nagrywarka Sony RDR-HX950

ArtS007

New member
Bez reklam
Właśnie. Co ciekawe, napotkałem tę pięciosekundową "przypadłość" w oryginalnej instrukcji. O świetnym tłumaczeniu dowiedziałem się dopiero tutaj. Jak widać, tłumaczenie potrafi zmienić całkowicie sens wypowiedzi. Z angielskiej wersji wynika jedynie, że taka przypadłość może wystąpić, nie zaś że nie można usunąć odcinka poniżej 5 sekund. Byłem jedynie ciekaw, czy kogoś to już spotkało. To tak na wszelki wypadek, gdybym chciał zmieniać kiedyś nagrywarkę. :)

ArtS :)
 

macior

New member
Witam
Czy któryś z właścicieli 950-ki próbował wgrać na dysk większą ilość mp3/jpg ?
Chciałbym użyć jej jako serwera plików (jukebox). W instrukcji czytam, że mogę wgrać 99 tytułów płyt z maksymalnie 999 utworami ?!
W tej chwili posiadam na dysku ok. 1400 płyt z ok. 18000 utworami mp3 (110GB) i stale coś przybywa. Posiadam również ok. 400 katalogów z 9000 zdjęć w jpg i również się rozrasta.
Wygodnie byłoby móc włączyć sobie dowolną płytę albo pokazać znajomym/rodzinie kilka zdjęć.
Skąd takie idiotyczne ograniczenia ? (jeżeli faktycznie są). Wydajemi się, że czytałem o Pionieerze z 500GB, który ich nie ma i dodatkowo posiada zewnętrzne złącze SATA - tylko cena ..
Czy 950 skaluje do 1080p ? Czy divx-ów faktycznie nie zrzucę na hdd ?
(Podobno któryś Samsung kopiuje wszystko hdd<->dvd).
 
Ostatnia edycja:

amadeo

New member
macior napisał:
Czy któryś z właścicieli 950-ki próbował wgrać na dysk większą ilość mp3/jpg ?
Mam 750 ale ograniczenia są takie same jak w 950. Moja interpretacja instrukcji - nie sprawdzałem tego:
Na HDD może być maks. 999 katalogów (albumów) a każdy może zawierać maks. 999 MP3 lub/i JPG.

macior napisał:
W instrukcji czytam, że mogę wgrać 99 tytułów płyt z maksymalnie 999 utworami ?!
Nagrywarka tyle może na raz zobaczyć na dyskach i jednorazowo skopiować. Nagrać na HDD można więcej ale nie w jednym kroku.

macior napisał:
Czy 950 skaluje do 1080p ?
Tak.

macior napisał:
Czy divx-ów faktycznie nie zrzucę na hdd ?
Tak tj. nie zrzucisz DIVX (jako DIVX) na HDD.

macior napisał:
(Podobno któryś Samsung kopiuje wszystko hdd<->dvd).
Zobacz np. HR755.

Amadeo
 

Alcatraz

New member
amadeo napisał:
Nagrywarka sygnalizowała, że pierwszy tytuł (z racji trybu SLP) będzie kopiowany w czasie rzeczywistym. Zaznaczyłem opcję finalizacji. Po wystartowaniu kopiowania nagrywarka pozwoliła wybrać mi wzór planszy menu. Pierwszy tytuł kopiowany był 1:1, drugi w HighSpeed. Po nagraniu otrzymałem płytę z menu z dwoma audycjami. W pierwszej (tej kopiowanej 1:1) nie było moich znaczników ale były znaczniki automatyczne co 10 minut, w drugiej (szybko kopiowanej) moje własne znaczniki zostały zachowane. Jakość pierwszej była zauważalnie (IMHO) gorsza niż kopia na HDD, druga identyczna.
Amadeo

To bardzo cenna obserwacja / test. Jednak przyznam, że nie całkiem zrozumiałem dlaczego niby nagranie w trybie SLP, kopiowane w czasie rzeczywistym (ponieważ inaczej SLP skopiować się nie da) jest gorszej jakości niż oryginał na dysku!? Przecież obie kopie (high speed oraz normal speed) są kopiami cyfrowymi. Dlatego nie za bardzo mogę zrozumieć jak szybkość nagrywania danych cyfrowych może mieć bezpośredni wpływ na jakośc obrazu? To tak jakby płytki z filmami nagrywane na nagrywarce komputerowej przy prędkości 1x były lepszej jakości niż te nagrywane 4x (nie mówiąc o 16x, na których zgodnie z tym "prawem" nie powinno już być obrazu:D ) Pozdrawiam
 

pisk

New member
Jak już wcześniej zaobserwowaliśmy, tryb kopiowania 1:1 nie jest kopiowaniem, a operacją polegającą na odtworzeniu materiału i nagranie go po ponownym skompresowaniu.
Stąd różnice w jakości.
 

