Philips – 32PW9551/12 nowy telewizor kineskopowy z odtwarzaniem 1080i

mike11

New member
Jak podłączyć?

Witam.Jestem szczęśliwym posiadaczem tego telewizorka.Właśnie kupiłem sobie kino domowe PIONEER DVD-393 VSX-416.Posiadam również tuner sat Ferguson 6318 cr.Mam prośbę ,poradźcie jak mam to wszystko ze sobą podłączyć żeby było optymalnie tzn.które elementy hdmi,które euro, coaxial itp.Dziękuje z góry za odpowiedź.
 

AreckiW

New member
Panowie i Panie,

Zasialiście panikę z tą FALĄ, a ja powiadam Wam, fala nie jest żadną wadą tego i innych telewizorów. W Sony też jest taka "fala".

Telewizor panoramiczny ma możliwość przełączania trybów formatu obrazu, np. 4:3, 14:9, 16:9, Autoformat, Szeroki, Zoom, Smart, itp. nazwy i tryby.

W trybie Autoformat telewizor stara się "przerobić" obraz tak, aby z 4:3 stworzyć 16:9 z jak najmniejszym zdeformowaniem obrazu.
Objawia się to na ekranie w ten sposób, że TV pozostawia środkową część obrazu oryginalnego 4:3 w niezmienionej postaci, natomiast rozciąga boki.
To powoduje, że jak się ogląda np. samochód jadący w poziomie np. lewej na prawą stronę ekranu, to najpierw przez chwilę jest szeroki, potem się zwęża do normalnego formatu, a następnie po prawej stronie znowu rozszerza. To wygląda jak fala !!!
Mam 36 cali CRT Philipsa i ze względu na ten efekt nie oglądam sygnału w formacie 4:3 w trybie rozszerzonym Autoformat, właśnie żeby uniknąć tego efektu fali, którego nie lubię. Oglądam z czarnymi pasami po obu stronach.

Zwracam jeszcze uwagę, że jeśli przełączymy w tryb szeroki, lub 16:9, to fali nie ma, bo w pierwszym trybie obraz jest równomiernie rozciągnięty na ekranie, a w drugim obcięty z góry i dołu.

Proszę zatem zostawić serwis Philipsa, Sony, Panasonica, itp. w spokoju, bo nie jest to żadna wada TV.

Pozdrowienia
AreckiW
 

AreckiW

New member
mike11 napisał:
Witam.Jestem szczęśliwym posiadaczem tego telewizorka.Właśnie kupiłem sobie kino domowe PIONEER DVD-393 VSX-416.Posiadam również tuner sat Ferguson 6318 cr.Mam prośbę ,poradźcie jak mam to wszystko ze sobą podłączyć żeby było optymalnie tzn.które elementy hdmi,które euro, coaxial itp.Dziękuje z góry za odpowiedź.

Mike11,

1) DVD podłączasz componentem do TV dla najlepszego obrazu (albo HDMI),
2) Fergusona eurozłączem do wejścia z trybem RGB w TV (na pewno wejście nr 1),
3) DVD podłączasz kablem coaxial do kina domowego do wejścia coaxial i ustawiasz w menu DVD wyjście dźwięku cyfrowe jako aktywne.
4) Fergusona podłączasz kablem composite (lewy+prawy stereo) do kina domowego i masz dźwięk z satki na zestawie kina.
I to wszystko.

Pozdrówka
 

Paweł Dziuba

New member
AreckiW napisał:
Mike11,

1) DVD podłączasz componentem do TV dla najlepszego obrazu (albo HDMI),



Jeśli podłączy DVD comp. a nie HDMI to TV nie dostanie sygnału
video 720p - jeśli DVD takowy wysyła , a - prawie - na pewno wysyła !
Trza podłączyć HDMI ! Nie ma DVD wysyłających 720p po
componencie ( taka możliwość jest tylko po HDMI / DVI ) ,
co najwyżej 480/576p !
 
Ostatnia edycja:

Robin1

New member
AreckiW napisał:
Panowie i Panie,

Zasialiście panikę z tą FALĄ, a ja powiadam Wam, fala nie jest żadną wadą tego i innych telewizorów. W Sony też jest taka "fala".

Telewizor panoramiczny ma możliwość przełączania trybów formatu obrazu, np. 4:3, 14:9, 16:9, Autoformat, Szeroki, Zoom, Smart, itp. nazwy i tryby.

