Menu do struktur AVCHD (BR) - jak to robić?

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Zakładam, że kodowane przez ciebie strumienie znajdują się w kontenerze .m2ts (choć mógłbyś też w kodowaniu zastosować kontener .mkv lub .ts)
W otrzymanej strukturze z multiAVCHD jest folder STREAM, w którym się znajduje plik .m2ts. Spróbuj go wczytać do tsMuxer i sprawdź jakie znajdują się w nim strumienie (gdy w STREAM masz plik .mts, to należy mu zmienić rozszerzenie na .m2ts np w TC i wówczas można go wczytać do tsMuxer). Jeżeli jest w nim zarówno strumień video i audio, to sprawdź odtwarzalność tego pliku w PS3. Jeżeli plik odtwarza się poprawnie tzn, że wina nie jest w samym kodowaniu, ale odtwarzacz nie potrafi właściwie odtworzyć tej struktury. Jeżeli we wspomnianym pliku tsMuxer nie znajdzie strumienia video, to powinien być sygnalizowany błąd w pliku LOG tworzonym w czasie kompilacji w multiAVCHD, że to właśnie tsMuxer miał problemy, które mogłyby wynikać ze źle zakodowanego pliku wejściowego. Można więc przed kompilacją w multiAVCHD sprawdzić czy ten plik zakodowany przez ciebie da się wczytać do tsMuxer i czy wykrywane są oba strumienie. Jeżeli są, to kontrolnie można remuxować go do .m2ts i sprawdzić odtwarzalność pliku wynikowego. Gdy odtwarzalność będzie poprawna, będzie pewność, że czarny ekran nie jest winą złego kodowania, ale problem wynika ze złej odtwarzalności struktury AVCHD jako takiej i tu należy coś zmienić.
Trzeba mieć na uwadze, że w pliku wejściowym (wsadowym) .m2ts, ani tsMuxer, którego używa multiAVCHD, ani sam multiAVCHD nic nie zmienia - te programy tylko dobudowują strukturę AVCHD.
Dobrze robisz, że stosujesz tylko jeden plik, bo łatwiej będzie ustalić przyczynę błędu.
 

Obecny

New member
Witam,
Strumien av zapisuje w kontenerze mov ale przypuszczam ze to nie jest problemem jednak wrocmy troche i zacznijmy ciut wczesniej, mianowicie:
Mam material avchd z kamery canon hfs10 zgrany do final cut studio w kodeku prores422 material jest montowany i wyeksportowany do pliku mov przy uzyciu tego samego kodeka tj prores422 probny klip w tej postaci ma 16 sekund i 392mb - teraz za pomoca compressor'a musze przekodowac ten material by uzyskac z niego jakies 40mb w zadowalajacej jakosc czyli tyle ile wyszlo z kamerki po czym wsadzic to w strukture plyty za pomoca multiavchd
No i teraz pytanie jakiego kodeka uzyc? H264 czy mpeg2 cZy cos innego?
Dziekuje i pozdrawiam

