Pliki AVCHD - co z nimi robić?

smolnicki

New member
golemik napisał:
Witam wszystkich

Oczywiscie na poczatek uklony dla Syndona777- za wszystkie wskazowki jaki udziela i dzieki ktorym udaje mi sie ogladac swoje filmiki na BD playerze (Sony BDP S350) z kamery Panasonic HDC-SD9.
(korzystam z HD Writera, TSSplitear, TSMuxera i MultiAVCHD)

Mam pytanie - czasem fragment filmu chcialbym spowolnic (do ok. 50% -np. efektrowna przewrotka na nartach), pozniej ten zwolniony fragment polaczyc z pozostalymi.
Czy jest jakis sposob na taki efekt - jakim softem (oczywiscie dzwiek wytne) najlepiej oczywiscie bez renderowanie, choc licze sie z tym, ze ten fragment bedzie na nowo renderowany.
W Uleadzie 11 - jest taka opcja -ale bedzie rendering no i udalo mi sie tylko raz zmusic program do wciagniecia plikow z kamery (poprzez "import z DVD"), program mi sie wysypuje.

Dzieki

Oczywiscie , że można spowolnić. Ale trzeba mieć program do obróbki plików obojętnie w jakim formacie. Moze to być np. PINACLE STUDIO ULTIMATE 12.1 CZY NAWET TEN ULEAD. Są tam funkcje w efektach. To bardzo prosty zabieg, jeden z najprostszych. jest tylko jeden warunek - musi być odpowiednio szybki procesor (powyżej 2.4GHz) do obróbki plików AVCHD. ponadto jeśli się obrabia pliki MPEG-2 czyli zwykłe DVD jak to piszecie SD to wtedy każdy jeden program do obróbki filmów da sobie radę nawet z słabszym procesorem. dzieje się tak z powodu szybkości przesyłu bitów. Pliki AVCHD muszą mieć dużo więcej szybkości do przesyłania bitów.
Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że jakiekolwiek obróbki nawet te najprostsze nie mozna przeprowadzić bez owego programu. Można oczywiście korzystać z jakiś darmowych programików ale one nie dają gwarancji jakości.
Po za tym aby mieć gotowy film w całości w jednym pliku, ta całość (czyli zmontowane pliki z kamery) muszą być poddane renderowaniu a tą czynność można prawidłowo przeprowadzić tylko do tego stworzonymi programami , wyżej już wspomnianymi.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Jeszcze bardzo wazna kwestia.

Materiał przeznaczony do spowolnienia powinien byc nagrany z większa szybkością, tj z wiekszą liczbą klatek na sekundę. Jezeli chcesz spowolnic obraz o ok 50% i po efekcie zachowac płynnosć ruchu (a nie tylko wolniejszcze przeskakiwanie klatek) to zakladajac, ze Twoja kamera kreci z predkoscia 25f/s powinines ja zwiekszyc na ok 50f/p.

Testowałem to w Pinnaclu 12 materiałem nagranym na auto (czyli 25f/p) i po efekcie Slow Motion do ok. 10% totalna porazka. Testowałem też na manualnych ustawiniach predkosci, ale z marnym polepszeniem.
Co prawda w porownaniu do Twoich załozen (50% zwolninia) nie powinno byc wiekszych problemow z plynością odtwarzania slow motion

Nalezy pamietac, ze zwiekszajc predkość klatek / sec dostarczamy matrycy mniej swiatła (czas rejestrowania obrazu pojedynczej klatki jest krótszy, a tym samym mniej swiatła wpada do obiektywu, w efekcie ujecie jest czesto nie doswietlone. W Twoich potrzebach (czyli narty, zima, a wiec snieg i biało) nie powinno byc tez i z tym dużego problemu.