W trybie Autoformat telewizor stara się "przerobić" obraz tak, aby z 4:3 stworzyć 16:9 z jak najmniejszym zdeformowaniem obrazu.
Objawia się to na ekranie w ten sposób, że TV pozostawia środkową część obrazu oryginalnego 4:3 w niezmienionej postaci, natomiast rozciąga boki.
To powoduje, że jak się ogląda np. samochód jadący w poziomie np. lewej na prawą stronę ekranu, to najpierw przez chwilę jest szeroki, potem się zwęża do normalnego formatu, a następnie po prawej stronie znowu rozszerza. To wygląda jak fala !!!
Mam 36 cali CRT Philipsa i ze względu na ten efekt nie oglądam sygnału w formacie 4:3 w trybie rozszerzonym Autoformat, właśnie żeby uniknąć tego efektu fali, którego nie lubię. Oglądam z czarnymi pasami po obu stronach.

Zwracam jeszcze uwagę, że jeśli przełączymy w tryb szeroki, lub 16:9, to fali nie ma, bo w pierwszym trybie obraz jest równomiernie rozciągnięty na ekranie, a w drugim obcięty z góry i dołu.

Proszę zatem zostawić serwis Philipsa, Sony, Panasonica, itp. w spokoju, bo nie jest to żadna wada TV.

Pozdrowienia
AreckiW


Wszystko pięknie tylko że w tym tv fala to jest zupełnie co innego niż zjawisko opisane przez szanownego kolegę (zresztą występuje również w trybie 16:9).
Pozdrawiam
 

AreckiW

New member
Paweł Dziuba napisał:
AreckiW napisał:
Mike11,

1) DVD podłączasz componentem do TV dla najlepszego obrazu (albo HDMI),



Jeśli podłączy DVD comp. a nie HDMI to TV nie dostanie sygnału
video 720p - jeśli DVD takowy wysyła , a - prawie - na pewno wysyła !
Trza podłączyć HDMI ! Nie ma DVD wysyłających 720p po
componencie ( taka możliwość jest tylko po HDMI / DVI ) ,
co najwyżej 480/576p !

To chyba zależy od modelu DVD, jeśli ma wbudowany scaler, to dlaczego miałby nie wysyłać sygnału zeskalowanego przez component.
Ale jeśli nie ma takiej opcji, a akurat nie sprawdziłem tego DVD, to czy ma znaczenie, czy sygnał pójdzie po componencie czy po HDMI ?
A może chodzi o ten konkretny TV i jego możliwości ?
Muszę to sprawdzić
Nie zmienia to faktu, że tak jak piszesz, dla gwarancji "najlepszego" połączenia lepiej podłączyć DVD poprzez HDMI (tak jak zresztą napisałem w nawiasie).
pozdrowienia
 

mike11

New member
Jeśli podłączy DVD comp. a nie HDMI to TV nie dostanie sygnału
video 720p - jeśli DVD takowy wysyła , a - prawie - na pewno wysyła !
Trza podłączyć HDMI ! Nie ma DVD wysyłających 720p po
componencie ( taka możliwość jest tylko po HDMI / DVI ) ,
co najwyżej 480/576p !
Ale ten odwarzacz dvd nie ma wyjścia HDMI.Czyli nie będe miał sygnału 720p??
CZy może potrzebny kabel że z jednej strony jest component a z drugiej HDMI.
 

Paweł Dziuba

New member
mike11 napisał:
Ale ten odwarzacz dvd nie ma wyjścia HDMI.Czyli nie będe miał sygnału 720p??
CZy może potrzebny kabel że z jednej strony jest component a z drugiej HDMI.


Sygnał 720p i tak każde DVD może puścić tylko przez HDMI -
w uproszczeniu : niemożność puszczenia sygnału 720p/1080i/1080p
przez złącze analogowe ( component ) jest zabezpieczeniem antypirackim .
Component to analog , HDMI to cyfra - czyli nie może być takiego
hybrydowego kabla .
Jeśli Twoje DVD nie ma HDMI/DVI to nie wysyła sygnału cyfrowo -
wypuszcza sygnał analogowymi gniazdami w postaci 576i lub 576p .
DVD podłącz przez comp. , jeśli nie ma comp. ,
to przez EURO ( sygnałem rgb ) lub kablem S-VHS .
W menu DVD ustaw wysyłanie sygnału 576p , jeśli DVD taki sygnał wysyła .
Sygnał 576p wysłać można - ze złącz analogowych - tylko po componencie , a w każdym razie tak jest najlepiej .

p . s . Poczytaj instr. obsługi swojego DVD - jeśli coś z tego co piszę jest niejasne - to się wyjaśni , a i zapoznasz sie z możliwościam urządzenia .

p . s . 2 . Mike11 - szkoda że nie kupiłeś DVD z 720p - miałbyś wyższą
jakość i rozdzielczość obrazu , którą to rozdzielczość 720p/1080i - przypominam - obsługuje " nasz " TV 9551 !
Z DVD z 720p polecam Panasonica s-52 .
 
