Odsłuch kabli głośnikowych

rabit

Active member
Bez reklam
Bi-amp jest bardzo dobrym posunięciem. Możesz sobie idealnie "dograć" górę i dół, a i osobne końcówki mocy, mogą lepiej zagrać. Nie jest to reguła i dobrze że to sprawdzasz, na swoim sprzęcie.

Co do kabli, to wydaje mi się, że QED i Wireworld, nie będzie idealny do tego setu, ponieważ grają bardziej górą i wyostrzą tubę. Spróbowałbym może coś z Kimbera, ew. VDH. Nigdy nie słyszałem Tellurium, więc w tej kwestii się nie wypowiem. Oczywiście jest też nasz rodzimy rynek, ale tutaj już nie będę nic pisał, żeby nie wyszło że swoje chwalę... :)

A może się mylę i dla Ciebie właśnie QED, będzie tym najlepszym? Trzymam kciuki, za udane dopasowanie, do własnego ucha.
 

worms

New member
Dziś to nie był chyba mój dzień, 4 godziny słuchania jednego kabla, właściwie to go chyba wygrzewałem, po czym żona wróciła i nici z zabawy.
W takim razie źle się do tego zabieram i z osłuchaniem jest kiepsko, za dużo mam tej ulubionej muzyki by ją znać na pamięć.
Muszę się jednego nauczyć na pamięć, no maks 5 ( house, rock, pop, jazz, blues) i wtedy zabrać kable na testy.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Ślepy test w salonie to też nic trudnego. Prosisz gościa by podpinał Ci kable i nie mówił ceny. POsłuchaj w ten sposób kilka kabli w róznych salonach.
W domu natomiast kobieta pomoże (spalić kolumny... :D )
 

rafa@rafa

Active member
Bez reklam
Co do kabli, to wydaje mi się, że QED i Wireworld, nie będzie idealny do tego setu, ponieważ grają bardziej górą i wyostrzą tubę..

Zgadzam sie, szukalbym tu rowno grajacych kabli.

Np TQ Black. Chordy to tez dobry trop.

Cardas sie wpasowuje tez bo wypelnia tam gdzie Klipsh ma braki. Ale w takim razie po co miec Klipsh i usilnie korygowac je kablami. Graja jak graja ale chyba lepiej zachowac ich charakter. Uniwersalne i tak nigdy nie beda.

Duelund jeszcze polecam sprobowac. To cynowana miedz. Kabel pojedynczy z rolki. Niska cena ale wysoka jakosc brzmienia. Tak pozytywnie zaskakuje ze okablowalem nim kolumny wewnatrz.
 

worms

New member
TQ Black, grubo, toż to prawie cena głośników.
Z ciekawości pewnie wezmę na testy.
Dziś ostatni dzień z Qed i Chordem, mam nadzieję że jakieś wnioski się nasuną i nikt już w testach nie przeszkodzi, a może i pomoc się pojawi.
Troszkę się obawiam też własnych doznań, od 3 spać nie mogłem i zmęczenie może odbiór mi zmienić.
 

Bipo

Active member
Bez reklam
Ciekaw jestem jak tam dzisiaj testy wypadly czy sie udaly i co ciekawego kolega Worms napisze hi hi...:) a chyba będzie co opisywać... :)
 
Ostatnia edycja:

lolek126

Well-known member
Bez reklam
TQ Black, grubo, toż to prawie cena głośników.
Z ciekawości pewnie wezmę na testy.
Dziś ostatni dzień z Qed i Chordem, mam nadzieję że jakieś wnioski się nasuną i nikt już w testach nie przeszkodzi, a może i pomoc się pojawi.
Troszkę się obawiam też własnych doznań, od 3 spać nie mogłem i zmęczenie może odbiór mi zmienić.

NIewątpliwie dobrze być wypoczętym przy takich zabawach :)
 

worms

New member
Panowie przepraszam za takie opóźnienie, ale obowiązki domowe były nieuniknione.

Wiec wyrwałem z buta czym prędzej z pracy i oczekiwałem z niecierpliwością na przybycie Bipo, teraz już wiem że to Przemek.
Gdy już straciłam prawie nadzieję 15:30 (była taka możliwość z powodu napiętego dnia kolegi w pracy) rozległ się dzwonek telefonu, a Przemek czekał już pod klatką.
Mimo że nie wyspany, trochę zmęczony,mówię o sobie, bardzo się ucieszyłem, że nie zostanę sam z tymi kabelkami.
Myślę sobie teraz się zacznie przełączanie i ślepe testy, hehe.

Jak się jednak okazało, Przemek zaczął od małego przemeblowania pokoju by możliwie najlepiej poprawić akustykę. Przygotowany był do tego w 100%, miarka w rękę, odmierzanie wysokości , odległości, wytłumianie płaskich powierzchni. Na koniec się okazało że jeszcze kalibrację Audyssey trzeba przeprowadzić, nie wszystkie funkcje były dostępne.

