Ostateczny wybór, końcowe pytania...

Smartek

New member
wiatrak napisał:
Zawodność PanaSłoika - problemy, jak się nie mylę, dotyczyły modelu AX-100? Z 200-ką chyba nie było takich przebojów?
Niestety nie tylko.
Tutaj znalazłem coś więcej i sytuacja praktycznie identyczna jak ta u gościa z AX100 i serwisowaniem... 5 razy wysyłał i ciągle jest źle...
Usterka podobna - obraz migotał, czy coś...

Powiem szczerze, że od samego początku byłem raczej za Panasem, a po przeczytaniu o tych awariach i trochę o tym Sanyo zmieniam powoli zdanie... Jestem w ogromnej kropce ;-).

Za to AX-200 wspiera odtwarzanie materiałów 24fps, Z5 nie.
Co w praktyce oznacza brak takowego wsparcia?
Rozumiem, że jakichś filmów nie będę mógł w ogóle oglądać? :-(

Jeśli chodzi o ekran. Brałeś pod uwagę farby Screen Goo? Dają dobry stosunek cena-jakość.
http://www.cinematic.pl/index.php?grupa=5&podgrupa=75&doc=60
http://www.cinematic.pl/index.php?doc=130

Tak, patrzyłem zanim robiłem remont - jestem zdecydowany na ekran i to raczej będzie ekran polecany przez kolegę Bambolo ;-).
 

Tidus1024

New member
Bez reklam
Ja bym brał Panasonica bo:
ma mocną lampę (a Ty chcesz mieć duży ekran)
nie ma nawet śladu screendoora (w przeciwieństwie do Z5)
lepsze detale w ciemnych scenach
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
Filmy kinowe są nagrywane z prędkością 24 klatek na sekundę. Przy wydaniach na DVD lub BD w PAL-u, konieczne jest albo przyśpieszenie materiału albo jego konwersja.

W tej chwili już chyba wszystkie edycje na BD nagrane są z prędkością 24fps. Jeśli wyświetlacz nie obsługuje tego trybu, to w odtwarzaczu po prostu ustawiasz wyjście w tryb 25/50 fps. Obraz przez to nieco traci na jakości, konieczna jest konwersja, ale obejrzeć film można.
 

Tidus1024

New member
Bez reklam
wiatrak napisał:
Filmy kinowe są nagrywane z prędkością 24 klatek na sekundę. Przy wydaniach na DVD lub BD w PAL-u, konieczne jest albo przyśpieszenie materiału albo jego konwersja.

W tej chwili już chyba wszystkie edycje na BD nagrane są z prędkością 24fps. Jeśli wyświetlacz nie obsługuje tego trybu, to w odtwarzaczu po prostu ustawiasz wyjście w tryb 25/50 fps. Obraz przez to nieco traci na jakości, konieczna jest konwersja, ale obejrzeć film można.

Wiatrak: obraz nie traci na jakości przy konwersji na 60hz - po prostu widać wtedy w niektórych scenach (zwykle dużych panoramicznych - np. gdy kamera powoli przesuwa się na górami) lekkie zwolnienie. Przy 24 masz idealną płynność. Przez 99% filmu rzecz jest jednak niezauważalna.
 

Smartek

New member
Ok, za radami kolegi Bambolo - kupię ekran tańszy niż te Projecty itp. i dopiero po wyświetlaniu i przetestowaniu projektora na ścianie :).

Pytanie tylko o uchwyt... jakie macie, co polecacie? Na co zwracać uwagę?
Myślałem o jakimś ze sporą regulacją - wtedy ciągle byłby opuszczony jak najniżej, żeby w jak najmniejszym stopniu użyć Lens Shifta, a w razie gdybym chciał otworzyć okno (środkowe) to podnosiłbym go wyżej.
Okno to otwiera się tylko przy ich myciu zazwyczaj.
Tak do 200zł bym coś chciał...
 

Smartek

New member
OK, uchwyt już zamówiłem...

