nagrywarka Sony RDR-HX950

amadeo

New member
Alcatraz napisał:
...
W internecie niestety nie ma wersji w naszym ojczystym języku.
...
Instrukcję w języku polskim znajdziesz tu:
https://sony.zstudio.cz/HA-VE_DVD_HI-FI/RDR-HX750-950/PL/RDR-HX750-950_PL_screen.pdf
login: czmanuals
hasło: pooyaiD7

Nie jest to żaden "włam" lecz informacja ze strony Sony Polska.
Jednakże, co właśnie odkryłem, lepsza jest instrukcja od Pioneera DVR-550 (nagrywarki są z tej samej rodziny), jest bardziej obszerna i logiczna, w języku angielskim:
http://www.service.pioneer-eur.com/peeservice/RegistrInstrMan.nsf/search?openform&Modelnr=550

Zdjęcie wnętrza Sony RDR-HX750 (dokładnie wersji niemieckiej):
http://mitglied.lycos.de/mrbrause/sony/IMG_0034.jpg
HDD: Seagate Barracuda 7200.9 160GB , SATA II

Amadeo
 

Alcatraz

New member
Wielkie dzięki! Naprawdę ciekawe informacje plus super zdjęcie (Seagate Barracuda Sata II:-D). Prześledziłem instrukcję i... Pytanie! Czy na pilocie jest przycisk, którym można ręcznie wstawiać rozdziały? Jak to się robi? Instrukcja bez przerwy męczy temat automatycznego wstawiania rozdziałów. A co z ręcznym? W starszych nagrywarkach Sony był przycisk "chapter" czy coś podobnego, a tutaj? Cały czas czytam (w intrukcji) o dzieleniu, przenoszeniu, łączeniu rozdziałów. A gdzie jest ręczne wstawianie???

Oczywiście moje prośby i pytania z wcześniejszego postu są nadal aktualne!

Pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:

ArtS007

New member
Bez reklam
Musimy pamiętać, że nowe modele Sony to Pioneery, więc pewnych rzeczy ze starszych modeli Sony może tu nie być.

ArtS :)
 

amadeo

New member
Alcatraz napisał:
...
Cały czas czytam (w intrukcji) o dzieleniu, przenoszeniu, łączeniu rozdziałów. A gdzie jest ręczne wstawianie???
...
Jeżeli masz na myśli ręczne wstawianie znacznika rozdziału z pilota podczas odczytu lub zapisu (jak w Sony HX710) to, tak jak znapisał ArtS, nowy Sony nie ma takiej funkcji. Jednakże dla mnie jest ona nieistotna. Nie będę siedział podczas zapisu programu i wstawiał znaczniki. Natomiast po zapisie jest możliwość edycji i podziału co jest przecież tożsame ze wstawieniem ręcznym znacznika (rozdziału).

Amadeo
 

Kris888

New member
Jak połączyć?
TV - Sony KDL-26S2030
Nagrywarka - Sony RDR-HX950
Odbiornik satelitarny CYFRA+
Czy będzie dobrze?
CYFRA+ / EURO - EURO / Nagrywarka
Nagrywarka /EURO - EURO / TV
Nagrywarka / HDMI - HDMI / TV
 

ArtS007

New member
Bez reklam
Powinno wystarczyć, że telewizor połączysz z nagrywarką przewodem HDMI. Jednak nie jestem pewien, czy wówczas nagrywarka przepuści sygnał, gdy będzie wyłączona (stan standby).

ArtS :)
 

pisk

New member
Alcatraz napisał:
Ciekawi mnie jeszcze sprawa przegrywania ze zmianą formatu. Jeśli na dysku jest materiał nagrany np. w trybie HSP, który dzielę ręcznie na kilka lub kilkanaście rozdziałów. Dalej chcę go przegrać na płytkę dvd ale jednocześnie zamienić tryb np. na SP. Czy taka operacja jest możliwa w trybie "high speed"? Bo tylko w takim trybie mogę przegrać materiał z dysku na płytę z zachowaniem ręcznie zrobionych rozdziałów. Po prostu, czy nagrywarka "wyrobi się" z przekonwertowaniem trybów np. między HSP a SP przy nagrywaniu w trybie "high speed"??? I jeszcze dodatkowe pytania.
Przy nagrywaniu masz do wyboru listę formatów: HQS, HS, SP ... oraz Szybkie kopiowanie. więc jeżeli wybierzesz coś innego niż "Szybkie...", kopiowane jest w czasie rzeczywistym. I podział na rozdziały idzie w p....
A z pozycji usera wygląda to tak, że materiał jest odtwarzany (nie można zmienić kanału w nagrywarce w tym czasie) i nagrywany na płytę. Stąd ten brak rozdziałów, tak myślę.

