Optoma HD65(lub EP720) vs Infocus IN72

Asmodeusz

New member
Witajcie.

Po kolejnych świętach przed TV i kolejnym oglądnięciu Kevina uznałem, że w TV niczego nowego nie zobaczę. Odrzuciłem pomysł LCD i przeszedłem do projektora.

Czytam od kilku dni w sieci, nasączam głowę wiedzą i cyferkami (a muszę przyznać, że jestem w temacie kin domowych zielony jak trawa w jednostce wojskowej przed wizytacją) i nadal nie wiem i bez pomocy kogoś obeznanego - ani rusz.
Więc udałem się tutaj.

Cel - Filmy z PC i DVD, telewizja cyfrowa X (bez kryptoreklamy)
Pomieszczenie - 4,5 x 3,5 m (wyciemnione puki co storami kinowymi jak nie pomoże to zabiję deskami okna:p - a poważnie oglądam raczej w nocy/wieczorami więc problem światła jest samoistnie rozwiązany)

Wybór
Optoma HD65 - cena około 2500zł (nowy ze sklepu)
Optoma EP720 - cena 1200zł (roczny ale z minimalnym zużyciem lampy)
Infocus IN72 - cena 1200zł (nowa lampa, wyczyszczony i nowy firmware czyli refurbished)

Mam też jedno pytanie odnośnie InFocusa IN72 - w testach napisane jest, że posiada on Native Resolution: WVGA 854x480 a obok że obsługuje HD 720i, 1080i czy 1080p/(24,30,60) Jak to z nim w końcu jest? Gdzieś tam była wzmianka o jakimś magicznym kablu, który powiększa obraz...cokolwiek by to znaczyło.


Tak przy okazji proszę też o polecenie jakiegoś ekranu (możliwy mechaniczny aby ustrzec się przed brakiem naciągu ekranu)

Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedzi
Asmodeusz
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
Tak dużo to w tym żłobie nie ma.

Jeśli filmy, to HD 65.

EP 720 to model prezentacyjny, na dodatek z małą rozdzielczością, odpada.

Jeśli budżet jest baaaardzo napięty, od biedy mógłby być IN72. Przy założeniu oglądania filmów tylko w SD (DVD, DiVX). A jest z nim tak, że przyjmuje sygnały w wyższych rozdzielczościach niż natywna matrycy, skalując je w dół.

Jeśli przewidujesz oglądanie filmów w 720 (1080) teraz lub w przyszłości, to lepiej kupić maszynę o rozdz. 1280x720. O 1080p przez wyrozumiałość dla portfela nie wspominam. ;)
 

Asmodeusz

New member
Dobrze więc ważna jest widzę - Native Resolution - :)

Znalazłem również - Optoma HD720x - też w przyzwoitej cenie, dorzucam go do składu różności.

I masz rację na pełne HD mnie po prostu nie stać:)

Pozdrawiam i dziękuję za porady.

Kto następny:):)
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
720X to nieco słabsza wersja HD70, o tym modelu łatwiej znajdziesz informacje. Zdaje się że nie ma wejścia HDMI.

Jeśli kasa naprawdę nie stanowi problemu, to lepiej kupić nową HD65. Używany projektor jakoś mi nie pasi...
 

Fanek

New member
Bez reklam
a jesteś pewny że zainstalujesz u siebie projektor DLP?
znasz rożnice miedzy DLP i LCD ?

a może Epson TW700 720p, zobacz moją galerie.
 

Asmodeusz

New member
Różnica technologiczna? Chodziłem na lekcje to czytać ze zrozumieniem umiem:) W obrazie... nie widziałem ani tego ani tego. A jak widziałem to nie było mega napisu, w jakiej to był technologi projektor.

A coś polecisz z technologii LCD na poziomie Optomy HD65?
 

Fanek

New member
Bez reklam
miałem na myśli że w DLP nie przesuniesz obrazu za pomocą lens shift tak jak w LCD, musisz dokładnie wymierzyć ustawienie projektora w stosunku do ekranu, w LCD nie ma tego problemu.
słyszałem opinie niektórych ludzi tutaj, że od DLP bolą oczy, głowa czasami, zależy jak na kogo odziaływuje, nie mówie że na każdego.
sam pokój wypada mieć chociaż troche przystosowany do projekcji, idelnie jest mieć ciemny sufit i ciemne ściany, rolety podgumowe na okna.
ja DLP dyskwalifikuje, z LCD do 3000zł proponowałbym panasonic ax200, sanyo z5, epson tw700. ja wybrałem epsona i jestem bardzo zadowolony.
do 2500zł to chyba benq w500.

aha jeśli zdecydujesz sie już na proja i bedzie to HD - 720p lub 1080p to nie wyświetlaj na nim tylko divxów, matroska z pc po hdmi wygląda obłednie :cool:

może ktoś zaproponuje coś innego jeszcze.
 
