[Nasze Zestawy AV] Mój wielofunkcyjny pokój

Bipo

Active member
Bez reklam
Rafał główną przyczyną przejścia na nowszy model to dalsze ulepszenie filmów w HDR. Nowszy model ma DTM (dynamiczne mapowanie tonów klatka po klatce) oraz optamizer kinowy. Dzięki czemu otrzymujemy dużo jaśniejszy obraz w HDR. Nie ważne co podłączysz i wyświetlisz w HDR projektor sam dostosowuje mapę tonalna bez względu czy ma informacje jak był zmapowany obraz dla 1000 czy 4000 nit. Poprzednik aby wyświetlił prawidłowo obraz musiał być skalibrowany dla dwóch poziomów jasności lub skorzystać z zew.procesora obrazu np.lumagen, optamizer w Panasonic ub420/820/9000. Tutaj nic nie musimy podłączać ani zmieniać. Projektor sam już wszystko robi z automatu tylko musisz wprowadzić wielkość obrazu i jaki gain ma ekran. Ponadto obecny projektor dostosowuje mapę tonów biorąc również pod uwagę spadek jasności wraz z użyciem lampy.
Dodatkowo skalowanie niższej rozdzielczości do 4k poprzez natywny panel, dzięki temu mamy ostrzejszy obraz z płyt blu Ray i 4k.
Ponadto jest szybsza synchronizacja sygnału. To tak na szybko, a w przyszłym miesiącu kalibracja tylko muszę nabić trochę godzin.
 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Armanigowi chodzi glownie o to ze nie masz 7.1 i moze wzorowal sie pierwszymi fotami ze kanape masz przy scianie. Z tego co pamietam za kanapa bylo jeszcze sporo miejsca. Ale ma racje kolumny musza oddychac

Tak samo standard jaki dzisiaj mamy to te minimum 7.1. 4 nie 5.1.4. Praktycznie wszystkie filmy maja 7 odseparowanych kanalow. Teoretycznie masz braki w tym aspekcie.

Nie pamietam juz jak gral tyl, robilismy testy na filmach, gdzie albo ostro pompowal sufit albo byla z przodu sciana dzwieku. Zreszta, bylem tak podjarany ze i tak na szczeguly nie zwrocilbym uwagi :p
Trzebaby zapuscic plyte Lichtmond i sprawdzic przejscia na tyle, albo jakies testy tylu i porownac do 7.1
Oczywiscie to juz czepianie sie.

Co do Video - tu niestety zgodze sie z Bipo, salki za milion baksow praktycznie nic wiecej nie wymysla w video bo co? Multiformat? Ten potrzebny jest przy epsonie za 3000zl :)
Mam u siebie Multiformat ale nie uzywam (jeszcze porysowalbym powloke MS-a przekladajac deski). Pasy od filmu 21:9 moze i sa delikatnie widoczne ale trzeba sie na nich skupic aby je widziec. Druga sprawa, gdzie wyswietlac napisy???

Bipo moze, zamiast robic multiformat lepiej byloby ci kupic drugi ekran projekcyjny do 21:9 i dwa zamontowac. Miejsca az tak duzo nie zajmie a JVc ma chyba pamiec do roznych ustawien.


Jest tylko jedno lekarstwo. Armanig musisz odwiedzic Bipo. Bo wydaje ci sie ze zachod ma lepiej, ale to tylko "barwne" filmiki na youtube. Video nie maja lepszego, a audio.... nie bylbym taki na 100% pewien.
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Nic dodać nic ująć. Nie mieszkam w bloku ale mam podobne zdanie. Nie wspominając już o tych tzw salkach dedykowanych. Nie raz ręce opadają. Oddzielne pomieszczenie a tak dalekie od zaadaptowanego pokoju /salonu.

Kolego trzeba brać pod uwagę, że w salonach audio w 99% dedekowane pomieszczenia nie służą tylko do kina, gdzie już wiele ludzi rezygnuje z tego w takim 100% znaczeniu, ale służą również do odsłuchów stereo. I teraz sobie wyobrażasz, aby potencjalny klient, który chce kupić fajne kolumny , czy też elektronikę i siedzi dwie, trzy godziny w jaskini? Ja nie miałbym ochoty słuchać muzyki w takim pomieszczeniu. Co innego jak ktoś robi taki salon w dedykowanym pomieszczeniu, wtedy inna bajka, ale patrząc na zdjęcia w sieci to są pomieszczenia do oglądania filmów, a nie słuchania w nich muzyki.
Z kilkoma rzeczami o których pisałArmanig zgadzam się, ale też rozumiem, że ludzie chcą coraz więcej, pomimo że dla innych jest to nie do końca rozsądne, choćby z powodów lokalowych, że tak się wyrażę. Ja też inaczej bym zrobił będąc na miejscu Bipa, ale każdy wydaje swoje pieniądze i to tej osobie ma się podobać.
 