Ostatnia edycja:

Romanoff

New member
Pioneer 393 wypuszcza max 576p po componencie i więcej się nie wyciśnie.
Model wyższy 490 i 696 wypuszczają również 720p/1080i po HDMI.

A dla ścisłości - jest odtwarzacz DVD z wyjściem component i scalerem do 720p/1080i i jest to Wiwa HD-128U (także Paweł Dziuba, nigdy nie mów nigdy ;)).On właśnie skaluje po Componencie.

Pozdrawiam
 

Paweł Dziuba

New member
Romanoff napisał:
A dla ścisłości - jest odtwarzacz DVD z wyjściem component i scalerem do 720p/1080i i jest to Wiwa HD-128U (także Paweł Dziuba, nigdy nie mów nigdy ;)).On właśnie skaluje po Componencie.

Pozdrawiam


Ale sądząc po niefirmowej firmie i cenie tego DVD - nie może on dawać
zbyt dobrego obrazu . Myślę że jego 720p po comp. jest daje gorszy
obraz ( nie mówię o jego rozdzielczości ) niż " firmowe 576p " po
euro-RGB .

Pozdrawiam !
 

mike11

New member
Wszystko już podłączyłem i jest ok.Jest tylko jeden ból jak podłączyłem dvd do telewizora componentem to obraz jest kiszka prawie cały żółto zielony niebieski i żadnych innych kolorów jakby czerwonego zabrakło.Próbowałem różnych ustawień dvd i tv i nic.Czy ktoś się spotkał z takimi problemami przy podłączaniu przez component.Nie wiem czy to wina kabla,tv,dvd czy może jakiś ustawień.
Kabel jest dobry.Także albo wina ustaawień albo coś nie tak z wejściami kcomponent w tv lub dvd.
 
Ostatnia edycja:

Paweł Dziuba

New member
Podłącz inne źródło componentem do TV - i dowiesz się czy to wina
TV czy DVD .
Ja kiedy podłączyłem Xboxa i Xboxa360 przez czincz ( do TV9551 )
do wejść : i czincz i - potem - do EURO1 ( sygnał composite ) to brakowało mi także 1 koloru - czerwonego , jeśli dobrze pamiętam .
Natomiast Xbox do EURO1/RGB - obraz w porządku
i Xbox360 do component - obraz OK .
Pod ww. względem - jak widać - ten TV jest DZIWNY .

P . S . Możliwe że wejście comp. w TV przyjmuje tylko sygnały 720p/1080i , lub też niższe rozdzielczości przyjmuje tylko
z niektórych urządzeń/źródeł .
Sprawdź czy w DVD ustawiłeś 576p !
Tak wogóle to możliwe że określone gniazda/wejścia w tym TV
przyjmują tylko określone sygnały .

Jeśli Ktoś ma podobne " przygody " to niech się nie
krępuje z ich podzieleniem - ciekaw ich jestem .
 
Ostatnia edycja:

Robin1

New member
chatka napisał:
Proszę o poświęcenie.Zróbcie zdjęcie tej fali, bo zobaczyć jej nie mogę.

Nie jest łatwo zrobić zdjęcie ruchomemu zjawisku w telewizorze, trwającemu ok. 1 sekundy i występujacemu z niejednostajną czestotliwością. (co 1 do kilku minut)
 

daro_1

New member
mike11 napisał:
Wszystko już podłączyłem i jest ok.Jest tylko jeden ból jak podłączyłem dvd do telewizora componentem to obraz jest kiszka prawie cały żółto zielony niebieski i żadnych innych kolorów jakby czerwonego zabrakło.Próbowałem różnych ustawień dvd i tv i nic.Czy ktoś się spotkał z takimi problemami przy podłączaniu przez component.Nie wiem czy to wina kabla,tv,dvd czy może jakiś ustawień.
Kabel jest dobry.Także albo wina ustaawień albo coś nie tak z wejściami kcomponent w tv lub dvd.

Witam

Ja powiem tak..

Podłącz sobie DVD do TV przez Euro RGB włącz PP , ustaw pod siebie opcje obrazu i będziesz zadowolony.W przeciwnym razie przestrzegam Cie przed ułomnością tego TV zwiazaną ze skanowaniem progresywnym.W przypadku takim np.DVD ...component....TV ... film (anamorficzny) .. powiększenie w TV np. "superszeroki" .. i ot co mamy - FALĘ.Tak więc nie chcę być złym prorokiem ale przestrzegam.

