Nowa seria - KDL-32W655A

baciarek

New member
Dobra, myślę, że nie ma sensu dalsza dyskusja, jeśli nie odpowiadamy sobie na pytania. Po co zaśmiecać wątek. Z mojej strony to tyle, przynajmniej wyjaśniliśmy sobie temat matrycy w tym TV ( mam nadzieję).

Pozdro
 

tdx

New member
Bez reklam
Przecież odpowiadam na Twoje pytania. Ja mam wrażenie że problem polega na tym że nie chcesz przyjąć do wiadomości że rozpatrujemy:

motionflow 100Hz™ >> system interpolacji klatek
motionflow XR™ 200Hz >> wstawianie czarnych klatek
motionflow XR™ 400Hz >> w skład którego wchodzi : motionflow 100Hz™ i wstawianie czarnych klatek

pozdr
 

baciarek

New member
Nie, chcę uzyskać źródło tych informacji. Tylko tyle. Przecież dopiero co większość twierdziła, że w tym TV jest 50Hz wstawione, tylko menu serwisowe i dane matrycy mówią co innego. Dlatego wolę jednak jakieś wiarygodne źródło tych informacji.
 

tdx

New member
Bez reklam
obiekcje co do płynności W655 na stronie Sony
CountrySelector - Sony

za stroną producenta
CountrySelector - Sony

i sama grafika z linku wyżej czyli system dodawania klatek Motionflow (bez XR ;))
lex-lcd-sony-motionflow.jpg


Od serii W8 jest w opcjach obrazu funkcja motionflow, w żadnym modelu W6 tego nie ma. <-- myślę że to dla Ciebie jest jasne...

W testach płynności W655 przegrywa z każdym TV z interpolacją ruchu...
Po testach i patrząc na to całkiem obiektywnie W6 jest na poziomie innych TV z matrycami 50Hz (mam tutaj na myśli tylko i wyłącznie ruch) bo sam TV uważam za całkiem fajny.

pozdrawiam serdecznie
 

baciarek

New member
OMG. Pierwszy link widziałem, jest zbieżny z tym, że jest problem z wyświetlaniem obrazu i widzą to wszyscy. Nikt jednak nie potrafi powiedzieć dlaczego. Czy dlatego, że X-Reality Pro w tym modelu (w655) jest wyłączone pod kątem ruchu i smużenia czy jest ustawione na stałą wartość bez możliwości wyłączenia czy też regulacji i stąd wprowadza bałagan.

Drugi link też widziałem i :
1. już przecież zebrałem od Ciebie cięgi za to, że nie odróżniam motionflow 200 Hz od motionflow XR 200 Hz bo to nie to samo a Ty teraz mi wklejasz materiał, który nie dość, że mówi o wkładaniu kolejnych klatek (nie czarnych) (w zależności od ilości wyimaginowanych klatek jest różna wartość tych Hz) to nie jest to XR tylko zwykłe niby motionflow

2. To już prędzej pasuje materiał, który ja wcześniej wkleiłem bo odnosi się do dzisiejszego nazewnictwa i systemu czyli motionflow XR. Wadą tego materiału jest to, że brakuje XR 200 Hz a jest za to HR 100 Hz, który notabene ma interpolowane klatki obrazu w mniejszej ilości niż XR 400 Hz ale ma

Motionflow XR brings fast moving scenes to life in our TVs. | Sony

Czarna klatka to wg. mnie w tym przypadku wygaszenie podświetlenia matrycy i AUO w tym modelu ma taką funkcję 120 Hz

XR 100Hz nadal tworzy dodatkowe klatki obrazu interpolowanego natomiast domniemam tutaj bo XR 200 Hz został pominięty, że dodatkowo wygasza podświetlenie matrycy
 

Karpaj

New member
Bez reklam
W6 nie tworzy żadnych klatek pośrednich. Na testach płynności poziomej radzi sobie tak samo jak każdy inny 50hz.
Matryca ma natywnie odświeżanie 50/60hz, stąd nawet jeśli takowe klatki by stworzył, nie miał by gdzie ich pokazać - nie wciśnie przecież czegoś ponad możliwości.

