Pliki AVCHD - co z nimi robić?

wb51

New member
Witam wszystkich forumowiczów, jestem od niedawna użytkownikiem kamery Canon Legria HFS10, od jakiegoś czasu staram się rozgryźć program Pinnacle Studio 14 Ultimate Collection, jak dotąd bez rezultatu. problem mój polega na tym iż nie mogę zaimportować plików video w formacie AVCHD, kamera wykonuje pliki w tym formacie, mogę je zaimportować do Pinnacle - który umieszcza je w albumie video również w formacie AVCHD, natomiast z albumu do edycji są przenoszone z rozszeżeniem MTS i są wyświetlane pod postacią czarnej ikonki ze znakiem zapytania i informacją o błedzie podczas otwierania pliku video. Czy ktoś mógłby mi podpowiedzieć, gdzie jest przyczyna?
serdecznie pozdrawiam
 

nagdob

Member
Bez reklam
Najbardziej prawdopodobną przyczyną jest problem z kodekami w systemie. Jak masz jakieś zainstalowane to je usuń i zainstaluj najnowszy XP codec pack. Są darmowe w necie.
 

Szakal_wawa

New member
Witam

Mam taki problem z Pinnacle studio 14 Ultimate HD. Mianowicie dodaje do projektu pliki z kamery. Kamera Sony pliki zgrane na dysk przy pomocy programu PMB dostarczonego do kamery. Tworzę nowy projekt ustawiam sobie menu. Wybieram zapis projektu na pycie blu-ray z najwyższą jakością. Wszystko ładnie się koduje. Po odtworzeniu nagrania okazuje się że po około 11 minutach na filmie jest pikseloza, potem po około 7 minutach przechodzi i jest znowu jakieś 10 minut spokoju i znowu pikseloza. I tak do końca. Czego to jest wina ? Zaznacze że piksele pojawiają się w trakcie jednego filmu. (kawałki z których składałem projekt są po około 17 minut)
 

estor

New member
witam, pruje zrobić płyte dla samsunga 1580 z plików mts. ma ja odwarzać jako avchd z płyty dvd. jaka jest różnica między wyborem avchd relaxed i strict ?
 

marciu11

New member
Witam Panowie (Panie?)
Od wczoraj męczę się z pewnym problemem

Mianowicie dostałem w ręce płytę dvd nagranym filmem AVCHD (m2ts) Płyta rzekomo przygotowana pod PS3 - nie wiem nie mam jak tego sprawdzić i prośbę aby zawarty tam film przerobić na zwykłego divx'a.

No właśnie i tu jest problem...
Jakim programem nie chciał bym tego zrobić to wynik jest taki że gotowy plik avi wydaje się jak by był odtwarzany w zwolnionym tempie.
Plik wejściowy to wspomniany już wcześniej m2ts (z kamery Cannon Legria HF200) 1920x1080 25k/s
Film odtwarzany w komputerowym playerze odtwarza się dobrze (SplashLite, jak i zwykłym MKPlayerze).
Próbowałem przekodować go w programach AVS Video Converter, Free Video conveter i free HD Converter. Jak i opisaną to przez kolegę Sydon777 VirtualDubem. A obecnie nawet próbuję w A.Premiere CS4 i Pinacle 14. O ile w tych pierwszych występuje wymienione wcześniej zwolnienie filmu - jak by o dobrą połowę i rozjechanie z dźwiękiem, to w dwóch ostatnich obraz jest cały "pokratkowany" Praktyczne obraz składa się samych kwadratowych artefaktów i występuje jak by efekt co chwilę cofania się klatek - jak by zatrzymany ruch i minimalne przewinięcie do tyłu o kila klatek.
Próbowałem wybierać kodek wynikowy, tak Dvix (zainstalowany w systemie to 6.8.xx) jak i Xwid i za każdym razem wynik jest ten sam.