P.S. Jeśli chodzi o twoje pytanie to sprawdź dobrze kabel , może czerwony (czerwona składowa chrominancji) daje ciała.Bo nie zakładam abyś pomylił kolory...

Pozdrawiam
 

mike11

New member
daro_1 napisał:
P.S. Jeśli chodzi o twoje pytanie to sprawdź dobrze kabel , może czerwony (czerwona składowa chrominancji) daje ciała.Bo nie zakładam abyś pomylił kolory...

Pozdrawiam

Kolorki jeszcze potrafie dopasować.;)
Wychodzi na to że kabel jest ok bo jak go podłączyłem do wejść (żółty-czerwony-biały)w tv i dvd to wszystko śmigało.
Tak samo jak podłączyłem 3 końcówkowy czincz po komponencie to też był brak czerwonego.
Jade z odwarzaczem do sklepu dla idiotów w najbliższym czasie i niech sprawdzają odwarzacz i kabel.
 

Paweł Dziuba

New member
Mike11 - odpowiedzi na twoje pytania i problemy " HDTV polska.com " w dziale CRT , temat " 32pw9551 componentem z Xbox i PS2 " .
Krótko : Component w 9551 nie przyjmuje 480i/576i ( przyjmuje
je EURO1-RGB ) , a pewnie taki sygnał daje Twoje DVD ( po componencie ). Wejście component przyjmuje 480p/576p/720p/1080i .
Mogą być też inne przyczyny - polecam przeczytanie ww.
całego - krótkiego - tematu .
Pozdrawiam .
p. s. Sorry - ( tylko ) trochę się powtarzam :???: .
 
Ostatnia edycja:

krzysiek23

New member
29pt9521

kupilem 6 dni temu ,podlaczylem elagancja a po 2 dniach fale mam widze ja najbardziej wieczorkiem przy zgaszonym swietele soft 1.5 na dwd gitara chodzi nic niema, zmiana ustawien nic niepomaga to samo ,mam kablowke podobno slaby sygnal w srode ide po n-ke jak bedzie to samo to tylko do serwisu jak nic nie zrobia niech sie boga boja:]
 

Szamot83

New member
28pw9551 - trafił mi się dobry model.

Witam, jestem szczęśliwym posiadaczem tego tv (28pw9551).
Telewizor pracuje już 3955 godz., posida soft 1.2 (L06EF1).
Do telewizora podłączam konsole: PS2 (component), XBOX (component), GAMECUBE (rgb).

Gdy kupiłem ten tv i podłączyłem do niego Xbox'a, zauważyłem falowanie ekranu po prawej i lewej stronie kineskopu. Szukając przczyny takiego stanu rzeczy, na xbox'ie wyświetlałem obrazy w różnych kolorach, przy włączonej muzyce. Przy białym ekranie falowanie najbardziej się ujawniało (fale czarnego koloru) zwłaszcza, gdy wziąłem głośniej. Okazało się, że to wina źle ekranowanych magnesów przy głośnikach. Pomogło wymontowanie głośników z telewizora i umieszczenie ich na zewnątrz.

Kolejna uwaga: podczas zminany z trybu analogowego (używam anteny siatkowej), do trybu component słyszę w telewizorze (nie w głośnikach) charakterystyczne "kliknięcie". Brzmi to jak jakiś przekaźnik, więc się tym nie przejmuję. Martwi mnie natomiast to, w jaki sposób telewizor przechodzi do wyższych rozdz., mianowicie na ekranie pojawiają się jakieś dziwne paski (pomieszane kolory, nie wiem jak to opisać) przez około 1 sekundę. Generalnie nie przeszkadza mi to, choć czasami ten dziwny obraz pozostaje, wtedy zmieniam kanał, wracam i jest ok.

Co do konsol:

Gamecube
Ktoś tu pisał, że ten tv nie nadaje się do tej konsoli. Proszę się w ogóle nie sugerować takimi opiniami, ci ludzie po prostu nie wiedzą, co mają. Konsola gamecube nie obsługuje trybu 16:9, stąd negatywne opinie. Ja używam oryginalnego kabla rgb i wszystko działa dobrze, oczywiście przestawiam tv w tryb 4:3.

