Pomóżcie w wyborze 75cali

Petru23

Banned
Zależy od ceny. Jeśli xh80 jest poniżej 3k a nano90 bliżej 4k to oczywiście sony. Ale jeśli cena będzie podobna, czyli xh80/81 koło 3200-3300 a nano90 3400-3500 to wtedy nano, który imo nie jest więcej wart. Za 4k mamy hx940 a to już inna liga.
 

ralotm

New member
Petru ale i kolega wyżej i ja piszemy o LG un8500 bo i ten LG i xh80 jest w podobnej cenie. Którego byś brał ?
 

Petru23

Banned
Chwila, moment. Milion zapytań na PW, w wieku wątkach również pytania o lg i mi się już miesza.

Jeśli chodzi o xh80 i UN8500, to jeśli nie potrzeba hdmi 2.1 to raczej Brałbym sony. X1 lepiej sobie radzi od a7 3gen (w bx oled też siedzi). Oba nie mają stref wygaszania, oba ips.
UN8500 widziałem jedynie na sklepie, nie porównywalem bezpośrednio. Xh80 mogę polecić
 
Ostatnia edycja:

Bedistofeles

New member
Chwila, moment. Milion zapytań na PW, w wieku wątkach również pytania o lg i mi się już miesza.

Jeśli chodzi o xh80 i UN8500, to jeśli nie potrzeba hdmi 2.1 to raczej Brałbym sony. X1 lepiej sobie radzi od a7 3gen (w bx oled też siedzi). Oba nie mają stref wygaszania, oba ips.
UN8500 widziałem jedynie na sklepie, nie porównywalem bezpośrednio. Xh80 mogę polecić

A jak z czernią w tym xh80? Mówisz że ips... Może lepiej poszukać czegoś na va? Hmmm nie wiem juz sam. A koze jakis philips? Kiki wspominal ze warto 75PUS8505. Co prawda 5700 ale jakby to rzeczywiscie byl jakis best buy w tej polce cenowej to bym rozwazyl:)
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Tylko pamiętaj, że jak kupujesz tv także pod konsole, to podstawą jest m.in płynność. Różnie z tym bywa, mimo deklaracji na papierze. Już nie wspomnę o lagu, czy innych ficzerach stricte pod gaming na next genach.

Pamiętaj też, że większe przekątne rządzą się innymi prawami, jak ich mniejsi bracia.
Dochodzą zupełnie inne naprężenia, efekty finalne też mogą być różne i raczej nie powinno się ich oceniać porównując do mniejszych modeli 1:1. Sam w sobie clouding, na mniejszej matrycy (jeżeli występuje), będzie inaczej finalnie wyglądał, jak na dużej.
Pomijam już takie drobnostki, o których nikt nie pisze, czyli naprężenia po powieszeniu tak dużego tv.
Taki tv od ciężaru potrafi się lekko naprężyć i masz clouding zupełni inny, jak stawiając go na podstawce, lub porównując do mniejszego brata.

W sklepie tez bym nic nie oceniał, wystarczy, że w jednym będziesz miał kilka suwaków nie w tą stroną co trzeba i nawet premium tv, będzie świecił o wiele gorzej, jak tańszy model. Ocenianie w sklepie kompletnie nie ma sensu i w żaden sposób nie jest miarodajne, już pomijam fakt, że nie jesteś w żaden możliwy sposób ocenić czerni.
 
Ostatnia edycja:

Petru23

Banned
No jak nie wiesz jak w sklepie ocenić to nie ocenisz. A jak wiesz to wystarczy, aby skleslic lub wziąć na testy do domu.
 