PS : Link ktory dałeś tyczy się serii EX/HX 650/750/850
 

tdx

New member
Bez reklam
OMG. Pierwszy link widziałem, jest zbieżny z tym, że jest problem z wyświetlaniem obrazu i widzą to wszyscy. Nikt jednak nie potrafi powiedzieć dlaczego. Czy dlatego, że X-Reality Pro w tym modelu (w655) jest wyłączone pod kątem ruchu i smużenia czy jest ustawione na stałą wartość bez możliwości wyłączenia czy też regulacji i stąd wprowadza bałagan.

Wszyscy wiedzą dlaczego, TV nie ma funkcji motionflow

Drugi link też widziałem i :
1. już przecież zebrałem od Ciebie cięgi za to, że nie odróżniam motionflow 200 Hz od motionflow XR 200 Hz bo to nie to samo a Ty teraz mi wklejasz materiał, który nie dość, że mówi o wkładaniu kolejnych klatek (nie czarnych) (w zależności od ilości wyimaginowanych klatek jest różna wartość tych Hz) to nie jest to XR tylko zwykłe niby motionflow

Nigdzie nie podawałem różnic pomiędzy motionflow 200Hz a motionflow XR 200Hz, tylko pomiędzy motionflow 100Hz a motionflow XR 200Hz.

2. To już prędzej pasuje materiał, który ja wcześniej wkleiłem bo odnosi się do dzisiejszego nazewnictwa i systemu czyli motionflow XR. Wadą tego materiału jest to, że brakuje XR 200 Hz a jest za to HR 100 Hz, który notabene ma interpolowane klatki obrazu w mniejszej ilości niż XR 400 Hz ale ma

Motionflow XR brings fast moving scenes to life in our TVs. | Sony

Czarna klatka to wg. mnie w tym przypadku wygaszenie podświetlenia matrycy i AUO w tym modelu ma taką funkcję 120 Hz

XR 100Hz nadal tworzy dodatkowe klatki obrazu interpolowanego natomiast domniemam tutaj bo XR 200 Hz został pominięty, że dodatkowo wygasza podświetlenie matrycy

XR 100Hz nie tworzy żądnych klatek interpolowanych z obrazu bo nie ma funkcji motionflow.
Wstawia tylko "czarne klatki", natomiast tak jak napisałem wcześniej nie ma to wpływu na płynność ruchu. Co pokazują wszystkie testy...

Wracając do początku czyli twojego 1 postu od którego się zaczęliśmy bawić

technologię motionflow XR 200 Hz, która ma działać wg zasady przedstawionej na poniższym filmiku:

BRAVIA - Motionflow 200Hz - trzeba sobie znaleźć, bo nie mogę linków wklejać.
Teraz już wiesz że nie miałeś racji

Dodam jeszcze, że wszystkie tv z sony dostały dwie literki XR więc to chyba nie oznacza tego, że akurat w tym modelu to XR wykluczenie motionflow w TV jak niektórzy sugerują.
Ja tego nie sugeruje, ja to wiem, wystarczy poszukać czy taka opcja jest w Twoim TV...
Tak jak napisałem wcześniej w serii W dopiero od motionflow XR 400Hz czyli W8 masz funkcje motionflow 100Hz
 

baciarek

New member
Myślę, że upieranie się, że nie ma motionflow w 200Hz jest tak samo błędnym założeniem jak to, że bardzo długo ustalaliśmy obecność matrycy 100Hz w tym TV.
Dlaczego tak sądzę ? Bo Większość problemów to smużenie obrazu, rozdwajanie konturów a nie klatkowanie. Klatkowanie obrazu pojawia się w innych materiałach ale wtedy nie widać smużenia.

