB) nic nie widac bo... przeciez n-box nie wysterowuje SD przy ustawionych wyzszych rozdzielczosciach. W momencie jak przestawiam rozdzielczosc na SD1 lub SD2 i w telewizorze wejscie na SCART - to po prostu widze obraz danego programu ale w SD.
Jedna wskazowka (?): Na panelu przednim pokazuje sie czerwony trojkacik i n-box nie przekazuje sygnalu dopiero wtedy gdy w telewizorze wybieram jako wej HDMI lub - gdy w amplitunerze wybiore jako wej - wej HDMI. Pewnie wtedy n-box probuje ustanowic komunikacje i sie nie dogaduje stad ten trojkat z bledem.
Ciekawe ze jak zmienie wej w TV na inne niz HDMI to w n-boxie trojkat znika i... przekazuje dzwiek (sic!). Nic juz nie rozumiem... :(

To co wyswietla n-box w trybie HDMI mozna podejrzec przy pomocy komponenta.
Przypuszlanie dostaniesz info o problemach z HDCP, wydaje sie ze na chwile obecna jedynym sposobem na ominiecie problemow z HDCP bedzie wprowadzenie STB w tryb DVI (co byc moze pojawi sie w nowym orpogramowaniu).

PabloS17 napisał:
I jeszcze jedna cecha n-boxa: jesli w menu "Telewizor" ustawie "Dzwiek Digital" na "Nie" - to n-box poprzez kabel HDMI przekazuje dzwiek do telewizora bez wzgledu na ustawieniu dzwieku z poziomu ogladania programu - przycisk "OPT" na pilocie - czyli zarowno np. "Polski" jak i "DD Polski".
Ale jesli w opcjach menu "Telewizor" ustawie "Dzwiek Digital" na "Tak"
to nie jest przekazywany dzwiek przy wyborze "DD Polski". Jedynie przy wyborze "Polski". Obraz jest we wszystkich trybach (jest to bezposrednie polaczenie n-boxa z tv przy pomocy HDMI).

W tym momencie n-box probuje wysylac do TV dzwiek w trybie AC3, jesli TV nie obsluguje tego trybu (co mozna sprawdzic w menu diagnostyka) to nie jest wysylane audio.
 

airjack

New member
Czy jeśli podłącze nboxa do tv crt przez scart to na optyku będzie DD, które mogę podłaczyć do amplitunera 5.1 ? Na razie chciałbym skorzystać z dźwięku DD zanim kupię LCD :)
Może nie dokońca nie na temat, ale widzę, że fachowiec odpowiada, więc pytam :)
 

michalp1

New member
"strzelanie" przy przełączaniu kanałów i jakosć hd na n-sport

Witam wszystkich,

1. Chciałbym się dowiedzić, czy u kogoś występują trzaski w kolumnach, kiedy przełącza się kanały mając ustawienia telewizora na dźwięk przestrzenny? Jest to głośne i mało przyjemne, a do tego z pewnością niebagaltelne dla kolumn, tym bardziej, że jest dźwięk przypominający spięcie, podobne do majstrowania przy złączach kolumn. Na party-line przyjęli problem, wzięli nr telefonu i na razie nic.

2. Druga kwestia to dotycząca jakości n-sportu. Czy występuje u innych też znacząco słabsza jakość n-sportu, nawet ze studia, w porównaniu do np. lux hd, czy dicovery hd? U mnie na n-sporcie widać pewne przesunięcie linii, obraz nie jest krystalicznie czysty? Co sądzicie jakości tego kanału? A może to przypadłość mego tv (panasonic 42pv60), choć chyba raczej nie.
 
Do góry