Pierwsze spojrzenie na telewizory Ultra HD LCD firmy Sony serii XF9005 - linia 2018.

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Tak jak napisałeś warto coś za tv postawić :) pomaga. Ilość stref niestety ma znaczenie.. i tego się nie przeskoczy. Ja mam w swoim 156 , a za rok pewnie będę kupował do salonu tv i ciężko będzie się przestawić.
 

kojak_ct

Member
Prawie wszystko pasuje mi w tym TV tylko ten efekt bloom albo zaswiecające się placki na czarnym ekranie mogą zacząć mnie irytować. Gdyby nie to, że używam tv jako monitora to wziąłbym OLEDa. Muszę porównać go nowych modeli Samsunga aczkolwiek wolałbym tv z DV HDR.
 

accu

New member
Bez reklam
Witam uprzejmie ,

Należy odnotować kolejny test telewizora Ultra HD LCD firmy Sony KD-65XF9005 , który pojawił się
w dniu 03 kwietnia 2018 r. na francuskim portalu HC REVIEW .

https://www.hcreview.fr/tests/sony-xf9005-kd-65xf9005/
Telewizor otrzymał wyróżnienie portalu HC REVIEW * AWARD*

BTW , trwa promocja w Media&Markt do 07 kwietnia 2018 , np.telewizor firmy Sony KD- 55XF9005 można zakupić za 5899 zł . Moim zdaniem jak cena ukształtuje się pomiędzy 5k a 5.5k to już cena będzie "przyzwoita".

Pozdrawiam,:)
accu
:kom:
 
Ostatnia edycja:

2018

New member
Czy mamy jakieś info o 43" XF85xx ?
Ma być 120 Hz, VA (IPS) HDR 1100 NIT.
Czy ten mały full wypas wejdzie na rynek polski ? I kiedy ?

Na marginesie:
VA kontra IPS: widzę, że większość producentów zamówiła matryce IPS do TV 2018. Czy to jakiś stały trend czy jednak walory IPS wygrywają z TV VA. A może jasność NIT wyższa w IPS-ach w atrakcyjnych cenach niż w VA ?
VA z czernią dla samotnych to 0,003% kupujących widzów siedzących tylko na wprost w całkowitych ciemnościach ? Konieczna pieczara bez okien.
Ja tam tych fanów VA nie widzę w sklepach przy kasie. Tak jak zawiedli kiedyś wielbiciele plazm. Plazmy z takimi naturalnymi kolorami były. Byli wielbiciele PDP tak mocni na forach internetowych, że aż strach ...
 
Ostatnia edycja:

vanito

New member
Walczę dalej z optymalnymi ustawieniami do treści SDR w nocy. Udało mi się uzyskać jeszcze głębszą czerń, ale pochłania już cześć detali. Blooming wokół napisów można zmniejszyć zamieniając je np. na szare. To taki półśrodek ale można rozważać. Istotne też jaki mamy matriał źródłowy. Spotkałem się z tym, że ten sam film w FHD BluRay miał świecącą czerń w stosunku do wersji UHD ale bez HDR. Poza czernią która mogła by być głębsza nie mam żadnych zastrzeżeń do obrazu.


@2018

Czy wersja 43' ma się różnić od pozostałych wielkości ?

55' to IPS z podświetleniem krawędziowym. Kontrast natywny koło 700. Matryca 100Hz. Jasność max 600 nit. Ostrość 700 linii. Brak wspracia dla Dolby Vision.
 
Ostatnia edycja:

barburian

New member
Bez reklam
He said exactly what everyone on the threads have been saying all along. Slight improvement on the x900f over x900e, but it drops brightness when X motion clarity is applied. If motion isn't important than x900e is basically the same. X930e is just a better display for clarity and brightness, aswell as local dimming and blacks. No surprises really. X930E is the best !!!
 

kojak_ct

Member
Jednak sprawdza się wszystko co jest na YT i wychodzi z testów. XF9005 jest pośrodku serii XE a XE93 jest generację przed XF90 i dwie przed XE90.
 

accu

New member
Bez reklam
Witam uprzejmie,

Kolejny test telewizora Ultra HD LCD firmy Sony KD-55XF9005 , który został opublikowany 10 kwietnia 2018 r. na portalu homecinemamagazine.nl .

https://www.homecinemamagazine.nl/2018/04/review-sony-kd-55xf9005-ultra-hd-hdr-lcd-tv/

Mnie osobiście zainteresował pobór mocy w stanie czuwania , o którym piszą niemieccy użytkownicy na forum , że telewizor Sony pobiera cały czas będąc w tym stanie 15 W do 20 W .
Producent pisze : pobór mocy w stanie czuwania wynosi 0.5 W . (27 W w trybie aktualizacji oprogramowania lub elektronicznego przewodnika po programach)
Podany pobór mocy w trybie czuwania jest osiągany po zakończeniu wykonywania wymaganych procesów wewnętrznych . Pobór mocy w trybie czuwania wzrośnie przy połączeniu telewizora z siecią .
Duże urządzenia USB należy podłączać do złącza USB1 , dysk twardy USB do portu USB3.(niebieski)

https://community.sony.co.uk/t5/android-tv/standby-verhalten/td-p/2366762/page/39

Warto się z tymi wpisami użytkowników zapoznać i będzie się coś więcej na temat postępowania firmy Sony wiedziało ...

