Odsłuch kabli głośnikowych

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Powiedzmy że "utartą regułą " jest że do przenoszenia większych mocy potrzebny jest przewód o większej średnicy .Przy czym większa średnica nie wpływa na jakość dźwięku - tzn nie osiągnie się lepszego dźwięku tylko dlatego że kabel będzie mieć 4mm .Wiadomo ze należy zachować odpowiednie proporcje ,kable 0,5 /0,75 mm nie nadają si,ę do sprzętu hi-fi

Z naukowego punktu widzenia przekrój kabla zależy od jego długości ,impedancji i mocy głośnika - im mniejsza impedancja głośnika i długość ,tym kabel powinien być grubszy .Kable powinny być jednakowej długości dla obu kolumn i jak najkrótsze ze względu na rezystancję ,pojemność ,indukcyjność i z powodu strat jakie dźwięk ponosi przebywając drogę przez kryształki metalu

Spotkałem się w przypadku kabli Inakustik z grafikiem pokazującym wzrost tonów niskich ,wysokich i dynamiki w kablach o większej średnicy ,ale jest to raczej wyliczanie subiektywne

895281inakustik.jpg
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Nie, nawet zastanawiam sie czy kupowac tego suba. Narazie to planuje zakup nowego interkonektu do CD bo na BD mam taki zwykly drut to go wyrzuce wezme tego z co mam teraz w CD bo jest taki wmiare a docelowo do CD kupie cos lepszego.
Blackninja mi polecil Qed HORN - MARKI :: QED :: PRZEWODY AUDIO - RCA :: QE6100 (0.6m)

Kable glosnikowe mam zwykle 2.5mm, jesli mozna by cos jeszcze poprawic to czemu nie. Basu nigdy nie za wiele w moim przypadku a slyszalem opinie ze na 4mm kablu jest lepszy dół. Black tez mi powiedzial ze lepszy jest lity kabel a nie plecionka tak jak mam teraz. Akurat o tym to nigdy nie myslalem..
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Qed produkuje dobre kable ,jeżeli Ci taka długość wystarczy to może być .Pomimo ,że to budżetowy kabel na pewno zagra lepiej niż zwykły drut

Na kablu 4mm ogólnie dźwięku może być więcej ,stąd subiektywne wrażenie ,ze dół jest lepszy .Gdyby rzeczywiście kable 4mm dawały lepszy dół to wszyscy producenci by tylko takie produkowali
Zresztą idąc tym tropem myślenia ,to pewnie kabel 6mm daje jeszcze lepszy bas
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Dokładnie, ja mam QED Reference, właśnie jakoś 0.5, no i delikatnie mówiąc lipa jest. W tym układzie który mi pasuje, brakuje kabla.
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Jeżeli klocki stoją na sobie to wystarczy .Ja mam kabel 0,75m, klocki stoją oddzielnie ale trzeba się nagimnastykować przy ewentualnych korektach .Na dodatek kabel ma wtyki zakręcane ,jeżeli się mocno zakręci to trzeba się nieźle namęczyć aby go potem wyjąć z gniazda
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Oba dosyć fajne. Ciężko stwierdzić. Te akurat wg mnie grają dość podobnie i powinieneś sam posłuchać. Oba raczej zaliczyłbym do nieco żywszych niż do cieplejszych.
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Krzysiu nie bede jezdzil za kablami, zdaje sie na wasze opinie. Wyczytane w sieci ze luna ma brzmienie V czyli wiecej basu i gory a przytlumiona srednica. Qed znowu bardziej naturalny chyba?
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Z Luną to całkowita prawda. Właściwie wszystkie kable WW jakie słuchałem miały podbite skraje, ale bez przesady. QEDy też nie są mistrzami średnicy. Wg mnie podałeś dość podobne kable i bardzo ciężko byłoby mi coś polecić. Nigdy nie słuchałem wymienionych kabli w bezpośrednim porównaniu, więc nie chcę by było na mnie :) Luny często (głośnikowe) montowane są przez firmy w instalacjach kina domowego, choć sam powymieniałem teraz do kina wszystko na RCA QEDa
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Qed znowu bardziej naturalny chyba?

