Onkyo TX-NR609 - Pytania i odpowiedzi

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Tylko w tym problem że przeważnie jedno jest dedykowane pod ARC, a nie wiem czy podłaczając pod inne HDMI przesle dźwięk w drugą stronę? Chyba nie.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

Basu

New member
Problem prawie rozwiązany.

Prawie.

Wystarczyło wypiąć dekoder satelitarny Skybox.
Wpięty przez HDMI do telewizora.

Teraz Amplituner działa, ale jak podłączę Skyboxa do HDMI telewizora, i wystarczy że włączę stan czuwania na Ampli to po ponownym włączeniu znowu nie łączy.

Jak się odłączy Skyboxa, ok wszystko.

Macie koledzy jakiś pomysł o co może chodzić?
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

Przemo86

New member
Panowie mam takie pytanie. Oglądam filmy poprzez PS3 w DTS i DD, a na wyświetlaczu cały czas wyświetla mi się multichanel :/Dotyczy to, czy oryginalnych blu-ray, czy w mkv. To samo dotyczy gier-tylko raz wyświetliło mi się Dolby D., a tak to multichannel PCM
Dźwięk jest w 5.1 i wszystko ładnie gra, ale brak tej info. na wyświetlaczu mnie zastanawia.
co powiecie?
 
Ostatnia edycja:

Przemo86

New member
Dzięki :) W opcjach dźwięku zostawiłem tylko DD 5.1, DD True HD, DTS 5.1,DTS Master D., DTS High R.A. plus PCM 2.0, ponieważ nie można tego odhaczyć i jest ok :)
 

Przemo86

New member
blackninja, wiesz co mimo tych ustawień zamiast DTS, wyskakuje mi DD, mimo tego,że ścieżka jest w 5.1 DTS
W ustawieniach dźwięku PS3, nawet jak odhaczę DD, to nie wczytuje DTS, tylko przechodzi na 2.0.
Jakaś rada? :)
 

[Raccoon]

New member
Bez reklam
Przemo86
miałem ten sam problem i zadałem dużo pytań; czytałem też milion forum, polskich i zagranicznych - teraz już wiem :) hehe
w PS3 ustaw wszystko jako zaznaczone, tzn. przy każdym formacie nie będzie ptaszek (PCM, DD, DTS - wszędzie!)
i nie zastanawiaj się nad tym tylko graj :)
niezależnie od trybu nagrania, PS3 i tak wybierze najwyższy możliwy standard, nawet jeśli nazwany będzie przez amplituner "multichannel" :)
czasem PCM jest w lepszej jakości, niż zwykły DTS/DD. I jeśli tylko taki jest na płycie z grą, taki będzie wybrany :) ograniczając się do DD/DTS, tak naprawdę w wielu przypadkach wybierzesz gorszy standard - ja kiedyś myślałem, że jest odwrotnie (czyli tak jak Ty).

Jako ciekawostkę powiem, że jest np. film Helikopter w Ogniu na Blu-ray, gdzie najlepszy dżwięk masz właśnie PCM bezstratny. Zobacz:

Black Hawk Down Blu-ray

i masz opis Audio:

Audio
English: LPCM 5.1
English: Dolby Digital 5.1
French: Dolby Digital 5.1

L przed PCM oznacza "bezstratny". Zamówiłem już tą płytę i założę się, że po odpaleniu jej na Playstation i Onkyo 616 zobaczę na ekranie "multichannel". Bo właśnie to LPCM jest lepsze, niż DD lub DTS. Tak samo jest w przypadku gier na PS3.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Nawet wystarczy zobaczyć ile miejsca na płycie zajmuje LPCM, a DD czy DTS. Kiedyś też myślałem że LPCM jest gorszej jakości niż DTS, i jakie było moje zdziwienie jak przy obrabianiu koncertu na płycie DVD zobaczyłem że zajmuje on sporo więcej miejsca.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

[Raccoon]

New member
Bez reklam
Właśnie :)

Natomiast jest jedno "ale". Zastanawiam się czemu po zaznaczeniu w PS3 jedynie "DD" i "DTS", wybierana jest ścieżka "DD". Czy może jest tak, że pewne gry są tworzone przy jakimś wymaksowanym DD, a jedynie słabym DTS, więc konsola wybiera domyślnie DD? Bo tego nikt mi nigdy nie wyjaśnił tak jak tematu LPCM vs. DD/DTS :)
 

lukast

Member
Co do zmiany trybów to masz na pilocie , a w ampli ja mam w zakładce "Listening mode preset" - wybierasz pod które wejście masz podłączone BD/DVD/konsola itp i ustawiasz "Last valid" do wszystkich ścieżek. Wtedy ci zapamięta ostatni tryb przy filmach 5.1/muzyce 2.0 lub możesz utawić ręcznie który tryb ma ci się odpalać po wykryciu odpowiedniej scieżki.

