PC po HDMI. Czy ktoś podłączał?

fajter

New member
Witam serdecznie,

jako, że stałem się posiadaczem nowego lcd postanowiłem podpiąć do niego pc'ta - i tu pojawił się problem:

do rozdzielczości 1360x768 wszystko jest pięknie - powyżej zaczynają się pojawiać dziwne krzaki - takie różowo-czerwone przebarwienia. Dodatkowo przy 1080p obraz nie wypełnia matrycy w 100% - zostają pasy na każdym z boków i nie widać dołu pulpitu. Komputer widzi telewizor i podaje że jego natywna to 1920x1080.

karta gf9500gt
kabel dvi-hdmi 15m bardzo średniej jakości, ale producent podaje, że ma pełne wsparcie full hd i certyfikaty na hdmi1.3b
tv lcd samsung 37a551

kombinowałem na różnych wyjściach dvi i wejściach hdmi, w dualview i jako pojedyńczy monitor,, wyłączenie overscallingu nic nie daje. Skończyły mi się pomysły. Może to jednak wina kabla? Ktoś ma jakiś pomysł?

edit: późno było jak to pisałem ;-) oczywiście overscan a nie overscalling :)
 
Ostatnia edycja:

fajter

New member
Nie no to jest full HD i wszędzie w specyfikacjach jest podane że 1920x1080@60Hz więc to raczej nie o to chodzi. Ciekawostka: bawiłem się jeszcze ustawieniami i gdy wymuszę przy 1920x1080 odświeżanie 25 Hz to obraz jest prawidłowy, 30 Hz i 50 Hz nie wyświetla wcale, a przy 60 Hz efekt który opisałem.
 

SierzantHarris

New member
Bez reklam
W takim przypadku ja obstawiam stery. Mam sama a656 który z pc pracuje IDEALNIE-obsługuje każdą rozdziałkę od 800x600 do 1080p bez overscanu i 50,60hz oraz 24,25,30,50,60hz dla 1080p ale jednak na niektórych sterach nvidii zdarzają się podobne przypadki. Moja diagnoza to zbugowane stery, poeksperymentuj z innymi a powinno pomóc.
 

fajter

New member
No dobra, coś się ruszyło. Wywaliłem stery nVidia i zainstalowałem dedykowane do Gigabyte'a (starsze). 1080p wyświetla już w normalnym rozmiarze i zaczął czytać 50 Hz. 30 Hz nadal nie pokazuje i wciąż są przebarwienia różowo-czerwone na 50 i 60 Hz. Przy 16 (a nie 32) bit color quality jest delikatna poprawa. Jutro pobawię się ze sterami omegi. Według mnie są dwie opcje: albo kabel faktycznie ma problemy z puszczaniem takiego sygnału, albo wspomaganie software'owe (sterowniki) leży i kwiczy. No dobra, trzecia opcja jest taka, że ta matryca mimo wszystko nie obsługuje 1080p - ale wtedy trzeba by było rozpętać małą rewolucję u samsunga.

edit: gdzie mogę znaleźć starsze stery do nVidii ??
 
Ostatnia edycja:

fajter

New member
@SlawekSS

Dzieki! Teraz już jest wszystko jasne, bardo mi pomogłeś. Zmienię tylko kartę graficzną i telewizor.
 

