[Nasze Zestawy AV] Mój wielofunkcyjny pokój

Bipo

Active member
Bez reklam
Nic mi nie wpadło, chodziło mi o wpisy ogólne ponieważ jak wrzucam zdjęcie lub opisuję dany wątek jednym forumowiczom może się coś podobać innym nie.. tak to jest skonstruowane...;-)
Bubafat wracając do odsłuchu suba czy mógłbyś mi napisać odnośnie np. tego filmu Poltergeist oraz kalibracji suba na 80hz co dokładnie mam osiągnąć (chodzi mi o wrażenia z odsłuchu)?
 

bubafat

Active member
Bez reklam
Masz osiągnąć większe ciśnienie, i mniej niepotrzebnego łomotu z suba, ktory bedziesz mogl dzieki temu podglosnic. Nie ma potrzeby produkować niepotrzebnego hałasu, przekierowujac częstotliwości, które są w stanie wyprodukować Twoje pozostałe głośniki (czy w Twoim przypadku fronty). Ustawiając głośniki na małe i przekierowując te częstotliwości do LFE, na Suba, prawdopodobnie robisz sobie kręcią robotę, ale nie przekonasz się, czy tak jest w Twoim przypadku, nie próbując.
Ja tez stosowalem te stara indianska metode, niezmiennie jeszcze od czasu, kiedy miałem zabawki, a nie prawdziwe glosniki. Jednak kiedy przy kolejnej przeprowadzce kina, okazało się, że za cholerę nie da się ustawić basu, pomoglo ustawienie poziomu LFE na 80 Hz, ale prawdziwą satysfakcję przyniósł dopiero dodatkowy sub, którego teraz wykorzystuje jeszcze inaczej, bo tylko do dzwiekow poniżej 35 Hz. Stąd moja propozycja jak najniższego odcięcia.
Największe znaczenie ma i tak ustawienie suba i kanapy, względem wymiarow pokoju, tak aby w gąszczu dołków i górek, utworzonych przez stojące fale dzwiekowe o poszczegolnych częstotliwościach harmonicznych (oraz sfazowanie frontow z subem, jesli grają pełnym pasmem), aby uniknąć dudnienia, lub oslabienia (wygaszenia) basu.

Wspomniany Poltergeist ma sporo basu, ale takiego bez dużej ilości łomotu, z gatunku masażysta/ dusiciel. Tym bardziej go odczujesz, jeśli uwolnisz sub od niepotrzebnej góry.
Nie wiem, czy potrafię to lepiej wyjaśnić, ale zapewniam Cię, że po krótkiej demonstracji wiedzial byś o co chodzi. Wątpię za to, abyś chciał potem inaczej słuchać KD. Większości osób, ktore kupują drogie, silne suby, obok jak najniższej częstotliwości, chodzi właśnie o uzyskanie takiego efektu. Gdyby chodziło o pi3rd01niecie, wystarczyły im 250 watowy sub za 2k PLN.
 
Ostatnia edycja:

Bipo

Active member
Bez reklam
Ok, tylko się upewniam czy ustawiając na amplitunerze odcięcie na 80hz dla kolumn oraz na subie 80hz to dźwięki od 0-80hz będą odtwarzane tylko przez sub, natomiast dźwięki powyżej 80hz tylko przez głośniki frontowe. Bo z tego co wyczytałem do suba są kierowane dźwięki 0-120hz w osobnym kanale dla suba oraz osobno dla frontów. Czyli tak jak teraz mam ustawione odcięcie na subie 120hz to mam nałożenie basu z kolumn i suba w zakresie od 80-120hz (tj. to ten bas słyszalny niż bardziej związany z ciśnieniem). Ustawiając na subie 80hz pozbywam się nałożenia z kolumnami tego basu wyższego, uzyskując czysty bas który bez problemu powinien odtworzyć sub z czym kolumny by miały już problem. W tym momencie uzyskuje to że sub odtwarza dźwięki od 80hz w dół a powyżej odtwarzają tylko kolumny. Chyba dobrze już to zrozumiałem, pytam bo wolę się upewnić.
 
Ostatnia edycja:

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Jak odcinasz suba na 120hz to gra on 120hz i w dół. A pozostałe kolumny odcięte w amplitunerze na 80hz grają 80hz w górę. Owszem kolumny graja również w zakresie 80hz-120hz, ale są to dźwięki przeznaczone dla nich i nie mowy o nakładaniu się basu. To tak jak byś napisał, że bas nakłada się też z frontów i np. z centralnego bo grają takim samym zakresie częstotliwości. Co do odcięcia suba 80hz to testuj i zobaczysz jak będzie Ci lepiej odpowiadało. Przy kiepskich subach czasem jest sens odcinać niżej bo z wyższym basem za dobrze sobie nie radzą i dudnią. Ale Twojego suba to raczej nie dotyczy. Testuj i opisuj wrażenie :)
 

darekguma

New member
Bez reklam
Bipo, spróbuj odciąć suba na 60 hz, podciąg trochę volume i przetestuj. Ja na swoim velku odcinam nawet na 50 hz a to dla tego, że mam mniejszy pokuj i basu było za dużo. Przy takim ustawieniu bas jest lepiej odczuwalny i słyszalny:). Nie zapomnij o fazie to bardzo ważne. Celem całkiem dobrze spisuje się w muzyce lecz jeszcze jade z ustawieniami na 40hz wtedy nic nie dudni a ładnie masuje klatę. Przed zakupem Velka miałem taki sub jak Ty, następny był Jako e6sub, magnat, jbl e250. Porównywać tych subów nie można bo nie występują w tym samym przedziale cenowym i jakościowym. To chyba tyle.
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Bipo, spróbuj odciąć suba na 60 hz, podciąg trochę volume i przetestuj. Ja na swoim velku odcinam nawet na 50 hz a to dla tego, że mam mniejszy pokuj i basu było za dużo. Przy takim ustawieniu bas jest lepiej odczuwalny i słyszalny:). Nie zapomnij o fazie to bardzo ważne. Celem całkiem dobrze spisuje się w muzyce lecz jeszcze jade z ustawieniami na 40hz wtedy nic nie dudni a ładnie masuje klatę. Przed zakupem Velka miałem taki sub jak Ty, następny był Jako e6sub, magnat, jbl e250. Porównywać tych subów nie można bo nie występują w tym samym przedziale cenowym i jakościowym. To chyba tyle.



A jak odcinasz suba na amplitunerze na 60 Hz to na subie ile mu dajesz?


Bipo, do 4 tys mogę też polecić białego suba z zestawu Dali Ikon.

Nie wiem jak ten ja testowałem dobre ponad 2 latat temu jakiś sub dali za około 7 tys w stosunku do Velodyna czy Rela w tej cenie szkoda nawet na testy było brać ten sub... zresztą nawet sam sprzedawca mnie zniechęcał...ale to moje zdanie i nie wiem jak ten konkretny by się miał w stosunku do Velodyna który ma Bipo..
A miał już ktoś do czynienia z subami Sumiko?
HORN - MARKI :: SUMIKO :: SUBWOOFERY :: S.9
Całkiem przyzwoicie się prezentują, pytanie jak grają.... ;)

Słyszałem jak w sklepie Sprzedawca wychwalał :) a jak się ma w rzeczywistości to ktoś musiałby przetestować...


Bipo co do ciśnienia kiedyś słyszałem jak Sprzedawca tłumaczył facetowi odnośnie ustawienia suba - chodzi o to że podobno kobiety jak się zakochują to coś im tam niby lata w brzuchu :) i jak ustawisz dobrze suba i usiądzie twoja kobieta jak będzie czuła ciśnie porównywalne do tego odczucia jakie miała w stanie kiedy zakochiwała się to jest ten dźwięk :) oczywiście to troszkę żart ale chodzi o to żeby bardziej czuć niż słychać było sub co tez nie jest proste choćby ze względów lokalowych jakie mamy w naszych mieszkaniach czy domach...


Dla przykładu miałem przyjemność odsłuchać KD w cenie takiej że można byłoby kupić wypasionego na maxa Mesia S klasę i były tam 2 suby DD 18 KOlego tam nic nie spadało nic nie dudniło, nie trzęsły się nogawki u spodni itp.. co ludzie zazwyczaj piszą tylko to co się czuło w brzuchu to była masakra.. A zdajesz sobie sprawę co to są dwa suby DD 18 ...


Więc wiesz jak czytam( nie chodzi o Ciebie tylko ogólnie pisze) jak ludzie opisują swoje wrażenia odnośnie suba ( tych budżetowych czy nawet po 5-7 tyś) że im tam szyby niemalże lecą , podłoga się odkleja, ściany zaraz popękają im to naprawdę .... a może nie będę pisał bo myślę ze kilak osób również miało możliwość posłuchania porządnych subów, a nawet ma bardzo porządne suby i nic z takich zjawisk się nie dzieje jak co niektórzy opisują.. A jeśli jakimś cudem się to dzieje to znaczy że źle jest sub ustawiony. Tylko wtedy tez zalecałbym inżyniera budowalnego przyprowadzić do mieszkania bo obawiam się że jeśli na subie który powiedzmy ma moc 300 W ściany chcą pękać to coś z konstrukcją bloku jest nie tak...
 
Ostatnia edycja:

darekguma

New member
Bez reklam
Nie wiem jak ten ja testowałem dobre ponad 2 latat temu jakiś sub dali za około 7 tys w stosunku do Velodyna czy Rela w tej cenie szkoda nawet na testy było brać ten sub... zresztą nawet sam sprzedawca mnie zniechęcał...ale to moje zdanie i nie wiem jak ten konkretny by się miał w stosunku do Velodyna który ma Bipo..