Cześć,

Przepraszam że odgrzewam temat ale od czasu mojego ostatniego pytania nie miałem chwili by zająć się tematem az do teraz.
Nie do końca chyba rozumiem jak to działa: mam wszędzie ustawione "Last valid" a mimo to jak włączam np radio NET to mi sie ustawia zawsze tryb Neo 6 Music - bo tak wcześniej ustawiłem dla źródła dźwięku NET. Z tego co zrozumiałem z awszych wypowiedzi ampli powinien sam dostosowac tryb do źródła dźwięku, a tak u mnie nie jest. Tzn oczekiwałbym czegoś takiego:

- włączam radio - automatycznie ampi na podstawie źródła dźwięku ustawia tryb "Stereo"
- włączam tv - automatycznie ustawia tryb np. "Stereo", a gdy leci film w 5.1 to ustawia jakiś tryb dźwięku przestrzennego
- włączam film z blueray - apli sam ustawia mi najlepszy tryb dźwięku - bo ja sam skąd mam wiedzieć co ustawić ?

Nie wiem co daje opcja "Last valid" ? Może ja po prostu za dużo poprzestawiałem ? Możecie mi powiedzieć jak np włączam muzyke z MTV - powinienem ustawiać Stereo czy jakiś tryb inny ? (jaki?) Albo jak włączam sobie film dvd - który tryb (dokładnie który) ustawić by dźwięk w kolumnach był zgodny z pierwowzorem (źródłem dźwięku) ??

Dzięki za odpowiedź ! I przepraszam że marudzę ale nie daje mi to spokoju...
 

nielot

Member
Last Valid oznacza że amplituner niezaleznie od sygnalu zastosuje ostatnie znane mu ustawienie. Jesli ustawiles dla NET opcje neo to z uwagi na wlaczona funkcje Last Valid ampli automatycznie zastosuje ustawienie neo 6
 

lukast

Member
Dzięki za odpowiedź. A mógłbyś mi powiedzieć jak np. Ty masz to poustawiane ? No i w jakim trybie słuchasz np radia z NET, w jakim myzuki z tv itd ?
Da się ustawić ampli. tak by am wybierał tryb dźwięku na podstawie źródła dźwięku ?
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Cześć,

Przepraszam że odgrzewam temat ale od czasu mojego ostatniego pytania nie miałem chwili by zająć się tematem az do teraz.
Nie do końca chyba rozumiem jak to działa: mam wszędzie ustawione "Last valid" a mimo to jak włączam np radio NET to mi sie ustawia zawsze tryb Neo 6 Music - bo tak wcześniej ustawiłem dla źródła dźwięku NET. Z tego co zrozumiałem z awszych wypowiedzi ampli powinien sam dostosowac tryb do źródła dźwięku, a tak u mnie nie jest. Tzn oczekiwałbym czegoś takiego:

- włączam radio - automatycznie ampi na podstawie źródła dźwięku ustawia tryb "Stereo"
- włączam tv - automatycznie ustawia tryb np. "Stereo", a gdy leci film w 5.1 to ustawia jakiś tryb dźwięku przestrzennego
- włączam film z blueray - apli sam ustawia mi najlepszy tryb dźwięku - bo ja sam skąd mam wiedzieć co ustawić ?

Nie wiem co daje opcja "Last valid" ? Może ja po prostu za dużo poprzestawiałem ? Możecie mi powiedzieć jak np włączam muzyke z MTV - powinienem ustawiać Stereo czy jakiś tryb inny ? (jaki?) Albo jak włączam sobie film dvd - który tryb (dokładnie który) ustawić by dźwięk w kolumnach był zgodny z pierwowzorem (źródłem dźwięku) ??

