Onkyo TX-NR609 - Pytania i odpowiedzi

TomaszZz

New member
Niech ktoś kto robił aktualizację powie czy szumy zostały wyeliminowane..
Bo Boje się, że po aktualizacji szumy mogą się uaktywnić kiedy sub jest włączony i wtedy nie pozostałoby nic jak serwis.
Ja już przyzwyczaiłem się do myśli, że mimo braku suba jest on aktywny i dzięki temu nic mi nie szumi.
Więc gdyby ktoś sprawdził ;)
 

marmac500

Klub HDTV.com.pl
VIP
Ja już przyzwyczaiłem się do myśli, że mimo braku suba jest on aktywny

Niestety takie rozwiązanie to półśrodek ponieważ w dźwięku wielokanałowym (np. DD 5.1) niskie częstotliwości są przekazywane bezpośrednio TYLKO do suba, a nie do frontów wiec je automatycznie wycina nawet jeśli ustawimy fronty na full band.
Z przykrością stwierdzam, że odtwarzając pliki flac z USB też usłyszałem szumy...:evil:
Chyba zadzwonię do serwisu.
 
Ostatnia edycja:

TomaszZz

New member
PODOBNO jeśli ustawi się na "duble bass" nic nie odcina - przynajmniej tak mówił Pan w serwisie w trakcie rozmowy.
Sprawdzałem to Bass testem we flacku i w tym samym miejscu się pojawia i kończy bas (biorąc pod uwagę Hz)
dokładnie tak samo gra
 

marmac500

Klub HDTV.com.pl
VIP
PODOBNO jeśli ustawi się na "duble bass" nic nie odcina - przynajmniej tak mówił Pan w serwisie w trakcie rozmowy.

Totalna BZDURA! Sygnał, który jest zakodowany dla SW nie zostanie samoistnie przekierowany do frontów przy włączonym subwooferze w Ampli. czyli konfiguracji 5.1. Wysiliłem się nawet na eksperyment i mając konfiguracje 5.0 włączyłem SW - polowa niskich tonów zniknęła, a mam na frontach nieźle grające basem JBLe.
Pan w serwisie był chyba po niezłej imprezie...

Edit: Instrukcja strona 47.
Funkcja Double Bass umożliwia wzmocnienie wyjścia basów, przesyłając dźwięki basowe z głośników przednich lewego i prawego do subwoofera" a nie odwrotnie:smile:
 
Ostatnia edycja:

TomaszZz

New member
Zaktualizowałem soft ampli i chyba szumy ustały.
wyłączyłem suba tak jak radzi Marmac500 i puki co jest okej. W weekend zrobię kilka testów bo będę miał więcej czasu.
Słuchałem albumu Comy we flacku i owszem szumy są na początku utworów, ale to tak jakby były szumy nagrane w utwór. Wyłączając "dopalacze" w stylu Dynamic EQ itd szum jest dalej w utworze tylko ciszej.
Oj mam takie dziwne przeczucie, że ta aktualizacja poprawiła również to nieszczęsne szumienie które raz występowało, a raz nie.
 

Frog_PL

New member
Kurde panowie albo to jakis dobry efekt placebo albo ta kalibracja AUDYSE to super sprawa ! Dopiero teraz zrobilem to u siebie w domu i powiem wam ze REWELACJA ! Myslalem ze wczesniej bylo SUPER ale teraz to dopiero jest GIT ! O wiele lepiej teraz slychac efekty przestrzenne w filmach. Polecam tym ktorzy jeszcze tego nie zrobili tak jak ja (laik w tych sprawach;)
A przy okazji pytanie laika. Jak najlepiej ustawic dzwiek gdy sie oglada filmy z tv np. z HBO. Bo mam na Dolby PL II Movie. Czyli prologic robi pseudo przestrzenne ze zrodlowego np. Dolby D. 2.0ch jak mi pokazalo jak dalem DISPLAY ogladajac przedchwila film na HBO dobrze rozumiem ? Czy to najlepszy wybor ? Bo ostatnio kumpel pisze mi na GG ze jak tu super ogladac (podal jakis tytul lecacy na Canal+) filmy w DTS. A ja mu mowie ze zadna TV nie nadaje w DTS,zreszta malo ktora nadaje w 5.1 (filmbox chyba tylko z filmowych). Domyslilem sie ze ustawil sobie w amplli i mu wyswietlalo na ampli DTS. Ale powiedzialem mu ze zrodlo (czyli canal+) napewno nie nadaje w DTS i z g... bata nie ukreci jak to sie mowi.... A on ze ma DTS WYPAS z TV. To jak w koncu lepiej ustawiac by miec najlepszy dzwiek z filmow ogladanych na kanalach filmowych ?
 
