PC po HDMI. Czy ktoś podłączał?

PioSpec

New member
Witam,

Mam kilka pytań:
1. Czy ktoś z was podłączał PC'ta po HDMI do LCD? Jak to wygląda?
2. Czy tylko JVC nie wyświetla po łączu D-sub pełnej rozdzielczości matrycy, czy więcej LCD ma z tym kopoty?


z góry dzięki za odpowiedź :)
pozdrawiam
 

Mazoku

New member
1. Normalnie. Większość nowszych kart graficznych pozwala na wysłanie obrazu zarówno w formatach wideo 720p, 1080i i 1080p, jak i komputerowych, czyli np. natywnej 1366x768. Sterowniki pozwalają też na kompensację ewentualnego overscanu w panelu LCD (czyli obcięcie obszaru plupitu, tak żeby w całości mieścił się na ekranie).

2. To powszechna przypadłość.
 

BoDeX

New member
Mazoku napisał:
1. Normalnie. Większość nowszych kart graficznych pozwala na wysłanie obrazu zarówno w formatach wideo 720p, 1080i i 1080p, jak i komputerowych, czyli np. natywnej 1366x768. Sterowniki pozwalają też na kompensację ewentualnego overscanu w panelu LCD (czyli obcięcie obszaru plupitu, tak żeby w całości mieścił się na ekranie).

2. To powszechna przypadłość.


AMOI obsługuje natywnie 1080x1920 D-Sub , a także przyjmuje sygnały 1080p - a nie wszystkie modele to potrafią .

Pzdr.
 

Jeromer

New member
Większość TV po złączu HDMI nie przyjmuje innych sygnałów jak HDTV czyli 720p 1080i/p. Też miałem ten problem z moim soniaczem na początku. Jeśli koniecznie chcesz wyświetlić taką rozdziałkę na TV to polecam component lub VGA(D-sub).
 

dnc

Moderator
VIP
Jeromer napisał:
Większość TV po złączu HDMI nie przyjmuje innych sygnałów jak HDTV czyli 720p 1080i/p. Też miałem ten problem z moim soniaczem na początku. Jeśli koniecznie chcesz wyświetlić taką rozdziałkę na TV to polecam component lub VGA(D-sub).

Na plazme Panasonica można także posłac sygnał SDTV w tym 576p i 480p. Sprawdzałem to przy regulacji sygnału z PC. Prócz rozdzielczości HDTV były także rozdzielczości SD.
 

dancan

Klub HDTV.com.pl
VIP
Witam !!!

Mam pare dylematów związanych pośrednio z tematem tego wątku i nie bijcie prosze za lamerstwo.

1. Czy komputerowy lcd np.21 cali da się podłączyć do źródła sygnału 1080p np.ps3 czy tunera dtv a jesli tak to poprzez jakie złącze ???

2. Czy jeśli w komputerze bedę mieć tuner hdtv i bedzie on dawać z siebie sygnał 1080p (lub odtwarzać natywny materiał np. z kamery hdtv) oraz karte grafiki obsługującą ten standard to czy lcd 21 podłączony do zlącza dvi/hdmi bedzie poprawnie wyświetlał obraz ???

3. Jesli system z pkt.2 bedzie działał to jaka bedzie różnica w obrazie jeśli podłącze zamiast 21 cali lcd (1600x1200) , monitor o natywnej rozdzielczości 1080 np. nowy benq FP241W ze złączem hdmi , oczywiście pomijąjąc wielkość obrazu i ???

Pozdawiam i z góry dziekuję za odpowiedz
 

PioSpec

New member
Dzięki za odpowiedzi.

Jest tylko jedno ale, podłączałem jakiś czas temu sygnał z Geforce'a przez wyjście component(YPbPr) na LCD, który przyjął 1080i i 720p, ale obraz nie był zbyt udany - jak to na wyjściu z Geforce'a - ciut rozmyty.

Dlatego pytałem czy ktoś podłączał przez HDMI, bo obraz powinien być lepszy, niekonwertowany do analogu. jest kilka kart graficznych z wyjściem HDMI.

Z drugiej strony, jak się podłączy po DVI telewizor LCD, to mamy ładną komputerową rozdzielczość 1366x768 - natywna matrycy, ale jak się podłączy kompa po HDMI 1080i to już mamy 1920x1080 downconvertowane przez TV do 1366x768 matrycy.