Ps probowalem obu ale z marnym skutkiem
Tzn jakosc i wielkosc pliku jest ok ale avchd nie chce z nim specjalnie gadac
Tak jak opisale w poscie powyZej
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Istotnie .mov też nie powinno stanowić problemu, bo multiAVCHD przewiduje takie pliki. Jeżeli chodzi o kodeki, to podstawowy dla AVCHD jest h264, ale szereg płyt Blu-ray (BD) bazuje na Mpeg2. W tym drugim przypadku dla uzyskania porównywalnej jakości filmu, trzeba się liczyć, że plik będzie ok. dwa razy większy. Ja nie znam dokładnych możliwości w zakresie eksportu z Final Cut Studio i dobrze byłoby, aby wypowiedział się w tej sprawie ktoś pracujący na tym programie.
No ale aby nie odbiegać za bardzo od tematu wątku powróćmy do spraw menu i multiAVCHD. Aktualnie na forum Doom panuje cisza, którą co bardziej niecierpliwi jednak przerywają, mimo apeli aby pozostawić Deana w spokoju dla dokończenia prac. Dean uspokaja, że już kończy i wkrótce udostępni nową wersje programu.
Oczekując na ten moment, warto dokonać pewnej oceny ogólnej struktury AVCHD z punktu widzenia jej odtwarzalności. Jakiś czas temu zastanawiałem się jak wielką może być struktura AVCHD/BR i czy jej wielkość ma jakiś wpływ na sterowalność (nwigację) z poziomu menu i czy ma ona wpływ na płynność samego odtwarzania. W świetle dotychczasowych moich doświadczeń muszę powiedzieć, że nie zauważyłem takiego wpływu. Ostatnio cały materiał związany z wypadami narciarskimi (z kraju i za granicą) złożyłem w jedną strukturę AVCHD/BR, która ma 146 GB i obejmuje 117 tytułów. Ze względu na szybkość wyszukiwania zastosowałem menu typu lista, które obejmuje 9 plansz. Ponieważ jest możliwość szybkiego przechodzenia z planszy na planszę (stronicowania), więc wybranie dowolnego tytułu z menu, nie satanowi żadnego problemu. Płynność odtwarzania też nie pogorszyła się w żadnym stopniu. Myślę więc, że swobodnie można budować struktury obejmujące tą graniczną ilość tytułów w liczbie 252 i w najbliższym czasie mam zamiar to wykorzystać. Z punktu widzenia odtwarzania w PS3 ma to sens, gdyż aktywna struktura AVCHD/BR na dysku może być tylko jedna.
W opisanej strukturze mam ogromną ilość rozdziałów - część była definiowana poprzez dodatkowe pliki tekstowe stosowane w kompilacji w multiAVCHD, część zachowała lokowanie rozdziałów definiowane jeszcze wcześniej w samym tsMuxer. W szeregu tytułach zastosowano też napisy definiowane oddzielnymi plikami tekstowymi. W niektórych tytułach zastosowano oryginalne ścieżki dźwiękowe, ale w większości obok oryginalnych są też z dodatkowym komentarzem i muzyką. W tych tytułach z napisami często są dodawane dwie dodatkowe ścieżki dźwiękowe, dla dwu różnych podkładów muzycznych. W menu typu lista nie ma oczywiście dostępu bezpośredniego do każdego rozdziału, ale przeskakiwanie do kolejnych rozdziałów nie jest uciążliwe, bo następuje szybko. Można nawet przeskakiwać kilka rozdziałów, a więc nawigacja jest sprawna.
 

Obecny

New member
Jeszcze z innej baczki :)
sprobowalem wrzucic to do slusznego wg wiekszosci osob na roznych forach kontenera *.TS kontener zawiera AUDIO z ktorym nie ma problemu oraz video w H.264 (czy to po profilu High czy Main bez znaczenia) przy probie przetworzenia za pomoca multiAvchd tsmuxer wywala blad:

[01:46:19] Important files missing (clpi/mpls/m2ts)...
[01:46:19] Possible tsMuxer failure to process your input file (\\.host\Shared Folders\Windows Sharing\MIGI_AVCHD PAWIAN.ts).
[01:46:19] M2TS (media) file count: 1
[01:46:19] CLPI (clipinfo) file count: 0
[01:46:19] MPLS (playlist) file count: 0

ten blad z kolei pojawia sie edynie wtedy gdy pliki sa w kontenerze *.TS

dziekuje i pozdrawiam, liczac dyskretnie na kogos kto mi pomoze z tym H.264
powoli brne do celu ale jak by nie bylo sa postepy, za co bardzo dziekuje wszystkim tutaj na forum zwlaszcza Panu Sydon777


PS:

Wlasnie zauwazylem ze powyzszy blad pojawia sie jedynie w przypadku zamkniecia kodeka h.264 w kontenerze .ts
jesli w/w kontenerze zamkne mpeg2 problemu nie ma i wszystko dziala ok, jednak wolal bym te swoje wynalazki pakowac do h.264 jakos lepiej to wyglada :)
walczymy dalej
 
Ostatnia edycja:

nagdob

Member
Bez reklam
Dziękuję bardzo Administratorowi, że przychylił sie do mojego postulatu i umieścił tak ważny wątek w przyklejonych.
Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam.
 

deank

New member
If you have problems with the main download from rapidshare.com use the link @ videohelp.com and then multiUPDATE.exe.

