Oled 65 cali.

Status
Zamknięty.

Manarino

Banned
Inżynierowie z Sony , do produkcji swojego referencyjnego monitora BVM-X300 V2 zastosowali matrycę oled a nie led.

Daniel Dubreuil tłumaczy, dlaczego :

Produkty TRIMASTER EL™, charakteryzujące się znaczną przewagą technologiczną i posiadające o wiele więcej zalet niż monitory produkowane w starszej technologii, są dostępne na rynku zaledwie od 18 miesięcy, a już sprzedały się na świecie w ilości ponad 20 000 sztuk. Monitory te zaczęły pojawiać się niemal wszędzie. Są wykorzystywane w***produkcji filmowej, do podglądu obrazu z***kamer, jako monitory referencyjne do profesjonalnej edycji oraz, coraz częściej, jako monitory referencyjne w***wozach transmisyjnych. Tak więc dzięki technologii***OLED TRIMASTER EL™***transmisje na żywo będzie można realizować w***znacznie lepszej jakości obrazu niż dotąd. „Podstawowy powód, dla którego warto wymienić stare monitory LCD na te wyprodukowane w technologii OLED w telewizyjnym wozie transmisyjnym to znaczna poprawa jakości wyświetlanego obrazu, wyższy współczynnik kontrastu, szeroka rozpiętość całkowita i doskonałe odwzorowania szczegółów czerni” – wyjaśnia starszy specjalista ds. produktów w firmie Sony, Daniel Dubreuil.

Precyzyjne odwzorowanie czerni

„Główną bolączką branży w poprzedniej dekadzie był fakt, że żadne z dostępnych monitorów LCD nie były w stanie w sposób dokładny wyświetlić obrazu uchwyconego przez kamerę. Dlatego jakość obrazu z kamery była niższa, co oczywiście odbijało się na jakości produkcji. Kontrola poziomu czerni to czynnik decydujący o***finalnej jakości materiału. Monitory OLED poprawiają widoczność szczegółów o***małej luminancji, a***przez to pozwalają dokładnie regulować poziom czerni”. „Kolejną zaletą technologii OLED, zwłaszcza przy wyświetlaniu szybkich akcji sportowych, jest brak ciekłych kryształów, które muszą zmieniać swój stan. Dzięki temu nie występują opóźnienia w***odwzorowaniu ruchu, tak samo jak w***monitorach kineskopowych”, dodaje Dubreuil. „W przypadku imprez sportowych, gdzie niezwykle istotne jest, by monitor nie pozostawiał smug spowodowanych szybkim ruchem obiektów, wyświetlacze OLED mają znaczną przewagę nad LCD. Podczas innych transmisji na żywo, na przykład z***opery, wierne oddanie ruchu nie jest oczywiście najważniejszym czynnikiem. W***takich przypadkach podstawowe znaczenie dla uzyskania pięknego obrazu ma odwzorowanie czerni, zatem monitor OLED nadal będzie ogromną zaletą”.

Resztę artykułu można przeczytać tutaj : https://pro.sony/pl_PL/products/broadcast-monitors/broadcast-obs-trimaster-el-oled-monitors
 
Ostatnia edycja:

kola01

Well-known member
Bez reklam
Może nie zauważyłeś ale to forum a na pewno ten wątek o jest domowym sprzęcie a nie o telewizyjnych, studyjnych urządzeniach za kilkadziesiąt tysięcy PLN. Ale nawet w takich kategoriach cenowych, reklamowane przez Ciebie OLEDY, dalej mają całkiem długą listę wad. Wierne oddanie barw, to tylko jedna, spośród dziesiątek cech obrazu.
Poza tym, studio telewizyjne stawia zupełne inne oczekiwania wobec sprzętu, niż domowe zaczesze, gdzie mamy zupełnie inny sygnał, wymagający często skalowania, upłynnienia ruchu itp. Podsyłanie nam tu materiałów reklamowych o studyjnym sprzęcie jest kompletnym nieporozumieniem.
 

gitarrra

Well-known member
Bez reklam
Polecam artykuł wyżej . W sieci eksperckich podobnych opinii jest więcej.
Ty jesteś zwykłym "Kowalskim " , którego nie stać na obraz premium. Można by dyskutować, ale z kim i o czym ..Mozna by sugerować się Twoimi wskazówkami, ale jak, jak Ty nie masz ani preferencji , ani doświadczenia a Twoja wiedza jest pokroju jakości sprzętu, jaki masz w stopce.