I tu jest pytanie, czy będzie pogorszenie obrazu? :)
 

ipkiss

New member
ja puszczam po kabelku dvi/hdmi z karty nVidii. Obraz jaki wypuszczam to albo 720p albo 1080i. Jeśli chodzi o jakość to żyleta :D
Niestety nie udało mi się wymusić trybu natywnego tj 1366x768 - nie dotrałem dlaczego.
Komputer "widzi" telewizor jako "Sharp HDMI TV" :)
 

szkari

New member
a jak prezentuje się podłączenie telewizora poprzez wtyczke VGA ? Jaka będzie rozdzielczość ? Będe mógł równocześnie uzywac zarowno monitora jak i telewizora ? Karta graf to GF6800LE i ma trzy wyjścia - VGA i DVI (mam przejsciowke na vga) oraz zwykły TV-OUT (ale przy nim chyba nie uzyskam dobrej jakości obrazu?)
 

ipkiss

New member
przez kabelek VGA (D-SUB) jest dobrze, ale zależy to od odległości. Mi tylko na kablu 1,8m udało sie odpalić 1366x768 i inne wysokie, a na dłuższych (także markowych kablach) tylko 1024x768. Jest to związane z możliwościami technicznymi kabla VGA.
Kup kabelek DVI/HDMI albo HDMI/HDMI + adapter DVI/HDMI, a monitor podłącz po D-SUB. Będziesz mógł korzysztać z obu równocześnie.
Wyjście TV-OUT (S-VIDEO) olej - nie wykoszystasz rozdzielczości TV
 

p00h

Member
ipkiss napisał:
przez kabelek VGA (D-SUB) jest dobrze, ale zależy to od odległości. Mi tylko na kablu 1,8m udało sie odpalić 1366x768 i inne wysokie, a na dłuższych (także markowych kablach) tylko 1024x768. Jest to związane z możliwościami technicznymi kabla VGA.


Hmm. tak nie powinno być - jakie to kable? Udawało mi się osiągnąć nawet 1600x1200 na 5metrach, kablem VGA-component co prawda, tzn każdy kabelek (RGBHV) osobno, ale na dobrym kablu VGA-VGA też powinno się dać. Wyższych rozdzielczości i dłuższych kabli niestety nie próbowałem ;)
To może być też kwestia słabego sygnału z karty; Nvidii TNTcoś M64 się nie dało używać nawet na krótszych kablach, na GF3 Winfasta było OK, najlepiej działał Matrox 450. Ale to było z 4 lata temu, teraz Matroxy to zabytek...

 

krzyżak

New member
ipkiss napisał:
przez kabelek VGA (D-SUB) jest dobrze, ale zależy to od odległości. Mi tylko na kablu 1,8m udało sie odpalić 1366x768 i inne wysokie, a na dłuższych (także markowych kablach) tylko 1024x768.
A to ciekawe... TV mam podłączony do GF6600 przez d-sub 7,5m kupiony na allegro za 30pln. Rozdzielczości jakie chce do 1360x768, wszystkie mapowane 1:1. Po dvi/hdmi miałem lepsze kolorki i głębszą czerń, ale przez skalowanie efekt gorszy niż obecnie po d-sub.
--
pozdrawiam, krzyżak
 

dnc

Moderator
VIP
W większości TV połączenie HDMI jest połączeniem video a nie komputerowym. Co oznacza, że można na niego posłać tylko rozdzielczości standardowe. Zresztą w większosci TV wyraźnie napisane jest, że połaczenie HDMI nie jest połączeniem komputerowym. Oznacza to, że po podaniu sygnału w nieodpowiedniej rozdzielczości telewizor przeskanuje ją do swojej własnej co oznacza zazwyczaj pogorszenie jakości lub "totalną porażkę". Dlatego producenci dodają do gniazdek złącze D-sub by można było podpiąć PC bez utraty jakości w skutek przeskanowania i obcięcia boków ekranu.
Zasada moim zdaniem jest prosta. Do wyświetlania obrazów z PC najlepszy jest monitor komputerowy. Telewizor zaś służy do oglądania programów TV oraz DVD, VHS itp.
Dlatego moim zdaniem:
Każde odstępstwo od niej zazwyczaj może, acz nie musi, pogarszać jakość obrazu.
 

