Pierwsze spojrzenie na telewizory Ultra HD LCD firmy Sony serii XF9005 - linia 2018.

accu

New member
Bez reklam
HDR+ kontra DOLBY VISION - zamieszanie w formatach HDR w 2018 r.

Witam uprzejmie,

Była kilka dni temu aktualizacja aplikacji YouTube .
W moim znakomitym telewizorze firmy Sony W905A , gdy wybiorę podczas odtwarzania jakiegoś materiału filmowego : więcej opcji , to mogę teraz ręcznie ustawić sobie
rozdzielczość . ( niebieska ikonka HD-jakość)
HDR+ KONTRA DOLBY VISION . Zamieszanie w formatach HDR w 2018 r.

https://www.numerama.com/tech/319477-formats-hd-la-confusion-saccentue-en-2018.html

BTW , zawsze można coś dodać , np. filmik o montażu na ścianę telewizora firmy Sony KD-55XF9005 . ;)
https://www.youtube.com/watch?v=cIBDonnR4kk

Pozdrawiam,:)
accu
:kom:
 
Ostatnia edycja:

vanito

New member
HDTVTest https://www.youtube.com/watch?v=iLDxEE9Wwng


Dziś widziałem wersję 55' i 65' w marketach. W sumie te nóżki nie wyglądają tak źle.

Podobno ilość stref wygaszania zależy od wielkości - tak było też w XE900.

"Different sizes have different zone counts on the 900E and F. For me the 930E is the superior set as well but it's practically sold out already over here The 930E has a 16x4 zone grid and the 16 is more like 4 since it can't light up just a single of those 16 columns (but at least it's not a fixed 4 zones). On the 900E and F there are 5 columns so depending on the size it's a 5x# grid (except for the 49" with 4 columns). The 55X900E has 5x7 and the 55X900F has 5x9 (like the 65X900E), and seeing as the 65X900F is supposed to have 60 it would be a 5x12 like on the 75X900E. Makes it interesting to find out if the 49X900F is now a 5x7 instead of a 4x5 ..." Sony X900F LCD TV at CES 2018 - Page 30 - AVS Forum | Home Theater Discussions And Reviews
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Wygląd to jest kwestia gustu i to jest jedna strona medalu, druga strona jest taka, że gdyby nie było możliwości założenia ich odwrotnie nóżek to na 65 cali trzeba by było kupować większy stolik i to jest chore i niezrozumiałe, skoro mieli dobrą podstawę w przeciągu dwóch ostatnich lat. Tylko ta jest zapewne jeszcze tańsza :)
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Dzisiaj widziałem ten model Soniaka i trzeba powiedzieć, że pod względem wykonania jest ok nie ma co się czepiać....obraz leciał filmik 4k to wiadomo było nieźle, ale ocenić na 100 procent to trzeba by było się pobawić na swoim materiale.
 

accu

New member
Bez reklam
Witam uprzejmie,

Tak do odnotowania , wczoraj tj. 26-03-2018 pojawiła się kolejna recenzja telewizora Ultra HD LCD firmy Sony KD-55XF9005 na portalu brytyjskim Trusted Reviews . Recenzent Steve May .

Sony KD-55XF9005 Review | Trusted Reviews
Rekomendacja testowanego telewizora przez recenzenta do oglądania sportu czy filmów . :wink:

Pozdrawiam,:)
accu
:kom:
 

WuMike

New member
Bez reklam
Witam
Mam zamiar kupic nowy tv i mam do wyboru:
Oled 65 cali Sony lub LG
Sony 65ZD9
lub wiekszy Sony KD-75XE9405 w dobrej cenie ok 15500 zł.
Który wybrać?
Pozdrawiam

Możesz zdradzić, kto sprzedaje 75XE9405 za 15,5 tysiąca zł? To bardzo dobra cena, pod warunkiem, że sprzęt jest nowy, z kartonu.
 

vanito

New member
Kupiłem wczoraj i rozpakowałem 49XF9005 :) Przesiadka z Philipsa 40PFL9705 posiadającego FALD i i 112 stref wygaszania, więc szukałem godnego następcy.