W ustawieniach wyjściowych programów ustawiam aby film został przeskalowany do rozdzielczości PAL'owskiej 720/xxx i oczywiście w ustawieniach wybieram aby miał również 25klatek. Oczywiście jakość pliku uzyskuję zależną od ustawionego bitrate, ale to nie ma nic wspólnego z uzyskiwanym zwolnieniem lub artefaktami na obrazie - to nie ten sam rodzaj artefaktów jak przy niskim bitrate.

Co może być przyczyną takiego stanu rzeczy?

Pozdrawiam i liczę ja jakąkolwiek pomoc
 

modimodi

New member
Witam
Prosze mi wybaczyć ale jestem laikiem jeżeli chodzi o ten sprzęt.
Wiem że się powtarzam ale mam sony CX115,chcę tylko wiedzieć w jaki najprostszy sposób mogę filmy które są na karcie zapisane w AVCHD przegrać na płytkę i oglądać w normalnym odtwarzaczu DVD oczywiście w jak najlepszej jakości.Odtwarzacz dvd panasonica,tv panasonica plazma,nie interesują mnie żadne obróbki,napisy itp,poprostu pierwotny film przegrać i oglądać.Dodam iż program z kamerą PMB coś nie działa u mnie,również próbowałem ANY VIDEO CONVERTER i nic.Zastanawiam się czy najprostszym rozwiązaniem by nie był zakup odtwarzacza blu ray - ale co dalej?Czy jak kupie ten program pinacle 14 czy on mi pomoże i czy jest łatwy w obsłudze?Prosze o jak najprostsze ale zarazem najlepsze rozwiązanie.Jest to moja pierwsza kamera i bardzo proszę o POMOC.Z góry dziękuje.
 

marciniozo

Well-known member
Bez reklam
Konwersja materiału HD do SD DVD to jednak utrata jakości.....Dodatkowo trochę to trwa - w zależności od mocy posiadanego komputera.
Dobrym rozwiązaniem jest oczywiście zakup odtwarzacza Blu-Ray - materiał możesz wypalić na płycie DVD używając np, Nero ( od 8 wzwyż - jest opcja utworzenia płyty DVD AVCHD), lub odtwarzacza multimedialnego HD - to koszt około 300zł i możesz bez problemu odtworzyć oryginalny materiał w HD ze swojej kamery.
Możesz też dokonać konwersji materiału AVCHD do MPEG np. programem - Free HD Converter -
Koyote Soft
a następnie wypalić płytę DVD używając dowolnego programu, np. dostępnego w systemie operacyjnym, czy też wspomnianego Nero itp.
Powodzenia
 
Ostatnia edycja:

modimodi

New member
Wielkie dzięki za odpowiedź
Ale jeszcze jedno pytanko...jak już kupie odtwarzacz blu-ray to na czym nagram taką płytke,jaki program mi w tym pomoże i czy nagram ją na kompie Asus F3SC,win xp,2gb ram,geforce 8400mg 128mb,intel core 2 duo.???
 

marciniozo

Well-known member
Bez reklam
Nagranie płyty nie sprawi Ci na Twoim komputerze żadnego problemu! Można ją nagrać w wielu programach np, w Nero ( od wersji 8 o ile pamiętam jest opcja DVD AVCHD), oczywiście w multiAVCHD i następnie w ImgBurn wypalasz płytę, Corel VideoStudio ProX2, X3, Pinacle chyba od wersji 12 - to tak na szybko, jest oczywiście o wiele więcej programów.
Na DVD DL nagrasz około godziny materiału w wysokiej rozdzielczości i odtworzysz w odtwarzaczu Blu-Ray obsługującym AVCHD.
Pozdrawiam.
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Po tych kilku latach rozważań, już wszyscy dobrze wiedzą o tym, co można robić z plikami AVCHD. Ja dorzucę jeszcze jedno - można te pliki prezentować na You Tube. O tym, że You Tube stało się niezwykłym zjawiskiem medialnym też wszyscy dobrze wiedzą, ale strona jakościowa większości tam umieszczanych filmów (choć często niezwykle ciekawych), pozostawia wiele do życzenia. Należy to zacząć zmieniać i to jest zadanie dla takich jak my - prekursorów filmowania i oglądania w HD. Jeżeli macie coś ciekawego w wysokiej rozdzielczość - podzielcie się tym z innymi w kraju i na świecie. Ja już umieściłem kilka filmików HD - znajdziecie je bez trudu wpisując na stronie You Tube w okienku szukaj "Sydon777" (ostatnio YouTube - Delreves-balet na wieży HD - występy Delreves na ścianie wieży ratuszowej w Krakowie, wczoraj filmowane - polecam, choć oburzonych nie braknie).
 