Ostatnia edycja:

mietka

New member
Przypuszczam że masz N-kę,więc na HBO(i nie tylko) masz możliwość wyboru dźwięku oryginalny lub polski(zwykle 2.0).Każdy z nas lubi słuchać inaczej.Ja wolę słuchać ścieżki oryginalnej tzn DD bez ulepszaczy typu THX Cinema itd.Nie znam żadnej platformy satelitarnej która nadawała by dźwięk w DTSie to nie znaczy że nigdy nie było coś w tym systemie nadawane.Prawdę mówiąc nie miałem lub nie oglądałem żadnego filmu aby porównać który dźwięk jest lepszy czy DTS czy DD,więc się nie wypowiem.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Tylko w dekoderze N-ki kiepsko jest z tym że żeby zmienić dźwięk na DD trzeba najpierw wejść w menu, wpisać kod i zaznaczyć DD na ON, ale zostawiając tak zaznaczone nie na wszystkich kanałach będzie dźwięk. Więc trzeba znów wchodzić w menu i zmieniać DD na OFF. Mogli to zrobic na pilocie za pomocą jednego przycisku. No i oczywiście należy za każdym razem wejść w ścieżkę dźwiękową danego filmu i zmieniać na Org. DD, a jak już to zrobimy to okazuje się że film nie jest nadawany w 5.1:) Co do DD i DTS to różnica jest spora i nie mówię tu o więszej czy mniejszej kompresji, ale nawet dla laika DTS będzie głośniejszy, bardziej szczegółowy, efekty w filmie bardziej wyraziste i słyszalne w tylnych surround. Jak ktoś chce posłuchać polecam płytę Jean Michel Jarre - Aero. Jest tam możliwość wyboru DD,DTS,Stereo. Ja nawet jej używam do testowania sprzętu.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

mietka

New member
Tylko w dekoderze N-ki kiepsko jest z tym że żeby zmienić dźwięk na DD trzeba najpierw wejść w menu, wpisać kod i zaznaczyć DD na ON, ale zostawiając tak zaznaczone nie na wszystkich kanałach będzie dźwięk. Więc trzeba znów wchodzić w menu i zmieniać DD na OFF. Mogli to zrobic na pilocie za pomocą jednego przycisku.
No nie jest do końca jest tak jak piszesz.Ja akurat mam odpowiedni telewizor(myślę,że od niego dużo zależy tzn.dekoduje DTS i DD)Piszę to dlatego,że nie zawsze korzystam z ampli.W dekoderze N-ki mam ustawione na stałe wyjście DD jeżeli chce zmienić rodzaj ścieżki np. z oryginalnej na polską wciskam przycisk opt i zmieniam dźwięk na ten który chce mieć,ale koniec tego tematu w tym dziale.Pozdrowienia
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
No całkiem możliwe. U mnie niestety przy włączonym DD niektóre kanały nie emitują dźwięku. Tylko zastanawia mnie, że jeżeli jest tak jak piszesz to na wszystkich kanałach bym nie miał dźwięku a nie tylko na niektórych? Mówię tu o braku dźwięku nawet po zmianie na stereo pod przyciskiem OPT.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

Frog_PL

New member
Tylko w dekoderze N-ki kiepsko jest z tym że żeby zmienić dźwięk na DD trzeba najpierw wejść w menu, wpisać kod i zaznaczyć DD na ON, ale zostawiając tak zaznaczone nie na wszystkich kanałach będzie dźwięk. Więc trzeba znów wchodzić w menu i zmieniać DD na OFF.