Prawdopodobnie była to moja wina przez przechodzenie na bi amping, ale ręki sobie odciąć nie dam, nie poznałem jeszcze na tyle dobrze zachowań Denona.

Gdy to wszystko zostało mniej więcej dopracowane, do akcji wkroczyła moja żona z pytaniami kiedy skończymy. Jak zwykle gdy się zaczyna zabawa to trzeba się zbierać.

Na szybko przetestowaliśmy z 4 utwory, z 5 razy przepieliśmy kabelki i usłyszałem to co miałem usłyszeć, choć tak pięknie nie potrafię tego wyjaśnić jak robi to Przemek i może lepiej żebym nawet tego nie próbował. Mam nadzieję że ładnie opisze to jeszcze Bipo.

A co tam spróbuję, na Odyssey 2 dla mnie dźwięk miał większą swobodę, lepiej wybrzmiewał i ogólnie sprawiał więcej radości. Wyższość jednych kabli nad drugimi jest, mimo że to ten sam producent i na moim „systemie” dało się to ponownie zauważyć.

Tylko jedna podstawowa sprawa, trzeba mieć odpowiedniej jakości pliki by to sprawdzić, jak się okazało, to co ja posiadałem w porównaniu do płyty, brzmiało jakby grało za ściany i nie nadawało się raczej do testów. Bipo wie co robi.

Z całego sera dziękuję Ci Przemku za odwiedzenie i wtajemniczenie w świat muzyki.
Teraz nie tylko kabelek mi chodzi po głowie, ale CD i BR.

Czas na TQ Ultra Blue.
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Biamping nie ma nic do kalibracji, coś pokręciłeś... jakbys przeprowadził pełną kalibrację to po przełączeniu w biamping dalej miałbyś wszystkie funkcje zachowane. Co do plików to też normalna sprawa, że im lepszej jakości to tym lepiej brzmią, jak zakupisz pliki w bardzo dobrej jakości w połączeniu z dobrym odtwarzaczem również będzie z tego radość. Tylko musi być jakość tych plików.. a takie niestety również swoje kosztują. Nie ma nic za darmo. Z tego forum najlepszym w plikach jest Kolega Dyzio.. Przynajmniej w mojej opinii, można podpytać co gdzie i za ile.. ma duże w tym doświadczenie.
 

Bipo

Active member
Bez reklam
Witam, wczoraj miałem okazję poznać osobiście kolejnego kolegę z naszego forum tj. Worms oraz jego Żonę (pozdrawiam ).
Zwrócił sie kolega o pomoc, a przy okazji okazalo się że mieszka niedaleko miejsca mojej pracy wiec postanowilem go odwiedzić. Z wielką ciekawością pojechałem do niego ponieważ nie miałem nigdzie okazji posłuchać sobie avr denona z kolumnami klipsch w kinie czy stereo.
Przy okazji pomogłem koledze poznać tajniki naszego hobby oraz pomału zacząć wprowadzać w nasz świat dobrego dźwięku czy to stereo czy też kina d. Jak zauważył to nie jest takie łatwe i proste. Lata doświadczeń robi swoje a przy okazji ma się wyrobione nawyki zwracania uwagi na rzeczy na które zwykły Kowalski by nie zwrócił.
Po pierwsze trzeba się osluchać i mieć materiał który znamy na pamięć.
Po drugie materiał powinien być jak najlepszej jakości aby wyłapać niuanse z uwagi że nie raz nie odsluchujemy sprzętu a np.kable gdzie zmiany są subtelne.
Po trzecie akustyka pomieszczenia w którym dokonujemy odsluchu.
U naszego kolegi salon*** to typowy salon, który ma 90% użytkowników. Wiec to niestety nie jest pomieszczenie dedykowane, a pokój w którym musimy pogodzić nasze hobby z użytkowaniem codziennym reszty domowników.
W pierwszych minutach czy godzinie powalczyliśmy z akustyką pomieszczenia i wprowadziliśmy kilka korekt oraz poprawnie rozstawilismy kolumny względem słuchacza a następnie dokonaliśmy odsluchu.
Jak kolega zauważył mam kilka swoich dobrze jak dla mnie zrealizowanych plyt które zabieram sobie na testy. Znam je na pamięć gdzie i w którym momencie powinno coś słychać.
Po włączeniu pieszej płytki pierwsze co to zrobiło na mnie wrażenie zejscie tych kolumienek na basie. Mimo, że podstawki to kolumienki schodziły na prawdę nisko.
Koledze pokazałem również w którym miejscu pokoju może się spodziewać też basu jak z suba... :)
Druga rzecz to dźwięk głośników wysokotonowych co w przypadku klipscha i moich uszu były zawsze jakieś nie dopasowanie a dokładnie nadwrażliwość na wyższe składowe dźwięku. A tu niespodzianka nic takiego nie miało miejsca. Dźwięk był czysty bez natarczliwosci i podbitych najwyższych częstotliwości. Z uwagi na pomieszczenie, iż jest w całości umeblowane oraz położona jest po całości wykladzina (duży plus) to najwyższe pasmo jest złagodzone. Dlatego akustyka pomieszczenia ma niesamowity wpływ na brzmienie naszego zestawu. Jest to drugi raz się z tym spotkałem że kolumny, które były w konkretnym pasmie natarczliwe w trakcie odsluchu w sklepie to w domu tego efektu nie ma.
***Niestety nie mieliśmy czasu na odsłuch większej ilości utworów aby się przekonać jak to wypada przy dłuższym odsluchu i akomodacji naszego ucha wiec przeszedłem do średnicy i vocalu. Tutaj mialem efekt mocnego rozciagniecie wykonawcy pomiędzy kolumnami. Pomimo różnych korekt w ustawieniu nie mogłem pozbyć się tego efektu i osiągnąć w miarę punktowy vocal pomiędzy kolumnami oraz efekt zniknięcia kolumn. Niestety za mało czasu na to wszystko było aby wszystkie możliwe korekty sprawdzić u czy damy rade osiągnąć z tych kolumienek jak najwięcej dobrego.
Co do odsluchu płyt i porównania ich z plikami kolegi to jak sam usłyszał przy nie których utworach to nie była subtelna różnica ale kolosalna.
Nie siedzę w plikach, nie moja bajka nie znam się nie orientuje się. .. :)
Co do odsluchu kabelków zrobiliśmy zrobiliśmy test dwóch chordow:
- chord carnaval (obecny kabel w systemie (
- oddysey 2 (kabel na testach )
I tutaj zaczyna się dopieszczanie i ustawianie systemu pod swoje ucho.
Dla właściciela zmiana kabla była na tyle odczuwalna że po pierwszych kilkunastu sekundach stwierdził własnymi słowami co sie zmieniło a co ja też wylapalem ale nic nie mówiłem. Potem szybka zmiana kabla i ponowne dobre stwierdzenie co się zmieniło na plus i na minus.
Jak dla osoby która dopiero zaczyna zabawę z lepszym dźwiękiem i słyszy zmiany w systemie poprzez zmianę okablowania należą się Brava.