Ostatnia edycja:

STELVIO

Well-known member
Bez reklam
Kolego trzeba brać pod uwagę, że w salonach audio w 99% dedekowane pomieszczenia nie służą tylko do kina, gdzie już wiele ludzi rezygnuje z tego, ale służą również do odłuchów stereo. I teraz sobie wyobrażasz, aby potencjalny klient, który chce kupić fajne kolumny , czy też elektronikę i siedzi dwie, trzy godziny w jaskini? Ja nie miałbym ochoty słuchać muzyki w takim pomieszczeniu. Co innego jak ktoś robi taki salon w dedykowanym pomieszczeniu, wtedy inna bajka, ale patrząc na zdjęcia w sieci to są pomieszczenia do oglądania filmów, a nie słuchania w nim muzyki.
Ale my nie mówimy o salonach gdzie jest jeszcze odsłuch stereo. Tylko właśnie o salkach dedykowanych pod kino. Często wcale nie robią takiej jaskini jak my mamy w pokojach. Zwykłych pokojach do mieszkania.
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
To wtedy jakieś jasne pomieszczenia dedykowane wyłącznie do KD są niezrozumiałe i ciężko gdybać, dlaczego właściciel takiego salonu tak uczynił. Ktoś kto przychodzi kupić projektor, powinien sobie zdawać sprawę z pewnych rzeczy.

Lolo, żeby takie rzeczy stwierdzić trzeba by było być w takich salkach za te miliony baksów, ale jeszcze zapominasz o wielu innych rzeczach, które wpływają na całościową ocenę i odbioru filmu w takiej, czy innej salce w stosunku do takich pomieszczeń co występują w wielu przypadkach na naszych rodzimych forach. To nie jest takie wszystko oczywiste....Nie interesuję się tym, ale sama ilość głośników na odpowiednim metrażu i ich jakość, jak również odpowiednia elektronika wpływa na ocenę danego seansu, bo dźwięk z obrazem się łączą i nasz mózg o tym dobrze wie...dlatego tak ludzie lubią kina Imax, przynajmbiej w Warszawie jest widoczne , pomimo ceny biletów. Ale film w takim innie zupełnie jest innym filmem niż to jest w innych kinach.
 
Ostatnia edycja:

Caparzo

New member
Bez reklam
Nie ma czegoś takiego, że kino domowe to minimum 7.1. a poniżej to nie. Podaj mi link, bo może się mylę wg.jakiego kryterium to napisałeś.

.


jak ja sie z nim nie zgadzam w żadnej kwestii tak tu ma rację :lol: 7.1 to minimum bo boki robią robotę, rykoszety na johnym wicku w katakumbach czy strzelanina w snajperze to 5.1 nie zrobi tego i to jest kryterium takie samo jak to że x.x.2 jest słabsze od x.x.4
 

ralfik77

Member
Bez reklam
Rafał główną przyczyną przejścia na nowszy model to dalsze ulepszenie filmów w HDR. Nowszy model ma DTM (dynamiczne mapowanie tonów klatka po klatce) oraz optamizer kinowy. Dzięki czemu otrzymujemy dużo jaśniejszy obraz w HDR. Nie ważne co podłączysz i wyświetlisz w HDR projektor sam dostosowuje mapę tonalna bez względu czy ma informacje jak był zmapowany obraz dla 1000 czy 4000 nit. Poprzednik aby wyświetlił prawidłowo obraz musiał być skalibrowany dla dwóch poziomów jasności lub skorzystać z zew.procesora obrazu np.lumagen, optamizer w Panasonic ub420/820/9000. Tutaj nic nie musimy podłączać ani zmieniać. Projektor sam już wszystko robi z automatu tylko musisz wprowadzić wielkość obrazu i jaki gain ma ekran. Ponadto obecny projektor dostosowuje mapę tonów biorąc również pod uwagę spadek jasności wraz z użyciem lampy.
Dodatkowo skalowanie niższej rozdzielczości do 4k poprzez natywny panel, dzięki temu mamy ostrzejszy obraz z płyt blu Ray i 4k.
Ponadto jest szybsza synchronizacja sygnału. To tak na szybko, a w przyszłym miesiącu kalibracja tylko muszę nabić trochę godzin.
Rozumiem, wszystko super.
Tylko ta cena [emoji2]....
Ty dużo oglądasz na projektorze, to jeszcze można ten wydatek uzasadnić.
Może kiedyś zobaczę go w akcji u Ciebie....
I się napalę, jak na głośniki i subwoofer [emoji3].
 