W sieci jest również pełno bzdur. Powiedz proszę, jak odróżniasz opinie eksperckie od nie eksperckich.
Jeśli według Ciebie ,tylko na podstawie przeczytanych postów kola01 jest zwykłym "Kowalskim" którego nie stać na obraz premium ,to rozumiem ,że Ty jesteś kimś niezwykłym ,dodatkowo z grubym portfelem ?Pochwal się zatem kim jesteś, bo rozumiem że masz preferencje, doświadczenie i wiedzę w odróżnieniu od kola01 i jak przypuszczam wielu innych użytkowników którzy bez popuszczania w spodnie piszą o oledach.
 

Manarino

Banned
Może nie zauważyłeś ale to forum a na pewno ten wątek o jest domowym sprzęcie a nie o telewizyjnych, studyjnych urządzeniach za kilkadziesiąt tysięcy PLN. Ale nawet w takich kategoriach cenowych, reklamowane przez Ciebie OLEDY, dalej mają całkiem długą listę wad. Wierne oddanie barw, to tylko jedna, spośród dziesiątek cech obrazu.
Poza tym, studio telewizyjne stawia zupełne inne oczekiwania wobec sprzętu, niż domowe zaczesze, gdzie mamy zupełnie inny sygnał, wymagający często skalowania, upłynnienia ruchu itp. Podsyłanie nam tu materiałów reklamowych o studyjnym sprzęcie jest kompletnym nieporozumieniem.


Zamieszczony artykuł w dużym stopniu ukazuje przewagę panelu oled nad panelem led w kwestii osiągnięcia jak najlepszej jakości obrazu .
Jeśli panel oled jest stosowany w profesjonalnym sprzęcie by osiągnąć jak najlepszy obraz , to w segmencie konsumenckim spełni podobne oczekiwania . Panel led nie da tej jakości- jednoznacznie wynika to z treści tego artykułu. Wiernne oddanie barw , to jeden z wielu składowych poruszanych w tym artykule , składających się na jakość, a nie jeden , jak wspominasz .
Znowu kłamiesz.

Artykuł nie jest przeznaczony dla Ciebie . Jest wrzucony pod Ciebie, pod fanaberie, których jesteś autorem .

W oczywisty sposób prostuje wszystkie głupoty, które opowiadasz .

Jeśli masz ochotę, to pruj się dalej i walcz z ekspertami***:)
 
Ostatnia edycja:

filcek

Member
Technologicznie jest niemożliwe, aby jakikolwiek LCD dorównał jakością obrazu OLED. Najgłośniej krzyczą osoby, które boją się wypaleń oraz na siłę chcą samym sobie wmówić, że LCD to produkt premium, co ma się nijak do rzeczywistości. Proszę wszystkich o większy obiektywizm. Czarny na LCD to szary i tego nie da się przeskoczyć tysiącem stref podświetlenia. LCD to tylko bezpieczna alternatywa , o niskiej jakości nic więcej.
 

SDman

Banned
Kolejny kolega, który uważa, że włożenie silnika V8 do przeciętnego auta segmentu C, zapewni mu zwycięstwo - na 100% tak nie będzie.
Innym każe testować OLEDY w domowym zaciszu ale sam na oczy poprawnie ustawionego LCD w "owym domowym" zaciszu nie widział, więc wróży z fusów - po kawie czy herbacie ?
Oczywiście jest fanem powielania jaka to przepaść, dzieli LCD vs OLED co najmniej 29:1 :shock:
 
Ostatnia edycja:

filcek

Member
Kolejny raz ostatnie słowo należy do forumowego guru technologii. Korzystam na co dzień w domu z monitora LCD VA Samsung 34'' Odyssey G5 (LC34G55TWWRXEN). U kolegi testowałem SAMSUNG QE75QN800AT 75" MINILED 8K więc wiem jak obraz, wygląda na nowych matrycach LCD. W domu testowałem 6 tv plazmowych oraz 3 Oledy 65B9 , 55B8 , 65CX. Podkreślam na każdym tv OLED, którym testowałem obraz, był lepszy od SAMSUNG QE75QN800AT . LCD może mieć procesor z NASA i wciąż będzie mieć obraz gorszy od Oled, bo to archaiczna technologia super tania w produkcji.Sdman przepaść dzieli obie technologie i twoja fantazja tego nie zmieni choćbyś,wstrzymał ziemię i ruszył słońce.
 