Bedistofeles

New member
To ja już wiem coraz mniej... Nie wiem w którą stronę isc... No na tej konsoli nie bede za duzo gral dlatego chyba bardziej niz na 100hz zalezy mi na jakosci obrazu...
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Petru,
Mało tego, nie znam nikogo, kto wie ; )
Mimo, że od 20 wymieniam cały czas tv, testuje w domu (bo zwyczajnie nie ma lepszej formy od takiej prezentacji w domowych warunkach), jezdzę na targi i znam osoby które zajmują się kalibracją profesjonalnie (oni to samo twierdzą). Nikt, kogo znam, nigdy nie ocenia pewnych cech tv w sklepie, co najwyżej są to poglądowe informacje, bo się zwyczajnie nie da inaczej.
Sam już o tym pisałem 10 lat temu bazując na własnych doświadczeniach i nic się w tej materi nie zmieniło.
Nie ma mowy o pełnej wiarygodnej opinii.

Nie ma fizycznej możliwości oceny czerni w sklepie.
Nie ma fizycznej możliwości oceny cloudingu w sklepie.
Nie ma fizycznej możliwości obiektywnej oceny jakości samego obrazu, bez KONKRETNEJ wiedzy, co i gdzie trzeba ustawić biorąc fizycznie pilota do ręki.

Po pierwsze, żeby cokolwiek powiedzieć o wygaszaniu, czy tzw. czerni, to trzeba mieć zupełnie zaciemnione pomieszczenie, a nikt takich warunków w sklepie nie zapewnia.
Po drugie, clouding nie jest widoczny przy załączonym świetle, ten się uwidacznia dopiero jak je zgasimy.

Nie piszę też o tv z najniższej półki, bo tu już po płynności/odświeżaniu widać z czym mamy do czynienia i taki tv można skreślić na dzień dobry, ale jeżeli weżmiemy przyzwoity średniej klasy tv i zestawimy nawet z wysokim modelem, to w takich warunkach nie wychwycimy większość znaczących różnic. Dalej nie będziemy wiedzieć jak wygląda clouding/czerń w jednym jak i drugim i czy warto/nie warto dopłacać do faktycznych różnic.

Nie bez przyczyny robi się kalibracje i nie bez przyczyny robi się prezentacje w domu.
Jeżeli z jednego jak i drugiego tv wyciśniemy wszystko (a nastawy w sklepie i warunki, to żart do oceniania) to wówczas można pisać co i na ile jest lepsze.

Jeżeli ktoś tego nie robi, albo nie rozumie o czym w ogóle mowa, to potem mamy takie kwiatki, jak niektóre opinie w sieci, pokroju - "Stały 2 tv w sklepie obok siebie, jeden za 10k, drugi za 18k, różnic żadnych nie widziałem, czerń ta sama, clouding/banding? A co to jest? Kolory żywe, płynność jest, a nawet ten tańszy miał "wyrażniejszy" obraz. Więc po co przepłacać?".

Tego typu farmazony ludzie piszą. Nie mają pojęcia, że wystarczy zjechać z jednym suwakiem w tv, lub wcześniej inny klient się bawił pilotem, włączył jakiś upłynniacz, pobił ostrość, zmienił jasność, nie wspominają już zupełnie o braku kalibracji (nawet tej amatorskiej) po wyciągnięciu z pudełka i idzie taka opinia w sieć.

PS. Zdjęcia czerni oglądane na ekranie monitora, też nie są miarodajne, mogę wykonać 5 różnych zdjęć tego samego obrazu, od jakość Oleda, do TV Manty za 499zł. Co najwyżej można komuś wierzyć, że jest to zbliżone, do tego co sam widzi i to zdjęcie wykonał poprawnie...
 
Ostatnia edycja:

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
To ja już wiem coraz mniej... Nie wiem w którą stronę isc... No na tej konsoli nie bede za duzo gral dlatego chyba bardziej niz na 100hz zalezy mi na jakosci obrazu...