Aquadavilius

New member
Mam pytania dotyczące programu do edycji AVCHD.
Jaki najlepiej zastąpiłby dostarczonego z Canonem HF100 Image Mixer 3 SE?
Program ten kiepsko działa z Win 7 HP 64 bit.
Czy któryś z edytorów jest w wersji 64 bit, wykorzystuje w pełni Core i5 oraz CUDA Nvidii?
Pytania głownie kieruję do posiadaczy kamer Canona by oprzeć się na ich doświadczeniu a nie przedzierać przez setki postów.
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Ireo
Twój problem jest dość powszechny i na ten temat przez lata napisano już ogromną iloś opinii. Niestety nie ma jednej dobrej rady, bo każy ma inny komputer i najprzeróżniejsze rzeczy poinstalowane. Dlatego jednym pomaga zainstalowanie jakichś kodeków, innym wręcz ich odinstalowanie. Nawet jak już odtwarzanie HD było bez problemu, w każdej chwili może komputer zacząć stwarzać kłopoty na skutek zainstalowania jakiegoś programu. Można kombinować na różne sposoby - może się coś udać. Natomiast generalnie są trzy sposoby na pozbycie się problemów:
- zainstalować na jakimś małym dysku windowsy i jakiś dobry program do odtwarzania HD , a jest ich naprawdę dużo i nic więcej tam nie instalować. Ten dysk niech służy wyłącznie do odtwarzania HD
- nauczyć się odpowiedniego zarządzania kodekami (są do tego specjalistyczne programy). Nie jest to takie proste również dlatego, że w przeciętnym komputerze jest nieprawdopodonie dużo najprzeróżniejszych kodeków i ciągle walczą między sobą.
-zrezygnować z komputerowego odtwarzania filmów. Tę opcję od dawna lansowałem. Niech komputer służy do edycji filmów i do wszystkiego innego, a do odtwarzania używać odtwarzacza sprzętowego np PS3. Wówczas obsługa jest bardzo komfortowa i jakość niedościgniona.
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Cyberlink Power Director 8 jest ciekawym programem, głównie z uwagi na dobrze działający smart rendering. Niestety (tak jak chyba wszystkie programy NLE) usuwa on z plików strumień PGS, a więc data i czas rejstracji poszczególnych kadrów filmu, w plikach wynikowych montowanych do struktur AVCHD, stają się niedostępne.
Innym mankamentem plików z PD8 jest niemożność ich wczytania do programu multiAVCHD. Ja rozwiązałem te dwa mankamenty w ten sposób:
Plik z PG8 należy przetworzyć w tsRemux, co trwa "chwilę moment", bo przecież plik nie jest przekodowywany. Następnie ten przetworzony plik trzeba wczytać do tsMuxer i do niego dodać pierwszy plik z kamery, który był brany do łączenia w PG8 (przyciskiem add) i do tego dołączyć wszystkie pozostałe pliki z kamery przez przycisk Join.
W ten sposób w oknie strumieni zobaczymy ich pięć. Nie jest nam potrzebny strumień audio i video przynależny do plików z kamery, więc należy przy nich zlikwidować "ptaszki". Pozostałe strumienie porządkujemy w kolejności (o ile trzeba): video i audio z PG8, a jako trzeci strumień PGS, pochodzący z tych plików z kamery. Dużo pisania, ale na wykonanie tego potrzeba kilka ruchów myszką. Teraz wystarczy nacisnąć "Start muxing" i otrzymamy plik z PGS i to dający się wczytać do multiAVCHD. Bez problemu można też w ts Muxer dołożyć dodatkowe audio (lub podmienić w miejsce oryginalnego) i ewentualnie dodać napisy. Ale wymienione strumienie można wmontować także dopiero w multAVCHD.