SDman

Banned
Daj spokój z sarkazmami, piszecie, podajecie jakieś testy, których wiarygodność jest tak marna jak ta wklejana tutaj
z 2017 roku, zestawiająca topowego OLED`a ze średniakiem serii 7 Samsunga.
Sam ten fakt, powinien dawać do myślenia jak bardzo to było zasponsorowane.
Trzeb było jeszcze więcej tych TV przytoczyć i kolegów rzekomo, u których byłeś -klawiatura wszytko przyjmie, a tak na poważnie -jestem kobietą.
Uprawiasz herezje na temat "czerwono-zielonych" doznań podczas odtwarzania materiałów DV
na Samsungu Q90T, otóż napisałem, że nie wiem co robi procesor obrazu z takim materiałem ale na 100% jest on fantastycznie obrabiany czy to materiały z Netflix czy Prime-Video.
Procesor obrazu to również nie wszytko, są jeszcze potrzebni" ludzie z NASA" do napisania algorytmów itd,
kolejni inżynierowie do zaprojektowania np. dobrego zasilania itd. itp.
Ale co tam panel OLED i już mamy bolida !
Po co tyle "szczekać" można się wykazać i pokazać innym jak wypadają różne materiały -można też zrobić test materiałów DV czemu nie ?
Pisać i powielać każdy może, możecie Wy ,mogę i ja.
Daj choć jedno zdjęcie może być zrobione nawet z Hubble'a, ale daj, nie wstydź się.
 

filcek

Member
Wszystkie twoje komentarze nic nie wnoszą do tematu. Mam zrobić zdjęcia z Hubble ??? QLED Q90R nie ma Dolby Vision !!!! Sam panel OLED to nie wszystko procesor i soft mają znaczenie, ale nie do tego stopnia,że LCD z lepszym procesorem zacznie świecić lepiej od budżetowego OLED.
 

Manarino

Banned
Inżynierowie z Sony , do produkcji swojego referencyjnego monitora BVM-X300 V2 zastosowali matrycę oled a nie led.

Daniel Dubreuil tłumaczy, dlaczego :

Produkty TRIMASTER EL™, charakteryzujące się znaczną przewagą technologiczną i posiadające o wiele więcej zalet niż monitory produkowane w starszej technologii, są dostępne na rynku zaledwie od 18 miesięcy, a już sprzedały się na świecie w ilości ponad 20 000 sztuk. Monitory te zaczęły pojawiać się niemal wszędzie. Są wykorzystywane w***produkcji filmowej, do podglądu obrazu z***kamer, jako monitory referencyjne do profesjonalnej edycji oraz, coraz częściej, jako monitory referencyjne w***wozach transmisyjnych. Tak więc dzięki technologii***OLED TRIMASTER EL™***transmisje na żywo będzie można realizować w***znacznie lepszej jakości obrazu niż dotąd. „Podstawowy powód, dla którego warto wymienić stare monitory LCD na te wyprodukowane w technologii OLED w telewizyjnym wozie transmisyjnym to znaczna poprawa jakości wyświetlanego obrazu, wyższy współczynnik kontrastu, szeroka rozpiętość całkowita i doskonałe odwzorowania szczegółów czerni” – wyjaśnia starszy specjalista ds. produktów w firmie Sony, Daniel Dubreuil.