Teraz mam inny problem.
Jak przedłużyć kabel HDMI? Mam w ścianie zamurowane 5m Prolinka, ale braknie około metra do projektora.
Jak to przedłużyć?
Czy np. taki: http://allegro.pl/item431447762_hdmi_extender_wzmacniacz_sygnalu_hdmi_do_50m_fv.html wzmacniacz sygnału będzie ok?
Wzmacnia sygnał i jednocześnie przedłuża (kupiłbym jakiś metrowy kabelek i z nim połączył).
Co o tym myślicie? BARDZO PROSZĘ O POMOC!
 

marek301

New member
Tidus1024 napisał:
Ja bym brał Panasonica bo:
ma mocną lampę (a Ty chcesz mieć duży ekran)
nie ma nawet śladu screendoora (w przeciwieństwie do Z5)
lepsze detale w ciemnych scenach
No, no, no i prosze :)

Ja popieram takie rozwiazanie.

A "horrory z serwisem" to moze byc "prowokacja konkurencji" :)

Generalnie w "Polskim zadupiu" reklamacje "kuleja" wszedzie
wszystko przez "komuchow" :twisted:
 

marek301

New member
Smartek napisał:
...żeby w jak najmniejszym stopniu użyć Lens Shifta...

Widze, ze kolega dobrze mysli :)

Dobrze jest chlodzic obudowe wiatrakami 2x 120mm 500 obr. np
Co to daje? Chroni lepiej "panele i polaryzatory" przed "upieczeniem. :)

Ale najlepiej zainstalowac proja w klimatyzowanej budzie :)
 

Smartek

New member
Zadecydował los.
Jutro jadę po... Panasonica AX200E do Łodzi (20km) za 3499zł :).

Uchwyt zamówiłem taki http://allegro.pl/item436991538_uchwyt_sufitowy_do_projektora_4_w_1_design_vogels.html doszedł niedawno, jutro już go zamontuję i zawieszę projektor.

Następnie wyświetlę obraz na ścianie, wymierzę optymalny dla mnie ekran i zamówię jakiś z ekrany-projekcyjne.

Przedłużka HDMI, o którą pytałem na forum, została wysłana do mnie dzisiaj - żadna firmówka, jakaś za 30zł, niby tam "pozłacana".
Porobię testy czy połączenie laptop <=> 5m kabel + przejściówka + ~1,5m kabel <=> projektor wpływa na jakość obrazu podłączając również bezpośrednio pod lapka krótki kabelek bez przejściówek i dam znać.

Niedługo wielki dzień... setki przeczytanych postów, zadanych pytań, problemów i innych dziwactw...
Zobaczymy czy się opłacało :).
Trzymajcie kciuki!
 

Smartek

New member
Mam już PanaSłonika w domciu. Stoi na razie na parapecie, łączyłem go metrowym HDMI z lapkiem, który stał obok...
Pierwsze wrażenie - ale bydle z tego projektora!
Drugie wrażenie - na BORDOWEJ ścianie - jasność i wielkość obrazu powala!
Trzecie wrażenie - jest świetnie, zobaczę co tam w ustawieniach...
Oho! Lapek ma złą rozdzielczość ekranu, przestawiam na 1280x720,
Czwarte wrażenie - szukam szczęki po puszczeniu Gladiatora 720p w mkv...

Niesamowita sprawa. Dopiero projektor to jest KINO W DOMU.

Odnośnie wielkości ekranu - pooglądałem parę minut różnych filmów, ustawiłem optymalną wielkość i z około 4,2m odległości widza najbardziej optymalna dla mnie wielkość ekranu to 260cm szerokości czyli 120".
I taki kupię ekran.
 

pawp81

New member
Smartek napisał:
Mam już PanaSłonika w domciu. Stoi na razie na parapecie, łączyłem go metrowym HDMI z lapkiem, który stał obok...
Pierwsze wrażenie - ale bydle z tego projektora!
Drugie wrażenie - na BORDOWEJ ścianie - jasność i wielkość obrazu powala!
Trzecie wrażenie - jest świetnie, zobaczę co tam w ustawieniach...
Oho! Lapek ma złą rozdzielczość ekranu, przestawiam na 1280x720,
Czwarte wrażenie - szukam szczęki po puszczeniu Gladiatora 720p w mkv...

Niesamowita sprawa. Dopiero projektor to jest KINO W DOMU.