Moj sprzet to stary juz SD5 czyli starszy brat SD9, ale z tego co wiem to oba modele mają te same matryce, procesory, optyke. Gowne roznice to 5.1 i nieco inny układ przyciskow oraz mozowania baterii

Pozdrawiam
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Wszysko powyższe jest prawdą, ale ponieważ istnieją różnego rodzaju problemy, można też rozważyć alternatywne sposoby postępowania.
Tak jak już pisałem, najprostszym sposobem zmiany "tempa akcji" filmu bez jego przekodowania, uzyskuje się przez zmianę fps (liczby odtwarzanych klatek filmu w ciągu sekundy). Zmienić tę liczbę (w istniejącym standardowym nagraniu przy fps 25 lub 30) bardzo łatwo można w programie tsMuxer i wówczas uzyska się dowolne spowolnienie lub przyspieszenie. Niestety w danym pliku filmowym fps może mieć tylko jedną wartość. Nie można więc łączyć fizycznie ze sobą plików o różnym fps, bo i tak odtwarzanie będzie z fps pliku pierwszego. Jeżeli chcemy jakiś fragment filmu spowolnić, to ta część filmu musi zostać wydzielona jako niezależny plik. W HD Writer bez problemu taką operację można przeprowadzić. Gdy chcemy taki plik umieścić w strukturze AVCHD, to musi on być potraktowany jako oddzielny tytuł, a więc musimy się pogodzić z małą przerwą w odtwarzaniu na początku i na końcu tego pliku, związaną z przeładowaniem parametrów odtwarzania.
Inną możliwością jest przekodowanie w jakimś programie NLE, tytlko tego fragmentu, który ma mieć zmienione "tempo odtwarzania" i zapisanie wyniku również w postaci pliku .m2ts. W czasie renderingu program NLE, odpowiednio do ustawień, zwielokrotni liczbę klatek w obrębie całego pliku i zapisze go z fps równym plikowi wejściowemu (np 25). Taki plik teoretycznie już można łączyć fizycznie z plikami, z którego został pierwotnie wycięty, o ile parametry kodowania były zgodne z parametrami pliku źródłowego. Niestety swoboda w ustawianiu tych parametrów w programach NLE naogół jest ograniczona i w praktyce mogą wystąpić lokalne zaburzenia w płynności odtwarzania w miejscach połączeń. Przykładowo w moim Pinnacle Studio nie ma bezpośredniej możliwości zapisania wyniku do pliku .m2ts. Chcąc uzyskać taki plik, muszę zlecić utworzenie obrazu płytki AVCHD na dysku twardym PC, czyli zapisać wynik w postaci folderu BDMV i tam w STREAM zostanie umieszczony plik mnie interesujący czyli .m2ts. Plik ten następnie (przed łączeniem z innymi) należy "przemuksować" w tsMuxer, co poprawi płynność odtwarzania. Oczywiście w moim PS nie mam też możliwości dopasowania parametrów kodowania do tych użytych przez kamerę, więc w miejscach połączeń plików drobne niestabilności występują (nawiasem mówiąc podobne niestabilności czasami występowały w plikach wynikowych z PS także w tych częściach, gdzie nic nie było zmieniane).
 

awie

New member
Eksport pliku m2ts z PMB do kamery

Witam.
Czy ktoś natknął się na problem podczas eksportowania pliku m2ts z programu PMB do kamery Sony HD-SR7. Pojawia się komunikat, że to nie jest format 1440*1080i, pomimo, że program PMB widzi i odtwarza prawidłowo taki plik.
Plik zmontowany został z materiału zgranego z tej samej kamery przy pomocy Vegas Pro 9.0c. O dziwo, użycie tego samego materiału źródłowego w programie Vegas Pro 8.0c nie powoduje tego problemu z eksportem do kamery.
 

Jaz1972

New member
Witam Wszystkich,

proszę o pomoc w kwestii odtwarzania plików z kamery Sony.

Kamera Sony full HD.
Laptop Sony Vaio (Intel Core Duo T6400 2,0GHz, 4GB RAM, kart agrafiki NVidia GeForce 9300M GS z najnowszymi driverami, SO Vista Home.

Poczytałem na forum o parametrach wymaganych do odtwarzania plików AVCHD i mój laptoop ze swoimi parametrami powinien równolegle z dziesięć filmów naraz płynnie odtwarzać ;-))).

Niestety zaimportowałem z kamery filmy na dysk, PMB znalazło wszystko ładnie. W okienku z ikoną mam ładny kolorowy obraz a jak puszczam film to tnie go niemiłosiernie i kolory odjechane w kosmos - wszystko w odcieniach fioletu i niebieskiego.

Taki sam efekt mam przy innych odtwarzaczach (WMP, Winamp, iTunes itp). Zainstalowałem K-lite 5.4.9 - to samo, Divix 7.2.2 - to samo, FFDshow - to samo, najnowszy DirectX - to samo. Oczywiście za każdym razem odinstalowywałem poprzednie kodeki i restartowałem kompa.