Alcatraz napisał:
1. Czy można sprawdzić te operacje przy zapisie na płytkę DVD +R lub -R? Są to najpopularniejsze nośniki i właśnie na nich większość potencjalnych nabywców będzie rejestrowała programy. Czy te operacje ze zmianą trybu nagrania (dysk - płytka) oraz zapisem ręcznie zrobionych rozdziałow można robić zarówno w trybach "dvd video" i "dvd vr" , pod warunkiem nagrywania w "high speed", czy tylko w jednym z nich?
+-R a +-RW nie robi różnicy. Przy Twoich życzeniach testów miałbym już z 10 płytek +R do wyrzucenia :p
Sprawdzałem tylko tryb video jako bardziej kompatybilny.
Jeśli bardzo chcesz wiedzieć jak to działa w trybie vr, to napisz, zobaczę co da się zrobić.

O polskiej instrukcji uż Ci inni odpowiedzieli. Z nagrywarką dostajesz pełną wersję papierową po polski i w paru innych językach.

Alcatraz napisał:
Następna sprawa to przegrywanie materiału z dysku na płytki DVD +R, DVD -R (także najchętniej w trybie DVD Video) z zastosowaniem automatycznego dzielenia na rozdziały (to czasami też się przyda, np. w filmach). Czy modele HX750, HX950 spełniają te wymagania?
Dzielenie automatyczne nie różni się od ręcznego, więc przenoszenie ich na płyty zadziała dla tych samych trybów co "ręczne" rozdziały.

Jednak wydaje mi się, że i tak będziesz musiał je ręcznie poprawić, bo dla filmu ok 1h40m - 2h robi 30-40 rozdziałów. Zdarza się np 5 rozdziałów w ciągu pięciu minut.
Co prawda nagrałem raptem ok 3 filmów, więc próba nie jest reprezentatywna.
 

RufusT

New member
Multiregion?

Czy ktoś mógłby potwierdzić, że dla tych nagrywarek (750 lub 950) istnieje możliwość usunięcia blokady regionalnej? A może fabrycznie nie włączono w nich blokady?
 

RufusT

New member
Dzięki za link, ale "podobno" to inna wersja "prawie jak" :) Trochę mnie niepokoi, że nie ma o tej nagrywarce żadnych informacji pod adresem http://www.videohelp.com/dvdhacks

Czy ktoś może potwierdzić, że próbował zrobić z 950 odtwarzacz multiregionalny i - co ważniejsze - próba skończyła się sukcesem?
 

Alcatraz

New member
O!:) Czyli jeśli dobrze zrozumiałem, rozdziały (robione ręcznie oraz te automatyczne) można przenosić zarówno na płyty +R jak i -R w obu trybach? Czyli DVD Video oraz DVD VR? Oczywiście przy zachowaniu "szybkiego kopiowania". To byłby w porównaniu z poprzednimi Soniakami duży krok do przodu. Wreszcie ktoś choć trochę pomyślał.
Pozdrawiam
 

pisk

New member
Alcatraz napisał:
O!:) Czyli jeśli dobrze zrozumiałem, rozdziały (robione ręcznie oraz te automatyczne) można przenosić zarówno na płyty +R jak i -R w obu trybach? Czyli DVD Video oraz DVD VR? Oczywiście przy zachowaniu "szybkiego kopiowania". To byłby w porównaniu z poprzednimi Soniakami duży krok do przodu. Wreszcie ktoś choć trochę pomyślał.
Pozdrawiam

Co do +R to nie potwierdzę, bo nie mam żadnej płyty tego rodzaju.
 

amadeo

New member
pisk napisał:
...
A z pozycji usera wygląda to tak, że materiał jest odtwarzany (nie można zmienić kanału w nagrywarce w tym czasie) i nagrywany na płytę. Stąd ten brak rozdziałów, tak myślę.
...
Też tak sądzę. Wczoraj sprawdziłem to osobiście, ponieważ kupiłem 750. Najpierw nagrałem na HDD (w trybie Video) dwie audycje TV. Jedną w trybie SLP, drugą w SP. Potem za pomocą listy kopiowania przygotowałem nagranie obu tytułów na jedną płytę +R tj. w obu powycinałem reklamy, usunąłem zbędne znaczniki, dodałem własne - tu warto dodać, że wszelkie operacje edycyjne na liście kopiowania są wirtualne czyli nie zmieniają oryginalnych tytułów na HDD. Nagrywarka sygnalizowała, że pierwszy tytuł (z racji trybu SLP) będzie kopiowany w czasie rzeczywistym. Zaznaczyłem opcję finalizacji. Po wystartowaniu kopiowania nagrywarka pozwoliła wybrać mi wzór planszy menu. Pierwszy tytuł kopiowany był 1:1, drugi w HighSpeed. Po nagraniu otrzymałem płytę z menu z dwoma audycjami. W pierwszej (tej kopiowanej 1:1) nie było moich znaczników ale były znaczniki automatyczne co 10 minut, w drugiej (szybko kopiowanej) moje własne znaczniki zostały zachowane. Jakość pierwszej była zauważalnie (IMHO) gorsza niż kopia na HDD, druga identyczna.