Precyzyjne odwzorowanie czerni

„Główną bolączką branży w poprzedniej dekadzie był fakt, że żadne z dostępnych monitorów LCD nie były w stanie w sposób dokładny wyświetlić obrazu uchwyconego przez kamerę. Dlatego jakość obrazu z kamery była niższa, co oczywiście odbijało się na jakości produkcji. Kontrola poziomu czerni to czynnik decydujący o***finalnej jakości materiału. Monitory OLED poprawiają widoczność szczegółów o***małej luminancji, a***przez to pozwalają dokładnie regulować poziom czerni”. „Kolejną zaletą technologii OLED, zwłaszcza przy wyświetlaniu szybkich akcji sportowych, jest brak ciekłych kryształów, które muszą zmieniać swój stan. Dzięki temu nie występują opóźnienia w***odwzorowaniu ruchu, tak samo jak w***monitorach kineskopowych”, dodaje Dubreuil. „W przypadku imprez sportowych, gdzie niezwykle istotne jest, by monitor nie pozostawiał smug spowodowanych szybkim ruchem obiektów, wyświetlacze OLED mają znaczną przewagę nad LCD. Podczas innych transmisji na żywo, na przykład z***opery, wierne oddanie ruchu nie jest oczywiście najważniejszym czynnikiem. W***takich przypadkach podstawowe znaczenie dla uzyskania pięknego obrazu ma odwzorowanie czerni, zatem monitor OLED nadal będzie ogromną zaletą”.

Resztę artykułu można przeczytać tutaj :***https://pro.sony/pl_PL/products/broa...-oled-monitors

Zamieszczony artykuł w dużym stopniu ukazuje przewagę panelu oled nad panelem led w kwestii osiągnięcia jak najlepszej jakości obrazu .
Jeśli panel oled jest stosowany w profesjonalnym sprzęcie by osiągnąć jak najlepszy obraz , to w segmencie konsumenckim spełni podobne oczekiwania . Panel led nie da tej jakości- jednoznacznie wynika to z treści tego artykułu.

Kowalskim posiadającym ledy jest to jednak nie w smak :)
 

SDman

Banned
....
Kowalskim posiadającym ledy jest to jednak nie w smak :)
Walczysz sam ze sobą, udowadniasz sam sobie "jedyne słuszne i dla bogaczy" tezy ale jak przychodzi coś pokazać, wstawić zdjęcie nic cisza, sam nawet nie zdajesz sobie sprawy,
jak marna jest twoja wiarygodność -zwyczajnie "0" [zero].

Wszystkie twoje komentarze nic nie wnoszą do tematu. Mam zrobić zdjęcia z Hubble ??? QLED Q90R nie ma Dolby Vision !!!! Sam panel OLED to nie wszystko procesor i soft mają znaczenie, ale nie do tego stopnia,że LCD z lepszym procesorem zacznie świecić lepiej od budżetowego OLED.

twój ostatni wpis to świadectwo jak nic nie wiesz co to jest obróbka obrazów ruchomych z różnych źródeł.
"procesor i soft mają znaczenie, ale nie do tego stopnia,że LCD z lepszym procesorem zacznie świecić lepiej od budżetowego OLED"
Nie zacznie "świecić lepiej" jak piszesz, bo ani OLED ani LCD nie mają za zadanie świecić obraz, a go odtwarzać w możliwie najlepszej jakości.
Jestem pewien na 100% nie wiesz jak mogą reprodukować obraz topowe LCD.
 

Manarino

Banned
Daj spokój z sarkazmami, piszecie, podajecie jakieś testy, których wiarygodność jest tak marna jak ta wklejana tutaj
z 2017 roku, zestawiająca topowego OLED`a ze średniakiem serii 7 Samsunga.
Sam ten fakt, powinien dawać do myślenia jak bardzo to było zasponsorowane.
Trzeb było jeszcze więcej tych TV przytoczyć i kolegów rzekomo, u których byłeś -klawiatura wszytko przyjmie, a tak na poważnie -jestem kobietą.
Uprawiasz herezje na temat "czerwono-zielonych" doznań podczas odtwarzania materiałów DV
na Samsungu Q90T, otóż napisałem, że nie wiem co robi procesor obrazu z takim materiałem ale na 100% jest on fantastycznie obrabiany czy to materiały z Netflix czy Prime-Video.
Procesor obrazu to również nie wszytko, są jeszcze potrzebni" ludzie z NASA" do napisania algorytmów itd,
kolejni inżynierowie do zaprojektowania np. dobrego zasilania itd. itp.
Ale co tam panel OLED i już mamy bolida !
Po co tyle "szczekać" można się wykazać i pokazać innym jak wypadają różne materiały -można też zrobić test materiałów DV czemu nie ?
Pisać i powielać każdy może, możecie Wy ,mogę i ja.
Daj choć jedno zdjęcie może być zrobione nawet z Hubble'a, ale daj, nie wstydź się.