Alcatraz

New member
Biorąc pod uwagę, że niektórych rodzajów nagrań po prostu nie można kopiować metodą "high speed" (np. z mieszanym obrazem 16:9 i 4:3), takie rozwiązanie to czysta głupota! Zysków z tego tytułu nie ma natomiast straty owszem. Czy pogorszenie jakości dotyczy wszystkich trybów? Jeśli np. nagram coś na dysku w HQ i przegram w "normal speed" to także pogorszy mi się jakość? Uffff! Rozwiązanie rodem ze starych magnetowidów VHS podłączanych jakimś paskudnym kabelkiem marki Unitra.:???:

Z innej beczki. Jeśli nagram program np. 3 godzinny a następnie będę chciał przenieść go na płytę jednak z zachowaniem oryginalnego formatu (np. HQ), czy nagrywarka pozwoli nagrac (podzielić) taki materiał na dwie (lub więcej w przypadku dłuższego nagrania) płytek? Oczywiście czy zrobi to bez kłopotów, pogarszania jakości i innych kataklizmów.

Pozdrawiam
 

pisk

New member
Alcatraz napisał:
Biorąc pod uwagę, że niektórych rodzajów nagrań po prostu nie można kopiować metodą "high speed" (np. z mieszanym obrazem 16:9 i 4:3), takie rozwiązanie to czysta głupota! Zysków z tego tytułu nie ma natomiast straty owszem. Czy pogorszenie jakości dotyczy wszystkich trybów? Jeśli np. nagram coś na dysku w HQ i przegram w "normal speed" to także pogorszy mi się jakość? Uffff! Rozwiązanie rodem ze starych magnetowidów VHS podłączanych jakimś paskudnym kabelkiem marki Unitra.:???:
Nie podejrzewam firmy o złośliwość typu "to zrobimy gorzej, żeby użytkownik nie miał za dobrze".
Pogorszenie jakości amadeo opisał dla trybu SLP. który nie moża nagrać na płytę DVD+R w trybie hogh speed - stąd przekodowanie obrazu do trybu wyźszego.
Czy przegrywanie HQ w normal speed pogorszy jakość? Raczej na pewno nie poprawi. Natomiast nie widzę potrzeby kopiowania w trybie rzeczywistym, skoro jest high speed.

Alcatraz napisał:
Z innej beczki. Jeśli nagram program np. 3 godzinny a następnie będę chciał przenieść go na płytę jednak z zachowaniem oryginalnego formatu (np. HQ), czy nagrywarka pozwoli nagrac (podzielić) taki materiał na dwie (lub więcej w przypadku dłuższego nagrania) płytek? Oczywiście czy zrobi to bez kłopotów, pogarszania jakości i innych kataklizmów.

Pozdrawiam
Leń :twisted:
strona 67 polskiej instrukcji
 

Alcatraz

New member
Może i leń8) No ale zaraz, zaraz... Tam jest mowa o dzieleniu rozdziałów! A ja mam na myśli dzielenie całego tytułu. Z tego co jest tam napisane wynika, że chcąc podzielić w ten sposób materiał, który ma np. 3 godziny, musi on być "jednym rozdziałem". A jak podzielić na dwie płytki e godzinny materiał, który jest juz podzielony (np. ręcznie) na powiezmy 20 rozdziałów? Jest tam jeszcze coś o "playlistach" ip. ale bez nagrywarki "pod ręką" nie ma możliwości zweryfikowania tego typu rzeczy. "Na sucho" ciężko jest przyswoić niektóre mądrości instrukcji obsługi:D

I jeszcze jedno. Zawsze zastanawiał mnie jeden fakt. Na przykład, na wspomnianej 67 stronie instrukcji dział "Kasowanie i edycja rozdziałów" posiada adnotację - HDD, -RW (tryb VR), -R (tryb VR). Co to oznacza? Chyba to, że edycję i kasowanie rozdziałów mogę wykonać TYLKO na wymienionych nośnikach w wymienionych trybach ale... czy aby na pewno TYLKO? A co jeśli zrobię taką edycję na HDD (bo mogę) i skopiuję na +R lub -R w trybie Video? Nie przeniesie czy przeniesie wyedytowane rozdziały? To jest ewidentne niedopatrzenie w instrukcji, które skutecznie potrafi zmylić nawet bardzo czujnego (przyszłego) posiadacza takiej nagrywarki!

Pozdrawiam (leniwie):mrgreen:
 

ArtS007

New member
Bez reklam
Wszystko zależy od chłonności rynku. Jeśli działy handlowe Sony stwierdzą, że popyt na urządzenia zapisujące w technologii Blu-Ray jest na tyle duży, że nie opłaca się sprzedawać urządzeń opartych o technologię DVD, wówczas zrezygnują. Niebagatelne znaczenie ma też takt, iż nowe linie nagrywarek DVD Sony produkowane są w oparciu o rozwiązania Pioneera. Dlatego też istotne będzie tutaj wzięcie pod uwagę kosztów takiej współpracy.