Dean
 
Ostatnia edycja:

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Zacząłem pisać odpowiedź do postu, który przed chwilą tu był, ale on zniknął. Mam nadzieję, że jego autor znalazł przyczynę błędu i dlatego wycofał post.
Napiszę więc kilka uwag odnośnie nowej wersji programu.
U mnie nowa wersja multiAVCHD przeszła pomyślnie robione testy. Co mnie cieszy, że opcja Join mode pracuje poprawnie, a ostatnio z tym były kłopoty, gdyż nie uzyskiwałem fizycznego łączenia plików w obrębie danej playlisty. Wszystkie nowe funkcje, o których dowiedzieliśmy się z ekranu wyprzedzająco opublikowanego są dostępne. Funkcjonuje więc zapisywanie i wczytywanie projektu, dodawanie rozdziałów, przycinanie plików tytułowych itp. Można też już dodawać foto do reprezentacji danego tytułu w okienku Poster image - jest to wygodne, bo nie trzeba robić późniejszych podmian we folderze HDAVCTN. Możemy też zaznaczyć w okienku Show this title first, jeżeli chcemy, aby jakiś tytuł był w pierwszej kolejności dostępny w menu XMB/CAR/SLI. Teraz do każdego tytułu można przypisać indywidualną akcję po jego zakończeniu (After playback). W zakładce Media ukazywane są dodatkowe informacje o sumarycznej wielkości wczytanych plików i spodziewanej wielkości struktury wynikowej. Gdy wskażemy jakiś tytuł pojawiają się o czasie odtwarzania i jego wielkości. Te dane są zbierane już na etapie wczytywania poszczególnych tytułów. W Menu style dwie pozycje pozostają nadal nie obstawione, a więc można się spodziewać, że autor ma dla nich jakąś koncepcję zaplanowaną. Nowością jest też dołączenie do narzędzi aż dwóch programów tsMuxer (1.9.9 i 1.10.4) co zwiększa zakres możliwości multiAVCHD. Należy jeszcze dodać, że kliknięcie na ekranik w Title propertis, powoduje otwarcie nowego okienka, w którym jest bardzo płynnie odtwarzany dany tytuł począwszy od aktualnej pozycji suwaka. Okienko to można powiększyć do pełnoekranowego odtwarzania.
Nowa wersja ma zdecydowanie bardziej przyjazny dla użytkownika interfejs w stosunku do wersji poprzedniej, która przecież była oparta na pierwotnych założeniach oferujących znacznie mniej możliwości.
To tyle ogólnych wrażeń po pierwszych testach. Dzielcie się swoimi uwagami. Jeżeli natraficie na jakieś błędy, będzie to pomocne w ich usunięciu. Jak wiadomo, autor programu odwiedza także i nasze Forum.
 

nagdob

Member
Bez reklam
Zacząłem próby z nowym multiAVCHD i już na początku, gdy dałem START i wskazałem AVCHD to w logu pojawiła się informacja:

Result may be unplayable in your Blu-ray player!

W sumie program zaczął normalnie pracować, ale nie wiem, czy po nagraniu powstałej struktury na płytę PS3 będzie ją odtwarzał? Jeszcze nie mam na czym sprawdzić.

No i niestety! powstała struktura AVCHD nie jest odczytywalna (wogóle nie podświetla się folder) w moim POWER DVD 9. Tak jakby była to struktura tylko do BR!

 
Ostatnia edycja:

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Jeżeli po Start wybrałeś AVCHD compatibile players to pojawienie się napisu "Result may be unplayable in your Blu-ray player!" nie oznacza błędu. To jest tylko informacja, że taka płytka nie na każdym odtwarzaczu BR będzie odtwarzana, bo przecież nie wszystkie są kompatybilne z AVCHD. Tym więc nie ma się co przejmować.
Pytanie: Czy ty tę strukturę AVCHD nagrałeś na płytkę i z niej ją próbujesz odtwarzać, czy też na dysku i z dysku ją chcesz odtworzyć? Jeżeli jest nagrana na płytkę, to napisz jak ją nagrałeś: czy przekopiowałeś poprostu z dysku, czy bezpośrednio multiAVCHD nagrywał? Myślę, że wszystko masz dobrze, tylko jakiś mały błąd z odtwarzania wynika. Spróbuj jeszcze przyciskiem Select source (Ctr+O) poprzez open movie file on hadrd disc drive wskazać w tej strukturze bezpośrednio folder BDMV.