Wg. informacji jakie zdobyłem, smużenie jest spowodowane wstawianiem klatek bez redukcji rozmycia. Natomiast klatkowanie to brak wstawiania interpolowanych klatek między właściwymi pochodzącymi ze źródła. Tak jak sprawdzaliśmy na HX920 efekt smużenia był widoczny przy włączonym motionflow, po wyłączeniu ustępował. Pośrednie tryby w ustawieniach HX920 oczywiście były wypadkową działania wstawiania klatek, blur reduction i sterowaniem podświetlenia

Soap Opera Effect in Slow Motion - YouTube

Na powyższym filmie widać właśnie efekt wstawiania klatek pośrednich. I taki właśnie występuje w W655
 

baciarek

New member
Witam, to chyba już ostatni lub przedostatni post w tym temacie, ponieważ udało mi się zwrócić sprzęt do sklepu i wybieram inny. W tym celu porównałem 3 tv pod kątem płynności ruchu i mam ciekawe spostrzeżenia:

1. panasonic L42FT60E
2. Sony W 807a
3 Sony W655

na początek puściłem porównanie XR200 Hz VS. Panasonic i wyszło, że gdy upłynniacz został wyłączony całkowicie to obraz klatkował bardziej na Panasonicu niż na W655.
Na ustawieniach minimum upłynniacza w Panasonicu oba telewizory się zrównały +/-. Panasonic przy ustawieniu upłynniacza na średnie zostawił W655 lata świetlne z tyłu.

Teraz porównanie płynności ruchu Panasonic VS. W805. Tutaj już odpuściłem porównywanie poszczególnych opcji sony z poszczególnymi z panasonicu tylko wybrałem 2 materiały na youtube pod kątem judder i 2 materiały na pendrive. Niestety okazało się, że Panasonicu można było każdy materiał upłynnić i obraz był bardzo ostry, natomiast W805 w połowie materiałów klatkował i nie dało się tego żadną opcją flowmotion wyeliminować. Co mnie zaskoczyło, ponieważ część osób uważa, że jak usłyszy SONY to nie musi się martwić o płynność ruchu, bo SONY ma to dopracowane do perfekcji. Może ma ale w cenie 5 tys. pln wzwyż.
W panasonicu oczywiście też są widoczne wady. Ramka wygląda jak dla mnie mało elegancko, matryca świeci chyba za jasno, mniejsza czerń i to sporo w stosunku do sony i chyba kolory też blade. Mogę się mylić, ponieważ po lewej stronie tego telewizora stała plazma ST60 więc mogła wprowadzać w błąd w odbiorze czerni i kontrastów. W panasonicu na plus względem W807 a już w W655 to nie ma co opowiadać jest to, że zwiększając płynność w obraznie nie spadał kontrast, ani jasność obrazu, przeciwieństwie do W807 gdzie chyba o ile mnie pamięć nie myli w 2 trybach spadała jasność obrazu, choć nie było denerwującego migotania jak w W655

W moim podsumowaniu wielkiej gównoburzy tego tematu, który sam zagotowywałem jest tylko to, że W655 nieco przegięli uszczuplaniem go, natomiast w8 też ma pewne wady i są lepsi. Fakt sony ma najlepsze kolory, kontrast i czerń, to ważne, ale oczopląsu można dostać przy niektórych materiałach i wydaje mi się, że to również ważna cecha. Teraz idę dalej szukać TV dla siebie :) Pozdrawiam
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Witam, to chyba już ostatni lub przedostatni post w tym temacie, ponieważ udało mi się zwrócić sprzęt do sklepu i wybieram inny. W tym celu porównałem 3 tv pod kątem płynności ruchu i mam ciekawe spostrzeżenia:

1. panasonic L42FT60E
2. Sony W 807a
3 Sony W655

na początek puściłem porównanie XR200 Hz VS. Panasonic i wyszło, że gdy upłynniacz został wyłączony całkowicie to obraz klatkował bardziej na Panasonicu niż na W655.
Na ustawieniach minimum upłynniacza w Panasonicu oba telewizory się zrównały +/-. Panasonic przy ustawieniu upłynniacza na średnie zostawił W655 lata świetlne z tyłu.

