[Nasze Zestawy AV] Mój wielofunkcyjny pokój

mezjash

New member
Troszkę nie rozumiem 5.1+2.0, czyli avr 5.1+wzm 2.0??? Ja bym wykorzystał wszystko znaczy w przyszłości niedalekiej będzie 5.1.4 ;) z czego na "pre out" fronty będą podłączone.

Faktycznie, źle to rozpisałem. W strefie pierwszej będę planował zrobić 5.1.2, a na strefę drugą zostawić 2.0. Myślę, że jak załapie bakcyla dobrego kina to będę lepiej obczajał systemy dzwięku.
Czy skoro w Marantzu SR5010 moge podłączyć 2 suby to czy jeden z nich (oznaczony 2) może wyjść na druga strefę?
 
Faktycznie, źle to rozpisałem. W strefie pierwszej będę planował zrobić 5.1.2, a na strefę drugą zostawić 2.0. Myślę, że jak załapie bakcyla dobrego kina to będę lepiej obczajał systemy dzwięku.
Czy skoro w Marantzu SR5010 moge podłączyć 2 suby to czy jeden z nich (oznaczony 2) może wyjść na druga strefę?
Teoretycznie chyba to wyjścia sub są przypisane na Main Zone. W praktyce to Pre Out na Zone2 do wzmacniacza, jeśli wzmacniacz posiada też pre out sub to możesz suba w Zone2 mieć. Szczerze to nie wiem do końca jak to jest, nigdy nie myślałem o dodatkowych Zonach z subem. Wydaje mi się iż wszystko w instrukcji znajdziesz.

Wysłane z mojego SM-G928F przy użyciu Tapatalka
 

RAF1977

Banned
Widzę dużo teoretyków w temacie drugiego centranlnego ☺.
Armanig był najbliżej mojego zamysłu. Miał by być dosłownie zdublowany.
Chodzi o to żeby dialogi podnieść do góry. Ten dodatkowy głośnik nie był by uwzgledniany przy kalibracji. Był by ręcznie dostrojony w zewnętrznym wzmacniaczu, ktory ma 3 końcówki i aktualnie jedna jest niewykorzystana.
Mam możliwość ustawić w nim poziom głośności i opóźnienia dla tego głośnika.

Ps.
Bubafat. To właśnie Vog zabiera drugie złącze na sub a nie odwrotnie, jak Ty napisałeś.
 
Ostatnia edycja:

bubafat

Active member
Bez reklam
Widzę dużo teoretyków w temacie drugiego centranlnego ☺.
Armanig był najbliżej mojego zamysłu. Miał by być dosłownie zdublowany.
Chodzi o to żeby dialogi podnieść do góry. Ten dodatkowy głośnik nie był by uwzgledniany przy kalibracji. Był by ręcznie dostrojony w zewnętrznym wzmacniaczu, ktory ma 3 końcówki i aktualnie jedna jest niewykorzystana.
Mam możliwość ustawić w nim poziom głośności i opóźnienia dla tego głośnika.

Ps.
Bubafat. To właśnie Vog zabiera drugie złącze na sub a nie odwrotnie, jak Ty napisałeś.

To VoG jest integralna czescia systemu Auro 3D, nie zas drugi sub.
Jest tylko jedna sciezka LFE. Wyjscie z Twojego ampa na drugi sub jest tylko przydatne, ALE NIEKONIECZNE do jego kalibracji i zgrania z pierwszym subem, bowiem mozna to zrobic przy pomocy dodatkowej elektroniki znacznie lepiej i przede wszystkim, nie ograniczajac sie tylko do 2 subow.
To co piszesz o dodatkowym, wysokim centralu, to mrzonka. Nie chodzi o jego regulacje, tylko o to jaki sygnal na niego podasz. Rownie dobrze mozesz sobie w ten sposob "zrobic" gorne fronty, Albo nie. Pojdzmy dalej i zdublujmy w drugiej, gornej warstwie wszystkie surroundy. Przynajmniej efekt bedzie lepszy, niz kiedy wcisniesz pomiedzy nie, sygnal z centrala.
Poza tym, nie ma potrzeby, zeby dialogi podnosic do gory, jesli oryginalnie nie przychodza one z gory. Jesli tak bedzie, mikser to uwzgledni i gorne glosniki HR i LR go odegraja (czy wspomniany VoG jesli go uaktywnisz), w taki sposob, zebys uslyszal pozorne zrodlo tego dzwieku we wlasciwym miejscu. Jezeli zdublujesz centralny, w wyzssej warstwie, skutek zawsze bedzie mniej lub bardziej oplakany.
Musisz zrozumiec, ze Twoj punkt widzenia kluci sie z zalozeniami systemu i doswiadczeniem innych uzytkownikow. To, ze wierzysz, ze to wlasciwe rozwiazanie, nie skutkuje tym, ze masz racje. Oczywiscie mozesz przekonac sie o tym sam empirycznie.
 