W moich wczorajszych testach sprawdzałem opcję split/join mode na strukturze pobieranej od HD Writer. Wszystko poszło bez błędu i pliki zostały połączone poprawnie. Dzisiaj w tym samym trybie wczytałem inną strukturę (uprzednio kompilowaną już przez multiAVCHD, ale w trybie importu BDMV z HD Writer) także w trybie split/join mode i tu niespodziewanie wystąpiły błędy (plik "LOGSplitJoin modeError" w załączeniu). Ta sama struktura powtórnie kompilowana ale przez import BDMV, przeszła jednak bez błędu. Dzisiaj był update multiAVCHD do build 616, więc tą nową wersją jeszcze raz spróbowałem zastosować split/join mode i ku mojemu miłemu zaskoczeniu, wszystko poszło jak należy - 94 pliki w obrębie każdej playlisty zostały prawidłowo połączone i odtwarzają się zachowując pełną synchronizację AV (plik "LogSplitJoin modeOK" w załączeniu).
W ostatecznym rozrachunku wszystkie moje testy zakończyły się więc sukcesem! Ponieważ materiał z kamer HD jest podobnego rodzaju, więc myślę, że dla wszystkich użytkowników sukces jest także dostępny. Takie czy i inne perturbacje mogą wynikać raczej ze stosowanego systemu, a nie z multiAVCHD.
View attachment LOGSplitJoin modeError.txt

View attachment LogSplitJoin modeOK.txt
 
Ostatnia edycja:

nagdob

Member
Bez reklam
Doszedłem do błędu, który to powoduje.
Wszystko jest ok dopóki w programie nie odhaczę (zlikwiduję ptaszki) w zakładce Author tj.:

Stricter AVCHD folder format
Show build and time in footer

I sprawdziłem, że odpowiada za to właśnie ta pierwsza linijka (druga to data na spodzie MENU i nie ma znaczenia). Gdy tutaj odznaczę (wyłączę) ptaszka to struktura wynikowa AVCHD jest inna, taka właśnie jak by była robiona do BR.

Dzięki za ukierunkowanie.
 
Ostatnia edycja:

nagdob

Member
Bez reklam
Nie wiem dlaczego (a robiłem dwa razy) w strukturze wynikowej mam inne zdjęcia w MENU. Tzn. samo tło jest takie, jakie ustawiam w zakładce Menu (Background image), natomiast inne zdjęcia są już na poszczególnych rozdziałach. Nadmieniam, że zdjęcia ustawiam w zakładce Editor przy poszczególnych rozdziałach. Również, jak kliknę w tej zakładce na okienko ekraniku, to nie wyświetla mi się dany fragment filmu, jedynie idzie głos. Pewnie znowu mam coś nie tak sprzętowo.
Jeszcze jedno pytanie. Czy będąc w zakładce Editor w ekraniku ma być widoczny dany obraz filmu? Bo u mnie jest czarny ekran z napisem multiAVCHD.deambg.com i obok poniżej tylko czas trwania tego fragmentu.
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Pisząc o zakładce Editor zapewne masz na uwadze okno Title propertis (właściwości tytułu). I nie chodzi o rozdziały, a o tytuły (do rozdziałów nie można wstawiać bezpośrednio zdjęć). Jeżeli zdjęcia podstawiasz w okienku Poster image, to dotyczy ono aktualnego tytułu (dla którego otwarte jest okno) i dla menu XSC (czyli XMB/SLI/CAR). Jeżeli więc wybrałeś Thumbnail menu, to podstawianych zdjęć nie będziesz widział, tylko to co wynika z ustawień w oknie poster frame ( gdy jest 0 to ustawienie automatyczne, gdy inna liczba - to są sekundy, przy których zostanie pobrana klatka z filmu).
W okienku oczywiście powinien być widoczny obraz z filmu, odpowiadający aktualnemu położeniu suwaka. Gdy się kliknie na ten obraz, otworzy się nowe okno i będzie wyświetlany film ruchomy. Jeżeli masz czarny ekran, oznacza to, że w twoim systemie nie potrafi pracować program MPlayer, którego używa multiAVCHD. Bierze się zapewne to stąd, że filtr (kodek) stosowany przez PowerDVD firmy CyberLink, ma w systemie wysoki priorytet i wypiera ten, z którym chce współpracować MPlayer. Nie wiem czy z tym sobie poradzisz - na szczęście bez podglądu można jakoś żyć. Ponieważ dla ciebie podstawowy odtwarzacz, to PowerDVD, więc odłóż kwestię podglądu na inny czas.
Jeżeli chciałbyś podstawiać konkretne zdjęcia dla swoich tytułów, to w strukturze powstałej z multiAVCHD (w omawianym już miejscu)popodmieniaj zdjęcia, zachowując te same nazwy cyfrowe, które stworzył multiAVCHD. Następnie dokonaj powtórnej kompilacji.

