Małe ale własne, czyli mini pokój kinowy - pytania

szejos

New member
Możliwe, że skorzystam z Waszych rad odnośnie 7.1, bo w sumie to tylko 2 dodatkowe kable.

Na razie nie będę zmieniał nic z obecnego sprzętu, aczkolwiek jak już wszystko ogarnę i będzie mi czegoś brakować, to wtedy o tym pomyśle.

Na razie skupiam się na wyborze projektora.
Moje typy na dzień dzisiejszy:
- Mitsubishi HC7900DW
- BenQ W1400
- Epson EH-TW6100
- oraz najtańszy z nich, aczkolwiek zbiera dużo pozytywów - BenQ W1070
 

gutek78

New member
Może w tym przedziale cenowym warto wziąć BenQ W1070, a za resztę pomyślec o dobrym ekranie ramowym (1500-2000 tyś zł). Ekran i jego jakość to mimo wszystko bardzo ważna sprawa :)
 

szejos

New member
Na ekran to osobno raczej liczę. Na początek chcę projektor i ekran chyba sam zrobię. Później ocenię i będę myślał dalej.
 

Orzeł3

Banned
Zdecydowanie polecam W 1400 . Wiem , bo mam :) juz na fabrycznych ustawieniach bardzo dobrze skalibrowany . Gorzej 3D , ale jest do ustawienia :)
 

Alkor

New member
Bez reklam
Moim zdaniem na razie wystarczy 5.1, choć kable możesz pociągnąć do 7.1 - w ogóle czy to nie za małe pomieszczenie do 7.1? A jeszcze istnieją systemy (9.1?) z przednimi dodatkowymi głośnikami elewacyjnymi rozstawinymi szerzej i wyżej od głównych przednich L/R.
Należy skupić się na akustyce, ustawieniu i kalibracji obecnego systemu.
A później możesz pomyśleć o znacznie lepszym sprzęcie - mnie najbardziej podobają się systemy zbudowane na bazie dobrego stereo (jakiś tani Krell, Naim ;)) z dodanym procesorem/amplitunerem i głośnikami do 5.1/7.1 i bardzo dobrym subwooferem lub nawet 2 subwooferami (Velodyne?).

Na początek zabawy BenQ W1070 byłby całkiem niezły, ale najlepiej zainstalować go gdzieś 3.3-3.5 m od ekranu 110". Przy ewentualnej wymianie rzutnika na lepszy model, mogą pojawić się trudności - większość maszyn za 10-13 tys. zł zaczyna bowiem współczynnik projekcji od ok.1.4 w górę i są znacznie większe. Jeżeli nie chcesz kombinować i zmieniać miejsca montażu, bardziej uniwersalny byłby BenQ W1300 lub W1400, który ma dodatkowo interpolację klatek FI (lepsza ostrość obrazu ruchomego, zwłaszcza źródeł wideo 50/60 Hz). Oba da się zawiesić elegancko blisko tylnej ściany, a nie na środku pomieszczenia.

BenQ W1300/1400 powinny zaświecić naprawdę nieźle w przygotowanym pokoju z ciemnymi ścianami - szczególnie efektownie wypadną jasne, dynamiczne sceny dzięki bardzo wysokiemu kontrastowi ANSI (mierzony na 16-polowej szachownicy biało-czarnej) na poziomie 500-600:1 (!) - w tym aspekcie rzutniki te przewyższają droższe Sony HW55, JVC X35 i Epson TW9200 za 10-13 tys. zł. Jak wiadomo, zalety wysokiego kontrastu ANSI zauważalne są dopiero w bardzo ciemnych pokojach.
Bezwzględny poziom czerni będzie natomiast średni (nawet z filtrem ND2), nie należy oczekiwać zbyt wiele - kontrast on/off oscyluje w okolicach 2000:1 - konkretny postęp w tej dziedzinie oferują w/w rzutniki za 10-13 tys. zł, przy okazji zdecydowanie dystansując praktycznie wszystkie DLP, niezależnie od ceny.
Szczególnie efektownie w ciemnym pokoju wypadłby JVC X35 - poziom czerni w ciemnych scenach uzyskany bez przesłony (kontrast on/off ponad 30000:1) jest doprawdy niesamowity, przez co kontrast i głębia prazentują się fantastycznie - bez porównania lepiej niż w "dużym" multipleksie.
W tej kategorii cenowej (10-13 tys.) to dopiero mamy klęskę urodzaju i naprawdę trudno wskazać zdecydowanego faworyta - każdy ma nieco inne zalety, ale wszystkie są znakomite.