O wykorzystaniu PG8 do łączenia plików AVCHD napisałem w wątku o łączeniu plików.
Tutaj chcę wspomnieć o bardzo ciekawym narzędziu w PG8, jakim jest Multitrim.
Przy edycji filmów z kamery, najczęściej w taki czy inny sposób, łączymy je w duże pliki. Powiedzmy, że po pewnym czasie chcemy zrobić ze swojego materiału archiwalnego jakiś film na You Tube, to trzeba się mocno namęczyć, aby powycinać dzięsiątki fragmentów z tych dużych plików i połączyć te fragmenty w całość, no i najchętniej nie chcielibyśmy przekodowywać plików. Tu z pomocą przychodzi nam Multitrim, gdzie każdy duży plik przeglądamy, znaczymy skąd i dokąd jakiś fragment filmu nas interesuje, później następny i następny itd. Gdy zakończymy pracę nad plikiem, naciska się OK i program na linii czasu układa nam wybrane fragmenty. Jeżeli potrzeba bierzemy następny duży plik i znowu znaczymy te fragmenty, które nas interesują. Póżniej edytujemy audio i wynik zapisujemy oczywiście poprzez SVRT.
Dzisiaj tak zmontowałem filmik o naszym lataniu min. nad Zalewem Czorsztyńskim, który prześlę do You Tube jutro rano. Tą techniką był robiony cykl filmów z Loch Camelot, który już jest dostępny do oglądania (przypomnę: na stronie YT w oknie szukaj wpisać Sydon777). Cykl filmów z Międzynarodowego Festiwalu Orkiestr Wojskowych był realizowany znacznie wydajniejszą techniką, poprzez wycinanie tsMuxer, ale nie wszystko tą metodą się da zrobić. Jeżeli będzie zainteresowanie mogę opisać kiedy i dlaczego daną technikę stosować. Proszę wziąć pod uwagę, że filmy HD z YT można oglądać na dużym ekranie w pełnej rozdzielczości np. w PS3, po podłączeniu konsoli kablem do netu (zdolni programiści stworzyli w sieci specjalną stronę, poprzez którą jest to możliwe). Sądzę, że wkrótce każdy Full HD TV będzie to potrafił (albo w czasie rzeczywistym, albo poprzez bufor czasowy - w zależności od wydajności sieci)
Dzień 24.07 br był dniem filmowania globalnego. Jeżeli macie jakiś filmik nakręcony w tym dniu, zgłoście go przez YT, niech dokumentuje jak w tym dniu toczyło się życie na Ziemi. Z tysięcy takich filmów zostanie zmontowany film pełnometrażowy obrazujący skrótowo jak to życie w różnych zakątkach świata wyglądało.
 

Aquadavilius

New member
Żeby tak jeszcze to zajmowało mniej czasu :roll:
Niedawno dopiero zacząłem edytować swój pierwszy film HD.
Z ok 5,5 h surowego zapisu (ok 1000 klipów) zrobiłem ok 2h.
Montaż z efektami, napisami itp. zajął mi ok 60 roboczogodzin.

Teraz próbuję nagrać to na BR-RE, ale czy to musi aż tak długo trwać (na Core i5)?
W Corel DVD MovieFactory chce nagrać 12 zmontowanych rozdziałów w AVCHD.
Wybrałem projekt BDMV (H.264) by nic nie rekompresował, chce mieć nagrane jako AVCHD.
Ustawienia kompresji i dźwięku są takie same jak plików wejściowych, zaznaczyłem opcję "nie przekształcaj plików zgodnych z formatem MPEG" i mimo to zaczyna jakieś przekształcanie wideo tytułów. Trwało to z 1,5 h, później jakieś zgrywanie menu z animacjami kolejne 40 min i rozpoczął multipleksowanie wideo/audio i niebawem program się zawiesił. Niedoczekałem się rozpoczęcia wypalania.
Gdzie tu jest błąd? Ile wam ten proces zajmuje czasu?
 
Do góry