Powidoki, XBOX, Panasonic P42G10B

CSA

New member
nieeee tylko nie to!!! wierzę Ci wierzę na LCD też powstają powidoki, co prawda niektórzy nazywają te ciemne plamy przepalonymi (nie martwymi) pikselami i nie można tego usunąć ale to dokładnie to samo!
 

brandt78

New member
Statyczny obraz ośmiesza plazmę tak jak dynamiczny ośmiesza LCD. Podział rynku wyświetlaczy jest ogólnie znany plazma do TV, filmów i ew. samochodówek (nie szkodzą plaźmie w ogóle - testowane na PS3) a do strategi i strzelanek LCD, no chyba że ktoś lubi jak mu heksy lub celownik na ekranie zostają to wtedy plazma :)

Chyba piszesz o starej generacji plazm...
Godzinami gram na x360/V10 i powidoki (chwilowe) da sie tylko zauwazyc podchodzac blisko do tv - znikaja one po kilku minutach ogladania dowolnego innego kanalu.
Gram sporo w strzelanki i zadne celowniki czy mapy mi sie nie utrwalily i na pewno nie trzeba wygrzewac 10h na innym kanale...
I niby jak statyczny obraz "osmiesza" plazme? Jak masz jakies przykre doswiadczenia z jakas stara plazma to podaj konkretny model i nie uogolniaj...
 

CSA

New member
Zszokuję Cię ale w 37PV60 po 10 godzinach włączonej jedynki został ślad w prawym górnym rogu ekranu , który zniknął dopiero po 3 godzinach. Oczywiście ten ślad nie był kompletnie widoczny przy użytkowaniu innego kanału ale pojawiał się na czarnym tle.
Natomiast masz rację, w nowej plaźmie nic nie zostaje na wieki.

Mi po PS3 też nic nigdy nie zostało na ekranie.
 

bogaty

New member
Bez reklam
Wczoraj grałem z kumplem w Serious Sam HD był tam cały HUD na zielono, zdrowie amunicja itp.Jeden napis był biały mój Gamer Tag dzisiaj patrze napis widoczny z 10 cm, zielony HUD się nie wypalił, tylko ten biały napis, odpaliłem śnieg pograłem w COD MW2 i teraz już prawie znikł.Najlepsze że mam na liczniku około 500h.
 

gorylla

New member
Bez reklam
Z pewnością nie ma takiej analogii.

Poza tym nie ma całkowitej pewności, że każdy model bzyczy inaczej. Bo ludzie mają inny słuch i inny poziom wrażliwości. Co dla jednego jest niesłyszalne, dla innego może być katorgą dla uszu. Często jest też tak, że ludzie wymieniają sprzęt z powodu bzyczenia, ale tak naprawdę nie są w stanie ocenić tego bzyczenia bezpośrednio, bo nie mają już poprzedniego modelu. Więc sprawa z różnym poziomem bzyczenia innych modeli jest w sumie nie do końca sprecyzowana.

Ale myślę, że matryca to matryca- tu nie powinno być jakichś odchyleń. Jedni może mają bardziej podbite kontrasty i jasności i może szybciej łapią powidoki. Ale skoro one znikają, to nie ma w ogóle o co kopii kruszyć.
 

python636

New member
Poradźcie proszę w takim razie jak użytkować nową plazmę o od samego początku ażeby zminimalizować powidoki w późniejszym użytkowaniu tejże plazmy.
Dziękuję. Myślę, że to pomoże wielu osobom ;)
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
te podpowiedzi znajdziesz w dużych ilościach na portalu.
Skorzystaj z przeformatowywania obrazu.
 

CSA

New member
Na forum w każdym wątku pisze co robić ale w związku z tym że jest to wątek o powidokach podsumuję:

+ w okresie pierwszych 100godzin uzytkowania:
- daj obraz na cały ekran, unikaj pasów
- ustaw kontrast i jasnośc poniżej 50%
- ustaw tryb normalny obrazu
- jak Ci się chce to włączaj co jakiś czas w menu serwisowym wygrzewanie plazmy (wyświetla kolorowe plansze)
- unikaj jak ognia kanałów TVP 1 i TVP 2 ich białe logo na długo zostaje na ekranie, oczywiście możesz je oglądać ale nie dlużej niz godzine a potem przełącz na inny kanał z jakimś dynamicznym obrazem (dobry pomysł to skakanie po muzycznych kanałach)
+ po okresie wczesnoniemowlęcym naszej plazmy
- unikaj statycznych obrazów
- unikaj ciągłego oglądania jednego kanału w szczególności TVP
- jakby się pojawiły powidoki to: szum i wygrzewanie z menu serwisowego i jak ręką odjął, na wygrzanej plaźmie są już niegroźne

A poza tym powidoki to tylko groźnie brzmi a naprawdę jest to nieszkodliwe.
 
