Odsłuch kabli głośnikowych

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Jeżeli nie masz większych problemów z odsłuchem, to może warto wypożyczyc cos do domu i samemu się przekonać czy wogóle warto inwestowac w tą klasę kabli? A może wystarczą dobre kabelki za np 30zł/m? Ja powiem szczerze że słyszę delikatną róznicę, ale jest ona na tyle subtelna że czasami się zastanawiałem czy to nie bardziej efekt autosugestii. Jak dla mnie dźwięk stał się bardziej wygładzony i uporzadkowany, ale kompletnie nie zmieniła się sama barwa czy charakter grania zarówno kolumn jak i elektroniki. Oczywiście, w internecie mozna spotkac wpisy jak to przy pomocy kabli ktoś nie musiał wymieniać kolumn, bo zagrało to 2 klasy lepiej, ale wpisy tego typu to mozna między bajki wcisnąć. Jak dla mnie największy wpływ mają kolumny, później wzmacniacz, jakieś źródło i na końcu minimalnie okablowanie. Nie jestem z tych osób co slyszą listwy czy kable zasilające:)
 

sihborx

New member
@UP Krzychu a mógłbyś coś więcej napisać? W czym była ta różnica? Czy chodziło o różnice o jakiś wspomniał post wyżej Twój imiennik czy zasadnicza?

ps- z testowaniem kabli nie mam za bardzo możliwości. Więc raczej muszę trochę bazować na Waszych opiniach;)
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Tylko wlaśnie problem jest w tym, że każdy z Nas ma delikatnie inną wrażliwość. Nie uważam siebie za głuchego, ale jak czytałem wcześniejsze opisy Krzycha i po wielokrotnych prywatnych rozmowach, to Krzysiek jednak więcej słyszy w tym okablowaniu niż ja. U mnie żona juz wogóle nie słyszala róznicy po zmianie interkonektów jak i głośnikowych. Możliwe że ma to związek z "wrazliwością" sprzetu na zmiany okablowania, może z akustyka lub samym wyborem kabli. Glosnikowe nie ukrywam wybierałem raczej neutralne, bo chciałem poprawy jakości ale bez ingerencji w jakiekolwiek pasmo.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Tak jak pisze Krzysiek, różna jest czułość sprzętu i ucha. Dziś słabo pamiętam jakie to były sprzęty. To nie było tak, ze nie dało się tego słuchać, ale po analogu było jednak lepiej. Tu nie spodziewaj się różnicy drastycznej. Taka będzie przy zestawie wzmak stereo plus odtwarzacz stereo plus RCA vs BD HDMI AVR.
Widzę jednak, ze sprzęt w stopce są to wysokie modele. Ja połączyłbym jednak pod RCA. Nie możesz sprawdzić na ucho?
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Ja tutaj już bardziej odniosłem się do róznic w kwestii samego wyboru okablowania. Podpiąć i sprawdzić zawsze mozna, tylko pewnie teraz kolega ma zagwozdkę jakiej marki kablem?:razz:
 

sihborx

New member
To prawda ;-)
Jeśli zdecyduje się na zakup to pomyślałem o tym Qed o którym była mowa dwie strony wcześniej albo o wireworld luna ale on jest droższy.
Inny problem to nie mam za bardzo skąd pożyczyć kabli aby się przekonać - nie przebywam w PL a lokalny rynek znam tylko z neta.
Anyway.....
Kolejna kwestia to zastanawiam się czy nie ważniejszą*** sprawą będzie w pierwszej kolejności wymiana kabli głośnikowych bo obecne techlinki to moje pierwsze kable ;-) i nie są chyba najwyższych lotów a z tym chyba lepiej poczekać bo jestem przed przeprowadzką :-D
Istna kwadratura koła.
No ale coś bym kupił. Dawno nic nie kupowałem... Tylko malutki Avr tydzień temu :-D :-D :-D
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Jakiej marki to już nikt nie podpowie na 100%. Głośnikowe są bardzo ważne, ale czy ładowałbym się w drogie kable do AVR i BD? Chyba nie. Do stereo na pewno.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Jeżeli planujesz zmianę kolumn czy elektroniki, to kable się kupuje na końcu. One maja dopiescić ten zestaw i delikatnie skorygowac to co Nam nie pasuje. Tylko żeby nie było, jak kolumny mają np. mało basu to za pomoca kabli wiele nie osiągniesz. Kable moga spowodowac lekkie ocieplenie w zbyt jasno grającym zestawieniu, albo delikatne wygładzenie góry pasma jak nas drażni. Ja do tej pory mam w KD zwykłe miedziaki za 3zł/m i nie zmieniam ich bo dobrze grają. Cięzko jest pisac w tych tematach, bo jest tego w necie wiele a nigdzie nie doszlo się do konkretnego wniosku. Rozumiem że mając fajny sprzet chcesz też mieć dobre kable, bardziej pewnie dla lepszego samopoczucia że nie jest to najsłabsze ogniwo zestawu. Nie popadaj tylko w paranoję bo bez sensu jest wydawanie na kable 1/3 wartości zestawu, bo w tym przypadku lepiej jest wymienić kolumny lub dokupic dobry wzmacniacz lub CD. Więcej te elementy wniosą w tor audio niż okablowanie. Na poczatku gdy już mamy skompletowany swoj zestaw to trzeba przemysleć czego w brzmieniu jeszcze brakuje i co bysmy zmienili, i w tym kierunku dobierać kabelki. Podejrzewam że na tym forum też nikt ci konkretnie nie napisze "kup kabel X czy Y" bo jak już nadmienialiśmy każdy ma inną wrażliwośc, mamy inną akustykę w pomieszczeniach, często inny sprzęt i inne oczekiwanie co do brzmienia. Te same kable mogą zagrać świetnie lub kiepsko, gdy je zestawimy z inną elektroniką czy nawet w innym pomieszczeniu. W danym pomieszczeniu możesz miec na tym samym sprzęcie bas podbity i będziesz szukał kabli żeby go utemperowac, a w innym ten sam sprzęt już basowo będzie niedomagał bo inaczej się będzie rozchodzić fala, więc już kabli bys szukal o całkiem odmiennym charakterze.