Pomijając marketingową papkę, samo w sobie odświeżanie/płynność, to podstawa - w mojej ocenie.
Jedno drugiego też nie wyklucza, a to też zaliczamy do jakości obrazu. W pewnym budżecie, też nie można mieć wszystkiego, ale nie popadajmy też w paranoje, to tylko tv i ma być przyjemnie.
Ma być odpowiedni kompromis pomiędzy czernią, oddaniem barw, płynnością itp.
Kiedyś też szukałem dziury w całym, ale to nie ma sensu. Nie za te pieniądze, a wydawac na premium, to też trzeba mieć świadomość, że za 2-4 lata dużo się zmieni.
 
Ostatnia edycja:

Nikodem19

Klub HDTV.com.pl
VIP
To ja już wiem coraz mniej... Nie wiem w którą stronę isc... No na tej konsoli nie bede za duzo gral dlatego chyba bardziej niz na 100hz zalezy mi na jakosci obrazu...




Jaki TV byś nie kupił to w każdym znajdziesz jakąś wadę.
Nie ma idealnych telewizorów.
Zachowaj spokój i kup telewizor na jaki cię stać.
 

Petru23

Banned
Petru,
Mało tego, nie znam nikogo, kto wie ; )
Mimo, że od 20 wymieniam cały czas tv, testuje w domu (bo zwyczajnie nie ma lepszej formy od takiej prezentacji w domowych warunkach), jezdzę na targi i znam osoby które zajmują się kalibracją profesjonalnie (oni to samo twierdzą). Nikt, kogo znam, nigdy nie ocenia pewnych cech tv w sklepie, co najwyżej są to poglądowe informacje, bo się zwyczajnie nie da inaczej.
Sam już o tym pisałem 10 lat temu bazując na własnych doświadczeniach i nic się w tej materi nie zmieniło.
Nie ma mowy o pełnej wiarygodnej opinii.

Nie ma fizycznej możliwości oceny czerni w sklepie.
Nie ma fizycznej możliwości oceny cloudingu w sklepie.
Nie ma fizycznej możliwości obiektywnej oceny jakości samego obrazu, bez KONKRETNEJ wiedzy, co i gdzie trzeba ustawić biorąc fizycznie pilota do ręki.

Po pierwsze, żeby cokolwiek powiedzieć o wygaszaniu, czy tzw. czerni, to trzeba mieć zupełnie zaciemnione pomieszczenie, a nikt takich warunków w sklepie nie zapewnia.
Po drugie, clouding nie jest widoczny przy załączonym świetle, ten się uwidacznia dopiero jak je zgasimy.

Nie piszę też o tv z najniższej półki, bo tu już po płynności/odświeżaniu widać z czym mamy do czynienia i taki tv można skreślić na dzień dobry, ale jeżeli weżmiemy przyzwoity średniej klasy tv i zestawimy nawet z wysokim modelem, to w takich warunkach nie wychwycimy większość znaczących różnic. Dalej nie będziemy wiedzieć jak wygląda clouding/czerń w jednym jak i drugim i czy warto/nie warto dopłacać do faktycznych różnic.

Nie bez przyczyny robi się kalibracje i nie bez przyczyny robi się prezentacje w domu.
Jeżeli z jednego jak i drugiego tv wyciśniemy wszystko (a nastawy w sklepie i warunki, to żart do oceniania) to wówczas można pisać co i na ile jest lepsze.

Jeżeli ktoś tego nie robi, albo nie rozumie o czym w ogóle mowa, to potem mamy takie kwiatki, jak niektóre opinie w sieci, pokroju - "Stały 2 tv w sklepie obok siebie, jeden za 10k, drugi za 18k, różnic żadnych nie widziałem, czerń ta sama, clouding/banding? A co to jest? Kolory żywe, płynność jest, a nawet ten tańszy miał "wyrażniejszy" obraz. Więc po co przepłacać?".

Tego typu farmazony ludzie piszą. Nie mają pojęcia, że wystarczy zjechać z jednym suwakiem w tv, lub wcześniej inny klient się bawił pilotem, włączył jakiś upłynniacz, pobił ostrość, zmienił jasność, nie wspominają już zupełnie o braku kalibracji (nawet tej amatorskiej) po wyciągnięciu z pudełka i idzie taka opinia w sieć.