Ostatnia edycja:

RAF1977

Banned
Będę miał ochotę, to się przekonam.
Chętnie też poczytam o doświadczeniach innych użytkowników, jak sugerujesz ale może nie w tym wątku, żeby nie zaśmiecać.

Nie wiem dlaczego zakładasz, że chodzi o auro3d.
Przecież żaden amplituner nie wychodzi z fabryki z auro3d a to, że ja go posiadam, nie znaczy, że go ciągle używam.
Ostatnio oglądam filmy w dts neutral X z płyt a Dolby Surround z Netflix.
Auro3d do muzyki wielokanałowej bardziej używam.

Tak , że nie wiem skąd to parcie na vog?

Ps.
Chyba nie rozumiesz o czym piszę.
Nie napisałem, żeby dialogi przenieść do góry, tylko podnieść. Powinienem je słyszeć na środku ekranu a nie pod ekranem ani nad ekranem.
 
Ostatnia edycja:

Bipo

Active member
Bez reklam
Przyszła kolejna płytka do kolekcji DTS X... ;-) Miłą niespodzianką zrobił sprzedawca bo dołożył jeszcze jedną gratis tj. do testów suba.. ;-)
free photo hosting

upload jpg
Na szybko włączyłem i przejrzałem co jest na płytce a dokładniejsze testy później bo muszę lecieć do pracy...;-). Na płytce mamy fajne porównanie mianowicie mamy wersje filmów, koncertów itd... demo w 3 wersjach i można sobie porównać jako one brzmią w DTS HD MA, DTS X oraz DTS Headhopne.
 
Ostatnia edycja:

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
No Kolego, przekonasz się, że jest to zdecydowanie lepsze/ciekawsze wydawnictwo, niż Atmos. Gratuluję zakupu, bo warto. :)
 
Ostatnia edycja:
Przyszła kolejna płytka do kolekcji DTS X... ;-) Miłą niespodzianką zrobił sprzedawca bo dołożył jeszcze jedną gratis tj. do testów suba.. ;-)
free photo hosting

upload jpg
Na szybko włączyłem i przejrzałem co jest na płytce a dokładniejsze testy później bo muszę lecieć do pracy...;-). Na płytce mamy fajne porównanie mianowicie mamy wersje filmów, koncertów różnych demo 3 wersjach i można sobie porównać jako one brzmią w DTS HD MA, DTS X oraz DTS Headhopne.
To super ;)
Teraz to testy dema i Bipo na tydzień zniknie....a wiesz że jeszcze inne są dema też ;)
Sprawdź to na eBay http://www.ebay.co.uk/itm/272425773600
Sprawdź to na eBay http://www.ebay.com/itm/381764945209
Mam nadzieje że jakiś opis będzie z testów, ciekawe czy sufitowe będziesz przestawiać.

Wysłane z mojego SM-G928F przy użyciu Tapatalka
 

bubafat

Active member
Bez reklam
Będę miał ochotę, to się przekonam.
Nie wiem dlaczego zakładasz, że chodzi o auro3d.

Glosniki gorne nie sa czyms nowymi. Np Yamaha miala taklie rozwiazanie, na dlugo przed Dolby PLIIZ, Atmos, etc. Natomiast tylko Auro 3d przewiduje kanal High Central

Ps.
Chyba nie rozumiesz o czym piszę.
Nie napisałem, żeby dialogi przenieść do góry, tylko podnieść. Powinienem je słyszeć na środku ekranu a nie pod ekranem ani nad ekranem.