Bart1985ek

New member
Witam, ponieważ nie wiedziałem gdzie zamieścić to pytanie to stwierdziłem że podepnę się pod ten temat (mam nadzieję że nikogo nie urażę :)). Szukałem dużo na ten temat ale nie potrafię znaleźć satysfakcjonującej mnie odpowiedzi. Dużo informacji w Internecie jest na temat kabli DVI-HDMI oraz kabli S-video-euro ale nie potrafię ich skonfrontować bezpośrednio razem. Mój problem sprowadza się do tego że zakupiłem telewizor 32 cale LG LCD z FullHD. Tego samego dnia czyli wczoraj znajomy zaoferował mi kabel S-video-Euro (10 metrów) za 20 złoty. Jutro mam mu dać znać czy go chce czy nie. I tutaj pojawia się mój problem: chciałem podłączyć komputer stacjonarny z telewizorem i tym kablem mi się to udało, jednak jakość otrzymanego obrazu nie jest zbyt dobra.
1. Pierwszy problem wiąże się z tym że na telewizorze cały czas znajdują się poziome "zmazy" które znacznie przeszkadzają w oglądaniu. Problem ten daje się wyeliminować poprzez wyciągnięcie anteny i wtedy ów "zmazy" znikają.
2. Drugim problem jest niedoskonałość obrazu. Obraz jest rozmazany i nieprzyjemny w oglądaniu. Tu też problem znika w momencie gdy robię coś takiego: wchodzę w właściwości pulpitu -> ustawienia -> 2 monitor -. zaawansowane -> ekrany -> TV -> zaawansowane -> ostrość S-Video i tutaj daje na czarno-biały. Obraz jest wtedy bardzo dobry i wszystko wyraźnie widać tylko co mi po 2 kolorowym obrazie? :/
Da się te problemy jakość wyeliminować? :) pierwszy problem to jeszcze pół biedy bo TV mam łatwo dostępny i zawsze mogę antenę odłączyć ale z tą jakością to trochę "kiszka" :) pościągałem najnowsze sterowniki do karty i dalej to samo (karta Radeon 9550). Czy może wpływ na to ma dość znaczna odległość (10m)?
No i tutaj mój zasadniczy problem, czy zostać przy kablu tym który mam czy zainwestować w kabel DVI-HDMI taki jak na przykład w sklepie komputronik (10 metrów za około 95 złoty)? Bo jeśli jakość obrazu nie ulegnie znacznej poprawie to po co przepłacać? ;) W sklepie zapewniali że telewizory FullHD oddają większą dokładność szczegółów ale czy po podłączeniu komputera do TV też da się uzyskać taką cudowną jakość? :) ciężko sprawa z tym wszystkim i już mam taki mętlik w głowie od tego że nic już nie wiem :p :) Z tego co mnie się wydaje kabel DVI-HDMI daje dużo lepszą jakość ale nic nie daje sobie za to uciąć bo jestem Lalikiem w tych sprawach :) Nie oczekuję że ktoś będzie mi to dokładnie wyjaśniał bo już i tak od tego zgłupiałem ;) chciałbym jedynie się dowiedzieć czy da rade tym kablem co posiadam uzyskać obraz choć zbliżony do HD? A jeśli nie to czy kablem DVI-HDMI uzyskam taką jakość przez kabel o długości 10 metrów? Lub może istniej jeszcze jakieś rozsądniejsze rozwiązanie?

Z góry dziękuje za wszelką pomocną odpowiedź! pozdrawiam!

Edit: Po kolejnej godzinie w internecie pojawił się kolejny problem, czy w ogóle mogę połączyć się kablem DVI-HDMI z telewizorem? Po przejrzeniu Wikipedii w haśle DVI dowiedziałem się że jest kilka rodzajów tych wtyczek? Wyczytałem coś takiego: "DVI-D - przesyła tylko dane cyfrowe, zapewnia najwyższą jakość obrazu ze wszystkich złącz typu DVI, jest w pełni kompatybilne z HDMI" a z tego co widzę to moja wtyczka bardziej przypomina DVI-I (Dual link). I generalnie nie wiem już czy sam sobie komplikuje życie czy może jest to takie trudne i uniemożliwia mi zastosowanie takiego połączenia ale zapewne to pierwsze (oby) ;)
I druga sprawa. Znalazłem informacje że sygnał przez DVI-HDMI jest lepszy od S-Video-Euro. Tylko o ile? :) czy opłaca się wydać 80 złoty więcej przy kablu długości 10 metrów? Bo rozumiem że czym dłuższy kabel tym gorszy obraz? :) Idę spać bo już mnie głowa od tego boli ;):) dobranoc :)
 
Ostatnia edycja:

IGBT

New member
Jeśli chcesz mieć dobry obraz to o S-video należy zapomnieć.
S-video było dobre na etapie VHSa i baniek 21''.
Po DVI-HDMI obraz z PC jest bardzo dobry - trudno się do czegoś przyczepić. Zdecydowanie warto zainwestować w kabel DVI-HDMI. Pytasz o ile sygnał z S-video jest lepszy od HDMI - jest znacznie, znacznie lepszy. Dla zobrazowania powiedzmy, że jest lepszy 5 razy:)
 

SławekSS

New member
Bez reklam
Pytasz o ile sygnał z S-video jest lepszy od HDMI - jest znacznie, znacznie lepszy. Dla zobrazowania powiedzmy, że jest lepszy 5 razy:)
zapewne przejęzyczenie :)
Powinno być:
Pytasz o ile sygnał z HDMI jest lepszy od S-video - jest znacznie, znacznie lepszy. Dla zobrazowania powiedzmy, że jest lepszy 5 razy:)
 