Teraz porównanie płynności ruchu Panasonic VS. W805. Tutaj już odpuściłem porównywanie poszczególnych opcji sony z poszczególnymi z panasonicu tylko wybrałem 2 materiały na youtube pod kątem judder i 2 materiały na pendrive. Niestety okazało się, że Panasonicu można było każdy materiał upłynnić i obraz był bardzo ostry, natomiast W805 w połowie materiałów klatkował i nie dało się tego żadną opcją flowmotion wyeliminować. Co mnie zaskoczyło, ponieważ część osób uważa, że jak usłyszy SONY to nie musi się martwić o płynność ruchu, bo SONY ma to dopracowane do perfekcji. Może ma ale w cenie 5 tys. pln wzwyż.
W panasonicu oczywiście też są widoczne wady. Ramka wygląda jak dla mnie mało elegancko, matryca świeci chyba za jasno, mniejsza czerń i to sporo w stosunku do sony i chyba kolory też blade. Mogę się mylić, ponieważ po lewej stronie tego telewizora stała plazma ST60 więc mogła wprowadzać w błąd w odbiorze czerni i kontrastów. W panasonicu na plus względem W807 a już w W655 to nie ma co opowiadać jest to, że zwiększając płynność w obraznie nie spadał kontrast, ani jasność obrazu, przeciwieństwie do W807 gdzie chyba o ile mnie pamięć nie myli w 2 trybach spadała jasność obrazu, choć nie było denerwującego migotania jak w W655

W moim podsumowaniu wielkiej gównoburzy tego tematu, który sam zagotowywałem jest tylko to, że W655 nieco przegięli uszczuplaniem go, natomiast w8 też ma pewne wady i są lepsi. Fakt sony ma najlepsze kolory, kontrast i czerń, to ważne, ale oczopląsu można dostać przy niektórych materiałach i wydaje mi się, że to również ważna cecha. Teraz idę dalej szukać TV dla siebie :) Pozdrawiam

Najwazniejsze jest to ze sobie poszedles - sprawdziles i sam wiesz jak jest.. w tych wyzszych seriach jak i najwyzszych seriach sonego plynnosc ruchu jak dla mnie jest bardzo bardzo dobra ale i wiecej kosztuja. Jeszcze kilka testow i kupisz dla siebie tv - spoko:) Pozdrawiam.
 

Zimny_

New member
Jestem pełen podziwu, bardzo rzadko spotyka się kogoś, kto tak dokładnie wybiera dla siebie sprzęt. Wielkie uznanie, ponieważ świadomy wybór jest najważniejszy. Ostatnio spotkałem się z sytuacją, gdy pewna osoba kupiła W655. Nie sprawdziła wcześniej jak działa tryb optymalizacji ruchu. Wiadomo, w tym modelu jest on okrojony, masz możliwość wyłączenia, albo włączenia co przypomina efektem tryb "Impus" z wyższych serii. Spodziewała się możliwości właśnie z wyższych modeli, ale wcześniej tego zweryfikowała.
Moim zdaniem najlepszy do codziennego oglądania jest tryb "Standard". A na jakim testowałeś W8?
 

baciarek

New member
Witaj,
Wygląda na to, że jestem jednym z tych co nie przetestowali właśnie w655 dostatecznie i w domu był zonk. Zaufałem temu, że pisze na nim 200 Hz, X-Reality Pro, płynny obraz itp. Sony uwiodło mnie w statycznych scenach mega dobrym obrazem jak za taką cenę. Świetne kolory, bardzo dobra czerń i kontrast jak na tą klasę tv. Jak zacząłem być niezadowolony to przewaliłem w tydzień temat interpolacji, Hz, podświetlenia i matryc od deski do deski. Po tylu latach obecności tej technologii na rynku, żeby w cenie 2500 nie można było kupić TV służącego do oglądania cyfrowej TV z dekodera to trochę śmieszne.