PS. Zdjęcia czerni oglądane na ekranie monitora, też nie są miarodajne, mogę wykonać 5 różnych zdjęć tego samego obrazu, od jakość Oleda, do TV Manty za 499zł. Co najwyżej można komuś wierzyć, że jest to zbliżone, do tego co sam widzi i to zdjęcie wykonał poprawnie...

No nie zgodzę się.
W sklepie mogę ocenić, czy TV radzi sobie ze słabym sygnałem telewizyjnym czy nie. Czy artefakci w ruchu czy nie. Czy oragnia ten ruch, czy nie. Jak radzi sobie z czyszczeniem tła. Mogę obadać kąty, szybkość działania. Odpalić materiał z pentka czy telefonu. I wtedy zdecydować, czy biorę na warsztat tzn do siebie czy nie.

A Ty wyskakujesz z podejściem jak do profesjonalnej recenzji telewizora z aparaturą pomiarową itp. Troszkę przyszalałeś przez te targi i rozmowy ze specjalistami ;)
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
No nie zgodzę się.
W sklepie mogę ocenić, czy TV radzi sobie ze słabym sygnałem telewizyjnym czy nie. Czy artefakci w ruchu czy nie. Czy oragnia ten ruch, czy nie. Jak radzi sobie z czyszczeniem tła. Mogę obadać kąty, szybkość działania. Odpalić materiał z pentka czy telefonu. I wtedy zdecydować, czy biorę na warsztat tzn do siebie czy nie.

Przecież pisałem dokładnie o tym samym, masz dodatkowo wytłuszczone! "Pewnych cech" - jak czerń/clouding.
Specjalnie dwa razy powtórzyłem, bo wiedziałem, że pojawi się jakiś argument o... pednrivie.
Szkoda, że jeszcze o pilocie nic nie dopisałeś. Pomijam już fakt, że ja nie zabieram tv do domu "bo czyta pendrive", bo to można załatwić boxem za 200zł, a czerni/podświetlania/cloudingu/bandingu - którego w sklepie NIE OCENISZ, nie zmienisz.
Biorę taki tv na test, który już ma przyzwoite parametry na wykresach (jak input lag chociażby), bo tu mam pewność, że ktoś przesiał to profesjonalnie, tak jak sie to robi, a nie jak laik w sklepie.

Nie piszę też o tv z najniższej półki, bo tu już po płynności/odświeżaniu widać z czym mamy do czynienia i taki tv można skreślić na dzień dobry, ale jeżeli weżmiemy przyzwoity średniej klasy tv i zestawimy nawet z wysokim modelem, to w takich warunkach nie wychwycimy większość znaczących różnic.

Nikt, kogo znam, nigdy nie ocenia pewnych cech tv w sklepie, co najwyżej są to poglądowe informacje, bo się zwyczajnie nie da inaczej.

Ponadto, chociaż to nie ma związku, ale skoro wyskoczyłeś... to rozumiem, że sprawdzając kąty będąc w takim zatłoczonym RTVAGD, czy MM, przychodzisz z krzesłem, albo bierzesz taboret od obsługi, siadasz przed tv, potem z lewej/prawej, tak jak to ma miejsce w domu przy zachowaniu odpowiednich kątów pionowych?

Chyba nie trzeba tłumaczyć, że stojąc przed tv który jest sporo niżej/wyżej, gdzieś na jakiejś komodzie sklepowej przy samej podłodze/suficie, nie ma mowy o żadnej ocenie kątów, tak jak to ma miejsce w domu? Całą resztę możesz sobie "testować", już pominę fakt, że musisz mieć materiał który faktycznie ogladasz w domu, przed tymi "testami". a nie żródło z VHS'a z Rambo III, którego nigdy w domu nie zobaczysz. Nie o to chodzi. Pomijam już fakt o którym pisałem, że i tak MUSISZ przed tą "oceną" upewnić się, że wszystkie nastawy w TV są poprawne. Musisz mieć wiedzę, co i gdzie wyłączyć/włączyć.