Skończyły mi się już pomysły, proszę o pomoc.

Pzdr
Jacek
 

nagdob

Member
Bez reklam
A jaką masz wersję PMB? Najnowsza to 4.2.10. Kodeki są dobre, bo u mnie chodzą bez problemu. Mimo wszystko stawiam na kartę grafiki. Zobacz, czy nie ma konfliktów w menedżerze urządzeń. Przeinstaluj kartę.
 

Jaz1972

New member
Właśnie wczoraj walczyłem do nocy i wywalczyłem. Odistalowałem driver karty grafiki, zassałem nowy i kolory wróciły do normy. Obraz troszkę sie zacisnał i pojawiały się ząbli na krawędziach (wyglądało jakby momentami obraz był z przesuniętych minimalnie linii). Odinstalowałem ostatnie kodeki (Vistacodec) i wszystko wrócił do normy (ładny płynny obraz z prawidłowymi kolorami). Jedyne co mnie jeszcze zastanawia to dlaczego w PMB troszkę zacina mi obraz a WMP wszystko gra.

Pzdr
Jacek
 

profitgw

Member
Proszę kolegów o pomoc w następującym temacie.Utworzyłem strukturę AVCHD przekraczającą objętość dwuwarstwowej płyty DVD.Zamierzam wypalić ten materiał(film) na dwóch płytach dwuwarstwowych.Jak to zrobić i jakiego programu użyć aby na pierwszej płycie odtworzyć np kompletne 6 rozdziałów materiału a z drugiej płyty rozpocząć odtwarzanie od początku 7 rozdziału.Do tworzenia struktury użyłem programu "multiavchd".Kompilacja została wykonana prawidłowo ale jedyne do czego doszedłem podczas wypalania płyt to sytuacja w której materiał z pierwszej płyty kończy się w połowie 7 rozdziału a materiał na drugiej płycie rozpoczyna od tego miejsca w którym skończył się na płycie pierwszej.Nie było by problemu gdyby materiał startował na drugiej płycie od tego miejsca.Jest jednak inaczej.Po załadowaniu drugiej płyty mam co prawda dalej do dyspozycji menu ale aby odtworzyć dalszy ciąg materiału z 7 rozdziału muszę odpalić rozdział 8 i cofnąć się przewijając go do momentu w którym skończył się rozdział 7 na pierwszej płycie.Trochę to skoplikowanie napisałem ale myślę,że wiadomo o co chodzi.
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
profitgw napisał:
Proszę kolegów o pomoc w następującym temacie.Utworzyłem strukturę AVCHD przekraczającą objętość dwuwarstwowej płyty DVD.Zamierzam wypalić ten materiał(film) na dwóch płytach dwuwarstwowych.Jak to zrobić i jakiego programu użyć aby na pierwszej płycie odtworzyć np kompletne 6 rozdziałów materiału a z drugiej płyty rozpocząć odtwarzanie od początku 7 rozdziału.Do tworzenia struktury użyłem programu "multiavchd".Kompilacja została wykonana prawidłowo ale jedyne do czego doszedłem podczas wypalania płyt to sytuacja w której materiał z pierwszej płyty kończy się w połowie 7 rozdziału a materiał na drugiej płycie rozpoczyna od tego miejsca w którym skończył się na płycie pierwszej.Nie było by problemu gdyby materiał startował na drugiej płycie od tego miejsca.Jest jednak inaczej.Po załadowaniu drugiej płyty mam co prawda dalej do dyspozycji menu ale aby odtworzyć dalszy ciąg materiału z 7 rozdziału muszę odpalić rozdział 8 i cofnąć się przewijając go do momentu w którym skończył się rozdział 7 na pierwszej płycie.Trochę to skoplikowanie napisałem ale myślę,że wiadomo o co chodzi.
Przypuszczam, że pisząc o rozdziałach masz na myśli tytuły, bo trudno sobie wyobrazić tytuł, który miałby kilkanaście gigabajtów. Jeżeli tak, to wczytaj swój (ten duży) projekt do multiAVCHD i usuń edycyjnie te tytuły końcowe, które się nie mieszczą na pierwszej płytce i zapisz projekt pod nowym tytułem lub najlepiej wykonać kompilację z zapisem wyniku na dysku (przed wypaleniem na płytce warto ją bowiem przetestować i sprawdzić czy jest wszystko tak jak sobie życzyłeś). Teraz powtórnie wczytaj ten pierwotny projekt do multiAVCHD i usuń te pierwsze tytuły, które zostały przeznaczone do nagrania na pierwszej płytce i podobnie jak poprzednio zapisz wynik na dysku. W obu przypadkach zostaną zachowane wszystkie opisy i ikony z pierwotnego projektu. Dopiero gdy obie struktury AVCHD w ten sposób otrzymane spełniają twoje oczekiwania (wielkość, układ menu i nawigacja) przenieś je na płytki wykorzystując ImgBurn (folder BDMV w UDF 2.5). Nagrywając najpierw kompilacje na dysku, można łatwo i szybko (gdy stosuje się opcje przesuwania plików, a nie ich kopiowania) wprowadzić dowolne korekty, co oszczedza czas i płytki.
 
