Menu do struktur AVCHD (BR) - jak to robić?

deank

New member
:) Hi all...

Few corrections about Sydon's post:

1) Igor Pavlov is the author of 7zip and has nothing to do with multiAVCHD - it is just the program I use to archive multiAVCHD so it is smaller and easier to download.

2) Enabling "license" mode was just for testing purposes (almost by accident) and was removed immediately in the next build.

3) My intention is to keep multiAVCHD free for all users, no matter if they donated or not

4) One thing for sure is that I'll never sell or step out of this project, nor will make it "payware".

5) A possible LINCENSE mode would differ from the free version by accessibility to frequent updates and technical support, but not in the functionallity of multiAVCHD.

So don't worry :) It will get better and will be free.

Of course it is nice to get support (with donations) from people who like the program.

Dean
 

Obecny

New member
No i prosze, juz mozecie byc spokojni :) wszystko zostalo elegancko wyjasnione przez autora programu, ja sam chetnie wplace bo sam program jest naprawde bardzo przydatny i mysle ze jesli tylko uporam sie z nieszczesnym kontenerem TS i strumieniem h.264 bede uzywal go bardzo czesto wiec glupio by bylo nie zaplacic za cos tak wartosciowego, natomiast jak narazie walcze z problemem, dzis sprobuje zrobic jakis reverse enginering :) z plikami MTS tymi ktore wychodza bezposrednio z kamery i dzialaja na multiavchd, by porownac je z plikami wynikowymi ktore uzyskuje po obrobce final cut studio oraz pozniej episode pro

problem jest dziwny bo jesli wszystko wpakuje w kontener mov to otrzymuje wynik nie zawierajacy glownego strumienia video natomiast jesli wpakuje dokladnie to samo w kontener TS to multiavchd wywala bledy na starcie, jesli to nie pomoze bede zmuszony napisac do samego autora programu , moze znajdzie dla mnie sekunde.
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Szkoda może, że ten uspokajający tekst Dean nie zdecydował się udostępnić także na forum Doom9. Być może nie doszłby do ostrej awantury, która tam miała miejsce wczoraj wieczorem i dalsze funkcjonowanie tam wątku o multiAVCHD postawiła pod znakiem zapytania. Dean jest ogromnie zirytowany i zapowiada opuszczenie wspomnianego wątku. Należy żałować, że tak się stało. Zapewne Dean jest mocno przemęczony i stąd jego tak gwałtowna reakcja. Miejmy nadzieję, że inni użytkownicy tego forum załagodzą kryzys i wszystko wróci do normy.
Dean jesteśmy z Tobą. Oszczędzaj swe siły i nerwy: popatrz na wsystko z góry, z dystansu. Z tego co osiągnąłeś możesz być dumny, a satysfakcja finansowa też z czasem się poprawi.
 
Ostatnia edycja:

kliwcio

New member
Witam wszystkich !

Od kilku tygodni przeglądam ten wątek i sledzę rozwój multiAVCHD, ale przyznaję że się pogubiłem. Już terac nie wiem co potrafi ten program, czy może działać samodzielnie czy potrzebne sa jeszcze jakieś programy?
Myslę że nie tylko ja mam takie wątpliwości, proszę zauważyć że w dyskusji na temat AVCHD bieże udział tylko kilka osób, wydaje mi się że obszerne referaty sydon(a) są dość skomplikowane i nie są zrozumiałe dla wszystkich.
Dobrze by buło gdyby ktoś zebrał i przedstawił informacje na temat funkjonalności multiAVCHD i krok po kroku opisał tok postępowania z m2ts.
Odsyłanie pytających do wcześniejszych wątków dyskusji wprowadza jeszcze większe zamieszanie bo multiAVCHD nie miał tych funkcji które ma obecnie.
Myślę że po poracowaniu dobrej zwięzłej instrukcji (opisu) funkcjonalności multiAVCHD w tym wątku pojawi się wiecej dyskutujących.

Pozdrawiam
HDR SR11E PMB
 

gaspar

New member
W zasadzie aby wykorzystać maksimum możliwości multiAVCHD wymagane jest:

1) Sam porgram pobrany ze strony Dean'a
2) AviSynth
3) 32-bitowy system operacyjny (w związku z tym, że nie pojawiła się żadna oficjalna wersja AviSynth na platformy x64)
4) Paczka kodeków (np. K-Lite Codec Pack)

U mnie taki zestaw działa prawidłowo na witualnej maszynie z 32-bitowym XP Professional).