Spoko, nie mam nboxa. Mam Dreamboxa i na pilocie mam knefel AUDIO od tego ;)


No całkiem możliwe. U mnie niestety przy włączonym DD niektóre kanały nie emitują dźwięku. Tylko zastanawia mnie, że jeżeli jest tak jak piszesz to na wszystkich kanałach bym nie miał dźwięku a nie tylko na niektórych? Mówię tu o braku dźwięku nawet po zmianie na stereo pod przyciskiem OPT.

Tak sie dzieje chyba jesli kanal nadaje TYLKO w zwyklym mpeg audio. A niektore nadaja audio mpeg i dd jenoczesnie.
No i tak jak napisal @krzysiek1980 nawet jak zmieni sie na DD sciezke to jak da sie np w ampli na DISPLAY zeby pokazal jakie jest zrodlo to przewaznie jest Dolby D. 2.0ch albo Dolby Surd 2.0. Tylko na Filmboxie HD bodajrze i na National Geographic pisze mi jako zrodlowe 5.1.
 

olin-72

New member
Tak przy okazji dyskusji na temat TX NR 609 to dodam od siebie, że ten ampli świetnie sprawdza się jako odtwarzacz strumieniowy flac - ów w najwyższych rozdzielczościach tj. zakupowanych z HDtracks. Kiedyś chciałem kupić jakiegoś NADa albo innego LINNa do tego, ale po podłączeniu dysku twardego z FLACami o jakości coś koło 3000 kb/s pod USB ampli i przekierowaniu dzwięku przez wyjście RCA drugiej strefy na wzmacniacz, uzyskałem super dźwięk o jakości znacznie przewyższającej mojego cd NADa. Dźwięk jest teraz zrównoważony, bardzo szczegółowy, bez niepotrzebnych podbarwień. W zasadzie mojego cd już nie potrzebuję ;-)
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Czyli rozumiem że rozwiązałeś problem braku pre out w ampli i podłączyłeś wzmak pod drugą strefę? A jak z kolumnami? Czy masz drugi komplet czy wypinasz kable z frontów? Też mnie ciekawi ten temat, tylko ktoś pisał że nie mogą być podłączone te same kolumny pod wzmak i ampli.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

olin-72

New member
W innym pokoju mam miejsce do słuchania muzyki i tam mam całkiem oddzielny zestaw do stereo. Kiedyś zastanawiałem się właśnie nad dokupieniem odtwarzacza strumieniowego do plików HI Res, ale podłączyłem długim kabelkiem jak pisałem powyżej i efekt jest bardzo fajny, szczególnie dlatego, że w tym drugim pomieszczeniu mam kolumny robione na zasadzie DIY (klony Esa Ostinato na Vifach i Morelu).
 

mietka

New member
Tak sie dzieje chyba jesli kanal nadaje TYLKO w zwyklym mpeg audio. A niektore nadaja audio mpeg i dd jenoczesnie.
No i tak jak napisal @krzysiek1980 nawet jak zmieni sie na DD sciezke to jak da sie np w ampli na DISPLAY zeby pokazal jakie jest zrodlo to przewaznie jest Dolby D. 2.0ch albo Dolby Surd 2.0. Tylko na Filmboxie HD bodajrze i na National Geographic pisze mi jako zrodlowe 5.1.
Może chodzi o same podłączenie sprzętu lub o sam model TV bo u mnie nie ma problemu z dźwiękiem.Na czas w którym pisze tego posta dźwięk jest nadawany w następujących formatach:
PCM-większość polskich stacji
DD 2.0 polskie i zagraniczne stacje(TVN,nPremium,TTV,itd)
DD Sur HBO(film-Zaplątani)
DD 5.1 NGChannelHD,BBC S,Discovery
Często na HBO i nPremium(cała paczka) dźwięk oryginalny jest 5.1
Czasami na HBO i nPremium(cała paczka) dźwięk polski jest 5.1 ale bez porównania cichszy niż oryginalny
Podłączone mam tak:
dekoder N-->hdmi-->ampla-->hdmi-->Tv
dekoder N-->optyk-->ampla
w ampli włączone passtrough na auto
i takie podłączenie daje mi zawsze poprawny dźwięk w TV
 