jusuf1

New member
Mam podobny problem z Sony LDM-3000

Ten monitor chodzil z boxem TV i W box walnol piorun i sie spalil
Teraz mam dylemat co zrobic Bo monitor uruchamial BOX
Monitor ma wejscie DVI HDTV Ale nimoge go wlaczyc
Ma swoje zasilanie 220 i wszystko co potrzebne brak mu tylko sygnalu z BOXA
Jak by sie wlaczyl to PC go zobaczy a tak go niwidzi i to jest ten problem
Poz. Jusuf1
 

ipkiss

New member
pooh i krzyzak:

chyba sie rozpedzilem...
musze potestowac jeszcze, ale moze uda mi sie zdobyc jakis wzmacniacz sygnalu. Problemem u mnie moze byc takze specyfikacja TV. Jest napisane ze po DSUB ma max 1024x768, ale mi udalo sie na krotkim kablu 1,8m puscic 1366x768, wiec troche to psuje ta teorie...
Moze problemem jest ze przy takiej odleglosci nie dochodzi sygnal z informacjami z TV (DCC jesli sie nie myle).
Jakich kabli uzywacie i jakie to TV ?
 

p00h

Member
ipkiss napisał:
Jest napisane ze po DSUB ma max 1024x768, ale mi udalo sie na krotkim kablu 1,8m puscic 1366x768, wiec troche to psuje ta teorie...
Moze problemem jest ze przy takiej odleglosci nie dochodzi sygnal z informacjami z TV (DCC jesli sie nie myle).
Jakich kabli uzywacie i jakie to TV ?

Aaa. To teraz rozumiem. Mam Panasa PV60, który też ma max 1024x768 zgodnie ze specsami. Wyższe rozdzielczości chodzą ale bardzo dziwnie.
Po prostu - TV ma ograniczoną częstotliwość konwertera AD i to wina TV a nie kabla (zresztą producent podał uczciwą wartość w specsach). Przy PV60 jest to OK, bo to jest natywna rozdzielczość matrycy, ale jak widać niestety niektórzy producenci TV nie pozwalają na puszczenie przez VGA sygnału 1:1.

A jak chcesz sprawdzić kable to podłącz je do jakiegoś dobrego komputerowego monitora CRT.
 

jarwisz

New member
Bez reklam
dnc napisał:
Na plazme Panasonica można także posłac sygnał SDTV w tym 576p i 480p. Sprawdzałem to przy regulacji sygnału z PC. Prócz rozdzielczości HDTV były także rozdzielczości SD.

nie tylko na plazmie
właśnie testuję SHARPA 37 GE1E traktując go kablem HDMI-DVI
rozdzielczości wchodzą od komputerowej 640x480 /480p/ aż po 1920x1080 /1080p/
z tym że zależy już od sterów karty jaki jest obraz /własnie zainstalowałem najnowsze stery nVidia do G6800/

komp widzi LCD jako Sharp HDMI

a ściągnięte filmiki HD aż chce się oglądać po parę razy

pozd
 

szuldek

New member
ja mam taki problem
okolo 2 mies pracowalem na podlaczeniu d-sub-dsub (pc in)do tv LCD 32" SAMUNGA, i obraz generLNIE RWEWELKA,teraz podlaczylem dvi>hdmi i obraz hmm dziwny,nic tam nie ucia le jaksi taki dzwinie nie wyraxni,jakby kotrAST ROZJECHANY.ALE NIM TEZ SIE Bawilem. I NIC,Z TEGO. GDZIE JEST BLąD? GDZIE LEZY PROBLEM,PRZECIEZ PO DVI POWINNO BYC DUZO LEPIEJ I OSTRZEJ ITP,W KOMPIE MAM DVD I WYKORZYSTUJE TO,A TERAZ KIEPSKO I SIE OGLADA DVD,MAM POWRóCIC DO POPRZEDNICH USTAWIEN?


MAM KARTE ATi RADEON X1600 PRO, ZMIENIC NA NVIDIE?... :NIE CHCIAł BYM
KWESTIA STERóW?kabel mam krótki 1,8m dobrej jakosci

pomózcie
 

Piotrek_PP

New member
>szuldek
A jak sterownik karty graficznej rozpoznaje Ci ów odbiornik? Jako HDTV monitor czy HDTV TV. W każdym razie powinieneś wymóc na nim by podłączoego do DVI Samsunga traktował jako telewizor a nie monitor lcd.
 
Do góry