BTW , Liverpool gra w półfinale , oraz Roma również .



Pozdrawiam,:)
accu
:kom:
 
Ostatnia edycja:

simopl

New member
Tak się składa, że mam u siebie 2 modele XE9005 i XF9005 w wersji 55 cali. Udzielałem się już w tej sprawie na forum Sony, ale mogę też napisać kilka moich spostrzeżeń tutaj.

Porównując bezpośrednio modele XE9005 i XF9005 nie stwierdzam jakiejś znacznej różnicy na korzyść tego drugiego modelu. Na minus nowszego modelu dodam nieco słabsze kąty widzenia w porównaniu z serią XE. Nawet przy lekkim kącie następuje degradacja czerni. Mam wrażenie, że bardziej widoczne są też poświaty wokół jasnych elementów na czarnym tle i to mimo korzystania z opcji lokalnego wygaszania na poziomie małym lub średnim. XE radzi sobie z tym lepiej. Co doskwiera mi jeszcze w modelu XF to nieco słabsze podświetlenie ekranu przy treściach HDR. Model XE świeci po prostu mocniej o jakieś 10-20% co może być sporą zaletą w jasnych pomieszczeniach. Szkoda. Być może zostanie to jednak poprawione w nadchodzącej aktualizacji, która ma też dodać wsparcie dla Dolby Vision?

Na plus modelu XF to zdecydowanie lepsza fabryczna kalibracja. Już przy standardowych ustawieniach i profilu kolorów Expert 1 jest naprawdę bardzo dobrze i nie trzeba dużo poprawiać. Telewizor według niektórych miał sobie lepiej radzić z odwzorowaniem ruchu - ja tego nie zauważam. Jest bardzo podobnie w stosunku do ubiegłorocznego modelu.

Jeśli chodzi jeszcze o sam ruch - mam w ogóle z tym problem na tych telewizorach w połączeniu z konsolą PS4 Pro. W grach wyświetlanych w 30 klatkach na sekundę widać dość duże rwanie obrazu (judder). Jest to dość denerwujące i niestety jeśli gra nie ma opcji działania w 60 klatkach to w moim przypadku konieczne jest korzystanie z upłynniaczy co powoduje zwiększenie input lag. Z upłynniaczami model XF radzi sobie nieco lepiej i łatwiej daje się dostosować. Mimo ich użycia input lag w tym modelu jest nieco niższy niż w XE co jest zdecydowanie na plus.

Poniżej krótki filmik na przykładzie gry Horizon Zero Dawn: https:// photos . app . goo . gl/DiMKhEBQnAOk8pzz2 -> w linku trzeba usunąć spacje

Jeśli chcecie wiedzieć coś więcej odnośnie porównania tych dwóch modeli - piszcie. Postaram się odpowiedzieć :)
 

simopl

New member
Bardzo podobnie, aczkolwiek chyba jednak minimalnie na plus dla modelu XF. Telewizor ma fajny parametr Czystość***z poziomem ustawienia 1 co daje dość dobry rezultat przy szybszych scenach. Jasność wtedy spada jedynie o około 10%, a poprawa jest zauważalna. Przy modelu XE i korzystaniu z opcji Czystość spadki jasności są większe. Jest to właśnie związane z nowym sposobem odwzorowania ruchu w modelu XF (X-Motion Clarity).
 

vanito

New member
Pobawiłem się trochę wczoraj ustawieniami w treściach HDR w celu poprawy nie tyle samej czerni co czarnych pasów.

Wariant pierwszy: wyłączony X-tended Dynamic Range (XDR). Wtedy ogólna jasność sceny nieznacznie się zmniejsza, za to mniej widać rozbłyski itd (highlights) ale czarne pasy w filmach wyglądają lepiej.

Druga opcja (czarne pasy wyglądają najlepiej) to załączony XDR, ale suwak czystość w motionflow ustawiony na 2. Wtedy obraz jest generalnie ciemniejszy, ale czarne pasy przeważnie są czarne a nie szare zaś rozbłyski i tak mają swój efekt. Obraz ponadto nabiera kontrastu.

Biorąc pod uwagę, że oglądam w ciemności, a oglądanie treści HDR zaleca się co najwyżej przy minimalnym oświetleniu, to ta (średnia) jasność wystarcza do oglądania ciemnych scen. To wszystko w trybie Cinema Home, gamma -1.


