Platforma cyfrowa nowej generacji staruje w Polsce

Status
Zamknięty.

rymera

New member
Hi ,
przeczytalem to wszystko z duzym zainteresowaniem (mam abo Cyfry -startowe- konczy mi sie w listopadzie , Premiere HD i pare innych platform ktore "mozna " jeszce ogladac) i naturalnie jestem bardzo zainteresowany
tym nowym "dzieckiem " ITI.Musze przyznac , ze wasze wypowiedzi sa pelne optymizmu i tak powinno byc.Niemniej wydaje mi sie , ze pare rzeczy nalezalo by poruszyc w tej dyskusji - wolne miejsca na Hotbird (nie ma ich zawiele i ITI moze ( moim zdaniem) najwyzej 2 programy nadawac w rozdzielczosci HDTV + transmisje LM na transp. juz zajetym np. Turbo , Styl (programy te sa na innych platformach i jak beda kodowane w systemie Conax , abonenci np. CP beda miec ciemno). Jezeli sie zalapali na "nowego" satelite ktory ma zaczac swoja prace od listopada (niestety tam nastepuje "wymiana" tz. jeden zostanie wylaczony) to sa dobrzy.
Nastepna sprawa HDCP - fatboyx ma racje to sa nie tylko poczatki jezeli chodzi o HDTV + HDCP , ale i one niewygladaja za rozowo.Majac TV + Reciver ( Media box) z dyskiem twardym + USB,HDMI 1.1 czy 1.2 itp mozliwosci podlaczenia i tak nie mozemy nagranego materialu (jest naturalnie pytanie czy ITI ( w co watpie z pewnoscia beda to robic co Pro7 lub SAT 1 czyli scalowac do 1080i)) bedzie w stanie przesylac tz. full HD 1080p ) w tej wysokiej rozdzielczosci odtworzyc . Koniec okna
 

rymera

New member
wracajac do HDCP , studia filmowe sa jeszcze niezgodni do standartu HDCP ( np. film mozna nagrac i przez tydzien ogladac , ale nie kopiowac ,
film nie mozna nagrac - najczesciej stosowana opcja , film mozna 3 razy odtworzyc ) wszystko naturalnie odnosi sie do HDTV - w momencie gdy dany film nie jest "wolny" zostanie oczywiscie nagrany i odtworzony ale obojetnie przez jakie przylacze nawet HDMI bedzie poprostu w jakosci SD
ktory mozna scalowac na zewnatrz ale to nie to samo.Tak , ze ten media box od ITI jest z pewnosci ( teoretycznie - narazie) rzecza niezla , ale zeby mozna bylo zapisac pare filmow w HDTV 1080p to dysk twardy musial by byc duzo wiekszy.Chodzi mi naturalnie o filmy z duzych wytworni - produkcje wlasne moga , ale nie musza miec HDCP.Ja wiem wszystko mozna obejsc , ale czlowiek sie starzeje , a i czasu malo.
Mam prosbe jak bedziecie miec jakies "konkretne" informacje , cenny box obojetnie co w sprawie ITI HDTV dzielcie sie tu na forum ,albo PW.Ja bede z koncem wrzesnia w kraju moze by udalo mi sie cos zalatwic .
Dzieki - podoba mi sie to forum i mam nadzieje , ze w niektorych sprawach sie myle.
rymera
 

arsenal

Moderator
VIP
O pojemności na transponderach ITI nie ma co się martwić. Dwa słowa: MPEG4/h264 i DVB-S2. Dodatkowo jest jeszcze jeden cały transponder do ewentualnego wykorzystania. Nadają tam analogowo TVN ale przecież wiecznie robić tego nie będą. To przecież ostatni analogowy kanał na pozycji 13'E. Za duże marnotrawstwo.
Rymera poruszył sprawę pojemności HotBirda. Faktycznie jego możliwości są wyczerpane. Tym muszą się martwić C+ i PC. Cyfra+ nie kupiła żadnego nowego transpondera na HB7A gdy była okazja. Nie wiem czy są jeszcze wolne( pewnie nie bo włoski Sky, TPS, SRG czy ITI nie marnuje takich okazji) ale to już nie ma większego znaczenia. Przekonałem się, że w C+ naprawdę nie jest dobrze.
OffTopic
Może już czas by Polska wykorzystała przyznaną pozycję 15,2'E i miała swojego satelitę telekomunikacujnego.
 

Tomek Koko

New member
Bez reklam
arsenal napisał:
...Co ciekawe przejęcie Canal+ nie musi oznaczać przejęcia Cyfry+:p. Pomyślcie co by się działo gdyby filmy i sport z Canal+ były dostępne na dwóch platformach.
.
Czy aby na pewno? Firma nazywa sie Canal + a Cyra+ to marka , która nalezy do Canal+ tak wiec chyba przejecie canal + oznaczałoby przejecie cyry+. Ale oczywiscie mogę sie mylić.
 

rymera

New member
Hi,
przeskanowalem wczoraj wieczorem HotBird 13° i z niemalym zdziwieniem zobaczylem , ze ITI (conax ) testuje ca . 16 czy 17
kanalow - to jakos nie pasowalo mi z matematyka - przepustowoscia
transponderow. 17 Kanalow HDTV nie mozliwe . Sprawa okazala sie dosyc prosta FEC 2/3 lub 3/4 , modulacja najwyzej 60 Mbps przy standarcie dla
SD 38 Mbps.O.K to sa tylko testy . Arsenal mial racje w takim ukladzie sa
w stanie "ukrecic" 2 programy HDTV.
rymera
 

emisiu

Member
Piopio napisał:
Czy to jest 512kb, czy 1-2MB pasmo ma 6MB. Tyle, że na HDTV to chyba zamało ...