Twoja niechęć do oleda jest zrozumiała.
Kupił byś oleda do swojej kablówki, wyskoczyły by powidoki , później wypalenia po gwarancji i co ?

Leżysz i kwiczysz .

Naprawdę 8 lat zbierałeś 3.800 na nowy tv ?
Jestem pewny , że zbierał byś dłużej, ale chętny na plazmę się znalazł. Gdyby nie to, to do dziś byś na niej siedział i o niej opowiadał.
A teraz kwiczysz o ledzie za 3.800 , którego nawet nie bylo Cie stać profesjonalnie skalibrować . Wklepaleś ustawienia na oko , bo przecież to w końcu Twój drugi tv w ciągu dekady i znasz się na rzeczy a profesjonalna kalibracja to pic na wodę i tym sposobem masz fantastyczny obraz u siebie w domu , który może konkurować z najlepszymi oledami na rynku :)

Nie tylko kalibracja tv by Ci się przydała
 
Ostatnia edycja:

SDman

Banned
Uspokoję cie, następny będzie OLED, dopracują już wypalenia (pewnie ze 30 zabezpieczeń) już będzie.
Liczę też na to, że może w końcu zrobią matowy panel, uwielbiam sam obraz bez odbić reszty pokoju :)
To wszystko w 2027 ale nazbieram kasy, to będzie topowy OLED, a może microLED.
 

Manarino

Banned
Uspokoję cie, następny będzie OLED, dopracują już wypalenia (pewnie ze 30 zabezpieczeń) już będzie.
Liczę też na to, że może w końcu zrobią matowy panel, uwielbiam sam obraz bez odbić reszty pokoju :)
To wszystko w 2027 ale nazbieram kasy, to będzie topowy OLED, a może microLED.

Zacznij już dzisiaj zbierać, bo na tego leda 8 lat zbierałeś . Zostało Ci już tylko 7 . Jak byś wcześniej zaczął zbierać, to może i na profesjonalną kalibrację byś uzbierał te 600zl zł.



Cały Ty :
"Wytyczne jakie zrobiłem przy zakupie nowego TV po 8 letniej PDP to stan portfela przy słabszym i nie pewnym (pandemia) następował intuicyjny strach przed wyborem OLED`a,
który po 2-3 latach może stać się częściami zamiennymi z groszowym odzyskiem (50ST60 -po 7,5 roku odsprzedałem za 1500 zł.). "

Wytyczne robiłeś, żeby kupić tv za 3.800 :)
Gdybyś nie opylił tej plazmy to nadal byś na niej siedział co i wcale jej odbicia by Ci nie przeszkadzały .
Nie wymyślaj, że przez pandemię rentę Ci obcieli.
 
Ostatnia edycja:

SDman

Banned
Tak już na koniec i przez grzeczność za TV dałem 4620 i była to najlepsza cena za fabrycznie zapakowany z pięcio letnią gwarancją. Moim zdaniem świetna okazja za TV LCD klasy premium. Polecam Q90T.
Zapomniałbym, PDP sprzedałem jak Q90T okazał się lepszy.
 
Ostatnia edycja:

Manarino

Banned
Tak już na koniec i przez grzeczność za TV dałem 4620 i była to najlepsza cena za fabrycznie zapakowany z pięcio letnią gwarancją. Moim zdaniem świetna okazja za TV LCD klasy premium. Polecam Q90T.
Zapomniałbym, PDP sprzedałem jak Q90T okazał się lepszy.

Pewnie , że swietna okazja jak na Twoje możliwości . Szkoda, ze na profesjonalną kalibrację brakło.
 

gitarrra

Well-known member
Bez reklam
Tak już na koniec i przez grzeczność za TV dałem 4620 i była to najlepsza cena za fabrycznie zapakowany z pięcio letnią gwarancją. Moim zdaniem świetna okazja za TV LCD klasy premium. Polecam Q90T.
Zapomniałbym, PDP sprzedałem jak Q90T okazał się lepszy.
Ja swoją plazmę dałem córce...panie kobieto:lol: ,jak się okazało że nowy lcd gra lepiej.
 