Edit:
Z ciekawości dla build 616+ wybrałem najpierw XMB menu i dla kilku tytułów w Poster image wstawiłem własne zdjęcia i po kompilacji otrzymałem strukturę, w której w menu ikony tych tytułów były reprezentowane wstawionymi zdjęciami. Następnie wybrałem Thumbnail menu i też tytuły były reprezentowane wstawionymi zdjęciami. Informacja przypisana do okna Poste image wskazywaje, że dotyczy XCS - Click to add poster image for this title (XMB/SLI/CAR). Więc jakby coś się zmieniło, i ta informacja nie jest już ścisła.
Ciekawy jestem jakie są aktualnie twoje doświadczenia w tym zakresie.
 
Ostatnia edycja:

nagdob

Member
Bez reklam
Dzisiaj jest już wersja 621.
Program coraz bardziej mnie zaskakuje.
Dodawanie zdjęć do tytułów w Thumbnail menu działa prawidłowo, w poprzedniej wersji był problem, o czym pisałem, a Sydon to wyjaśniał.
Ale po kompilacji w katalogu HDAVCTN powstaje tyle zdjęć, ile jest wszystkich plików .m2ts. Tak więc np. w moim przypadku miałem w Menu dwa tytuły, jeden miał 141 plików m2ts, a drugi 138. W katalogu HDAVCTN powstało więc 141 zdjęć (takich samych), jakie przyporządkowane było do tego tytułu oraz 138 zdjęć z tego drugiego tytułu. Oczywiście te zdjęcia można wyrzucić, a struktura i tak odtwarza się prawidłowo, ale po co te zdjęcia i czy później nagrywając kompilację na płytę nie będzie problemu?
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Czyli już jesteś na prostej. Te zdjęcia oczywiście wszystkie możesz usunąć, nawet z całym folderem i po nagraniu płyty wszystko będzie dobrze. Zdjęcia mogłyby być przydatne przy powtórnym kompilowaniu multiAVCHD, gdybyś wybrał np inny rodzaj menu i chciał mieć rozdziały reprezentowane ikonami. Jeżeli jakieś zdjęcie nie podoba ci się, to zachowując jego oznaczenie, możesz go oczywiście przed powtórną kompilacją zawsze podmienić na inne (własne np. niezależnie przez siebie pobrane jako klatka z filmu).