Trzeba zacząć od tego, że plastyka i głębia obrazu, kolory, przejścia tonalne, jasność stoi po stronie Sony, ale czerń i kontrast lepsze zapewniał mi Philips. Z drugiej strony czern Philipsa zabierała też część detali widocznych w Sony.

Na szczęście to czego się obawiałem czyli bloomingu i halo przy jasnych obiektach na ciemnym tle, ale również napisów na czarnych pasach okazało się, że po regulacji odbiornika w zasadzie nie mam wcale. Philips czasami potrafił się nagle pogubić i z pięknej sceny nagle zrobić mleko na 3/4 ekranu, lub wygaszał za dużo. W Sony konstruktorom udało się tego uniknąć i FALD + wygaszanie działa w sposób bardziej przewidywalny. Poziom czerni zaczyna się podnosić po włączeniu HDR ale ewentualny blooming można zmniejszyć/wyeliminować redukując lub całkiem wyłączając X-tended dynamic range a zwiększając Automatic local dimming. Dodatkowo można zmniejszyć poziom czerni z 50 do poziomu 46-48 tracąc niewiele detali. W zależości od trybu w którym ustawiamy TV, czasem należy też zmniejszyć Gammę do poziomu -1.

Materiały w 4K, szczególnie sceny za dnia robią wrażenie. HDR (poszerzona paleta barw + jasność) daje niezły efekt zwiększjąc realizm. FHD wygląda bardzo dobrze. TV UPC, generalnie jestem pozytywnie zaskoczony - nastawiłem się, że będzie gorzej, a tu miła niespodzianka. Oczywiście nie ma ostrości jak na Philipsie który natywnie był modelem FHD ale obraz jest naturalny.

Dźwięk. Philips generował 30W i posiadał podwójny głośnik niskotony z tyłu i listwę z głośnikami z przodu. Miał troszeczkę więcej basu i wysokich tonów a słabiej grał środkiem - wokale były bardziej wyraźne, ale dźwięk był bardziej chudy w tym zakresie. Sony posiada 2x10W (głośników nie widać) gra dość równo w całym pasmie, ale wymaga pokombinowania korektorem i według mnie wyłączenia trybu Surround.

Design. Cienka ramka, bardzo delikatnie świecąca dioda i nóżki ... które ze względu na za wąską szafkę zamontowałem skierowane do środka. Nie przeszkają mi specjalnie, a raczej to, że TV stoi na nich wysoko i widzę np. dysk leżący za nim. Nie ma natomiast w tym modelu zewnętrznego zasilacza. Szkoda jednak, że sam kabel zasilający nie jest wymienny. Etykieta z tyłu informuje o 199W pobieranej energii oraz kraju pochodzenia - Belgii.

Ponieważ szukałem złotego środka - sygnał z UPC - programy które głównie ogląda żona, a sygnałem FHD/4K a zarazem wielkością (rozważałem 55', ale uznaliśmy, że fizycznie jest za duży do salonu) oraz czegoś z FALD i dobrym HDRem, myślę, że to bardzo dobry zakup, choć naturalnie wolałbym by zamiast nóżek była jakaś sensowna podstawa i trochę więcej basu w dźwięku ... ale widać nie można mieć wszystkiego ;-) Pewnym bonusem będzie (gdy wyjdzie firmware) Dolby Vision.

Philips natomiast zostaje w rodzinie i będzie służył tylko do odbioru TV z Cyfrowego Polsatu.
 
Ostatnia edycja:

accu

New member
Bez reklam
Kupiłem wczoraj i rozpakowałem 49XF9005 :) Przesiadka z Philipsa 40PFL9705 posiadającego FALD i i 112 stref wygaszania, więc szukałem godnego następcy.

Trzeba zacząć od tego, że plastyka i głębia obrazu, kolory, przejścia tonalne, jasność stoi po stronie Sony, ale czerń i kontrast lepsze zapewniał mi Philips. Z drugiej strony czern Philipsa zabierała też część detali widocznych w Sony.