Coś co wygląda w sklepie żle/dobrze, możesz dwoma nastawami skaszanić w kilka sekund, po takiej ocenie bierzesz tv do domu na testy? No to gratuluje, bo wówczas innym modelom nie dajesz szansy.

Gdybym był sprzedawcą i chciałbym się pozbyć jakiejś partii danego modelu, to wziąłbym jeden tv skalibrował, a w drugim namieszał w ustawieniach, a potem czekał na takich klientów "testerów" sklepowych. Potem mówił - "patrz Pan, 2x droższy tv a świeci gorzej."

A Ty wyskakujesz z podejściem jak do profesjonalnej recenzji telewizora z aparaturą pomiarową itp. Troszkę przyszalałeś przez te targi i rozmowy ze specjalistami ;)


Wręcz odwrotnie, piszę jak to się faktycznie robi. Jesteśmy na forum hdtv i róbmy to porządnie. Czytaj uważniej.
Wyrażnie też zaznaczyłem, że to tylko tv i trzeba iść na pewne kompromisy, ale jak coś sprawdzamy/doradzamy, to róbmy to porządnie.

Dla "Wujka, Cioci" nie ma kompletnie znaczenia o czym tu mowa, bez różnicy który tv kupi, niech patrzy na pilota, pendriva który czyta filmy z wesela, ale tutaj ludzie potrafią nie spać, jeżeli widzą plamę na środku tv, czy pionowe pasy przy ruchu, nie wspominając już o rozjaśniającej się matrycy przy napisach. Niech mają forumowicze świadomość, że tego nie sprawdzą w sklepie. Tylko tyle.

Jeżeli chodzi o wyskakiwanie, to przecież Ty wklejasz zdjęcie tv z czernią, a dobrze wiemy, że to nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.
Ludzie łykają takie kwiatki, a w domu rozczarowanie. No chyba, że mamy premium, lub oleda.
Ja piszę głównie o czerni/cloudingu i tym, żeby wydając ciężko zarobione pieniądze na średniej klasy tv, mieć świadomość, że tego nie ocenimy w sklepie.

Ja do Ciebie nic nie mam i nie mam czasu na spory, nie traciłbym czasu na pisanie do jednej osoby.
Piszemy do setek ludzi, niech każdy sobie coś z tego weżmie i już mu łatwiej będzie przy wyborze.
Pójdzie do sklepu i nikt mu nie wciśnie "patrz pan jaka czerń", bo się odezwie i powie "nie pierd.... pan, jak mam tu czerń/clouding zobaczyć, jak tu światło wali jak spod latarni"
 
Ostatnia edycja:

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Daj już spokój, a co tu do ripostowania, chyba tylko wycieczka osobista zostaje ; )
- Cloudingu/bandingu nie ocenisz w sklepie.
- Czerni nie ocenisz w sklepie
- input lagu też nie
- rozjaśniającej matrycy przy napisach też nie
- Kąty, jak postawisz taboret, a tv przed siebie.

Reszta jako tako, ale tylko wyłącznie pod warunkiem, że weżmiesz pilota i się upewnisz jakie są ustawienia matrycy, ale mowa o czerni i tego się trzymajmy.
Co tu ripostować, sensacji szukasz? ; )
Chodzi o to, żeby komuś pomóc, a nie szukać sporów.
 
Ostatnia edycja:

drosophilia

Active member
Bez reklam
Pisalem o ew. riposcie Petru, bezposrednio pod Twoim postem, co sie czepiasz?

Lubie czytac te Wasze "utarczki slowne", tyle.

Zgadzam sie w pelni, ze wiekszosci tych mankamentow w obrazie TV w sklepie, markecie nie zauwazysz...
 
Do góry