Słyszałem jak w sklepie Sprzedawca wychwalał :) a jak się ma w rzeczywistości to ktoś musiałby przetestować...


Bipo co do ciśnienia kiedyś słyszałem jak Sprzedawca tłumaczył facetowi odnośnie ustawienia suba - chodzi o to że podobno kobiety jak się zakochują to coś im tam niby lata w brzuchu :) i jak ustawisz dobrze suba i usiądzie twoja kobieta jak będzie czuła ciśnie porównywalne do tego odczucia jakie miała w stanie kiedy zakochiwała się to jest ten dźwięk :) oczywiście to troszkę żart ale chodzi o to żeby bardziej czuć niż słychać było sub co tez nie jest proste choćby ze względów lokalowych jakie mamy w naszych mieszkaniach czy domach...


Dla przykładu miałem przyjemność odsłuchać KD w cenie takiej że można byłoby kupić wypasionego na maxa Mesia S klasę i były tam 2 suby DD 18 KOlego tam nic nie spadało nic nie dudniło, nie trzęsły się nogawki u spodni itp.. co ludzie zazwyczaj piszą tylko to co się czuło w brzuchu to była masakra.. A zdajesz sobie sprawę co to są dwa suby DD 18 ...


Więc wiesz jak czytam( nie chodzi o Ciebie tylko ogólnie pisze) jak ludzie opisują swoje wrażenia odnośnie suba ( tych budżetowych czy nawet po 5-7 tyś) że im tam szyby niemalże lecą , podłoga się odkleja, ściany zaraz popękają im to naprawdę .... a może nie będę pisał bo myślę ze kilak osób również miało możliwość posłuchania porządnych subów, a nawet ma bardzo porządne suby i nic z takich zjawisk się nie dzieje jak co niektórzy opisują.. A jeśli jakimś cudem się to dzieje to znaczy że źle jest sub ustawiony. Tylko wtedy tez zalecałbym inżyniera budowalnego przyprowadzić do mieszkania bo obawiam się że jeśli na subie który powiedzmy ma moc 300 W ściany chcą pękać to coś z konstrukcją bloku jest nie tak...
Jeden z forumowiczów, to był chyba Demonis, jakoś tak, pisał, że DD18 potrafi drzwi w jego pokoju przymknąć:).
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Wiesz może i mu przymknęły tylko wiesz - to że taki sub jest zdolny to jest jedno a drugie to kwestia ustawienia - to są potężne suby i naprawdę moc jest niekiepska a jak do tego dasz elektronikę która jest elektrownią to wrażenia są boskie.. Ja to KD ( było pokazowe w Niemczech) które oglądałem i słuchałem na 40 paru metrach i naprawdę moc było czuć na ciele jak i środku ciała.. Najlepsze KD jakie w życiu miałem przyjemność zobaczenia... Nie chciało się wychodzić a trzeba było :)
A wielu ludzi pisze o rozwalających się ścianach z subów naprawdę typowo budżetowych... więc mówię strach mieszkać w tych mieszkaniach skoro ściany chcą pękać pod wpływem basu z suba o mocy powiedzmy 300 W.
 
Ostatnia edycja:

darekguma

New member
Bez reklam
Wiesz może i mu przymknęły tylko wiesz - to że taki sub jest zdolny to jest jedno a drugie to kwestia ustawienia - to są potężne suby i naprawdę moc jest niekiepska a jak do tego dasz elektronikę która jest elektrownią to wrażenia są boskie.. Ja to KD ( było pokazowe w Niemczech) oglądałem i słuchałem na 40 paru metrach i naprawdę moc było czuć na ciele jak i środku ciała.. Najlepsze KD jakie w życiu miałem przyjemność zobaczenia... Nie chciało się wychodzić a trzeba było :)
A wielu ludzi pisze o rozwalających się ścianach z subwo naprawdę typowo budżetowych... wiec mówię strach mieszkać w tych mieszkaniach skoro ściany chcą pękać pod wpływem basu z suba o mocy powiedzmy 300 W.
Ludzie tak mają, tendencję do przesadzania, jak miałem 12 lat i Altusy to też mówiłem kolegą, że mi szyby z okien wylatują:):):).
 

bubafat

Active member
Bez reklam
Bipo.
Implikacje sa dwie.
1 Bedziesz mial "dziure", niech sobie purysci psiocza i tak sami skrecaja galke
2.Jest szansa, ze bedziesz mial gdzie siedzisz, "wiecej basu" wycinajac te czestotliwosci.
Jak widzisz z obecnych, ale i wczesniejszych komentarzy w watku o kalibracji, nie wszyscy zyja w idealnym swiecie, a posiadanie suba za xx tys nie rozwiazuje problemow akustyki pomieszczenia, czasem trzeba uzyc pokretel.
Moze za wczesnie sie wyrwalem z "porada" ale obawialem sie , ze w obecnym etapie testowania, pytanie sugerujace, ze cos moze byc godne poprawy nie padnie.
Nie chodzilo mi o mieszanie Ci w glowie, czy wszczynanie odwiecznie powracajacych dyskusji. Mozesz zapomniec o niej na tak dlugo jak bedziesz w 100% zadowolony. Tymczasem polecam pamieci Poltergeist i poszukiwanie innego basu niz " bum, bam, grrrrr".


