nagrywarka Sony RDR-HX950

ArtS007

New member
Bez reklam
Na początku rozdziału o edycji znajdziesz tabelkę, w której znajdziesz wyszczególnienie, które operacje są dostępne dla poszczególnych nośników. I tak polecenie Combine nie dziala na dysku twardym. Dodatkowo, na początku każdego podrozdziału o poleceniach edycyjnych zobaczysz piktogramy obrazujące, dla jakich nośników dana operacja jest dostępna. Moja rada: dokładniej czytaj instrukcję.

ArtS :)
 

Kris888

New member
950-tka moze być wyposażona w pilota RMT-D246P lub RMT-D247P, ja mam ten pierwszy, czy ktoś wie czym różnią się te piloty?
Np. 750 ma tylko RMT-D247P.
 

derian

New member
ArtS007 napisał:
Na początku rozdziału o edycji znajdziesz tabelkę, w której znajdziesz wyszczególnienie, które operacje są dostępne dla poszczególnych nośników. ...
ArtS :)

Dzięki, masz rację. Chyba za wcześnie zadałem to pytanie, gdyż sam chwilę później odnalazłem tę informację. Wychodzi na to, że łączenie tytułów dostępne jest np. na płytce DVD-R w trybie VR. Czy później można zrzucić połączony materiał na HD i podzielić go na rozdziały a następnie ponownie nagrać na płytę, już jako DVD video?
 

amadeo

New member
Kris888 napisał:
950-tka moze być wyposażona w pilota RMT-D246P lub RMT-D247P, ja mam ten pierwszy, czy ktoś wie czym różnią się te piloty?
Np. 750 ma tylko RMT-D247P.
Ja mam 750 i pilot RMT-D246P. Nie opieraj się na informacjach z Internetu (stron WWW Sony), zadzwoń do serwisu.

Amadeo
 

amadeo

New member
derian napisał:
...
Wychodzi na to, że łączenie tytułów dostępne jest np. na płytce DVD-R w trybie VR. Czy później można zrzucić połączony materiał na HD i podzielić go na rozdziały a następnie ponownie nagrać na płytę, już jako DVD video?
Tak.
Z DVD-R VR na HDD w trybie High Speed, dalej po edycji,
z HDD na (jako) DVD-Video:
- w High Speed gdy na DVR-R VR zostały nagrane audycje w trybach MN16 do MN32 oraz MN7, MN8
- w czasie rzeczywistym dla pozostałych trybów nagrywania
To ograniczenie wynika (jak mi się wydaje) z tego, że nie wszystkie rozdzielczości wspierane przez format VR (tzn. dla (MN9 do MN11) 480x576 i (MN12 do MN15) 544x576) są dostępne w formacie Video i w tych przypadkach materiał wymaga przekodowania, co odbywa się w czasie rzeczywistym.

Trochę to skomplikowane więc jeszcze dodatkowe objaśnienie. Nagrywarka nagrywa materiał w trybach MN9 do MN11 i MN12 do MN15 w różnych rozdzielczościach w zależności od formatu tj. Video czy VR. Odnosi się to zarówno do HDD (opcja Video Mode off/on) jak i płyt DVD.

Amadeo
 

derian

New member
Czyli jest tak, jak sądziłem. No ale jak dokładna edycja to już lepiej w komputerze, z wykorzystaniem odpowiedniego oprogramowania. Do wycinania reklam z archiwizowanych audycji wystarczą funkcje umieszczone na pokładzie. Zwłaszcza, że oferowana jest mozliwość edycji z dokładnoscią do jednej klatki... A właśnie. Producent informuje, że po nagraniu materiału na płytę mogą zmienić się nieznacznie miejsca umieszczenia np znaczników rodziałów. Ktoś chyba gdzieś o tym juz pisał. Możesz tak po krótce wyjasnić o co chodzi i jak się tego ustrzec?
 

amadeo

New member
derian napisał:
...
No ale jak dokładna edycja to już lepiej w komputerze, z wykorzystaniem odpowiedniego oprogramowania.
Dla wymagającego użytkownika raczej tak bo np. Sony ma "na pokładzie" 9 szablonów menu do DVD na trzy lub więcej nagrań ale do pojedyńczego brak, nie wszystkie są ładne i nie można używać polskich liter w tytułach (dlaczego???).

derian napisał:
Producent informuje, że po nagraniu materiału na płytę mogą zmienić się nieznacznie miejsca umieszczenia np znaczników rodziałów.
Tak się dzieje w przypadku edycji dokładnej (jedna klatka) i szybkiego kopiowania w formacie Video.
W formacie VR jest to możliwe ale z kolei VR jest mało kompatybilne i dodatkowo podczas odtwarzania mogą występować zatrzymania obrazu. Pomaga wtedy opcja płynego odtwarzania (seamless playback) ale, jak to opisane jest w intrukcji, za cenę dokładności punktów edycji. Nie bardzo to jeszcze rozumiem, nie zgłębiłem do końca tego tematu.