Swoją drogą zastanawiam się, skąd w Sony owstała myśl o takiej współpracy, skoro ich rdzenne produkty były bardzo dobrej jakości. Wystarczyło jedynie popracować nad ich elastycznością. Przyjęcie takiego modelu produkcji może przemawiać za tym, że Sony sprzedaje nagrywarki DVD nie dlatego, że stanowią one istotny składnik zysków firmy, ale ze względów prestiżowych. Jaki to jednak prestiż, skoro i tak nie są to ich rozwiązania?

Zauważcie ciekawą rzecz. Sony, jako pierwsze, wycofało się z produkcji monitorów komputerowych opartych o technologię CRT. Niedawno zaprzestało inwestować w produkcję telewizorów plazmowych. Teraz mówi się o wycofywaniu się z technologii zapisu DVD. Najwyraźniej od jakiegoś już czasu stratedzy Sony prowadzą politykę ruchów wyprzedzających. Mają one na celu przede wszystkim uniknięcie strat związanych z rynkiem schodzącym. Firma wyciąga wnioski z nieudanych inwestycji chociażby w syetem wideo Beta. Poza tym takie kroki zwiększają szansę na osiągnięcie dobrych wyników finansowych ze sprzedaży nowych technologii. Oczywiście jest to dość ryzykowna gra, ale jak się powiedzie, prawdopodobieństwo osiągnięcia dużych zysków rośnie.

Wracając jeszcze do informacji o porzuceniu technologii DVD na rzecz Blue-Ray. Jest oczywiste (ostatnio to modne słowo), że komu, jak komu, ale Sony zależy na sukcesie tej technologii. Więc myślę, że jest to zapowiedź z grupy badania reakcji rynku. Tak naprawdę dopiero ceny zadecydują o odejściu technologii DVD. Jeśli dziś możliwe byłoby nabycie nagrywarki Blue-Ray w cenie nagrywarki DVD, to wybór byłby chyba oczywisty (znów to słowo). Dlatego newsy newsami, a życie życiem. I nie bez znaczenia pozostaje aspekt wojny formatów.

ArtS :)
 

pisk

New member
Alcatraz napisał:
Może i leń8) No ale zaraz, zaraz... Tam jest mowa o dzieleniu rozdziałów! A ja mam na myśli dzielenie całego tytułu. Z tego co jest tam napisane wynika, że chcąc podzielić w ten sposób materiał, który ma np. 3 godziny, musi on być "jednym rozdziałem". A jak podzielić na dwie płytki e godzinny materiał, który jest juz podzielony (np. ręcznie) na powiezmy 20 rozdziałów? Jest tam jeszcze coś o "playlistach" ip. ale bez nagrywarki "pod ręką" nie ma możliwości zweryfikowania tego typu rzeczy. "Na sucho" ciężko jest przyswoić niektóre mądrości instrukcji obsługi:D
Poprawka - strona 66 mówi o dzieleniu tytułów.
Podział zachowuje rozdziały.

Alcatraz napisał:
I jeszcze jedno. Zawsze zastanawiał mnie jeden fakt. Na przykład, na wspomnianej 67 stronie instrukcji dział "Kasowanie i edycja rozdziałów" posiada adnotację - HDD, -RW (tryb VR), -R (tryb VR). Co to oznacza? Chyba to, że edycję i kasowanie rozdziałów mogę wykonać TYLKO na wymienionych nośnikach w wymienionych trybach ale... czy aby na pewno TYLKO? A co jeśli zrobię taką edycję na HDD (bo mogę) i skopiuję na +R lub -R w trybie Video? Nie przeniesie czy przeniesie wyedytowane rozdziały? To jest ewidentne niedopatrzenie w instrukcji, które skutecznie potrafi zmylić nawet bardzo czujnego (przyszłego) posiadacza takiej nagrywarki!
Mówi to tyle, że dana opcja jest dostępna dla danych nośników. Po wykonaniu edycji, możesz wynik swojej pracy zapisać na inny typ nośnika (z dokładnością do trybu real/high speed)
 

amadeo

New member
Alcatraz napisał:
...
Jednak przyznam, że nie całkiem zrozumiałem dlaczego niby nagranie w trybie SLP, kopiowane w czasie rzeczywistym (ponieważ inaczej SLP skopiować się nie da) jest gorszej jakości niż oryginał na dysku!? Przecież obie kopie (high speed oraz normal speed) są kopiami cyfrowymi.
...
Zgadza się ale przy nagrywaniu w nagrywarce komputerowej. Tutaj proces nagrywania 1:1 wygląda tak jak odpowiedział kol. Pisk.