SDman

Banned
Moja już nie chciała (26 wiosen i świadomość braku platform), czekam na info po kalibracji, bo już na skorygowanych fabrycznych jest bardzo dobrze -"nie cukierkowo" jak wielu zarzuca Samsungowi. To przeszłość.
 

kola01

Well-known member
Bez reklam
Technologicznie jest niemożliwe, aby jakikolwiek LCD dorównał jakością obrazu OLED. Najgłośniej krzyczą osoby, które boją się wypaleń oraz na siłę chcą samym sobie wmówić, że LCD to produkt premium, co ma się nijak do rzeczywistości. Proszę wszystkich o większy obiektywizm. Czarny na LCD to szary i tego nie da się przeskoczyć tysiącem stref podświetlenia. LCD to tylko bezpieczna alternatywa , o niskiej jakości nic więcej.

No to chyba mam już problem ze wzrokiem, bo przez 8 dni stał u mnie OLED 55C1 obok SONY XH9505 i w dzień czarny był na obu TV tak samo czarny. I nie mówię tu o słonecznym dniu, tylko o pochmurnym i oknach ze spuszczonymi żaluzjami (praktycznie półmrok).
W całkowitej ciemnicy OLED oczywiście dalej był kruczo czarny i LCD swoją czernią odbiegał ale w małym stopniu. Na pewno nie był to szary. A lokalne wygaszanie w LCD mam łagodnie ustawione.
Oleda zwróciłem bo stuttering w OLEDACH jest dla mnie nie do zaakceptowania. To jest duża ich wada, która praktycznie nie występuje na LCD. Stutter jest tak duży, że upłynniacz nie wyrabiał na materiałach z mniejszą ilością klatek (90% oglądanych filmów i seriali w telewizji, Netflix itp.). Moje oba LCD SONY (zarówno nowy jak i stary), rozkładają tu tego "Wspaniałego" OLEDa na łopatki.
Reasumując i upraszczając temat: mamy REMIS.
I teraz tak: jak ktoś preferuje dzienne oglądanie, to lepiej się sprawdzi LCD a jak ktoś woli nocne to OLED. I nikt mnie nie przekona, że jest inaczej. Z resztą, sam tego nie wymyśliłem, bo takie podejście potwierdzają portale branżowe i recenzenci.
OLED dodatkowo ma słabszą jasność, przez co jest gorszy w HDR, gorzej oddaje niuanse w ciemnych scenach (mniej detali), mają zazwyczaj bardziej błyszczącą matrycę, kleksowanie, słabszą biel i co gorsza wypalają się.
I jak przy takim zestawieniu wad można pisać:
Na razie nikt nie dyskutuje co do jakości Oleda.
Oled na dziś to najlepsza ,bezkompromisowa jakość.
....

XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

Manarino

Banned
No to chyba mam już problem ze wzrokiem, bo przez 8 dni stał u mnie OLED 55C1 obok SONY XH9505 i w dzień czarny był na obu TV tak samo czarny. I nie mówię tu o słonecznym dniu, tylko o pochmurnym i oknach ze spuszczonymi żaluzjami (praktycznie półmrok).
W całkowitej ciemnicy OLED oczywiście dalej był kruczo czarny i LCD swoją czernią odbiegał ale w małym stopniu. Na pewno nie był to szary. A lokalne wygaszanie w LCD mam łagodnie ustawione.
Oleda zwróciłem bo stuttering w OLEDACH jest dla mnie nie do zaakceptowania. To jest duża ich wada, która praktycznie nie występuje na LCD. Stutter jest tak duży, że upłynniacz nie wyrabiał na materiałach z mniejszą ilością klatek (90% oglądanych filmów i seriali w telewizji, Netflix itp.). Moje oba LCD SONY (zarówno nowy jak i stary), rozkładają tu tego "Wspaniałego" OLEDa na łopatki.
Reasumując i upraszczając temat: mamy REMIS.
I teraz tak: jak ktoś preferuje dzienne oglądanie, to lepiej się sprawdzi LCD a jak ktoś woli nocne to OLED. I nikt mnie nie przekona, że jest inaczej. Z resztą, sam tego nie wymyśliłem, bo takie podejście potwierdzają portale branżowe i recenzenci.
OLED dodatkowo ma słabszą jasność, przez co jest gorszy w HDR, gorzej oddaje niuanse w ciemnych scenach (mniej detali), mają zazwyczaj bardziej błyszczącą matrycę, kleksowanie, słabszą biel i co gorsza wypalają się.
I jak przy takim zestawieniu wad można pisać:


xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx


Inżynierowie z Sony , do produkcji swojego referencyjnego monitora BVM-X300 V2 zastosowali matrycę oled a nie led.