Pozdrawiam.
 
Ostatnia edycja:

gutek78

New member
W pełni zgadzam się z kolegą Alkorem - ja również pozostałbym przy 5.1. Wiele osób poleca 7.1, ale do naprawdę dużych pomieszczeń - najlepiej od 30m2 wzwyż. A kasę, która miała by być na dwa dodatkowe głośniki do 7.1 zainwestowałbym w lepszy projektor lub ekran ramowy. Jeśli zdecydowałbyś się na 7.1 to najlepiej gdybyś siedział na środku pokoju - 2,5 m od tv/ekranu projektora. Tylko, że z 2,5 m najlepiej byłoby mieć tv ok 65 cali, a sala kinowa z tv, a nie projektorem, to już nie sala kinowa ;) już nie wspominając o kosztach i że dobry, duży tv kosztuje często więcej niż dobry projektor. No chyba, że nadejdzie era filmów 4k (tylko kiedy? za 5-7 lat?) to wtedy podobno jest wskazane siedzieć bliżej ekranu więc może i 100 cali z 2,5 będzie ok. No ale to już w dosyć odległej przyszłości...
 

Meloman69

New member
Bez reklam
W tej kategorii cenowej (10-13 tys.) to dopiero mamy klęskę urodzaju i naprawdę trudno wskazać zdecydowanego faworyta - każdy ma nieco inne zalety, ale wszystkie są znakomite.

Rzeczywiście, opinie o projektorach są zbliżone. Sumarycznie najbardziej chwalony jest Sony HW55E.
O dziwo pomimo, że JVC ma fenomenalny współczynnik kontrastu on/off i znakomitą czerń, nie zawsze jest stawiany na pierwszym miejscu, jeżeli chodzi o ogólną jakość obrazu.
Niestety nie porównywałem bezpośrednio obrazu pomiędzy moim TW9200 i X35.
Po 3 miesiącach użytkowania Epsona mogę z kolei stwierdzić, że ma świetną dynamikę obrazu. Dzięki skutecznie działającej przesłonie poziom czerni jest baaaardzo dobry. Projektor bez problemu radzi sobie ze wszystkimi rodzajami scen - od całkiem jasnych, poprzez mieszane, w których czarny nadal jest czarny, a skończywszy na ciemnych scenach, gdzie poziom odwzorowania szczegółów uważam za niemal referencyjny.
Żadnych zastrzeżeń nie budzi ostrość, która jest jednorodna na całej powierzchni. Śmiem twierdzić, że filmy pod tym względem lepiej wyglądają z projektora niż na moim Samsungu U32D5500.
To za co lubię TW9200 to krystaliczność obrazu, którą wcześniej posiadały telewizory CRT, a którą dzisiaj można dostrzec w niektórych plazmach. Nie uważam, że pod względem reprodukcji kolorów Epson jest gorszy na tym polu od telewizorów.
Obraz z projektora jest tak szczegółowy, że można w filmie wyłapać wszystkie niedostatki pracy operatora, czy nawet dostrzec różnicę w samym obrazie (teraz wiem, że wynika to z prostego faktu, że często-gęsto filmy kręci się różnymi kamerami).
Pojawiające się czasami (nawet teraz, na niektórych polskich forach) opinie, że projektory nie mają czerni i świecą blado są całkowicie nieprawdziwe. Można by napisać - Przebacz, albowiem nie wiedzą co czynią.
 

gutek78

New member
O tym, że obraz z projektora jest blady i nie ma czerni mówią najczęściej osoby, które montują projektor w bardzo jasnym pomieszczeniu - najczęściej w salonie z białymi ścianami i sufitem ;) a wtedy nawet projektor z bardzo wysokiej półki nie będzie spełniał ich oczekiwań..
 