IGBT

New member
Dzięki SławekSS. Tak to się kończy jak pisząc ma się dzieciaki na głowie:)
Jeszcze ktoś by uwierzył;)
 

ivf

New member
kurcze, czy ja na to już nie odpisywałem? jakieś deja vu.. :hmm:

fajter napisał:
No dobra, coś się ruszyło. Wywaliłem stery nVidia i zainstalowałem dedykowane do Gigabyte'a (starsze). 1080p wyświetla już w normalnym rozmiarze i zaczął czytać 50 Hz. 30 Hz nadal nie pokazuje i wciąż są przebarwienia różowo-czerwone na 50 i 60 Hz. Przy 16 (a nie 32) bit color quality jest delikatna poprawa.
z tego wg mnie wynika, że nie wyrabia kabel lub karta graficzna. 15m to sporo i skoro poprawnie działają niższe odświeżania, niższe rodzielczości i/lub mniejsza ilość kolorów to ewidentnie wskazuje na niewydolność transferu danych - 2x szybsze odświeżanie dla tej samej rozdzielczości to bodajże dwukrotnie większa ilość przesyłanych danych. z kolorami będzie zapewne podobnie.. za duża ilość danych, żeby przesłać je na taką odległość - karty graficzne wysyłają chyba sygnał z mniejszą mocą niż odpowiednie sprzęty stacjonarne.. jeśli do tego dołożyć jakość kabla, może być faktycznie różnie..

spróbuj podpiąć sam telewizor (bez monitora) jako jedyny wyświetlacz lub chociaż przepiąć wzajemnie monitor z TV (jeśli posiadasz 2 złącza DVI).


@Bart1985ek - zmieniaj kabel bez zastanawiania! ;)
 

fajter

New member
Próbowałem już wcześniej podłączać tylko telewizor bez monitora, na obydwóch wyjściach DVI z karty - to samo. Wciąż nie mam dojścia do jakiegoś krótkiego kabla hdmi i nie mam jak sprawdzić, a nie będę kupował czegoś co podłączę tylko raz i schowam do szafy... nic to, wciąż kombinuję...

@Bart1985ek: co do punktu 1. to u siebie miałem identyczny problem - słaba separacja sygnałów, nie licz na to, że wyeliminujesz to lepszym kablem s-video. Czasmi pomaga (bardzo rzadko) zmiana kanału TV na inny albo na taki gdzie ekran jest cały czarny. Oczywiście zmiana na kabel DVI-HDMI rozwiąże problem.
 
Ostatnia edycja:

romano12

New member
Olleo napisał:
Witam,

Kupilem rodzicom laptop Lenovo N500 NS74APB na Intel X4500HD i sprobowalem go podlaczyc do TV Philips PFL7403D/12 po HDMI (niestety TV nie ma portu VGA). Laptop z oporami, acz wykryl podlaczony TV (choc modelu juz wykryc nie raczyl) i udostepnil mi pelna game rozdzielczosci do ustawiania. Dzialaja takie rozdzielczosci, jak 1024x768 (bez over/downscalingu, czyli 1 to 1, ale na niepelnym ekranie) oraz rozne az do 1920x1080 (wszystkie z over/downscalingiem), ale natywnej (chyba natywnej - 1360x768 ) TV nie przyjmuje.

Takich rozdzielczosci, jak 1366x768 nie ma do wyboru. .

Mam ten sam problem , z ta sama grafika.

Mam Intel x4500HD i LCD (po D-Sub) z natywn 1360x768. I nie chce mi jej wywietlic. Rozciaga mi na 1024x lub 1280x.
Problem jest chyba chipset Intela?
Ktos ma pomysl?
 

xamen

New member
Ja mam natomiast laptopa HD Pavilion z Gforce 8400M GS, którego podłączam do mojej plazmy Panasonic TX-P42S10E. Poprawnie wyświetla full HD (tzw. efekt WOW :) ), ale obcina mi ze wszystkich stron kawałek pulpitu (mniej więcej na szerokość paska zadań). W filmach nie jest to z żaden sposób uciążliwe, ale jak już czegoś szukam na pasku, to przypomina to zabawę w kotka i myszkę...

Jakieś pomysły jak to rozwiązać?
 
Do góry