Ostatnia edycja:

danch

New member
Kurde im dluzej czytam ten watek tym bardziej mi sie odechciewa plazmy, juz prawie mialem kupic 42s10, ale sobie policzylem ile gralem ostanio na konsoli. Czasem xbox stoi przez 2 tygodnie nie ruszany, ale jak dostane jakas nowa fajna gre to 3-4h wieczorami przez 5 dni w tygodniu, do tego w dzien TV dzialalby moze z 1h na jakims mininini (dzieci). Wiekszasc gier w ktore gram ma jakis hud, ba wiekszosc ma jakas mapke, w bialym okregu i jestem pewien ze z tego zostalby mozny podwidok. Kurcze moze jednak jakis lcd, jakis ponoc sharp DH77E czy toshiba XV635 ?

Z jednej strony mam zamiar ogladac duzo divixow i to czesto w SD wiec plazma byla by idealna, ale z drugiej strony moge duzo grac na konsoli i wolabym robic to bez stresu i sprawdzania czy mam juz podwidok czy nie.
 

CSA

New member
Ja gram na PS3 i mogę stwierdzić że od grania na konsoli powidoki się nie robią. Natomiast jak planujesze komputer podpiąć to bierz LCD, bezpieczniej ale gorszy obraz.
 

maxoff

New member
Ludzie nie straszczie innych z tymi "powidokami" czy jak to tam ładnie nazywacie...:)
Według mnie telewizor służy do oglądania telewizji, filmów, grania na konsoli itp... - a nie do obchodzenia się z nim jak z jakiem.
Jejku nie oglądać za długo TVP1, TVP2, włączać kolorowe plansze z menu serwisowego czy szumy, obniżać poziom kontrastu itp... - sory ale śmiać mi się chce gdy to czytam (bez obrazy oczywiście) - ale gdybym miał tak robić ze swoją plazmą to szczerze powiedziawszy wolał bym NIE MIEĆ TELEWIZORA :D.
Ja swoją pierwszą plazmę Panasonica kupiłem ponad 3 lata temu i wieżcie mi ale większość czasu spędzam w domu także telewizję oglądam godzinami. Jak by tego było mało to jestem zapalonym graczem i przy XBOX360 lub PS3 spędzałem wiele długich godzin (nie jakieś 2,3 czy 4 h.) i to niemal że dzień w dzień I ŻADNYCH ALE TO ŻADNYCH WYPALEŃ, POWIDOKÓW ITP. NIE UŚWIADCZYŁEM ! Plazma jak dobrze świeciła tak świeci, a matryce ma czystą jak łza. Dziś nawet znalazła nowego nabywcę który dosłownie przez 15min. niemal że rysował rzęsami po szybie - by dostrzeć jakieś ślady wypalenia matrycy.... jednak po bardzo wnikliwej oględzinie stwierdził że żadnych śladów nie ma i stał się szczęśliwym posiadaczem mojej starej plazmy !
Także jeśli ktoś planuje zakup plazmy Panasona to mogę z czystym sumieniem polecić - bez żadnych obaw o jakieś wypalenia i powidoki. Owszem plazma od LCD jest na tym punkcie wraźliwa ale codzienne normalne użytkowanie telewizora na pewno mu nie zaszkodzi. Owszem powidoki i wypalenia mogą powstać gdyby telewizor działał zapewne non-stop przez kilka dni (na jednym programie - logo, lub jakimś statycznym obrazie)....
 

Tomaszz

New member
Ludzie nie straszczie innych z tymi "powidokami" czy jak to tam ładnie nazywacie...:)
Według mnie telewizor służy do oglądania telewizji, filmów, grania na konsoli itp... - a nie do obchodzenia się z nim jak z jakiem.
Jejku nie oglądać za długo TVP1, TVP2, włączać kolorowe plansze z menu serwisowego czy szumy, obniżać poziom kontrastu itp... - sory ale śmiać mi się chce gdy to czytam (bez obrazy oczywiście) - ale gdybym miał tak robić ze swoją plazmą to szczerze powiedziawszy wolał bym NIE MIEĆ TELEWIZORA :D.
Ja swoją pierwszą plazmę Panasonica kupiłem ponad 3 lata temu i wieżcie mi ale większość czasu spędzam w domu także telewizję oglądam godzinami. Jak by tego było mało to jestem zapalonym graczem i przy XBOX360 lub PS3 spędzałem wiele długich godzin (nie jakieś 2,3 czy 4 h.) i to niemal że dzień w dzień I ŻADNYCH ALE TO ŻADNYCH WYPALEŃ, POWIDOKÓW ITP. NIE UŚWIADCZYŁEM ! Plazma jak dobrze świeciła tak świeci, a matryce ma czystą jak łza. Dziś nawet znalazła nowego nabywcę który dosłownie przez 15min. niemal że rysował rzęsami po szybie - by dostrzeć jakieś ślady wypalenia matrycy.... jednak po bardzo wnikliwej oględzinie stwierdził że żadnych śladów nie ma i stał się szczęśliwym posiadaczem mojej starej plazmy !
Także jeśli ktoś planuje zakup plazmy Panasona to mogę z czystym sumieniem polecić - bez żadnych obaw o jakieś wypalenia i powidoki. Owszem plazma od LCD jest na tym punkcie wraźliwa ale codzienne normalne użytkowanie telewizora na pewno mu nie zaszkodzi. Owszem powidoki i wypalenia mogą powstać gdyby telewizor działał zapewne non-stop przez kilka dni (na jednym programie - logo, lub jakimś statycznym obrazie)....