Co do opisu pełnych możliwości krok po kroku to wydaje mi się, że jak na razie nie ma to większego sensu, albowiem program zmienia się z dnia na dzień w dość zawrotnym tempie, stąd jakikolwiek "tutorial" za miesiąc może być zupełnie rozbieżny z kolejnymi nowymi wersjami.

EDIT:
Dean na forum potwierdził, że jest sporo użytkowników, którym poprawnie działa program na MS Vista 64-bitowej. Czy jest ktoś na forum, co może to potwierdzić? Póki co nie mam możliwości przeinstalowania windowsa od zera :|
 
Ostatnia edycja:

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Napisanie zwięzłej instrukcji do multiAVCHD jest trudne też dlatego, że program choć prosty, ma jednak wiele opcji i wyjaśnienie wszystkiego wymagałoby obszernego opisu. Wystarczy przeglądnąć autorski Tutorial, aby się przekonać, że jest on obszerny, a przecież zawiera bardzo oszczędne objaśnienia poszczególnych elementów programu. Sam autor programu nie nadąża też za aktualizacją opisów w Tutorialu.
Niemniej jednak aby móc zacząć korzystać z multiAVCHD, nie trzeba znać wszystkich jego opcji i potrzebnych ustawień. Po rozpakowaniu programu ma on już wstępne ustawienia, które pozwalają na wykonanie tego co najistotniejsze. Nowy użytkownik musi pobawić się trochę programem na jakichś kilku małych plikach filmowych, aby oswoił się z podstawowymi funkcjami.
Co warto wiedzieć dodatkowo:
1. Możemy pliki zapisane kamerą wprost wczytać do multiAVCHD, ale otrzymamy wówczas tyle tytułów w menu, ile jest wczytanych plików. Ponieważ kamera zapisuje każde ujęcie w oddzielnym pliku, więc nadmierna ilość tytułów w menu ograniczy jego funkcjonalność. Ale tak jest przecież w programie PMB dołączanym do kamer Sony. Program multiAVCHD w stosunku do PMB oferuje jednak i w takim przypadku znacznie więcej, bowiem jest tu możliwość tworzenia różnego rodzaju menu i nadaniu mu indywidualnego charakteru poprzez dobór tła, oraz wielkości, koloru i rodzaju czcionki w napisach. Początkujący użytkownik powinien swą przygodę z multiAVCHD zaczynać od kompilacji plików uzyskanych bezpośrednio z kamery i wyniki zapisywać na dysku. Jeżeli komputer użytkownika pozwala na podgląd obrazu filmowego w samym programie multiAVCHD, to można tu także wykonywać przycięcia plików, celem usunięcia niechcianych fragmentów. Można oczywiście usuwać całe pliki, jeżeli na podstawie podglądu uznamy je z niewłaściwe. W tym zakresie można uznać multiAVCHD za samodzielny program.
2. Aby jednak sensownie pracować w multiAVCHD i nie mieć nadmiernej ilości tytułów w menu, trzeba wstępnie jakoś sobie przygotować pliki .m2ts/.MTS otrzymane z kamery. Okazuje się, że to stwarza pewne problemy dla użytkowników, którzy do odtwarzania filmów stosują komputer. Pliki z kamery można łączyć w odpowiednio większe lub przygotować sobie odpowiednią strukturę AVCHD przy użyciu programów dołączanych do kamer - o tym traktuje oddzielny wątek na tym Forum.
3.Jeżeli autor porogramu multiAVCHD udostępni wygodną opcję do łączenia małych plików w większe (a obiecał, że nad tym pomyśli), to będzie można uznać, że program ma samodzielność edycyjną. Jak dotychczas jest to bardzo atrakcyjny (i to nie tylko dlatego, że darmowy) program do tzw authoringu AVCHD/BR.
To tyle w formie wstępu dla początkujących.
Jeżeli ktoś z użytkowników zechce napisać jakąś instrukcję obsługi dla programu multiAVCHD (wzorowaną lub wprost przełożoną na j. polski ze strony autorskiej), to oczywiście może być dla kogoś pomocne. Każdy jednak może wykonać indywidualne tłumaczenie fragmentów lub całości, korzystając np z translatora Google, który jest zawsze pod ręką w zakładce "więcej".