. Co doskwiera mi jeszcze w modelu XF to nieco słabsze podświetlenie ekranu przy treściach HDR. Model XE świeci po prostu mocniej o jakieś 10-20% co może być sporą zaletą w jasnych pomieszczeniach. Szkoda. Być może zostanie to jednak poprawione w nadchodzącej aktualizacji, która ma też dodać wsparcie dla Dolby Vision?

Jest to zastanawiające. W porównaniu tych TV na rtings otrzymano:

XF90 HDR Real Scene Peak Brightness: 894 cd/m2, dla okna 10%: 988 cd/m2

https://www.rtings.com/tv/reviews/sony/x900f

XE90 HDR Real Scene Peak Brightness: 546 cd/m2, dla okna 10%: 820 cd/m2

https://www.rtings.com/tv/reviews/sony/x900e

Overall the HDR brightness is better than last year's X900E.

XF90 wypada tu lepiej w każdej sytuacji - niezależnie czy mówimy o realnej scenie, o różnej wielkości okna, piku, czy utrzymania jasności.

Takich porównań jest więcej i wypadają na korzyść XF90. Nie wiem jaka może być przyczyna, że u Ciebie jest odwrotnie, ale OK - nie mój problem ;-)


Odnośnie Dolby Vision - świeże porównanie XE93 HDR10 vs Dolby Vision
https://www.youtube.com/watch?v=fzrwvJsLIho
 

vanito

New member
Mnie osobiście zainteresował pobór mocy w stanie czuwania , o którym piszą niemieccy użytkownicy na forum , że telewizor Sony pobiera cały czas będąc w tym stanie 15 W do 20 W .
Producent pisze : pobór mocy w stanie czuwania wynosi 0.5 W . (27 W w trybie aktualizacji oprogramowania lub elektronicznego przewodnika po programach)
Podany pobór mocy w trybie czuwania jest osiągany po zakończeniu wykonywania wymaganych procesów wewnętrznych . Pobór mocy w trybie czuwania wzrośnie przy połączeniu telewizora z siecią .
Duże urządzenia USB należy podłączać do złącza USB1 , dysk twardy USB do portu USB3.(niebieski)

Sprawdziłem pobór mocy w trybie czuwania (połączenie z siecią przez Wi-Fi), przy oglądaniu treści SDR i HDR.

W trybie czuwania 23-27W. Po pewnym czasie (kilkanaście minut) przechodzi do 0,1-0,3W.

SDR max w okolicach 110W. HDR max w okolicach 140W.


Dziś odkryłem, że TV lepiej przeskalowuje obraz FHD do 4K od playera Himedia Q30. Obraz jest zauważalnie ostrzejszy.

Wcześniej pisałem, że mam zastrzeżenia do czerni, ale po ustawieniu wszystkiego (Himedia Q30 też) czerń jest bardzo dobra, tylko w pewnych sytuacjach podświetlenie rozświetla różnież część pasów. W scenach gdzie ma być czerń i zajmuje niemal cały ekran widać, że strefy wygaszają się całkiem. W sumie wystarczy rzucić światło ambientowe za TV i nie ma się do czego przyczepić.

Sprawdziłem też jak TV radzi sobie z obrazem UPC prosto z gniazdka w porównaniu do dekodera Mediabox UPC. Różnice są minimalne. Więc można pomyśleć o module Cl+ i mieć z głowy drugi pilot. Muszę sprawdzić jeszcze nagrywanie na HDD. Philips którego miałem dawał mniej ostry obraz z modułu Cl+ w porównaniu do Mediaboxa.

Generalnie nie korzystam z playera wewnętrznego w TV ale trzymając długi czas (myślę, że ponad 20 sekund) przycisk przewijania udało mi się go powiesić.

Wyszukiwanie głosowe działa bardzo dobrze, TV wyłapał nawet szept.
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Podobnie jest w czuwaniu jeśli chodzi o tv X8505c (pisałem kiedyś o pomiarach tego tv) - zapewne tak jest we wszystkich modelach teraz od Sony, że znikome zużycie prądu w czuwaniu jest po kilkunastu minutach od wyłączenia tv.
 

accu

New member
Bez reklam
Podobnie jest w czuwaniu jeśli chodzi o tv X8505c (pisałem kiedyś o pomiarach tego tv) - zapewne tak jest we wszystkich modelach teraz od Sony, że znikome zużycie prądu w czuwaniu jest po kilkunastu minutach od wyłączenia tv.

Witam uprzejmie,

Tyle tylko , że nie wiesz jak zachowuje się telewizor firmy Sony z systemem operacyjnym Android
będąc w dłuższym stanie gotowości(standby) i co potrafi wtedy "wyczyniać" , choć ekran jest w tym stanie
wyłączony . :neutral:

Pozdrawiam,:)
accu
:kom:
 
Do góry