Ogólnie "zabawka" jest świetna. Nie narzekam na jakość obrazu i dźwięku oraz hałas. Głównym mankamentem jest dla mnie maluśki wyświetlacz. Szkoda gdyż przekazuje dużo informacji.
Nie przeszkadza mi brak np.:
- odtwarzania losowego
- Showview
- zapisu na DVD-RAM
- klawisza na pilocie do wstawiania znaczników (przy zapisie można się posłużyć pauzą)
- playlisty dla HDD (jest Program Play, co prawda niezbyt wygodny)
- zoom-u dla wideo

Ponieważ używam nagrywarki w zastępstwie magnetowidu to ważna było dla mnie możliwość wykonywania innych czynności podczas nagrywania z TV na HDD. Można więc odtwarzać wtedy DVD, DIVX, oglądać czy edytować inne nagranie z HDD, oglądać zapisywany właśnie materiał, słuchać muzykę, oglądać zdjęcia. Przy okazji, czytnik kart pamięci na USB działa bez problemu.

Amadeo
 

ArtS007

New member
Bez reklam
Materiał wideo zakodowany w MPEG2 jest dzielony na klatki kluczowe i pośrednie. Klatki kluczowe zawierają całą informację o obrazie, zaś pośrednie tylko informację o różnicach zachodzących pomiędzy klatką kluczową, a pośrednią. Klatki kluczowe są wstawiane co 12 lub 15 klatek. Znaczniki rozdziałów w trybie DVD-Video są wstawiane zawsze w miejscu klatek kluczowych. W trybie VR są wstawiane z dokładnością co do klatki, jednak przy odtwarzaniu skok w takie miejsce oznacza, że jeśli znacznik znajduje się na klatce pośredniej, należy odbudować obraz z poprzedzającej ją klatki kluczowej i uwzględnić jeszcze pośrednie. Tryb DVD-Video, poprzez ustawienie znaczników dokładnie na klatkach kluczowych, omija ten problem.

W praktyce problem klatek jest nieco bardziej skomplikowany, ale ten uproszczony opis wystarcza do zrozumienia tematu.

ArtS :)
 

amadeo

New member
ArtS007 napisał:
...
W praktyce problem klatek jest nieco bardziej skomplikowany, ale ten uproszczony opis wystarcza do zrozumienia tematu.
Tak, teraz rozumiem, dziękuję. Próbowałem poszukać dalszych informacji. Wygląda na to, że istnieje ogólnie problem dokładnego cięcia MPEG2 (a także płynnego łączenia). Są nawet z tym związane patenty i publikacje w specjalistycznych periodykach.

Amadeo
 

derian

New member
No i pojasnialo w sprawie tych znacznikow.

Ciekawi mnie jeszcze, czy mozliwosc korygowania nagrywanego obrazu, a co za tym idzie - zmiana dostepnych ustawien, jest zauwazalna dopiero po nagraniu materialu? Nie sprawdzalem jeszcze. W takim razie optymalne ustawienie wszystkich parametrow (np. dla sygnalu podawanego z magnetowidu VHS) wymaga eksperymentowania? A moze wystarczajaco dobrze zadziala jedno z zaprogramowanych ustawien (w tym wypadku VCR, dla kaset video)?
No chyba ze dzialanie wszystkich funkcji iest mozliwe do obserwowania bezposrednio po podaniu sygnalu na wejscie recordera.
 

ArtS007

New member
Bez reklam
Na pewno ostateczny efekt działania polepszaczy obrazu zobaczysz dopiero po nagraniu materiału. Nawet przy założeniu, że mógłbyś na żywo zobaczyć ich działanie na wyjściu nagrywarki, to dochodzi jeszcze sprawa wpływu kodowania do MPEG2.

ArtS :)
 

holy diver

New member
Jak wygląda sprawa podziału dysku twardego w nagrywarce Sony? Pytam bo bodajże uzytkownicy Samsunga zwracali uwagę na podział dysku na oddzielne "partycje" inne dla nagrywania filmów a inne dla muzyki i zdjęć. Podział był 90% na filmy i tylko 10% dostępne na mp3 i jpg. Podobno bez możliwości zmian. Ciekawe jak to wygląda w Sony i czy w ogóle taki podział jest potrzebny.
 

czl1

New member
problem z 1080p

Podłączyłem nagrywarkę z TV SONY HD Full 1080 za pomocą kabla HDMI. 1080p, ale u mnie nie chciało zaskoczyć.1080i działa. Czy jest mozliwość oglądania obrazu 1080p ?
 

czl1

New member
Oczywiście,że akceptuje. To model SONY KDL-46W2000. Na odtwarzaczu blu-ray Samsunga, ktory pozyczyłem do testu od kolegi nie było z tym problemu po łączu HDMI.
 

czl1

New member
W ustawieniach początkowych menu, przy próbie wyboru obrazu bez przeplotu jest informacja: "Gdy emitowany jest sygnał HDMI nie mozna emitować sygnału Componentu Video.
 

czl1

New member
wszystko OK z HDMI

Pobawiłem sie jeszcze pilotem. Jest w Menu konfiguracja łącza HDMI i można tam wybrać opcję 1080p. Nagrywareczka SONY RDR-HX950 to super sprzęcik Pięknie współpracuje z TV FULL HD. Filmy DVD oglądane na sprzęcie HD (skalowane do 1080) to "niesamowita" jakość...
 

Geminek

New member
A podłączał już ktoś do nagrywarki kamerę przez DV? Jak jest widziany materiał? Jako pliki do odtworzenia? Czy może tak jak w kompie, czyli coś na zasadzie "łapania" nagrania odtwarzanego przez kamerę? :)
A pytam dlatego, że wciąż szukam jakiegoś sposobu na połączenie czymś pośrednim nagrywarki z kompem. :p
 
Do góry