Na szczęście to czego się obawiałem czyli bloomingu i halo przy jasnych obiektach na ciemnym tle, ale również napisów na czarnych pasach okazało się, że po regulacji odbiornika w zasadzie nie mam wcale. Philips czasami potrafił się nagle pogubić i z pięknej sceny nagle zrobić mleko na 3/4 ekranu, lub wygaszał za dużo. W Sony konstruktorom udało się tego uniknąć i FALD + wygaszanie działa w sposób bardziej przewidywalny. Poziom czerni zaczyna się podnosić po włączeniu HDR ale ewentualny blooming można zmniejszyć/wyeliminować redukując lub całkiem wyłączając X-tended dynamic range a zwiększając Automatic local dimming. Dodatkowo można zmniejszyć poziom czerni z 50 do poziomu 46-48 tracąc niewiele detali. W zależości od trybu w którym ustawiamy TV, czasem należy też zmniejszyć Gammę do poziomu -1.

Materiały w 4K, szczególnie sceny za dnia robią wrażenie. HDR (poszerzona paleta barw + jasność) daje niezły efekt zwiększjąc realizm. FHD wygląda bardzo dobrze. TV UPC, generalnie jestem pozytywnie zaskoczony - nastawiłem się, że będzie gorzej, a tu miła niespodzianka. Oczywiście nie ma ostrości jak na Philipsie który natywnie był modelem FHD ale obraz jest naturalny.

Dźwięk. Philips generował 30W i posiadał podwójny głośnik niskotony z tyłu i listwę z głośnikami z przodu. Miał troszeczkę więcej basu i wysokich tonów a słabiej grał środkiem - wokale były bardziej wyraźne, ale dźwięk był bardziej chudy w tym zakresie. Sony posiada 2x10W (głośników nie widać) gra dość równo w całym pasmie, ale wymaga pokombinowania korektorem i według mnie wyłączenia trybu Surround.

Design. Cienka ramka, bardzo delikatnie świecąca dioda i nóżki ... które ze względu na za wąską szafkę zamontowałem skierowane do środka. Nie przeszkają mi specjalnie, a raczej to, że TV stoi na nich wysoko i widzę np. dysk leżący za nim. Nie ma natomiast w tym modelu zewnętrznego zasilacza. Szkoda jednak, że sam kabel zasilający nie jest wymienny. Etykieta z tyłu informuje o 199W pobieranej energii oraz kraju pochodzenia - Belgii.

Ponieważ szukałem złotego środka - sygnał z UPC - programy które głównie ogląda żona, a sygnałem FHD/4K a zarazem wielkością (rozważałem 55', ale uznaliśmy, że fizycznie jest za duży do salonu) oraz czegoś z FALD i dobrym HDRem, myślę, że to bardzo dobry zakup, choć naturalnie wolałbym by zamiast nóżek była jakaś sensowna podstawa i trochę więcej basu w dźwięku ... ale widać nie można mieć wszystkiego ;-) Pewnym bonusem będzie (gdy wyjdzie firmware) Dolby Vision.

Philips natomiast zostaje w rodzinie i będzie służył tylko do odbioru TV z Cyfrowego Polsatu.

Witam uprzejmie,

Gratuluję udanego zakupu "świątecznego" . ;-)
Jesteś jednym z pierwszych "pionierów" , którzy zakupili telewizor Ultra HD LCD firmy Sony KD-49XF9005 . :-|

Pozdrawiam,:)
accu
:kom:
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Również gratuluję zakupu i życzę samych radości z nowego tv. Miejmy nadzieję Kolego, ze Producent przejrzy na oczy i w następnym roku da normalną podstawę :) bo to nie tylko Twoje zdanie na temat tych , a szkoda gadać..
 

kojak_ct

Member
Planuję zakup tv 55 i bacznie obserwuję recenzje 55XF9005 i martwi mnie problem z HDR przy PS4 oraz blooming. Na filmikach YT mizernie to wygląda szczególnie w porównaniu do QE55Q7F. Co o tym sądzicie?
 

accu

New member
Bez reklam
Planuję zakup tv 55 i bacznie obserwuję recenzje 55XF9005 i martwi mnie problem z HDR przy PS4 oraz blooming. Na filmikach YT mizernie to wygląda szczególnie w porównaniu do QE55Q7F. Co o tym sądzicie?