FFooXX5

Klub HDTV.com.pl
VIP
20m2 tylko do kina to tak jak 30m2 gdzie musi się zmieścić wszystko. Na początek może być 5.1 ale z czasem koniecznie 7.1:)
 

gutek78

New member
Najlepiej jest ocenić samemu w zaadaptowanym już pomieszczeniu, szkoda tylko, że mało osób ma taką możliwość... Jestem ciekawy jak to gra u niektórych Amerykanów, którzy na 11m2 kwadratowych potrafią upchnąć systemy 11.2 :D
 

szejos

New member
Dzięki Panowie za rady.
Kable na pewno pociągnę pod 7.1, a głośniki dokupię z czasem.

Alkor ciekawie się wypowiedział o projektorach i chyba się zdecyduję na tego BenQ W1400.
 

szejos

New member
Temat ruszył dalej.

Zaznaczę od razu, że nie będzie to jakaś na bogato zrobiona salka, jak to niektórzy tutaj mają :p. Na razie robię tak, na ile mogę sobie pozwolić.

Co już kupiłem:
- Projektor Benq W1070 (fajna maszynka)
- okulary 4 pary 4 Generacji Hi-Shock (Voyad), blokują całkowicie czerwień
- w drodze materiał Adeo Reference White 113cali, rama własnej roboty będzie

Pomijam nagłośnienie, bo to w podpisie. Materiały do salki też pomijam, ale powiem, że kasa szybko ucieka, ale jakoś trzeba dociągnąć do końca.

Pokoik, jak mówiłem wcześniej, ma tylko 4x5m. Wyglądał tak:
http://i1080.photobucket.com/albums/j334/szejk/kd/DSC_0588.jpg

Bratu się nudziło, więc zrobił szybki projekt (inspiracje czerpane z internetu):
View image: pokoj
Tak to mniej więcej będzie wyglądać.

Na razie skończyłem malować i będę targał wszystkie kable. Później zrobię ekran.
Na dzień dzisiejszy wygląda tak (surowo jeszcze):
http://i1080.photobucket.com/albums/j334/szejk/kd/IMG_7129.jpg
http://i1080.photobucket.com/albums/j334/szejk/kd/IMG_7131.jpg
http://i1080.photobucket.com/albums/j334/szejk/kd/IMG_7128.jpg
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Już mi się podoba, choć te rury bym schował. Nie bądź taki skromny, tak na prawdę mało kto może sobie pozwolić np. na osobne pomieszczenie z czarny sufitem :) Możesz wrzucić większe te wizualizacje?
Doprowadź to do końca. Powodzenia
PS. Nie widzę żadnego podpisu oraz co gra u Ciebie ;)
 
Ostatnia edycja:

WiTT

New member
Bez reklam
No nooo, powiało świeżością :)
Zmiany pokoju wyglądają na świadome i przemyślane kroki, też bym ukrył te rurki, ale źle nie jest. Sufit czarny jak Krzysztof wspomniał miażdży. Taki projekt z taką czernią poprostu nie może się nie udać :) Trzymam kciuki za bezproblemowe dokończenie projektu :eek:k:
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Rowniez zycze szybkiego ukonczenia projektu.. bedzie dobrze :) Choc osobiscie inaczej bym zrobil ale to wszystko kwestia to co sie lubi, dzieki temu nie jest nudno, bo kazdy lubi cos innego.
Ale koniecznie schowaj rurki - bo zle to wyglada...
 
Ostatnia edycja:

szejos

New member
Dziwne, że nie widać. Podam tu:
Yamaha RX-V773, Monitor Audio MR6, MR1, MRCentre, Polk Audio PSW 125, Pioneer BDP 160.

Co do rur, to może kiedyś schowam, ale w nich płynie gorąca woda, więc w zimę będą fajnie grzały. Jeszcze pomyślę o jakiejś zabudowie dla nich.

Pomału też myślę o rozmieszczeniu wszelakich paneli akustycznych. Na pewno coś na suficie wyląduje i na ścianach.
 

FFooXX5

Klub HDTV.com.pl
VIP
sprzęcik dobry bo taki jak i mój :D. Zastanawia mnie tylko czemu sporo osób wybiera MR1 zamiast MR2 hmm...
 
Do góry