W wyniku opisanej wcześniej sytuacji, cała dyskusja o multiAVCHD została przeniesiona na inne forum.:
http://multiforum.deanbg.com

 
Ostatnia edycja:

Obecny

New member
Niestety sam sobie nie poradzilem, napisalem watek na nowym forum u Deana,
zadzialal blyskawicznie, po doslownie kilku minutach mialem nowa kompilacje progamu build 627 z opcja po ktorej odznaczeniu moje pliki dzialaja jak blyskawica :)
Czyste szalenstwo poprostu, jutro zrobie dotacje do czego i wszystkich uzytkownikow zachecam bo to wlasciwy czlowiek na wlasciwym miejscu.
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
To dobra wiadomość. Tak działa Dean. Mam nadzieję, że wkrótce opiszesz bliżej swoją przygodę z multiAVCHD i zamieścisz jakieś ekrany z menu.
 

HD Viewer

Banned
A czy bylaby taka mozliwosc zeby zmienic rozdzielczosc pliku? Potrzebne mi jest to do odtwarzacza BluRay Panasonica BD-80. Po zrobieniu sobie plytki AVCHD panasonic odtwrza tylko standardowe rozdzielczosci np. 720p a jesli film ma rozdz. np 1280x533 wtedy slychac tylko dzwiek a obrazu brak
 

gaspar

New member
Mogę tylko potwierdzić, że warto wspomóc Deana za pracę, którą wykonuje przy programie multiAVCHD i ja to na pewno zrobię już niedługo. Mój angielski niestety nie jest biegły, więc może nie potrafiłem precyzyjnie określić problemu na jego forum, ale zareagował natychmiast i zrobił prawie tak, jak myślałem odnośnie automatycznego generowania chapterów.
Teraz jest ok przy pierwszym otwarciu właściwości wybieranego tytułu, ale troszkę dziwne wydaje mi się automatyczne generowanie rozdziałów, jeśli ostatni z nich jest na sekundę przed końcem klipu/filmu. Wybierając taki rozdział z menu, na sekundę pokaże nam się jego końcówka, a to wydaje się nie być trafionym rozwiązaniem. Oczywiście mamy do wyboru ręczne ustawianie przyciskami "+" i "-", jednak czasem dla leniwych, albo takim, którym nie zależy na precyzyjnym ustawianiu rozdziałów, dobrze było by to dopracować. Podam przykład:
Film ma 25 minut i 45 sekund, klikamy w przycisk auto, a ten wygeneruje nam rozdziały o timestampach odpowiednio: 00:00:00, 00:05:00, 00:10:00, 00:15:00, 00:20:00 i na tym koniec - ostatni chapter będzie trwał 5 min i 45 sek, bo nie ma sensu również oglądać ostatnich 45 sekund przy prawie pół godzinnym filmie ;)
Po ostatniej aktualizacji mamy do wyboru podanie ilości rozdziałów, które chcemy automatycznie ustawić (przy czym liczba 12 jest zastrzeżona dla ustawień domyślnych dopasowanych do długości klipu), a następnie klikamy przycisk "auto" - w tym jednak przypadku znów generowany jest chapter na sekundę przed końcem. Idzie to przeżyć, no ale jak wspomniałem, dobrze byłoby to dopracować. Idealnie, gdyby była możliwość podania ilości chapterów oraz czasu trwania każdego z nich, kto wie, może taka koncepcja się pojawi :)
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Forum Deana o multiAVCHD bardzo szybko się rozbudowuje. Do ciekawszych elementów tego forum należy teraz "Multilingual multiAVCHD", gdzie można pisać posty w różnych językach. Ciekawą rzeczą jest też podjęcie działań na rzecz stworzenia różnych wersji językowych dla GUI programu multiAVCHD, w tym także w języku chińskim, bo tu funkcjonują stosowne translatory. Pokazany jest nawet ekran z multiAVCHD w języku chińskim. Zgłaszają się już użytkownicy oferujący pomoc w tworzeniu innych wersji językowych. Myślę, że powstanie GUI dla multiAVCHD w języku polskim, jest kwestią krótkiego czasu - każdy może zgłosić swą pomoc.
 

gaspar

New member
No i pojawiła się nowa opcja:

* A new option in "Video&Subtitles" tab: [x] Add auto chapter at title end.

If you uncheck it, multiAVCHD will not add the last (duration-1sec) chapter when you click the [auto] button in title properties/chapter files or when auto-creates chapters for loaded files without such (internal).