Worms pamiętaj jeśli dłużej będziesz zaglądał na fora oraz bedziesz zgłębiał co raz to większą wiedzę na temat AV to współczynnik WAŻ odczujesz szybciej niż myślisz hi hi:)
 

worms

New member
Bipo z wielka przyjemnością przeczytałem to co opisałeś, jeszcze raz bardzo Ci dziękuję za poświęcony czas.
Zapraszam jeszcze na odsłuch TQ Blue, jakby się pojawiły w systemie.
Obawiam się że z uwagi na gorszej treści materiały znów będzie mi trudno wyłapać tak szybko różnice, ale się postaram, mam na to czas do poniedziałku.
 

Bipo

Active member
Bez reklam
Tellurium q ultra blue znam doskonale, mialem je przez pewien czas. JedNe z moich ulubionych kabelków.
Co do odsłuchów kabli to już są preferencje każdego z nas z osobna. Każdy musi dostosować je pod swoje ucho i upodobania.. :)
Masz bardzo fajny system z dobrym brzmieniem. Teraz to dopieścić trzeba kabelkami i będzie git.. :) Sam nie wierzyłem że tak dobrze denon potrafi się zgrać z klipschem. Tu jest moje pełne pozytywne zaskoczenie :) totalnie inna akustyka pomieszczenia zrobiła swoje niż w salonie audio.
 
Ostatnia edycja:

piechu

Member
Bez reklam
Pytanie do speców. Czy Tellurium Blue lub Ultra Blue mają szansę dobrze zgrać się z Marantzem i Zensorami jak ze stopki? Chodzi o ich odmisiaczenie odrobinkę.

Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka
 

Bipo

Active member
Bez reklam
Moim zdaniem jeśli chodzi o odmisiaczenie to model wyższy tellurium q black lub chord odyssey ale to tylko sugestie trzeba by posłuchać :)
 

rafa@rafa

Active member
Bez reklam
Pytanie do speców. Czy Tellurium Blue lub Ultra Blue mają szansę dobrze zgrać się z Marantzem i Zensorami jak ze stopki? Chodzi o ich odmisiaczenie odrobinkę.

Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka

Te kable jak najbardziej pasuja i zdecydowanie TQ Black (lub Silver) ale basu tym kolumnom nie da sie poprawic bo takie sa w nich przetworniki niestety.
Niezaleznie od kabla czy wzmocnienia bas jest ich slaba strona.
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Nawet jesli da sie kabel , który potrafi dobrze dociążyć niskie tony ? Nigdy nie słuchałem tych kolumn.
 

piechu

Member
Bez reklam
Tak, gdyby dało się zmieścić w 1000 zł to byłoby pysznie. I oczywiście nie liczę na diametralną zmianę charakteru tych kolumn. Mi on odpowiada ale jesli da się coś poprawić to jestem jak najbardziej za.
 
Do góry