Odnośnie wielkości ekranu - pooglądałem parę minut różnych filmów, ustawiłem optymalną wielkość i z około 4,2m odległości widza najbardziej optymalna dla mnie wielkość ekranu to 260cm szerokości czyli 120".
I taki kupię ekran.

Przy jakim zoomie osiągasz szerokość obrazu 2,6m? Będę kupował ten sam rzutnik i muszę też wybrać ekran. U mnie rzutnik będzie pracował w odległości 3,5m od ekranu.
 

Smartek

New member
1. Nie potrafię powiedzieć przy jakim zoomie, ponieważ jest on płynnie regulowany manualnie przy obiektywie, ale zdecydowanie nie jest to maks, jakieś 3/5 całości? Nie mam pojęcia, ale obraz można jeszcze znacznie zwiększyć, ale brakło ściany ;-).

2. Obraz rzucałem mniej więcej z odległości 4,2m od ściany.

3. Nie zauważyłem żadnych zmian w jasności i ostrości obrazu przy manipulacji zoomem.

4. Obraz 120" oglądany z 4m jest dla mnie idealny i wcale nie jest za duży, jak to niektórzy pisali, że maks to 98" i ani cala więcej, bo się oglądać nie da... Nie widać pikseli, obraz jest wystarczająco ostry, napisy można czytać bez problemu.

5. Materiały 720p i 1080p w mkv i rozdzielczości lapka ustawionej na 1280x720 wyglądają świetnie!
DVD bardzo dobrze. Dwupłytowe DVDRipy w XviDzie całkiem znośnie, ale widać już sporą kompresję.
Ciężko mi na ścianie ocenić co się dzieje w przypadku rozdziałki 1920x1080 na laptopie i materiałach mkv. Sprawdzę jak będzie ekran.
Nie bawiłem się też jakoś konkretnie ustawieniami projektora.

To tyle na szybko.
Załączam tabelkę z odległościami z instrukcji Panasa:
http://img360.imageshack.us/img360/8417/tabelkapanasyz8.jpg

Z tego co tu widać, to powinieneś uzyskać koło 100"-108" i uważam, że z takiej 'powierzchni' byłbyś zadowolony. Polecam zrobić tak jak ja - najpierw kupić projektor, rzucić obraz na ścianę, ustawić rozmiar ekranu, który Ci odpowiada (wielkościowo i pod względem oglądania + czytania napisów) i dopiero zamawiać ekran.

Jak coś to pytaj.
 

Smartek

New member
Jako że jest to typowo mój temacik ;-) to pozwolę sobie na pisanie postów pod postem, bez edycji...

Otóż właśnie zamówiłem ekran pół ramowy Wersal, zachwalany przez kolegę Bambolo. Szerokość - 270cm, po 5cm bordery z obu stron co daje 260cm realnej projekcji czyli około 120 cali w formacie 16:9.

Jak tylko dojdzie porobię zdjęcia i zdam relację czy faktycznie jest wart zakupu.
Póki co mogę jedynie pochwalić sklep ekrany-projekcyjne za dobry kontakt i dobre podejście do marudzących klientów, a takim niewątpliwie byłem i póki co jestem... ;-)
 