Wraz z nowymi wersjami programu pojawia się informacja, o limitowaniu ilości tytułów możliwych do realizacji w multiAVCHD. Ilość ta w tej chwili zmieniana jest losowo przy każdym uruchamianiu programu. Jak wyjaśnia Dean, dolną granicą aktualnie jest 128 tytułów i w miarę upływu czasu będzie ona dalej obniżana, aż do kilku tytułów. Jak szybko to obniżanie będzie następowało, to Dean jeszcze nie wie i decyzje będzie podejmował w uzależnieniu od tego, jaką postać będzie przyjmował program, ilu będzie wpłacających itp. Można się spodziewać, że mogą też zostać wprowadzone i inne ograniczenia dla użytkowników bez posiadanej licencji. No cóż za dobry produkt trzeba płacić - tego się można było spodziewać, przecież pliki programowe sygnowane są przez Firmę Igor Pavlov. Nie jest też przypadkiem, że stare wersje programu mają wbudowany segment, uniemożliwiający ich uruchamianie po upływie stosunkowo krótkiego czasu. Dean musi dobrze wyważyć decyzje w sprawie uwarunkowań licencyjnych i uciążliwości restrykcji. Historia wskazuje, że to co jedni potrafią zabezpieczyć, inni z różnych pobudek potrafią rozhakować i udostępnić w sieci. Dean niewątpliwie dobrze rozeznał braki w zakresie oprogramowania użytkowego wśród miłośników HD i dzięki swej wiedzy i ogromnemu zaangażowaniu, wychodzi naprzeciw potrzebom użytkowników, spełniając ich różnorodne sugestie i to musi być docenione także w sferze finansowej. Życzmy mu aby tak, jak okazuje się być znakomitym programistą, był równie dobrym strategiem, ku własnemu i użytkowników zadowoleniu.
Ostatnio Dean obiecał, że popracuje nad możliwością wskazywania w multiAVCHD, które pliki filmowe mają być ze sobą połączone w ramach jednego tytułu. O takiej potrzebie już wcześniej kilka razy pisałem. Wprowadzenie takiej opcji nie powinno być trudne, bo przecież algorytm łączący pliki już funkcjonuje w ramach multiAVCHD, lecz informacja, które to są pliki nie pochodzi od użytkownika, ale pobierana jest z pliku .mpls/.MPL.
 
Ostatnia edycja:

shado

New member
Jako, że to mój pierwszy post to chciałbym się przywitać.
Od wczoraj walczę z tworzeniem menu dla BR na PS3 i ten wątek był bardzo pomocny. Programik multiAVCHD jest bardzo fajny, ale mam 2 pytanka:
1. Czy jest możliwość, żeby jakoś wyświetlić datę kiedy film został stworzony? Najlepiej, żeby taka informacja była w formie napisów. W tej chwili robię to ręcznie, ale trochę to upierdliwe. (pliki .mts z Canona HF10 transferuję na SD kartę, a potem kopiuję to na dysk - tak a proposos to struktura jest identyczna z tą tworzoną przez multiAVCHD, tylko jest w nadrzędnym folderze PRIVATE. Generalnie jest jdnek zgodna z PS3 i odtwarza się bez jakiechkolwiek zabiegów. Tym niemniej importuję pliki .mts do multiAVCHD i tam tworzę dodatkowe menu ).
2. Programik zaczyna powoli mieć ograniczenia. Czy jest możliwość zakupienia już w tej chwili wersji bez ograniczeń?

pozdrowionka
Maciek
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Witamy!
To zależy co rozumiesz przez datę tworzenia filmu. Jeżeli w plikach filmowych kamera zapisuje dane czasowe, to w PS3 w każdej chwili możesz je wyświetlić na ekranie jako zwykłe napisy (tak jest np. w kamerach Sony). Jeżeli kamera nie zapisuje, to do pliku filmowego sam możesz wstawić napis o dowolnej treści w oknie własności tytułu, dodając odpowiedni plik tekstowy. Jednorazową datę możesz też wstawić w oknie powitalnym (będzie to data kompilacji albo to, co sam sobie napiszesz). Możesz też wykorzystać dolną linijkę tła ekranowego do wpisania jakiejś daty lub wykorzystać do tego inne miejsca przeznaczone do tekstów.
Jeżeli wpłacisz Donate w granicach 10 Euro to uzyskasz dostęp do programu bez ograniczeń - tak jest aktualnie: http://multiavchd.deanbg.com/donate.php
 

shado

New member
Dokładnie chodzi mi o to co robi kamera Sony, ale niestety Canon tego nie robi, no chyba, że należy wskazać plik inny niż .mts albo zaznaczyć jakąś opcję w multiAVCHD?
 