P-U-M-A

New member
jak ja sie z nim nie zgadzam w żadnej kwestii tak tu ma rację :lol: 7.1 to minimum bo boki robią robotę, rykoszety na johnym wicku w katakumbach czy strzelanina w snajperze to 5.1 nie zrobi tego i to jest kryterium takie samo jak to że x.x.2 jest słabsze od x.x.4
No tylko czy to ma sens jeśli mamy kanapę przy samej ścianie?
 

Bipo

Active member
Bez reklam
Myślę, że zostaje nadal przy 5.2.4. Ta konfiguracja sprawdza się od wielu lat i nie czuję potrzeby dołożenia kolejnych dwóch kolumn.. :)
Jeśli masz kanapę przy samej ścianie to moim zdaniem 2 kolumny wystarcza spokojnie po warunkiem, że umieścisz je minimum na rogach kanapy i odpowiednio skierujesz je na miejsce odsłuchu.
 
Ostatnia edycja:

Caparzo

New member
Bez reklam
No tylko czy to ma sens jeśli mamy kanapę przy samej ścianie?


Ja mu nie każe robić przecież, tyły też nie mają sensu jeśli kanapa jest pod ścianą jak ma większość tutaj...


Bipo ma poprostu wade wzroku ;P drogi projektor żeby widział wszystko, ale ma zdrowe uszy i nie potrzebuje kabli za milion kolców za pół i perskich dywanów szytych w turcji ;P jak tu każdy psioczy na heco tak tu w jaskini nieśmiertelnie od wielu lat stoją i co najważniejsze grają. no a że nie ma 7.x.x no cóż ;P ale obraz jest
 
Ostatnia edycja:

P-U-M-A

New member
Myślę, że zostaje nadal przy 5.2.4. Ta konfiguracja sprawdza się od wielu lat i nie czuję potrzeby dołożenia kolejnych dwóch kolumn.. :)
Jeśli masz kanapę przy samej ścianie to moim zdaniem 2 kolumny wystarcza spokojnie po warunkiem, że umieścisz je minimum na rogach kanapy i odpowiednio skierujesz je na miejsce odsłuchu.
Dokładnie to samo planuje tylko layout auro.
Tylne rozstawione po bokach skierowane w ucho. Ale chodziło mi po głowie odsunąć trochę od ściany i zamontować głośniki inwall za kanapą.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Armaning nie rozumiem twojego toku pytania odnośnie tego benqa za 2tys czy obecnego JVC..? Jeśli mam przygotowane w 100% czarne pomieszczenie do wyświetlania obrazu z projektora to czym ono się będzie różnić od dedykowanego czarnego pomieszczenia odnośnie obrazu, nie dźwięku podkreślam obrazu?


Bipo, przecież to był lużny żart i chyba nie zupełnie załapałeś o co mi chodziło.
Nie sądziłem, że po tylu latach znajomości, trzeba będzie to tłumaczyć ; )
Dobrze wiesz, że długo przed Tobą miałem czarny sufit i te wszystkie rozwiązania które wprowadzałeś potem sukcesywnie przez lata, tylko po to, aby wycisnąć tyle ile się da z pomieszczenia, a sam tym pytaniem strzelam sobie w bramkę, bo nachodzą mnie już pewne refleksje (po latach) i sądziłem - jak widać mylnie, że też już jesteś zwyczajnie zmęczony tymi kompromisami salonu, jak chociażby (jeszcze do nie dawna) lataniem z zasłoną po suficie ; )

Te czarne nasze zasłony, sufity, czarna elektronika (wolę srebrną w salonie), ekrany multiformat DIY, czarne meble, czarny dywan, czy w końcu czarne kolumny, tak aby te słupy przy ekranie nie odbijały światła - co też doskonale powinieneś rozumieć, bo też jak widzę, zacząłeś je w końcu zasłaniać, a zawsze mnie to zastanawiało ; )

Oczywiście, to dalej można zrobić fajnie (dizajnersko) w salonie, ale ja już sobie nie dam białego dywanu do seansu, bo zwyczajnie mnie drażni poświata na środku pokoju. Stolik lakierowany też odpada, z uwagi na odbicia. Można oczywiście latać z czarnym prześcieradłem przed każdym seansem i cudować, ale to są właśnie te kompromisy o których pisze.