Daniel Dubreuil tłumaczy, dlaczego :

Produkty TRIMASTER EL™, charakteryzujące się znaczną przewagą technologiczną i posiadające o wiele więcej zalet niż monitory produkowane w starszej technologii, są dostępne na rynku zaledwie od 18 miesięcy, a już sprzedały się na świecie w ilości ponad 20 000 sztuk. Monitory te zaczęły pojawiać się niemal wszędzie. Są wykorzystywane w***produkcji filmowej, do podglądu obrazu z***kamer, jako monitory referencyjne do profesjonalnej edycji oraz, coraz częściej, jako monitory referencyjne w***wozach transmisyjnych. Tak więc dzięki technologii***OLED TRIMASTER EL™***transmisje na żywo będzie można realizować w***znacznie lepszej jakości obrazu niż dotąd. „Podstawowy powód, dla którego warto wymienić stare monitory LCD na te wyprodukowane w technologii OLED w telewizyjnym wozie transmisyjnym to znaczna poprawa jakości wyświetlanego obrazu, wyższy współczynnik kontrastu, szeroka rozpiętość całkowita i doskonałe odwzorowania szczegółów czerni” – wyjaśnia starszy specjalista ds. produktów w firmie Sony, Daniel Dubreuil.

Precyzyjne odwzorowanie czerni

„Główną bolączką branży w poprzedniej dekadzie był fakt, że żadne z dostępnych monitorów LCD nie były w stanie w sposób dokładny wyświetlić obrazu uchwyconego przez kamerę. Dlatego jakość obrazu z kamery była niższa, co oczywiście odbijało się na jakości produkcji. Kontrola poziomu czerni to czynnik decydujący o***finalnej jakości materiału. Monitory OLED poprawiają widoczność szczegółów o***małej luminancji, a***przez to pozwalają dokładnie regulować poziom czerni”. „Kolejną zaletą technologii OLED, zwłaszcza przy wyświetlaniu szybkich akcji sportowych, jest brak ciekłych kryształów, które muszą zmieniać swój stan. Dzięki temu nie występują opóźnienia w***odwzorowaniu ruchu, tak samo jak w***monitorach kineskopowych”, dodaje Dubreuil. „W przypadku imprez sportowych, gdzie niezwykle istotne jest, by monitor nie pozostawiał smug spowodowanych szybkim ruchem obiektów, wyświetlacze OLED mają znaczną przewagę nad LCD. Podczas innych transmisji na żywo, na przykład z***opery, wierne oddanie ruchu nie jest oczywiście najważniejszym czynnikiem. W***takich przypadkach podstawowe znaczenie dla uzyskania pięknego obrazu ma odwzorowanie czerni, zatem monitor OLED nadal będzie ogromną zaletą”.

Resztę artykułu mozna przeczytać tutaj : https://pro.sony/pl_PL/products/broadcast-monitors/broadcast-obs-trimaster-el-oled-monitors

Zamieszczony artykuł w dużym stopniu ukazuje przewagę panelu oled nad panelem led w kwestii osiągnięcia jak najlepszej jakości obrazu .
Jeśli panel oled jest stosowany w profesjonalnym sprzęcie by osiągnąć jak najlepszy obraz , to w segmencie konsumenckim spełni podobne oczekiwania . Panel led nie da tej jakości- jednoznacznie wynika to z treści tego artykułu.



Najlepsze ledy na rynku nie dostają nigdzie referencji . Z kolei najlepsze oledy dostają ją co roku .
Kowalskim posiadającym ledy , jak widać jest to bardzo nie w smak.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:
Status
Zamknięty.
Do góry