Dobrze myślisz .Mam Qued'a Qunexa podobno obecna seria jest taka sama ,główna różnica dotyczy wtyków - ile w tym prawdy nie wiem ,ale myślę że są bardzo zbliżone
Qed świetnie wypada w muzyce klasycznej ,a to bardzo dobrze świadczy o kablu .Jeżeli szukasz wyrównanego brzmienia wybierz Qued'a ,niestety Luny nie znam ,więc nic nie mogę powiedzieć

Jest na ty słynnym portalu Profigold 3000 za 50zł ,też mam ten kabel ,z tym że u mnie są inne wtyki .To bardzo subtelnie grający przewód o delikatnych wysokich tonach i mocnym basie ,duża zaletą tego kabla jest muzykalność jeżeli szukasz takiego brzmienia to mogę z czystym sumieniem polecić
 

syneq

New member
Dyzio ty to jedziesz po bandzie 3000 funtów za komplet 3 metrowy pewnie woreczek wart jakieś 500☺
 
Ostatnia edycja:

dyzio4

Klub HDTV.com.pl
VIP
Dyzio ty to jedziesz po bandzie 3000 funtów za komplet 3 metrowy pewnie woreczek wart jakieś 500☺

Wczoraj podłączyłem do mojego zestawu i przeżyłem szok jakościowy. Nigdy nie myślałem, że kabel może tyle poprawić. I wszystko dobrze gdyby nie ta cena :(
Ale dobrze jest wypożyczyć takie kable (bez kaucji:). Przynajmniej wiadomo do czego można dążyć.

A dzisiaj spróbowałem bez bi wiring i może napiszę herezję ale Xindak FS-2 wcale nie odstaje od Chorda Sarum :)
 
Ostatnia edycja:

sihborx

New member
Witam
Jak już tak wspominacie o kablach innych niż głośnikowe to i ja pozwolę zadać pytanie:

Co sądzicie o zasadności podłączania Bluray do amplitunera za pomocą innych kabli niż HDMI?
Dla przykładu: obecnie mam BD podpięte do AVRa za pomocą HDMI (monster 1000 ex ) oraz RCA (profigold) złączem Denon Link HD.
Tak się właśnie zastanawiam czy podłączenie BD za pomocą jakiś analogów znacząco wpłynie na jakość dźwięku?
Spotkałem się z wieloma opiniami - niestety często dość skrajnymi.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
To wszystko pewnie zależy od samej klasy sprzętu i jakości przetwornika C/A. W przypadku urządzeń za powiedzmy 400zł do 1k taki zabieg chyba trochę mija się z celem i niewiele wniesie, natomiast w droższych urządzeniach np. Oppo 103/105 czy flagowe BD czołowych producentów już bardziej ma to sens. Osobiście gdy w DVD przełaczałem między HDMI a analogiem nie usłyszalem różnic, dopiero dokupienie CD spowodowało delikatną na plus zmianę brzmienia. Trzeba na początek tez sobie zdać sprawę, że okablowanie to są delikatne niuanse, które nawet nie wszyscy słyszą.
 

sihborx

New member
To wszystko pewnie zależy od samej klasy sprzętu i jakości przetwornika C/A. W przypadku urządzeń za powiedzmy 400zł do 1k taki zabieg chyba trochę mija się z celem i niewiele wniesie, natomiast w droższych urządzeniach np. Oppo 103/105 czy flagowe BD czołowych producentów już bardziej ma to sens. Osobiście gdy w DVD przełaczałem między HDMI a analogiem nie usłyszalem różnic, dopiero dokupienie CD spowodowało delikatną na plus zmianę brzmienia. Trzeba na początek tez sobie zdać sprawę, że okablowanie to są delikatne niuanse, które nawet nie wszyscy słyszą.

Sprzęt mam jak w sygnaturce czyli chyba nie jest to budżetówka........
Aczkolwiek mam podobne odczucia to Ty Krzysztofie.... Zwłaszcza, że chyba w tym celu Denon stworzył D-linkHD (przynajmniej tak mi się wydaje).
Choć ciekaw byłem Waszych doświadczeń a kupować kable dla samego kupowania to też nie droga.....
- zwłaszcza, że po przeczytaniu tego wątku "rozchuśtaliście mi gula" na te tellurium black:-D
Choć w moim konkretnym przypadku - w celu poprawy jakości w stereo - zacznę chyba od wymiany głośników... a kable po przeprowadzce - jak już wyląduje w swoich wymarzonych czterech kątach :mrgreen:
 
Do góry