Ot, zwyczajnie po ludzku, zawsze tym nie doścignionym króliczkiem była dla wszystkich (maniaków KD) dedykowana salka, miejsce gdzie nikt nie wchodzi, nikt nie przeszkadza, bez tych wszystkich funkcji salonu rodzinnego, bez archaicznego rozwijanego ekranu, a z ramowych porządnym, bez cudowania z ogródkami dla dzieci, bez latania z zasłonami po suficie, bez zakrywania materiałem białych skrzynek, a niczym nie zmąconę, przygotowane od A do Z zgodnie ze sztuką dedykowane pomieszczenie kinowe.

Czy na prawdę trzeba to tłumaczyć...?

Salon rodzinny, jak sama nazwa wskazuje, np. jasny, biały (dla odmiany), stół, białe skrzynki (jak komuś pasuje) do stereo, a obok dedykowany pokój - referencja pt. kraina uciech i zabawy, zupełne odcięcie. Wielki ramowy ekran, pełne bezkompromisowe rozwinięcie dżwięku kanałowego, potężne suby, centralne miejsce odsłuchu, dizajn stricte pod salkę kinową, już nie wspominając o gadżetach filmowych.

Widząc ile teraz wpakowałeś siana w projektor, naszła mnie lużna refleksja i to raczej w formie żartu (?), chociaż jak dla mnie, jest w nim sporo prawdy. Czy nie lepiej by było zainwestować (dołożyć) te pieniądze w większe... mieszkanie?

Ja osobiście (podkreślam, to moje przemyślenia po latach zabawy z KD) wolałbym tańszy projektor - który też cieszy, ale w dedykowanej salce, a może w domu, z ogrodem, a nie balkonem który go udaje. Może jestem na innym już etapie i nie widze już sensu pakowania absurdalnych kwot w elektronikę... do mieszkania, skoro za tą kwotę można polepszyć warunki lokalowe, ogród, przestrzeń, garaż...
Czy te różnice w jakości (i wydanej kasie) są warte tych wyrzeczeń, nie mi oceniać. Stąd lużne pytanie.

Lolek widzę dobrze to zrozumiał o co mi chodzi.


Jest tylko jedno lekarstwo. Armanig musisz odwiedzic Bipo. Bo wydaje ci sie ze zachod ma lepiej, ale to tylko "barwne" filmiki na youtube. Video nie maja lepszego, a audio.... nie bylbym taki na 100% pewien.

Bądzmy poważni Lolo, audio nie byłbyś pewny? Na prawdę? Rozmawiamy o budżetówce, no zlituj się, jak moja, Twoja czy Bipo.
Nie ma nic u Bipo, czego nie miałbym u siebie od lat (pomijając projekcje) i zaręczam Ci, że są salki z audio/video którę wciągają te nasze blokowe salony, z Heco, Klipschami, Dali czy Kefami. Wiem, że nie chce Ci się jeżdzić, odsłuchiwać, ale na tych kilku markach świat się nie kończy w świecie KD.

Nie rozumiem, dlaczego dyskusja poszła w jakieś idiotyczne porównania salonów w bloku, do żle wykonanych salek kinowych? To chyba logiczne, że można spartolić salkę za bańkę w rezydencji, a zrobić to lepiej w blokowisku, tylko co ma piernik do wiatraka, ja piszę o perfekcyjnie wykonanych i dopieszczonych dedykowanych pomieszczeniach, które w żadnym wypadku nie są gorsze od naszych salonów, ale bez tego pierdolnika który mamy + z rozwinięciem wszystkich dobrodziejstw dżwięku wielokanałowego, jak (dla mnie podstawa) 7.1, czy idąc dalej z sufitowymi.
 
Ostatnia edycja:

STELVIO

Well-known member
Bez reklam
armanig jak zwykle napisał dwu tomową powieść. [emoji6] Wszystko co tu piszemy czy chcemy przedstawić to wszyscy wiedzą i rozumieją. Tylko każdy ma troszkę inne podejście w życiu. Inne priorytety. Nie trzeba nikomu nic udowadniać, bo każdy już jaką drogę audio/video przeszedł. Niektórzy nawet maraton. Najważniejsze, że nam osobiście w naszym lokum pasuje co mamy. Jak widać po tylu latach Bipo nie jest zmęczony zasłanianianiem. U mnie podobnie tylko w domku. Ale zapewne każdy gdyby miał tylko możliwość zrobiłby oddzielny pokój. Z drugiej strony wiem, że niektórzy mogą, mają możliwość, a im się nie chce. Grunt to zadowolenie. [emoji106]
 

kaminskakl

Active member
Bez reklam
Bipo, przecież to był lużny żart i chyba nie zupełnie załapałeś o co mi chodziło.
Nie sądziłem, że po tylu latach znajomości, trzeba będzie to tłumaczyć ;)
Takie są forumowe znajomości ;) Chyba, że znacie się osobiście...
Widząc ile teraz wpakowałeś siana w projektor, naszła mnie lużna refleksja i to raczej w formie żartu (?), chociaż jak dla mnie, jest w nim sporo prawdy. Czy nie lepiej by było zainwestować (dołożyć) te pieniądze w większe... mieszkanie?