bemx2k

New member
Napiszcie czy jest mozliwosc cofniecia firmware do poprzedniej wersji ?
Jakos po ostatnim updejcie mam dziwne szumy w przednich glosnikach ?
 

JackS.

New member
Bez reklam
No nie jest do końca jest tak jak piszesz.Ja akurat mam odpowiedni telewizor(myślę,że od niego dużo zależy tzn.dekoduje DTS i DD)Piszę to dlatego,że nie zawsze korzystam z ampli.W dekoderze N-ki mam ustawione na stałe wyjście DD jeżeli chce zmienić rodzaj ścieżki np. z oryginalnej na polską wciskam przycisk opt i zmieniam dźwięk na ten który chce mieć,ale koniec tego tematu w tym dziale.Pozdrowienia

A co to za model telewizora, że dekoduje tyle formatów? I co na temat obsługiwanego przez niego audio wyświetla nbox (w menu Diagnostyka/Łącze HDMI/Audio)?
 

zecok

New member
problem z onkyo 609 + PC

Witam.
Mam Onkyo 609 już dłuższy czas, jednak jeszcze nie uporałem się z jednym problemem.
Podłączyłem ampli do PC, w ustawieniach karty graficznej wybrałem opcje : KLONOWANIE OBRAZU( gf 9800pro).Wszystko ok jednak..... gdy odpalam film z PC to za każdym razem muszę w ustawieniach karty graficznej wybierać opcje KLONOWANIE OBRAZU.
Zauważyłem, że jakby resetują sie moje ustawienia w momencie wyłączenia amplitunera( powracają do ustawień jednego monitora)
Ktoś wie jak na stałe te ustawienia zapisać, jak zrobić , żeby za każdym razem gdy chce obraz z PC na TV przez ampli, nie wchodzić w ustawienia karty graficznej i nie zmieniać z ustawień : "użyj jednego monitora" na " to samo na obydwu monitorach(klonowanie)" ???
Z góry dziękuje za odpowiedź....
pozdrawiam
 

Frog_PL

New member
Może chodzi o same podłączenie sprzętu lub o sam model TV bo u mnie nie ma problemu z dźwiękiem.Na czas w którym pisze tego posta dźwięk jest nadawany w następujących formatach:
PCM-większość polskich stacji
DD 2.0 polskie i zagraniczne stacje(TVN,nPremium,TTV,itd)
DD Sur HBO(film-Zaplątani)
DD 5.1 NGChannelHD,BBC S,Discovery
Często na HBO i nPremium(cała paczka) dźwięk oryginalny jest 5.1
Czasami na HBO i nPremium(cała paczka) dźwięk polski jest 5.1 ale bez porównania cichszy niż oryginalny
Podłączone mam tak:
dekoder N-->hdmi-->ampla-->hdmi-->Tv
dekoder N-->optyk-->ampla
w ampli włączone passtrough na auto
i takie podłączenie daje mi zawsze poprawny dźwięk w TV

Oczywiscie mowilem o Polskiej sciezce audio... Angielska o wiele czesciej jest 5.1... A PL to tak jak napisales z 3 kanaly stale i reszta wybiorcze przypadki:/

@Mietka a po co masz dodatkowo optyka podlaczonego ?
 
Do góry