Dzięki za odpowiedź ! I przepraszam że marudzę ale nie daje mi to spokoju...

Czyli masz dobrze, jak słuchałeś radia w Neo 6, to teraz po załaczeniu tego radia właśnie ci wybiera ten tryb. "Last valid" to jest zapamiętywanie ostatniego trybu na jakim słuchałeś czyli, jak włączyłeś film DVD ze ścieżką DD 5.1, ale przestawiłeś sobie na tryb Stereo, to przy następnym filmie też ci ustawi Stereo, bo skąd ampli ma wiedzieć że ty teraz będziesz chciał oglądać w DD? Masz tam opcje bezpośrednio przypisania do danej ścieżki odpowiedniego trybu, czyli możesz wybrać dla źródeł dwukanałowych tryb stereo, Pure audio, 5Ch stereo itd. Ja oglądam najczęsciej filmy na trybie DD, i jeżeli ampli mi wykryje DTS, to automatycznie mi się przełącza na DTS. Oczywiście musisz wybrać na pilocie od BD/DVD odpowiednią ścieżkę dźwiękową. Muzyki słucham w Stereo i jak właczę jakąś płytę z dźwiękiem dwukanałowym to mi przestawia na Stereo. Praktycznie to jaki z tym problem jak masz tam wszystko pod jednym przyciskiem w pilocie i wybierasz sobie tryb jaki ci pasuje przy słuchaniu czy oglądaniu czegokolwiek.
 
Ostatnia edycja:

Przemo86

New member
Przemo86
miałem ten sam problem i zadałem dużo pytań; czytałem też milion forum, polskich i zagranicznych - teraz już wiem hehe
w PS3 ustaw wszystko jako zaznaczone, tzn. przy każdym formacie nie będzie ptaszek (PCM, DD, DTS - wszędzie!)
i nie zastanawiaj się nad tym tylko graj
niezależnie od trybu nagrania, PS3 i tak wybierze najwyższy możliwy standard, nawet jeśli nazwany będzie przez amplituner "multichannel"
czasem PCM jest w lepszej jakości, niż zwykły DTS/DD. I jeśli tylko taki jest na płycie z grą, taki będzie wybrany ograniczając się do DD/DTS, tak naprawdę w wielu przypadkach wybierzesz gorszy standard - ja kiedyś myślałem, że jest odwrotnie (czyli tak jak Ty).

Jako ciekawostkę powiem, że jest np. film Helikopter w Ogniu na Blu-ray, gdzie najlepszy dżwięk masz właśnie PCM bezstratny. Zobacz:

Black Hawk Down Blu-ray

i masz opis Audio:

Audio
English: LPCM 5.1
English: Dolby Digital 5.1
French: Dolby Digital 5.1

L przed PCM oznacza "bezstratny". Zamówiłem już tą płytę i założę się, że po odpaleniu jej na Playstation i Onkyo 616 zobaczę na ekranie "multichannel". Bo właśnie to LPCM jest lepsze, niż DD lub DTS. Tak samo jest w przypadku gier na PS3.


Czyli sugerujecie razem z kolegą Krzysiek1980, żeby w ustawieniach zostawić:

Video Setting-> BD/DVD Audio Outpu Format HDMI): Linear PCM
Sound Setting-> Audio Output Setting-> HDMI-> Manual-> i zaznaczyć wszyskie opcje .

?

W tym momencie, czy to w grach, czy ory filmach BR na wyświetlaczu ampli pojawia mi się multichannel, ale dźwięk idzie np. w DTS HD Master?

Nie zwracać uwagi,że nie pojawia się na wyświetlaczu znaczek DTS,czy DD?
 
Ostatnia edycja:

Przemo86

New member
Raccoon , a jednak mam pewne wątpliwości wobec tego co napisałeś
ponieważ dzisiaj odpaliłem grę DanceStar Impereza w dwóch opcjach:
pierwsza to multichannel, a druga DTS na tym samym poziome głośności i na DTS wszystko gra dużo głośniej ! :)
 

[Raccoon]

New member
Bez reklam
"Głośniej" to nie równoznacznik "lepiej".

Może dlatego, że multichannel PS3 z reguły daje 7.1, a DTS 5.1. Może dlatego w DTSie jest głośniej. Nie wiem.
 
Do góry