Ja osobiście (podkreślam, to moje przemyślenia po latach zabawy z KD) wolałbym tańszy projektor - który też cieszy, ale w dedykowanej salce, a może w domu, z ogrodem, a nie balkonem który go udaje. Może jestem na innym już etapie i nie widze już sensu pakowania absurdalnych kwot w elektronikę... do mieszkania, skoro za tą kwotę można polepszyć warunki lokalowe, ogród, przestrzeń, garaż...
Czy te różnice w jakości (i wydanej kasie) są warte tych wyrzeczeń, nie mi oceniać. Stąd lużne pytanie.
Pewnie, że lepiej byłoby mieć większe mieszkanie czy nawet dom, ale zapewne Bipo kupując projektor przemyślał to doskonałe i nie była to spontaniczna decyzja, a Twoja rada nie oświeci go, że źle zrobił :D

Jest to kwestia podejścia i priorytetów do życia. Znasz osoby co kiszą się na 50m2, a na ulicy pod klatką stoi samochód za 0,5 - 1mln zł i drugi podobny od żony? :)
 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Bądzmy poważni Lolo, audio nie byłbyś pewny? Na prawdę? Rozmawiamy o budżetówce, no zlituj się, jak moja, Twoja czy Bipo.
Nie ma nic u Bipo, czego nie miałbym u siebie od lat (pomijając projekcje) i zaręczam Ci, że są salki z audio/video którę wciągają te nasze blokowe salony, z Heco, Klipschami, Dali czy Kefami. Wiem, że nie chce Ci się jeżdzić, odsłuchiwać, ale na tych kilku markach świat się nie kończy w świecie KD.

.

No wlasnie jestem powazny.
Przestalem juz lykac gadanie ze jak gwiazda na masce to musi byc lepsze.
Dla mnie najwaznienszy jest odsluch i POTWIERDZENIE w POMIARACH.

Masz sygnal zrodlowy podany do amplitunera, pomiar za pomoca zewnetrzych urzadzen i porownanie ze wzorcem. Jestem inzynierem i trzymam sie suchych faktow, ktore w prosty sposob da sie mierzyc w dzisiejszych czasach....

Nie daje wiary w magiczne kabelki czy podkladki po kilkanascie tysiecy. Tzn wieze ze moga grac inaczej i jest kilka powodow ale nie graja one "lepiej". Ale dlaczego nikt nie podaje pomiaru przed i po zastosowaniu magicznych kabelkow? Bo to jedne wielkie klamstwo, przeklamanie sygnalu, czy tez zmiana sygnalu zrodlowego.

Bipo w swojej salce caly czasz dazy do Referencji, nie testuje, ktora kolumna czy projektor gra lepiej czy gorzej "dla niego". On podchodzi do tematu techniczne. Wybiera ten sprzet ktory jest najblizej wzorca, a wszystko to podpiera pomiarami. Jezeli cos gra prawie jak oryginal to po co zmieniac na "Marki glosnikow czy projektorow iles razy drozsze"

Po przeciwnej stronie bieguna mamy Lolka.
Kupuje kolumny i sprzet nie ten, ktory jest najblizej wzorca bo ani razu pomiaru sobie nie zrobi wiec nie moze tego powiedziec, nie porowna czy daft punk gra tak samo jak ma grac.
On wybiera glosniki, wzmacniacze oraz kable na skutek mody, ceny, swojego ucha. Wybiera to co, co wydaje mu sie ze gra lepiej. Mowimy tu PREFERENCJI.

Niestety jak latwo zauwazyc bo tym co pisza sklepy audio na drugich forach oraz firmy specjalistyczne budujace salki mozna latwo dojsc do wniosku, ze wszyscy bazuja glownie na cenie, wygladzie, preferencji a dopiero na sam koniec Referencji... Ostatnia salka jest tego niezbitym dowodem dla mnie, zrobili salkie marzenie za 200 000zl, najdrozsze amplitunery za dziesiatki tysiecy i wsadzili tam projektor JVC 7500.... To jak te wszystkie BMW - - M power ktorych w polsce jest wiecej zarejestrowanych aniezeli BMW wyprodukowalo...

Tyle jezeli chodzi o filozofowanie...
 
Ostatnia edycja:
Do góry