benk07

New member
Z tego co zauważyłem, to ten Wersal jest w formacie kinowym 2.35:1.
Czy zamierzasz kupić dodatkowe szkło anamorficzne do tego projektora?
Jestem fanem filmów realizowanych w takim formacie, ale nie mając odpowiedniego szkła do projektora to chyba bym się nie zdecydował na taki ekran. Jest jeszcze oczywiścia opcja - oferowana chyba przez kilku producentów - mechanicznej przysłony (góra/dół), która zasałania czarne pasy w trakcie projekcji 2.35:1. Niwelowane jest wtedy "świecenie czerni" i ekran typu cinemascope może być właściwie wykorzystany. Szkło anamorficzna ma jednak taką przewagę nad tym mechanicznym rozwiazaniem, że wszystkie pixele pracują.Ale zarówno w jednym jak i drugim przypadku występuje problem z napisami, które pojawiają się na czerni - znikają wtedy w całości lub częściowo. Co do playerów dvd to było/jest kilka modeli, które umożliwiają przesuwanie napisów - wyjeżdżamy sobie wtedy obydwoma liniami napisów na obraz.
Nie wiem natomiast, który z obecnie oferowanych playerów BD ma (jesli w ogóle) taką funkcję zmiany pozycji napisów.
W moim wypadku zakup szkła anamorficznego odpadł z jednego powodu; odbyłoby się to kosztem wielkości ekranu. Nie mam możliwości powiększenia projekcji na lewo i prawo (ściana i meble) i wolę mieć większą projekcję 16:9 niż de facto taką samą wielkość projekcji 2:35:1 (jak na ekranie 16:9) tylko z tą różnicą, że więcej pixeli pracuje. A na takim ekranie filmy 16:9 mają już zdecydowanie mniejszy obszar. Dla mnie istotą cinemascopu jest szerokość ekranu. Ale oczywiście nawet w multipleksach oszczędzają i w większości sal są ekrany 16:9 (dokładnie 1:1.85) i przy projekcji 2:35:1 od góry opuszcza się zasłona. Uwielbiam te sale (te największe, premierowe w multipleksach) gdzie jest prawdziwy ekran cinemascopowy - szeroki, i z obowiązkowym wyprofilowaniem - nie jest płaski ale zaokrąglony (tzw. curve). Dla odmiany, w takiej sali jak jest wyświetlany film 1:1.85 (czyli blisko 16:9) to zasłony przykrywają niewykorzystaną lewą i prawą część ekranu.
I to jest dla mnie "ultimate cinema experince" (pomijając IMAX).
Przepraszam za ten off-top i pozdrawiam.
 

marek301

New member
Smartek napisał:
Chciałem się dowiedzieć czy można gdzieś ściągnąć polską instrukcję obsługi do Panasonica? :)

Masz juz te instrukcje?

Ja Tobie napisze cos czego niema w instrukcji :)

1.) Kup koniecznie dobry UPS(najlepiej on-line)
To co jest w sieci to "horror" zamiast prawidlowego pradu.
Bardzo latwo wykonczyc "Pana Slonika"

2.) Wentylacja na obudowe - cichy wentylator 120 (od dolu)
jednak lampa to niezla "farelka" :)

3.) Jedno z "fatalnych" umiejscowien proja
to "wneka w szafce" - normalnie piekarnik!!!:)
 

Smartek

New member
I zawisnął, myślę, że w 3-4 osoby powiesiłoby się go dziecinnie łatwo i z dokładnością do kilku mm. U mnie wieszany był przez 2(!) osoby (przypomnę, że ma 270cm szerokości z borderami) i obraz wchodzi na prawy border o kilka mm więcej niż po lewej stronie, ale już nie chcę grzebać - takie małe "ucięcie" obrazu w niczym nie przeszkadza, a na borderze widać go tylko z bliska.

Dzisiaj naciągnąłem dół, bo pozwoliłem mu przez noc powisieć luźno :).
Po naciągnięciu zniknęły poziome fałdy, które pewnie powstały przez "zrolowanie" po produkcji i podczas transportu...

Póki co nie zniknęły pionowe, ale po naciągnięciu odrobinę się zmniejszyły.
Czekamy na efekty za około 10 dni... aż się nie chce wierzyć, że możliwe jest samoczynne skurczenie się materiału na skutek wilgotności i temperatury otoczenia.

Wczoraj obejrzałem Skarb Narodów 2 w 720p... ciężko to opisać słowami komuś, kto nigdy z projektorem nie miał styczności, to trzeba zobaczyć!
Zdjęcia rodzinne z wakacji - jakby się tam było raz jeszcze ;-).

A lampie dam nieźle popalić przez najbliższy tydzień, uhhh...

Widok z miejsca, z którego oglądam:


Zdjęcia projektora i uchwytu dam wtedy, gdy schowam kable :).
 

Buti

New member
Ale masz wysoko ten ekran. Oczywiście ustawiasz go jak chcesz, jednak najlepsze wrażenia (po próbach u mnie) są gdy na wysokości oczu widza jest połowa ekranu. U mnie ekran 92 cale ma dolną krawędź 45cm nad podłogą. Polecam.
 
Do góry