Ostatnia edycja:

wiatrak

Active member
Bez reklam
Oj, wymienione modele to po 3500 raczej niż 3000... :(
Benq też ponad 2500.

Złoty pikuje...

Przy obecnym kursie 2500 PLN za nową HD65 to okazja. BTW. Gdzie dają w takiej cenie? ;)
W tej chwili w Projektor AG mają na stanie HD700X (nieco uproszczona wersja 65) za 2831 PLN. I Mitsubishi HC1100 za 2842, jeśli trzymamy się DLP. Ooops, właśnie sprzedali ostatnią sztukę z magazynu, niedawno był a teraz dostawa na żądanie...

Z tanich DLP można jeszcze zahaczyć oko na Infocus X9, ale z zastrzeżeniem że ma tylko dwukrotną prędkość koła barwnego (łatwiej o efekt tęczy), zoom tylko 1,1:1 i brakuje mu możliwości regulacji składowych RGB (ale w zamian za to ma dość wierne odtwarzanie kolorów).

Oczywiście jak pisał przedpiszca, ważne jest rozważenie możliwości instalacyjnych - DLP ma tu duże ograniczenia, oprócz wspomnianego braku lens shiftu także ograniczony zakres zoom'u, typowo 1,2:1.

No ale skoro pisałeś że czytasz i nasączasz, uznałem że powyższe zastrzeżenia już znasz... ;)
 

Meloman69

New member
Bez reklam
Poszukaj HC3100. Jest zdecydowanie lespzy od wspomniach przez Ciebie.
Ma świetną dynamikę obrazu, niezłą czerń. To projektor z charakterem...
 

Fanek

New member
Bez reklam
wiatrak rzeczywiście przez kurs doalra wszystko w góre poszło, teraz zauważyłem, nawet mój epson kosztuje teraz wiecej niż za niego płaciłem 3 miesiace temu.

Meloman HC3100 też podrożał.
 

Asmodeusz

New member
Wiatrak - argos uk :) cena 535f co daje 2500zl z groszami

Toście mnie z tymi projektorami zaskoczyli - nie wiedziałem, przyznaję się bez bicia.

Znalazłem Optoma HD700X w dobrej cenie....Lub nadal jest osiągalna HD720X.

Może jakiś link co do tych ustawień projektora? Albo jak to obliczyć :)

Pozdrawiam
Asmodeusz
 

Asmodeusz

New member
Aaa.. ten kalkulator. To widziałem. Myślałem, że o jakieś magiczne obliczenia chodzi. Wstępne obliczenia i chyba ustawię na dłuższym boku pokoju - 4.5m od ekranu dają jakieś 120" ekran... jeżeli projektor uciągnie.

No to wybór stanął albo HD720x lub HD700x.

Zobaczymy za 2h :) Jak nie uda mi się kupić 720 to wezmę 700

wiatrak - a możesz jakiś ekran polecić? Do tych dwóch projektorów.
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
Osobiście brałbym HD700X. Nie wiem czy rzeczywiście świeci lepiej od 720X, ale przynajmniej nowsza jest. ;)

Co do ekranu nie mogę, ogólnie tylko iż przy 120" z tych dwóch to raczej biały o gain>=1.0. Do 120" mogłaby być lepsza HD65, większa jasność...
 

Asmodeusz

New member
HD700x jest nowszy niż 720x?

Będę się trzymać tej informacji o ekranach - wielkość najwyżej się zmieni na mniejszą. Z tego co rozumiem z tego kalkulatora to ważne jest aby projektor był na danej wysokości względem ekranu A odległość dopasowuje się do tego jakiej wielkości ekran sobie kupię?

Pozdrawiam
Asmodeusz
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
Raczej wielkość ekranu dopasowujesz do odległości, w której możesz zainstalować projektor... ;) Ale tak jak napisałeś też można...

Wielkość ekranu zależy od odległości i, co chyba oczywiste, nastawy zoom'u.

Tak samo jak wysokość przesunięcia pomiędzy osią obiektywu a krawędzią ekranu (górną dla mocowania sufitowego, dolną dla Optomy stojącej na stoliku)

Na PC posuwaj suwakami, to wszystko wyjdzie w suwaniu... ;)

HD700X jest nowsza od 720.

edit:

I na wypadek jeszcze jedna rada, nieraz zapodana na forum.

Najpierw zamontuj/postaw projektor w docelowym miejscu, i dopiero po wyświetleniu obrazu na ścianie kupuj ekran. Będziesz wiedział jaki i gdzie dokładnie go zamontować.
 
Ostatnia edycja:

Asmodeusz

New member
Wybór padł na HD700X powinien być u mnie w domu w wtorek/środa.

Dziękuję wszystkim za porady i pomoc.

Kupie,zamontuje, podzielę się wrażeniami.
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
65 ma funkcję AI (to za jej przyczyną kontrast jest większy), modulacja jasności świecenia lampy w zależności od treści obrazu.

Poza tym większych różnic chyba niet.
 
Do góry