Ostatnia edycja:

kazek103

New member
Błąd TSSsplitter

Witam
Właśnie wziąłem się za montaż pierwszego mojego filmu i klapa.
Po ściągnięciu potrzebnych programów i próbie odpalenia TSSsplittera pojawia się komunikat (Aplikacja nie została właściwie zainicjowana 0x0000135 )
co to jest ? proszę o pomoc Pozdrawiam .
 

zieloony

New member
Witam. Proszę o pomoc kolegę Sydon777. Aktualnie oprócz forum kamery HD śledzę również PS3 jako odtwarzacz filmów Matroska (.mkv)?
Widziałem że jako nieliczny rekomendujesz tam multiAVCHD do tego celu,
Jako użytkownik multiAVCHD nawet nie zamierzałem sobie zawracać głowy programem mkv2vob, ale mam problem z multiAVCHD, problem wygląda tak: mam film .mkv 1280x536 i ucina mi cholernie duży pasek na dole, czy da się zrobić tak aby wypośrodkowało obraz (obcieło i na górze i na dole ?).

P.S. Wiem że to nie tu powinienem pytać, ale nie wiem czy kolega Sydon777 zagląda na tamto forum, a pytanie jest do niego.
 

profitgw

Member
Sydon777 napisał:
Przypuszczam, że pisząc o rozdziałach masz na myśli tytuły, bo trudno sobie wyobrazić tytuł, który miałby kilkanaście gigabajtów. Jeżeli tak, to wczytaj swój (ten duży) projekt do multiAVCHD i usuń edycyjnie te tytuły końcowe, które się nie mieszczą na pierwszej płytce i zapisz projekt pod nowym tytułem lub najlepiej wykonać kompilację z zapisem wyniku na dysku (przed wypaleniem na płytce warto ją bowiem przetestować i sprawdzić czy jest wszystko tak jak sobie życzyłeś). Teraz powtórnie wczytaj ten pierwotny projekt do multiAVCHD i usuń te pierwsze tytuły, które zostały przeznaczone do nagrania na pierwszej płytce i podobnie jak poprzednio zapisz wynik na dysku. W obu przypadkach zostaną zachowane wszystkie opisy i ikony z pierwotnego projektu. Dopiero gdy obie struktury AVCHD w ten sposób otrzymane spełniają twoje oczekiwania (wielkość, układ menu i nawigacja) przenieś je na płytki wykorzystując ImgBurn (folder BDMV w UDF 2.5). Nagrywając najpierw kompilacje na dysku, można łatwo i szybko (gdy stosuje się opcje przesuwania plików, a nie ich kopiowania) wprowadzić dowolne korekty, co oszczedza czas i płytki.
Dzięki Sydon.Twoje porady skutkują.Podany sposób przygotowania kompilacji jest może trochę okrężną drogą ale skuteczną.Lepiej by było gdyby jednak Dean dodał opcję pozwalającą w samym programie na uzyskanie pożądanego efektu.Na przykład w zakładce Author i dalej Ogólnie po wskazaniu objętości końcowej o podziału na pliki powinna znaleźć się opcja "Dziel kompilacje na części".Może trochę fantazjuję ale chyba nie jest to niemożliwe.
 

kazek103

New member
Sydon777 napisał:
A czy masz zainstalowany NetFramework?
Witam
Po zainstalowaniu NetFramework mogę już uruchomić TSSpliter , ale nie potrafię dodać plików do połączenia poprzez add , po prostu program ich nie widzi . Materiał z kamery ściągam przy pomocy ImageBrowser 3Se. Pozdrawiam
 
Do góry