Tak, to nieco za mało - jest już w necie kilka kanałów HD nadawanych przy użyciu H.264 AVC (MPEG-4) - w tym chyba dwa z nich to kanały xxx. Wymagaja one jednak pasma 8-12 Mbps.
 

arsenal

Moderator
VIP
rymera napisał:
Hi,
przeskanowalem wczoraj wieczorem HotBird 13° i z niemalym zdziwieniem zobaczylem , ze ITI (conax ) testuje ca . 16 czy 17
kanalow - to jakos nie pasowalo mi z matematyka - przepustowoscia
transponderow. 17 Kanalow HDTV nie mozliwe . Sprawa okazala sie dosyc prosta FEC 2/3 lub 3/4 , modulacja najwyzej 60 Mbps przy standarcie dla
SD 38 Mbps.O.K to sa tylko testy . Arsenal mial racje w takim ukladzie sa
w stanie "ukrecic" 2 programy HDTV.
rymera
Rymera, zmieści się o wiele więcej. ITI będzie stosować DVB-S2, modulację 8PSK 2/3 a może i 16PSK i bardzo wydajny kodek SVC stosowany m.in. na płytach HD DVD. Dowód poniżej:
image002ou4.gif

Będzie dobrze, mówię wam.:bober:
 

pablo82

New member
Będzie dobrze? A jeśli teraz kupię telewizor LCD (załóżmy, że JVC serii R70 lub S60) to też będzie dobrze? Tzn- czy jeśli np. ITI będzie szyfrować ligę mistrzów przez HDCP to taki telewizor pokaże obraz w wysokiej rozdzielczości czy nie???

Boję się, że jeśli kupię teraz LCD... niby HD Ready, a za jakieś dwa miesiące kiedy ITI rozpocznie nadawanie w HD to zostanę z ręką w nocniku jeśli np. telewizor nie będzie chciał współpracować z tunerem satelitarnym dostarczonym przez ITI. Czy obawy są słuszne czy nie???
 

deoc

New member
bedziesz mial dekoder od tego ;) Wiec kupuj i sie nie martw :) Poza tym ile bedzie kosztowal wg Was dekoder (zestaw)?? Przeciez nikt w polsce nie da 2000zl za dekoder - jak juz pisalem chyba nikogo nie skusi reklama w stylu -

"Zestaw promocyjny 1999zl - abonament tylko 129zl miesiecznia a antena gratis !!":| :| :(
 

autorus

New member
To właśnie będzie kluczowe jak wyliczą abo i dekoder. Do sprzetu będą musieli sporo dołożyć jak w sieciach komórkowych. Moim zdaniem sprzęt będzie kosztował poniżej 500zł a abo ok 100zł i będzie pełen wachlarz dodatkowych kanałow do dokupienia. :cool: Jedno co do tej pory zrobili perfekcyjnie to to napięcie w powietrzu że zdarzy się coś niezwykłego. Za 6 dni rusza kampania w mediach. :cool:
 

cles

New member
deoc napisał:
bedziesz mial dekoder od tego ;) Wiec kupuj i sie nie martw :)

Dekoder nie ma tu nic do rzeczy. Jeśli po HDMI będzie kod HDCP a TV nie współpracuje z tym kodem to nie zobaczysz nic. POzostaje komponent ale w najczarniejszym scenariuszu max 575i.

Moim zdaniem jednak nie będzie takich restrykcji. Przynajmniej na początku.
 

Grzegorz

New member
dwa miesiące temu czekałem w podobny sposób na prezentację Core2Duo, na Intelu się nie zawiodłem. Mam nadzieję że ITI nie wyleje dziecka z kąpielą i nie zniechęci, jak ktoś napisał "zaślinionych" klientów zaporową ceną. O przyzwoitej cenie świadczy chociaż by przechwałka o tysiącach abonentów na Święta (nie powiedzieli tylko które ;))
Po raz kolejny trzeba uzbroić się w cierpliwość i poczekać na konkretną ofertę sprzętowo-cenową. Jak by nie było Święta zapowiadają się ciekawie... :cool:
 

fatboyx

New member
Moje obawy o HDCP okazały się chyba trochę przesadzone. Jedną z cech jakie musi obsługiwać TV aby mieć naklejke HD READY jest obsługa HDCP. Mam nadzieje, że jeżeli TV ma HD READY to na prawdę go ma i HDCP obsługuje.
 

Tomek Koko

New member
Bez reklam
autorus napisał:
To właśnie będzie kluczowe jak wyliczą abo i dekoder. Do sprzetu będą musieli sporo dołożyć jak w sieciach komórkowych. Moim zdaniem sprzęt będzie kosztował poniżej 500zł a abo ok 100zł i będzie pełen wachlarz dodatkowych kanałow do dokupienia.
Mam kumpla w firmie Sprint , która to jest odpowiedzialna za dystrybucje sprzętu iti ale jak powiedział na razie nikt nic nie wie jesli chodzi o ceny tunerów. Rozmowy na ten temat toczą sie tylko na najwyzszym szczeblu.Jesli tylko cos sie dowiem to zaraz dam cynk.
 

cles

New member
Moim zdaniem z cenami może być podobnie jak to jest z telefonami komórkowymi i podpisywaniem umowy z operatorem. Będą pewnie jakieś pakiety i jak weżmie się więcej i podpisze umowę na dłużej to i hardware będzie tańszy.
 

deoc

New member
No tak tyle tylko ze zastanowmy sie ile kosztuje jakis tuner z opcja PVR ?? 2000?? No to podpisujac umowe na 24miechy bedziemy w abonamecie placic 100zl miesiecznie za dekoder?? Plus jakis pakiet pewnie nie maly 100zl i ile osob bedzie chetnych ??
 
Status
Zamknięty.
Do góry