Wnioski (także na podstawie lektury AVSForum):

- znaczniki automatyczne dodawane są tylko podczas zapisu w czasie rzeczywistym tj.:

a) w zależności od treści obrazu i dźwięku, w opcjach można dodawanie znaczników wł./wył.:
  1. podczas zapisu TV lub z zewnętrznego źródła lub też z płyt DVD na HDD
  2. podczas zapisu/kopiowania na płyty DVD-R/-RW w formacie VR
b) co 10 lub 15 minut, w opcjach można (niezależnie dla płyt -/+) ustawiać wył/10/15minut:
  1. podczas kopiowania z HDD na płyty DVD+R/+RW lub DVD-R/-RW w formacie Video
  2. podczas zapisu TV lub z zewnętrznego źródła na płyty DVD-R/-RW w formacie Video
- znaczniki są zachowywane tylko podczas szybkiego kopiowania (Highspeed)

- kopiowanie w czasie rzeczywistym powoduje ponowne kodowanie materiału co pogarsza jakość, znaczniki nie są kopiowane, ale mogą być dodawane automatycznie co 10 lub 15 minut (DVD+R/+RW lub DVD-R/-RW w formacie Video) lub w zależności od treści obrazu i dźwięku (DVD-R/-RW w formacie VR), nie można w trakcie kopiowania dokonywać żadnych czynności i nie wystartuje też program z timerem, zawsze po zmianie stopnia kompresji kopiowanie jest możliwe tylko w czasie rzeczywistym (jest to ograniczenie ale z drugiej strony niektóre nagrywarki w ogóle nie dają takiej możliwości)

- kopiowanie w trybie Highspeed zachowuje znaczniki i oryginalną jakość (kopia cyfrowa), w trakcie kopiowania można np. odtwarzać inne nagranie z HDD, nie każdy materiał można szybko kopiować - istnieją różne wyjątki/zastrzeżenia

Zauważcie, że dopiero kilka dni mam nagrywarkę i niekoniecznie we wszystkim muszę mieć rację. Proszę o uwagi i sprostowania.

Amadeo
 

ArtS007

New member
Bez reklam
Możliwość odtwarzania z HDD w czasie kopiowania w trybie High Speed, to ważna zaleta.

Mam jednak inne pytanie. W instrukcji do Sony pisze, że funkcja A-B Erase może zawieść przy próbie usunięcia elementu obrazu krótszego niż 5 sekund. Czy spotkaliście się z takim problemem? Posiadam model 710 i mogę ciąć nawet do jednej klatki filmu (oczywiście nagrywarka i tak przytnie to z dokładnością do klatki kluczowej, chyba że przekodujemy materiał w trybie 1:1). Informację o ewentualnych problemach z odcinkami poniżej 5 sekund przyjąłem z lekkim zażenowaniem.

ArtS :)
 

amadeo

New member
ArtS007 napisał:
...
Posiadam model 710 i mogę ciąć nawet do jednej klatki filmu (oczywiście nagrywarka i tak przytnie to z dokładnością do klatki kluczowej, chyba że przekodujemy materiał w trybie 1:1).
...
W instrukcji od 750/950 w rozdziale o kasowaniu w trybie "A-B Erase" jest napisane:
"Nie można kasować fragmentów trwających mniej niż pięć sekund"

W instrukcji w wersji angielskiej od 750:
"Sections shorter than five seconds may be not erased"

W instrukcji od Pioneera 550:
"When editing VR mode Original content, you may not be able to erase very short sections (less than five seconds)"

Po testach stwierdziłem, że jest dokładnie tak jak u Ciebie. Jeszcze raz polecam instrukcję od Pioneer-a jako lekturę wzorcową. Wynika z niej, że mogą wystąpić ewentualnie problemy ale tylko w przypadku kasowania A-B materiału krótszego niż 5sek na płytach DVD-R/DVD-RW w formacie VR i tylko podczas edycji oryginalnego materiału (a nie playlisty) - tego akurat nie sprawdzałem.

Amadeo
 
Do góry