Jest jeszcze jedna rzecz. Podczas edycji w liście kopiowania materiału, który jest oznaczony jako możliwy do szybkiego skopiowania (specjalna ikona), można wybrać następujący stopień kompresji:
-wyższy, taki sam ,niższy - będzie kopiowanie w czasie rzeczywistym
-High Speed - będzie szybkie kopiowanie

W moim przypadku (SLP) ponieważ nie mogłem wybrać High Speed wybrałem ponownie SLP i mimo, że nie wystąpiła konieczność zmiany kompresji (trybu nagrywania) zaobserwowałem gorszą jakość. Sprawdzę to ponownie z użyciem np. trybu HQ.

Przy okazji podaję sposób odczytu (typowy dla Pioneer-a) wersji firmware w 650/750/950:

Wejść do:
Ustawienia początkowe/Audio Out/Dolby Digital Output/Dolby Digital
Nacisnąć klawisz "ANGLE"

Moje:

VERSION: 1.44 (to jest najprawdopodobnie ogólny numer wersji firmware)
SYSCON: RELEASE_146
TUFLCON: 1.193 *
DRIVE: 1.06 +
DEVICE: E2R-FEx1.0
REGION: 2

Odnośnie wielkości napisów w DIVX to nagrywarka rozpoznaje także format idx/sub (Vobsub), który umożliwia zmianę wielkości czcionki. Wystarczy więc nagrać ponownie film z przekonwertowanymi napisami. Widziałem próbki, wyglądają ślicznie. Niestety moje własne szybkie próby konwersji (przy pomocy programu Subtitle Creator) są, jak na razie, nieudane.

Amadeo
 

ArtS007

New member
Bez reklam
Tryb Real-Speed zawsze powoduje przekodowanie. Przekodowanie z trybu SLP do SLP spowoduje spadek jakości, gdyż następuje ponowne przekodowanie z zachowaniem takich samych parametrów kodowania. Ponieważ zapis jest stratny, więc pogorszenie jakości jest nieuniknione. W przypadku przekodowania SLP do HQ spadek jakości również wystąpi, ale ponieważ tryb HQ posiada dużo wyższe parametry kodowania, więc spadek jakości może być mały. Niewykluczone, że w tym wypadku ten spadek jakości będzie niezauważalny.

Cyfrowa kopia jest wykonywana tylko w trybie High-Speed.

ArtS :)
 

amadeo

New member
ArtS007 napisał:
Tryb Real-Speed zawsze powoduje przekodowanie. Przekodowanie z trybu SLP do SLP spowoduje spadek jakości, gdyż następuje ponowne przekodowanie z zachowaniem takich samych parametrów kodowania. Ponieważ zapis jest stratny, więc pogorszenie jakości jest nieuniknione.
...
Cyfrowa kopia jest wykonywana tylko w trybie High-Speed.
Tak jest.

ArtS007 napisał:
W przypadku przekodowania SLP do HQ spadek jakości również wystąpi, ale ponieważ tryb HQ posiada dużo wyższe parametry kodowania, więc spadek jakości może być mały. Niewykluczone, że w tym wypadku ten spadek jakości będzie niezauważalny.
Miałem na myśli nagranie na HDD w HQ i skopiowanie na DVD w trybie Real-Speed też w HQ. Już wiem, że jakość będzie gorsza ale chciałbym zobaczyć o ile.

Dzięki za pomocne odpowiedzi, ArtS.

Amadeo
 

ArtS007

New member
Bez reklam
amadeo napisał:
Miałem na myśli nagranie na HDD w HQ i skopiowanie na DVD w trybie Real-Speed też w HQ. Już wiem, że jakość będzie gorsza ale chciałbym zobaczyć o ile.
Pewnie nie będzie dużej utraty jakości. HQ wykorzystuje maksymalną przepływność bitową dostępną dla płyty DVD.

Z doświadczeń z moją Sony 710 wiem, że warto stosować przekodowanie (Real Speed) w przypadku, gdy chcę się niezauważalnie pozbyć reklam. Przy przekodowaniu dokładność cięcia wynosi jedna klatka

ArtS :)
 

amadeo

New member
ArtS007 napisał:
...
Z doświadczeń z moją Sony 710 wiem, że warto stosować przekodowanie (Real Speed) w przypadku, gdy chcę się niezauważalnie pozbyć reklam. Przy przekodowaniu dokładność cięcia wynosi jedna klatka
W 750 można zachować dokładność jednej klatki przy szybkim kopiowaniu z HDD na DVD ale tylko dla płyt DVD-R/RW w formacie VR. W pozostałych przypadkach (dla zachowania dokładności) trzeba kopiować w czasie rzeczywistym.

Amadeo
 
Do góry