PS2
Ktoś tu pisał, że występuje pikseloza bla bla bla. Jak ma nie występować, skoro PS2 nie ma wygładzania krawędzi? Konsola posiada wbudowaną opcję rozmycia obrazu i gdyby ten ktoś to włączył, to z pewnością uspokoiłoby to jego wrażliwe oczy. Druga sprawa to strata jakości przy podłączeniu konsoli różnymi kablami. Więc, RGB i Component mają (z tego co mi wiadomo) niskie straty jakości i jeżeli wyświetla się obraz z tych źródeł, to wiadomo, że będzie ostry, a przez to będzie widać każdy piksel. Przy braku wygładzania krawędzi...... cóż koło się zamyka, ale i w tym przypadku nie jest to wina telewizora. Mnie natomiast obraz z component'a bardzo satysfakcjonuje.

Zaobserwowałem dziwne "skakanie", "klatkowanie" ekranu przy dynamicznych obrazach, np. gdy rozglądam się w jakieś grze FPP. Przestałem się tym przejmować, gdy podłączyłem X360 i zobaczyłem to samo, nawet na tv LCD u kumpla. Jeżeli ktoś wie, co to za zjawisko i jak się go pozbyć, to proszę o odzew, z góry dziękuję.

XBOX(1)
Ta konsola i ten tv, to po prostu połączenie idealne. Jak wspomniałem wcześniej, podłączam ją kablem component, mam ustawiony tryb 720p (nie jestem zwolennikiem 1080i, dlatego nie korzystam z tej opcji). Wcześniej ktoś tu wspominał, że nie może odtworzyć gry i filmu bez przeplotu. Tu też wina leży po stronie użytkownika. System operacyjny konsoli automatycznie przełącza się w tryb 480p, gdy gra nie obsługuje 720p. I w tym miejscu pojawia się największy (moim zdaniem) mankament tego TV, mianowicie telewizor nie może przestawić się z trybu bez przeplotu (720p, 480p) na tryb z przeplotem (480i). Np. odpalam konsolę w trybie 720p, chcę zagrać w grę z konsoli NES, odpalam stosowny emulator, który działa tylko w 480i i obraz się nie skaluje, wyskakują jakieś linie w kolorze tego, co powinno się pojawić, na ekranie wyskakuje napis, że TV "przeskoczył" w tryb 480i, ale obraz w ogóle nie jest czytelny. Radzę sobie z tym w ten sposób, że przestawiam konsolę w tryb 480i i dopiero włączam emulator. Jednak jest to wada.
Kolejna sprawa to to, że gdy uruchamiam konsolę w trybie 480p lub 720p i przechodzę do eksplorera plików, gdzie jest wiele cienkich poziomych linii, to zauważam, że zachowują się one jak w trybie bez przeplotu tzn. migoczą. Myślę, że jest to spowodowane niską częstotliwością odświeżania obrazu i to migotanie może być złudzeniem optycznym. Nie przeszkadza mi to, bo podczas normalnego użytkowania konsoli efekt ten nie występuje.
Jeżeli chodzi o geometrię, to wszystkie te cienkie linie są wyświetlane prawidłowo, lekko załamują się, gdy na ekranie pojawi się jakiś nowy obiekt, np. menu eksploratora.

Jakość filmów

Do odtwarzania filmów używam konsoli Xbox. Konsola wyświetla filmy 720p, ale tylko kodowane DivX6. Ostatnio ściągnąłem The Brothers Grimm (2,1GB) i film ani razu się nie "przyciął". Niektóre wersje takich filmów mają większy bitare, więc gdy na ekranie dzieje się więcej, czasami klatkuje.
Nie działa żaden inny format HD, tzn. działa, ale tak klatkuje, że nie da się oglądać. Generalnie, jeżeli ma się tą konsolę, to najlepiej ściągać filmy i seriale w wersji HR HDTV. Jeżeli ściągniesz avi w tej jakości, to nie licz na to, że odtworzy go stacjonarne DVD z możliwością odtwarzania DivX'ów (za duża rozdzielczość). Jest to, jak na moje oko jakość lepsza od DVD, a na tym TV prezentuje się po prostu SUPER. Co do zwykłych DivX'ów, działają bez zarzutów (wiadomo - ich jakość jest marna). Nawet podczas ich odtwarzania konsola pozostaje w trybie 720p i umożliwia rozszeżenie ich na cały ekran. Daje to całkiem przyzwoity efekt, przy kiepskiej jakości filmu.

Co do wspomnianej fali, to u mnie efekt ten nie występuje w żadnym trybie wyświetlania obrazu.

Nie testowałem HDMI, ponieważ nie mam sprzętu, który ma takie złącze.

Jeżeli ktoś ma pytania dotyczące współpracy tego TV z konsolami jak i z innymi urządzeniami, proszę pisać: serowygroszek@wp.pl lub założyć nowy temat na forum.
Pozdr.

 
Do góry