Zdajesz sobie sprawe z tego ze nie chodzi tu o to, czy dobrze zrozumialem Twoje intencje, ale o ewentualne skutki wprowadzania takich "udoskonalen"?
Faktycznie chyba zawiesil mi sie ten motyw wysokiego centrala, bo widzialem kilkakrotnie jak przewijal sie przy okazji Waszej wymiany zdan na temat Auro 3d.
Nie sledze wszystkich wypowiedzi i byc moze nie zrozumialem Twioich przeslanek tym razem, ale powiem Ci dlaczego. W zyciu nie spotkalem sie z sytuacja, ktora opisujesz. Ani w swoich, a zawsze mialem duze i wysoko osadzone ekrany ( pod sufit) z glosnikiem pod spodem (zakladam ze na podobnej do Twojej wysokosci *), zeby percepcja dzwieku z centralnego kanalu wypadala nienaturalnie, czy "za nisko". Byc moze dlatego, ze zawsze konsekwentnie trzymam sie zasady. aby glosniki byly takie same lub do kompletu, zamocowane na tej samej wysokosci. Ale tez nie mialem takiego wrazenia podczas testowania cudzych systemow.
Ty posiadajac glosniki Front Hight, ktore beda dzialaly nie tylko w przypadku Auro 3D ale i w Atmosie, DTS:X, czy upmixach, mozesz najwyzej popsuc efekt surround pakujac glosnik centralny do gory, pomiedzy efektowe. Chyba nie zamierzasz go instalowac, aby go wylaczac za kazdym razem, kiedy tylko pojawi sie w nim cokolwiek innego niz dialog.

* jak widac srodek glosnika wypada ok 1,5 ' nad ziemia.
Pomimo tego nie ma poczucia, aby cokolwiek bylo slychac za nisko.
Polki pod glosniki LCR sa zamocowane pod niewielkim katem do gory (o jedna dziurke roznicy), co ma poprawic nieco sytuacje
 
Ostatnia edycja:

RAF1977

Banned
Bubafat.
Tego właśnie nie wiem, czy aby ten centralny u góry nie wpłynie negatywnie na efekt całościowy.
Trzeba by potestować.
Żaden system ani upmix oprócz audysey, nie wysyła dialogów do górnych przednich głośników.
Tylko audysey działa dokładnie jak yamaha (też miałem z high presents), czyli pozwala podnieść dialogi do góry. Bardzo fajna funkcja, niestety w innych dekoderach niedostępna.

Na początku tematu o auro-3d Firestorm wstawił zdjęcia zagranicznego forum gdzie ktoś właśnie ma zamontowane 2 Centralne i na pewno nie ma procesora 13.1
Dokładnie tu.
https://r.tapatalk.com/shareLink?ur...share_fid=8448&share_type=t&share_pid=1284830

Auro-3D.
 
Ostatnia edycja:

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
Kolego @Bipo wybacz, że w Twoim temacie, i w konkurencyjnym formacie, ;) ale muszę rzucić odrobinę światła w temacie High Center. Panowie, nie chcę się wtrącać, ale w przypadku Auro - płyta (jak zwykle) Demo Auro, sygnał testowy 11.1 na konfiguracji 10.1. Sygnał z kanału High Center odtwarzany jest przez oba, Górne Przednie głośniki. I tyle ode mnie.
 

bubafat

Active member
Bez reklam
Bubafat.
Żaden system ani upmix oprócz audysey, nie wysyła dialogów do górnych przednich głośników.

Nie bardzo wiem dlaczego chcesz konfrontowac teze, ktorej nie postawilem.
Przeczytaj jeszcze raz uwaznie oba fragmenty, a byc moze zrozumiesz o czym pisze. W pierwszym z nich, wyraznie pisze o tym, ze dialog zostanie odegrany przez gorne fronty, jesli taka bedzie intencja osoby miksujacej dzwiek. Nigdzie nie ma nawet sladu idei, ze dzieje sie to regularnie, a jedynie, ze jest to efektem zamierzonym. I w takim sensie, kazdy z systemow, o ktorych myslimy, to zrobi.

Poza tym, nie ma potrzeby, zeby dialogi podnosic do gory, jesli oryginalnie nie przychodza one z gory. Jesli tak bedzie, mikser to uwzgledni i gorne glosniki HR i LR go odegraja (czy wspomniany VoG jesli go uaktywnisz), w taki sposob, zebys uslyszal pozorne zrodlo tego dzwieku we wlasciwym miejscu.