Dlatego Krzychu wyżej napisałem, że przy pewnym sprzecie to przerost formy nad treścią:)
 

[Raccoon]

New member
Bez reklam
Tak jak pisze Krzysiek, różna jest czułość sprzętu i ucha. Dziś słabo pamiętam jakie to były sprzęty. To nie było tak, ze nie dało się tego słuchać, ale po analogu było jednak lepiej. Tu nie spodziewaj się różnicy drastycznej. Taka będzie przy zestawie wzmak stereo plus odtwarzacz stereo plus RCA vs BD HDMI AVR.
Widzę jednak, ze sprzęt w stopce są to wysokie modele. Ja połączyłbym jednak pod RCA. Nie możesz sprawdzić na ucho?
Krzychu, tak się tylko upewnie.

Pisząc RCA masz na myśli podwójny kabel chinch (analog) dla kanałów lewego i prawego, żeby pracował DAC w BD, a nie w AVR. Tak?

Chodzi o to, żeby nie używać kabla RCA pojedynczego (coaxial), który w sumie zadziała tak samo jak hdmi czyli pracować będzie DAC w AVR.

Dopytuje, bo w sumie oba kable są często nazywane RCA.
 

syneq

New member
Wydaje mi się że kolega Sihborx myli połączenie denon link z coaxial .denon link jest do synchronizacji urządzeń redukcji tzw. Jitter
 

sihborx

New member
Krzyśki Dzięki za informacje ;-)
Mądrego zawsze dobrze poczytać ;-) ;-) ;-)

Macie rację nie ma co panikować. I tak już za dużo rzeczy kupiłem pod wpływem emocji. ;-)
Najpierw przeprowadzka do nowego lokum potem sprawdzenie akustyki a potem można testować ;-)
Zmiany w*** sprzęcie raczej będą dotyczyć nowych frontów. Marzą mi się RF-7 ale zobaczymy ile kasy zostanie bo atmos też kusi :)
Elektronikę na razie nie zamierzam wymieniać- a wydaje mi się że*** mój Ampli i bd swoje mogą pokazać- więc jak pisaliscie wcześniej najpierw*** osłuchanie się ze sprzętem - zlokalizowanie braków - update ;-)
 

sihborx

New member
Wydaje mi się że kolega Sihborx myli połączenie denon link z coaxial .denon link jest do synchronizacji urządzeń redukcji tzw. Jitter

Witaj. Szczerze mówiąc to nie przypominam sobie gdzie się pomyliłem

Mnie chodziło o zasadność podłączenia Bluray z AVR za pomocą analogów.
Czyli hdmi+ dlinkHD vs analog
Coaxiala (rca-rca)użyłem do dlinkHD.


O podłączeniu Bd z Ampli za pomocą Coaxiala nie wspominałem, ponieważ ja osobiście nie widzę i nie słyszę różnicy pomiędzy Coaxial a hdmi zwłaszcza wspomagając go dlinkHD.
Dlatego pytałem o analogi - co Krzyśki fajnie mi wyjaśnili.

Jeśli coś pomieszałem to przepraszam

Ps- a ty jak masz podłączony sprzęcik bo widzę, że ta sama familia ;-)
 

syneq

New member
Sorry to mi się pomyliło zmylilo mnie to że uzyles innego kabla do d link a nie tego co był w komplecie ☺nigdy nie próbowałem podłączania blu do ampli analogowo.Teraz mam tak ampli z blu kablem hdmi ,wzmacniacz z blu kablem rca plus wzmacniacz dodatkowo podłączony przez rca do ampli jako końcówka mocy do zasilania przednich głośników w kinie. Kable to głośnikowe qed ruby , rca mam qed performance 2 dobry kabel ale to nie to ciągle szukam może pomoc jakas kolegów ? (Góra ok bas spoko tylko gra bardzo lekko chyba określają to brak dociazenia )☺
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Niezłe są kable Qed ,cena uczciwa i osiągi niezłe .Osobiście cenię też firmę Cable Talk ,wykonuje swoje przewody z miedzi 6N ,nigdy nie chwalili się jakimiś super technologiami i tymi słynnymi "wieloletnimi badaniami"
 

sihborx

New member
dzięki Przemo za info.
Pytałem bo znalazłem w okolicy sklep audio gdzie może uda mi się pożyczyć te kabelki. Sprzętu mają sporo ale kable tylko Qed i Altasy.....
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Mam interkonekt Qed'a Qunex 2 naprawę dobry przewód .Świetnie wypada na nim muzyka poważna , ze swojej strony polecam kable tego producenta ,nawet tańsze modele .W przypadku głośnikowych można wybrać Performance 2,5mm2 kosztuje mniej niż 10zł za metr , a jakość znacznie lepsza niż zwykłego drutu
Interkonekt z tej serii kosztuje w granicach 100zł i też wstydu nie przyniesie
 

eddielublin

New member
Panowie
producenci kabli już są przygotowani na rewolucję :), wąska specjalizacja. Ale co z miłośnikami muzyki z różnych gatunków? Ograniczyć się do jednego? Przepinać? Jakiś przełącznik?
 
Ostatnia edycja:
Do góry