Jeden z forumowiczów, to był chyba Demonis, jakoś tak, pisał, że DD18 potrafi drzwi w jego pokoju przymknąć:).

Otworzyc potrafi napewno.
 
Ostatnia edycja:

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Tak jak piszesz Kolego bo czasem a nawet powiem często warunki lokalowe pozwalają na tyle ile dają w rzeczywistości i to ciężko zmienić... wiec wtedy zabawa z pokrętłami jest wskazana bez względu za ile byłby to sub :)
 

darekguma

New member
Bez reklam
I tu docieramy do sedna problemu, sam to przerabiałem po zakupie suba, akusatyka pomieszczenia jest u nie kiepska. Pokoj jest
do wszystkiego. Sporo czasu poświęciłem aby znaleźć odpowiednie miejsce dla suba i tu kalibracja velka nie pomagała. Zakup suba to ciężki temat a dostrojenie go do reszty sprzętu to dopiero wyzwanie.
 

[Raccoon]

New member
Bez reklam
Bipo co do ciśnienia kiedyś słyszałem jak Sprzedawca tłumaczył facetowi odnośnie ustawienia suba - chodzi o to że podobno kobiety jak się zakochują to coś im tam niby lata w brzuchu :) i jak ustawisz dobrze suba i usiądzie twoja kobieta jak będzie czuła ciśnie porównywalne do tego odczucia jakie miała w stanie kiedy zakochiwała się to jest ten dźwięk :) oczywiście to troszkę żart ale chodzi o to żeby bardziej czuć niż słychać było sub co tez nie jest proste choćby ze względów lokalowych jakie mamy w naszych mieszkaniach czy domach...


Dla przykładu miałem przyjemność odsłuchać KD w cenie takiej że można byłoby kupić wypasionego na maxa Mesia S klasę i były tam 2 suby DD 18 KOlego tam nic nie spadało nic nie dudniło, nie trzęsły się nogawki u spodni itp.. co ludzie zazwyczaj piszą tylko to co się czuło w brzuchu to była masakra.. A zdajesz sobie sprawę co to są dwa suby DD 18 ...


Więc wiesz jak czytam( nie chodzi o Ciebie tylko ogólnie pisze) jak ludzie opisują swoje wrażenia odnośnie suba ( tych budżetowych czy nawet po 5-7 tyś) że im tam szyby niemalże lecą , podłoga się odkleja, ściany zaraz popękają im to naprawdę .... a może nie będę pisał bo myślę ze kilak osób również miało możliwość posłuchania porządnych subów, a nawet ma bardzo porządne suby i nic z takich zjawisk się nie dzieje jak co niektórzy opisują.. A jeśli jakimś cudem się to dzieje to znaczy że źle jest sub ustawiony. Tylko wtedy tez zalecałbym inżyniera budowalnego przyprowadzić do mieszkania bo obawiam się że jeśli na subie który powiedzmy ma moc 300 W ściany chcą pękać to coś z konstrukcją bloku jest nie tak...

Zgadzam się w 100 % :)
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
I tu docieramy do sedna problemu, sam to przerabiałem po zakupie suba, akusatyka pomieszczenia jest u nie kiepska. Pokoj jest
do wszystkiego. Sporo czasu poświęciłem aby znaleźć odpowiednie miejsce dla suba i tu kalibracja velka nie pomagała. Zakup suba to ciężki temat a dostrojenie go do reszty sprzętu to dopiero wyzwanie.

Ale tutaj Velodyne i tak ma prościej w stosunku do tych które nie posiadają kalibracji.. ja zawsze mówiłem jeśli chodzi o suba, że lepiej mieć nawet prostą kalibracją niż nie mieć w cale...
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Nie wiem jak ten ja testowałem dobre ponad 2 latat temu jakiś sub dali za około 7 tys w stosunku do Velodyna czy Rela w tej cenie szkoda nawet na testy było brać ten sub... zresztą nawet sam sprzedawca mnie zniechęcał...ale to moje zdanie i nie wiem jak ten konkretny by się miał w stosunku do Velodyna który ma Bipo...
Tym bardziej ja nie wiem o czym była mowa :D
 
Do góry