Ty posiadajac glosniki Front Hight, ktore beda dzialaly nie tylko w przypadku Auro 3D ale i w Atmosie, DTS:X, czy upmixach, mozesz najwyzej popsuc efekt surround pakujac glosnik centralny do gory, pomiedzy efektowe. Chyba nie zamierzasz go instalowac, aby go wylaczac za kazdym razem, kiedy tylko pojawi sie w nim cokolwiek innego niz dialog.

Drugi ustep wspomina o sciezce dialogowej, wylacznie w zdublowanym glosniku centralnym, ktory chcesz wcisnac pomiedzy Hight Left I Hight Right i zaburzyc tym gorna warstwe. Przeciez poza dialogami front przenosi rowniez inne dzwieki, zas HL i HR sa mniej lub bardziej aktywne, niezaleznie od tego, czy dostaja dzwiek natywnie zapisany dla nich, czy upmiksowany. Wzajemnie moga sobie przeszkadzac. Mam nadzieje, ze teraz jest to jasne.
BTW
Watek centralnego gornego glosnika, przewinal sie kilkukrotnie w komentarzach dotyczacych Auro 3d, czym zasugerowalem sie myslac, ze piszesz o tym gornym centralu, w kontekscie rozwiazania problemu braku jego obslugi, ktorej nie umozliwiaja update'y w urzadeniach D+M, chocby zdolne byly do jednoczesnej obslugi 13 kanalow, co dosc jasno wynika z tresci mojego pierwszego komentarza. Nie mniej jednak, umiejscowienie dodatkowego glosnika centralnego w warstwie gornej, pomiedzy HL i HR, wg mnie, nie ma rowniez sensu w pozostalych przypadkach wykorzystania setupu (innych niz Auro 3D) i przyniesc moze wiecej szkody, niz pozytku.
Zrobmy tak, zamontuj glosnik, przetestuj, podziel sie wrazeniami, a na razie proponuje zakonczyc te jalowa dyspute, lub przeniesc ja w inne miejsce.
 
Ostatnia edycja:

RAF1977

Banned
6f4e37421c462e05e46afeae41fd2846.jpg

Narazie skorzystałem z pomysłu aby podnieś trochę centralny i efekt całkiem przyjemny.
Może kiedyś spróbuję tym dodatkowym głośnikiem. Założę wtedy osobny wątek na ten temat.
 
Ostatnia edycja:

Henry

Active member
Bez reklam
@RAF, a nie pomyślałeś aby po prostu kupić większy central?
Masz serię Diamond o ile się nie mylę, a tam są dwa rodzaje centralnych.

Ps. Załóż swój wątek aby Bipowi nie zaśmiecać
 

RAF1977

Banned
Naprawdę, przyjemny?
A co Ci ten centymetr czy półtora dał? :D :D
Centymetr, na 3m podniósł linię dźwięku o jakieś 40cm, co daje wyraźną poprawę slyszalnosci dialogów.

Henry.
W mojej linii są 3 centralne. Posiadam wszystkie 3. Z tym, że największy czeka w Polsce. Na zdjęciu jest średni.
Może kiedyś założę swój temat.
Narazie dyskusję możemy zakończyć.
 
Ostatnia edycja:

bubafat

Active member
Bez reklam
Naprawdę, przyjemny?
A co Ci ten centymetr czy półtora dał? :D :D
Jesli dzieki temu zmienil kat natarcia np o 10 stopni, to przy 3 metrach odleglosci od sluchacza, roznica moze byc na "byc, albo nie byc". Wiem, bo sam mam podobnie i choc nie musze rownac centrala, do wyzszych frontow, majac tweetery na wysokosci kolan, siedzac chce byc "on axis". Dzieki zamontowaniu glosnikow pod katem, udaje sie to idealnie. Pomimo tego, ze moj opis byl do bani, a przynajmniej moglby byc bardziej przejrzysty, Kolega RAF1977 wychwycil, co mialem na mysli. Czyli cos z tych naszych przekomarzan wychodzi pozytywnego.

Ups. widze, ze za wolno klikalem.
Koniec OT
 
Ostatnia edycja:
Do góry