nagdob

Member
Bez reklam
Sydon.
Może wyjaśnisz dokładnie o co chodzi z tym płaceniem. Czy jak wpłaci się te ok. 50 zł to będziesz miał cały czas dostep do tego programu, czy tylko jakiejś jego wersji. Jak długo. W jaki sposób będzie można go ściągać, czy na jakieś hasło. Czy w końcu nie okaże się, że znów trzeba będzie płacić? Pytam dlatego, bo program cały czas ma wiele niedoróbek (drobnych), może nie bardzo istotnych, ale związanych z jego obsługą, o których nawet nie piszę, bo trudno pisać jakąś epopeję. A może jest już jakaś wersja finalna, a to co jest bezpłatne to tylko "reklama"?
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Shado
Jeżeli Canon nie zapisuje do pliku AV także strumienia prezentacji graficznej, to pozostaje tylko ręczne wstawianie jakichś informacji własnych o czasie. Podobnie takich informacji nie zapisuje Panasonic. O tym czy kamera zapisuje jakieś dodatkowe informacje, łatwo się przekonać wczytując plik np do tsMuxer, który zidentyfikuje wszystkie strumienie w kontenerze .m2ts (gdy mamy .mts trzeba zmienić rozszerzenie na .m2ts).

Odnośnie płatności, to wiem tyle co napisałem, na podstawie informacji zawartych w różnych postach Deana. Innych rzeczy mogę się tylko domyślać. Przypuszczam więc, że Deana martwi mała ilość osób wpłacających Donate i stąd ostatnia akcja, aby zachęcić do płacenia. Nie sądzę też, aby ktoś kto wpłaci sumę równowartą 10 Euro lub podobną, miał mieć kiedykolwiek jakieś ograniczenia - mogłoby to Deanowi ograniczyć wpływy. Nie sądzę też, aby Dean poszedł na jakieś drastyczne ograniczenia dla pozostałych użytkowników - swoboda w możliwości dokonywania wpłat, rozszerza zakres użytkowników, a więc i potencjalnych wpłacających, którzy docenią wartość produktu. Sądzę też, że istnieje jakieś porozumienie (być może o charakterze finansowym) z Romanem Vasilenko (autorem tsMuxer ze SmartLabs - bo jest to niejako silnik multiAVCHD) i z innymi autorami programów składowych, a te programy jak dotychczas były ogólno dostępne. Deanowi musi też zależeć na szybkim usuwaniu różnych błędów i niedociągnięć, modyfikacji interfejsu - aby on był intuicyjny, dodawaniu kolejnych opcji programu - a do tego jest potrzebna duża ilość użytkowników, którzy pomogą i ukierunkują. Tylko takie inicjatywy, które potrafią zmobilizować ogromne rzesze różnych użytkowników, dają gwarancje stworzenia czegoś wyjątkowego. Można przytoczyć wiele przykładów potwierdzających tę tezę. Tak był tworzony Linux, AviSynth i wiele, wiele innych. Dean musi więc różne aspekty brać pod uwagę i jestem przekonany, że okaże się dobrym strategiem i "nie wyleje dziecka z kąpielą". Podsumowując powiem tak: kogo stać i docenia wartość multiAVCHD powinien taką, czy inną kwotę zapłacić - Dean jest nie tylko programistą, ale i normalnym człowiekiem, który chce za swoją ciężką pracę mieć jakiś ekwiwalent. Kogo nie stać, lub z jakichś innych względów nie chce, niech nie płaci (może kiedyś się zdecyduje). Jestem przekonany, że Dean będzie miał większą satysfakcję, jeżeli będą dobrowolne wpłaty na akceptowalnym poziomie i wówczas nie będzie wprowadzał żadnych restrykcji. Ktoś nawet spytał Deana, czy jeżeli on wpłacił mniej niż 10 Euro, to musi dopłacać - odpowiedź była uspokajająca, że każdy cokolwiek wpłacający, otrzyma pocztą elektroniczną stosowne uprawnienia umożliwiające korzystanie z multiAVCHD bez ograniczeń.
Być może w tym co napisałem są pewne "nadinterpretacje". Jeżeli ktoś ma inną wiedzę i moja wypowiedź wymaga sprostowania lub uzupełnienia - to bardzo proszę o to.
Jak dotychczas rozwój multiAVCHD idzie znakomicie i cieszmy się tym. Od nas wszystkich zależy jak potoczy się dalej. Dean potrafił skupić wokół siebie liczną rzeszę użytkowników z różnych krajów świata, którzy korzystają z dotychczasowego dorobku, ale i testują, wykrywają błędy i zgłaszają swoje sugestie i potrzeby. Włączcie się i wy w ten pasjonujący proces.
 
Do góry