Podpisuję się pod tym rękami i nogami :D. Jest to 100% prawda !!! Nic dodać nic ująć.

Np. ostatnio katowałem fallouta 3 i tam na liczniku czasu wybiło mi już 100 godzin gry, a kilka stałych elementów ekranu tam jest (np. pasek zdrowia, radar) - na TV śladu po tym nie ma.
 

danfilm

New member
Jak to w końcu jest z tymi powidokami? Bać się ich, czy nie bać?
Z jednej strony są takie opinie:
pionier123 napisał:
przed wypaleniem plazmy ok.100 godzin unikać statycznych obrazów

Ja unikałem przez ponad 200h i co ? Mam piękny znaczek z kanału TVN`u, trójkąt z liczbą 12 :p
z drugiej zaś np. takie:
Ludzie nie straszczie innych z tymi "powidokami"(...)
(...)telewizor służy do oglądania telewizji, filmów, grania na konsoli itp... - a nie do obchodzenia się z nim jak z jakiem.(...)
(...)telewizję oglądam godzinami. Jak by tego było mało to jestem zapalonym graczem i przy XBOX360 lub PS3 spędzałem wiele długich godzin (nie jakieś 2,3 czy 4 h.) i to niemal że dzień w dzień I ŻADNYCH ALE TO ŻADNYCH WYPALEŃ, POWIDOKÓW ITP. NIE UŚWIADCZYŁEM ! Plazma jak dobrze świeciła tak świeci, a matryce ma czystą jak łza.(...)
(...)Owszem powidoki i wypalenia mogą powstać gdyby telewizor działał zapewne non-stop przez kilka dni (na jednym programie - logo, lub jakimś statycznym obrazie)....
Być może prawda leży gdzieś pośrodku - tylko czy na pewno?
Ponadto jest też spory wątek nt zbawiennej "półprzeźroczystości" logo stacji więc wnioskuję, że coś musi być na rzeczy. Przymierzam się do kupna plazmy a czytając to forum zapał mój studzą właśnie opisywane efekty powidoków.
Dlatego mam pytania do doświadczonych użytkowników plazm:
1) jak długo TV musi wyświetlać logo (np. TVP1, czy kategorii wiekowej :?: - bo to są ponoć najbardziej "powidokotwórcze" obrazy) aby powstał powidok usuwalny, a jak długo - by był on nieusuwalny? Pytanie jest z kategorii hipotetycznych ale interesuje mnie ile realnie wynosi margines bezpieczeństwa :confused:
2) jak długo może trwać usuwanie najbardziej upierdliwego powidoku ale jednak takiego, który da się w końc usunąć :?:
 

sokarsg-1

New member
Posiadam plazmę Panasa G10 od listopada i szczerzę to powidoku od znaków wiekowych ani od TVP nie uświadczyłem.
Za to natomiast ma piep..ony znaczek Eurosportu HD się wypalił (został po nim powidok) po ostatnich sesjach z
Australian Open i niebardzo mogę się go pozbyć tz. 1h sesja śniegu nie pomogła (właściwie to już ze 3 takie sesje). Nie to żebym straszył bo bym wżyciu na LCD swojej plazmy nie zamienił.Ten powidok to tylko widać na czarnym tle w absolutnej ciemności ale uznałem że trzeba szczerze napisać że jednak z tymi plazmami trochę uważać trzeba. Pisałem już parę petycji do Eurosportu o zmianę loga zresztą nie tylko ja ale niestety ta stacja permanentnie olewa klientów posiadających plazmy (wszystkich innych chyba też) co jest troche dziwne bo ja specjalnie kupiłem plazmę aby sport się dało oglądać na TV bo smużącej piłki bym niezdzierżył.
http://www.australianopen.com/
 

bogdan_kr

Member
Bez reklam
Może z czasem samo się zniwelować. Można też przez kilka godzin spróbować rozwiązania wskazanego w tym wątku, z ewentualnie trochę zwiększonym ustawieniem kontrastu w telewizorze.

Pozdrowienia!
 

Rivam

New member
Moja 42S10 sama wyłącza się po jakimś czasie, gdy ustawię "śnieg". Tak gdzieś po ok. pół godziny. Można to wyłączyć? W menu jakoś się tego nie dopatrzyłem...
 
Do góry