I to jest to o czym wspominałem w poprzednim poście, funkcja działa prawidłowo z ostatnim rozdziałem dla tytułu.

Przy okazji - ja już wspomogłem Deana via PayPal 8) Namawiam gorąco innych również do tego. Warto! :)
 

nagdob

Member
Bez reklam
Sydon.
Jesteś tutaj najstarszym (mam na myśli oczywiście działanie wątków związanych z AVCHD) i najaktywniejszym człowiekiem.
Proszę napisz jakich ustawień i kodeków używasz w swoim compie. Robiłem już cuda. Odinstalowywałem Power DVD 9, Windows Media Player 11, próbowałem różnych kodeków, naprawdę robiłem dużo różnych symulacji i ustawień. Dalej problem tkwi w zakładce Editor - Title names editor / preview. Wchodzę w tą opcję, na dany tytuł i udało mi się jedynie doprowadzić do sytuacji, że w okienku wyświetla się obraz i mogę suwakiem wybrać jakąś inną klatkę. Jednak jak kliknę na ten ekranik, to niestety idzie jedynie dźwięk. Mało tego. Nawet jak zamknę to okno, to dźwięk idzie dalej i nie ma możliwości jego wyłączenia.
Ręce mi już opadają.
 

gaspar

New member
Miałem podobny przypadek, rozwiązaniem było zainstalowanie AviSynth'a. Dodatkowo odinstalwałem jakąś egzotyczną dziwną paczkę kodeków i postawiłem K-Lite Codec Pack. Spróbuj też opcji Use Directshow jak działa z wyłączoną i włączoną opcją.
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Użytkownicy w swoich komputerach mają poinstalowane naprzeróżniejsze wzajemnie kolidujące filtry (kodeki), dlatego też nie ma jakiejś jednaj rady dla wszystkich. To co jednym pomaga, innym może wręcz zaszkodzić i to co dotychczas działało w jakimś playerze, nagle przestaje. Na tym forum znajdziesz nieprzeliczone posty, co należy zrobić, aby komputer dobrze odtwarzał takie czy inne pliki video. Dla wielu jednak problem jest nadal nierozwiązany, chociaż stosują się do sugerowanych rad. W tej sytuacji możesz więc:
1. spróbować zastosować taką czy inną radę - może akurat się udać
2. podejść do sprawy "profesjonalnie" tzn przyswoić sobie minimum wiedzy o filtrach do video i audio ( o ich pinach, wymaganiach, budowie systemów dekodujących itd) oraz zastosować odpowiednie narzędzia do wymuszenia na systemie, aby robił to co my chcemy. Na to jednak trzeba poświęcić trochę czasu i mieć cierpliwość. Początkowo bowiem, im więcej będziesz się dowiadywał, tym bardziej będzie się to wszystko wydawało skomlikowane. Trochę więcej na ten temat napisałem tu:
http://www.hdtv.com.pl/forum/showpost.php?p=173399&postcount=128 co z nimi robić
Przypomnę, że multiAVCHD bazuje na własnym MPlayerze (który bez GUI jest umieszczony we folderze tools). Ty w komputerze masz zapewne MPlayer także dostępny z interfejsem użytkownika, więc efekty swoich działań wygodnie ci będzie na nim sprawdzać - jeżeli doprowadzisz do sytuacji, że system bedzie budował graph dekodujący, przy którym MPlayer pracuje płynnie, to i odtwarzanie przez multiAVCHD powinno być dobre.
3. uznać, że ruchomy podgląd w multiAVCHD nie jest ci konieczny i nic więcej nie robić. Przecież masz PowerDVD, więc jeżeli chcesz pooglądać sobie jakiś tytuł i to w znacznie lepszej jakości, to zawsze możesz skorzystać z tego playera. Wiem, że to denerwuje, jak coś powinno a nie działa, ale w tym przypadku można sobie "odpuścić". Teraz masz już podgląd statyczny, więc możesz ewentualnie skakać po rozdziałach i zmieniać ich ustawienia czy robić obcięcia w tytule.
 

Seba_Fan

New member
Bez reklam
gaspar ale jak tu napiszesz co bys chcial miec itd, to Deana tez tutaj czyta i moze pomyslec nad opcja jaka potrzebujesz :)

"Mój angielski niestety nie jest biegły, więc może nie potrafiłem precyzyjnie określić problemu na jego forum,"

wiec opisz go tutaj, a Deana moze zrozumie poprzez translator :)
 
Do góry