Mogę stwierdzić, że W8 też jest sporo przereklamowany i raczej go nie kupię. Testowałem materiały o których pisałem wyżej na wszelkich możliwych ustawieniach motionflow. Niektóre poszły bardzo dobrze inne niestety nie. Panasonic poradził sobie z każdym obrazem.

Teraz na dobrą sprawę mam już dylemat między dwoma panasonicami plazmą st60 i FT60E.
W pierwszym się boje nieco czegoś wypalonego, powidoków i zużycia energii
W drugim natomiast Tej kijowej matrycy IPS i jeszcze bardziej kijowego podświetlenia (podobno jednostronnego - stąd nierównomierne podświetlenie).

Więc znowu będę męczył ludzi w sklepie aż może coś wybiorę. Nie jestem aż takim maniakiem, żeby dać 7 tys za telewizornię, która nie pochodzi 3-4 lat bo ma dużą szansę na popsucie i w dodatku będzie już przestarzała technologicznie o lata świetlne - tak sobie założyłem.
 

Zimny_

New member
Bardzo dobrze ze świadomym podejściem do zakupu, ale też nie można popadać w paranoje. Parametry to parametry. Musisz wziąć pod uwagę, że nie ma idealnego telewizora - nawet za 10tys i niezależnie od producenta. Dobrze, że ograniczyłeś się do płynności obrazu i ostrości. Jednak i te dwie cechy bywają względne. Większość telewizorów ma regulację i płynności i ostrości i praktycznie na żadnym nie korzystasz z tych funkcji na max wartościach. Jak widzisz, doszedłeś do pewnego konsensusu i teraz bierzesz pod uwagę zużycie energii które dyskwalifikuje pierwszy model i matrycę IPS która wg. Ciebie dyskwalifikuje drugi model. Zagłębiając się w to, będziesz trafiał na kolejne bariery, będą pojawiały się jakieś defekty, które będą Ci przeszkadzały. Nie możesz też oczekiwać od telewizorów z danej półki tego, co mają modele z wyższej. Matrycę IPS ma również wspominany W8. Matryca ta ma pewne cechy, które odróżniają ją od innych typów. Cechy te to wady, jak i zalety. Część z wad nadrabiają silniki i inna elektronika telewizora. Może poczekaj aż wejdą serie z 2014 roku. Ceny tych modeli spadną, a niektóre nowe modele zapowiadają się ciekawie.

Po tylu latach obecności tej technologii na rynku, żeby w cenie 2500 nie można było kupić TV służącego do oglądania cyfrowej TV z dekodera to trochę śmieszne.

Są i tańsze modele które dobrze służą do oglądania. Znam sporo ludzi którzy kupili telewizory nawet za 1500zł i są zadowoleni. Ale jeśli ma się większe oczekiwania, to albo trzeba sięgnąć oczekiwaniami do wyższej półki, albo oczekiwania dostosować do półki na którą określiło się budżet.
 

baciarek

New member
No i jest FT60. Na razie niczym mnie nie zraził. Ogląda się przyjemnie, nie dostajemy oczopląsu :)
Miał być ST60 ale został tylko wystawowy, więc nie chciałem ryzykować problemów zwłaszcza, że to plazma i świeciła pewnie długo. Chyba ta firma jest niedoceniana a pierwsze wrażenia są pozytywne.
 

Zimny_

New member
Te pierwsze momenty z nowym telewizorkiem w domu są świetne:) Poczytaj sobie o ustawieniach obrazu w tym modelu - sporo można zrobić. A jak dokładnie chcesz dopracować obraz, to za jakiś czas zrób profesjonalną kalibracje - sporo daje.
 

baciarek

New member
właśnie dotarłem do tych ustawień, o których pisałeś. Powiem tak: WOW kto to ustawi, bo chyba nie zwykły śmiertelnik ... :D
 
Do góry