Witam uprzejmie ,
Planujesz zakup telewizora , to nic prostszego jak wziąć swój pendrive ze swoim nagranym materiałem, udać się do sklepu stacjonarnego i naocznie przekonać się "co i jak " . Telewizor Ultra HD LCD firmy Sony KD-55XF9005 jest już dostępny w wielu sklepach stacjonarnych , np. w salonach Sony , czy marketach Saturn , Media&Markt .
Nie rozumiem zupełnie , jak można wysnuwać pochopne wnioski z filmików YouTube . :neutral:
Rozbawiłeś mnie przed świętami i za to mogę tylko podziękować . ;-)

Pozdrawiam,:)
accu
:kom:
 

kojak_ct

Member
Oczywiście tak zrobię jak znajdę wolną chwilę ale wstępnie przeszukując sieć za nowym tv wybór padł na 55XF9005 tylko coraz więcej materiałów pojawia się z wadami tegoż LCD.

https://youtu.be/D_GHy_0xHJg
https://youtu.be/YFwL0o32WKM
https://youtu.be/-yyAPEIExns

Nie mogę znaleźć jeszcze jednego testu innego YouTube'a ale taki sam efekt był na wszystkich filmikach. Możliwe, że to kwestia jednej z opcji ale pierwsze wrażenie jakieś takie mieszane. Mam czas do mistrzostw więc pewnie więcej użytkowników się wypowie.

Ps. Cieszę się, że mogłem Cię rozbawić na święta 😊
Pozdrawiam
 

accu

New member
Bez reklam
Witam uprzejmie,

Filmowa wersja testu telewizora Ultra HD LCD firmy Sony XBR-55X900F wykonanego przez recenzentów portalu kanadyjskiego Rtings.com . ;)

https://www.youtube.com/watch?v=VJwub9mnhuw

Doskonale sprawdza się w ciemnym pomieszczeniu , ma wysoki współczynnik kontrastu , ma lokalne wspomaganie przyciemniania . Może generować jasny , żywy obraz dla HDR . Ogólnie podsumowując
oferuje bardzo dobrą jakość obrazu . :|


Pozdrawiam,:)
accu
:kom:
 

vanito

New member
Jestem na etapie dostrajania obrazu pod różne sygnały. TV niby zapamiętuje różne ustawienia dla obrazu HDR i normalnego na tym samym wejściu HDMI, ale część opcji jest najwyraźniej wspólna - np. kontrast czy żywe kolory.

Co do czerni to gdy nic nie jest wyświetlane jest po prostu czarno - ekran jest wygaszony. W bardzo ciemnych scenach napisy psują trochę efekt bo Sony ze względu na stosunkowo małą ilość stref nie jest w stanie wygasić się np. tak jak mój stary Philips. Na razie ten efekt zauważyłem w filmach pełnoekranowych. Z drugiej strony Philips stosował sztuczkę, że gdy pojawiały się napisy to przygaszał przeważnie delikatnie cały ekran a tu tego efektu nie ma. Genralnie po ustawieniu czerń jest OK, ale mam zamiar wstawić jakieś źródło światła za TV by ją jeszcze "poprawić", ponadto od lat oglądałem z Ambilightem i ciężko się przestawić, że nic nie świeci ;-)

Pisałem wcześniej o kontraście, że tu również Philips miał przewagę ale dotyczy ona tylko scen gdzie jast biel na czarnym tle. W przypadku obrazów za dnia, Sony daje większe odczucie kontrastowości. Mad Max: Fury Road 4K HDR na tym TV to całkiem inna jakość. Szeroka paleta barw, jasność i wspomniany kontast wręcz biją po oczach - szczególnie scena piorunów w burzy piaskowej https://www.youtube.com/watch?time_continue=208&v=nr6wdTPGFmI
 
Do góry