Małe ale własne, czyli mini pokój kinowy - pytania

szejos

New member
Witam.

Planuję przeznaczyć pokój w piwnicy o wymiarach 5mx4m na stworzenie mini salki kinowej.
System audio już posiadam:
- Monitory Audio Mr6, Mr1, Mr Centre
- Sub Polk Audio PSW125
- Yamaha RX-V773.

Zaznaczę od razu, że pokój będzie całkowicie odcięty od świata (jest w nim jedno małe okno, które będzie zasłonięte). Ściany, sufit i podłoga będą w ciemnych kolorach. Ekran będzie wisiał na ścianie krótszej.

I teraz moje pytania:
1) czy taki nieduży pokój nadaje się do oglądania? Mam zamiar zrobić podstawową akustykę.

2) jaki wybrać ekran oraz projektor?

Ekran chcę ramowy, wiszący na stałe. Myślałem, żeby samemu zrobić, jest kilka opcji. Przekątna do takiego pokoju to pewnie max 110''. Jaki kolor? Szary czy biały w takim całkiem zaciemnionym pokoju? Chciałbym oglądać na nim również filmy w 3D.

Co do projektora, to myślę, że w tych warunkach lepiej wypadnie coś na DLP. Fajna promocja jest teraz na: Mitsubishi HC7900DW za 800$.

Sam nie wiem, czy dołożę i kupię coś droższego, czy może na początek kupić coś do 5 tysięcy (projektor) i zobaczyć jak to będzie grało.

Chętnie usłyszę zdanie osób w temacie.
 

lm648

Banned
Witam.

Planuję przeznaczyć pokój w piwnicy o wymiarach 5mx4m na stworzenie mini salki kinowej. ....

Zawsze było to moim marzeniem mieć "prywatną strefę" dla swojego hobby lecz niestety nie mam piwnicy :) Pomysł bardzo świetny, powierzchnia wystarczająca ... a więc kibicuję ci bardzo aby pomysł/przedsięwzięcie w pełni się udało w realizacji :eek:k:
Pozdro
 

szejos

New member
gdziesz to moge kupić ten projektor w za 300$?
Jakie 300$? Chyba się ktoś nie wyspał, napisane jak byk 800$ :)

Krzysiek, nie chciałem nikogo urazić, tylko mi potwierdziłeś, że się da, także nie mam się co martwić, tylko zacząć wybierać komponenty.

Na pierwszy ogień chcę kupić projektor, pokój ogarnąć (malowanie + akustyka), i wtedy zdecyduję co z ekranem.
 

FFooXX5

Klub HDTV.com.pl
VIP
20m2 miał by nie wystarczyć i to tylko do kina. Szejos jak ja bym miał taką możliwość to bym był jednym z najszczęśliwszych ludzi pod słońcem. 20m2 tylko dla siebie. Już widzę te plakaty filmowe, gadżety, barek z trunkami i zakąskami ehhhh:( dawno mi tak gul nie skoczył:(
Szejos a propos zestawu, to muszę Ci powiedzieć że fajny i na tym metrażu pokaże co potrafi bo u mnie na razie nie może rozwinąć bardziej skrzydeł:)
Na Twoim miejscu zainwestował bym jeszcze w MR2 dał na tyły MR1 na boki i masz wypas:)
 

szejos

New member
Czyli zrobić 7.1? Kurcze, nie byłby to już przerost? :p

Pomału będę aktualizował. Fotki oczywiście porobię, może razem będziemy kombinować.
 

FFooXX5

Klub HDTV.com.pl
VIP
przerost? Na 20m2 tylko z przeznaczeniem do kina to aż się prosi o 7.1. Kanapa na środku i wtedy masz prawdziwy dźwięk przestrzenny:). W stanach na mniejszych metrażach potrafią upchać zestaw 7.2 a nawet 9.2. Na pewno ktoś potwierdzi moje słowa z konfiguracją 7.1:)
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Pewnie że można 7.1, a nawet 9.2. Przeważnie w zwyczajnych salonach tego nie stosujemy ze względów estetycznych i braku miejsca, ale gdy ktoś ma osobne pomieszczenie pod kino a do tego praktycznie brak przeszklonych powierzchni to aż się prosi:)
 

FFooXX5

Klub HDTV.com.pl
VIP
ampli niestety na to nie pozwoli, a wątpię by kolega chciał wymieniać. Wtedy taki ampli jest już znacznie droższy.

Z yamasza można na maxa ewentualnie zrobić 7.1 + 2 kanały. Czyli tylne i przednie głośniki dźwięku otaczającego nie wytwarzają dźwięku jednocześnie tylko automatycznie przełącza zgodnie z wybranym CINEMA DSP
 
Ostatnia edycja:

Rafal7

Banned
ampli niestety na to nie pozwoli, a wątpię by kolega chciał wymieniać. Wtedy taki ampli jest już znacznie droższy.

Z yamasza można na maxa ewentualnie zrobić 7.1 + 2 kanały. Czyli tylne i przednie głośniki dźwięku otaczającego nie wytwarzają dźwięku jednocześnie tylko automatycznie przełącza zgodnie z wybranym CINEMA DSP

Ale czego nie robi się dla hobby i marzeń ;-)
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
7.1 przy takiej salce to podstawa, nie rezygnuj z tego.
Nadlatujacy zza glowy samolot, to bezcenne wrazenia ;)
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Ja chyba mając na względzie taki pokoik, to bym sprzedał te kolumny wraz z ampli i zainwestował coś z większym wykopem i dynamiką. Jakieś Klipsch RF czy Paradigm Monitor, do tego dość mocny ampli i ze 2 subiki:D Później poszerzyć o zestaw stereo i już malina. No, ale to tak sobie gdybam. Wiadomo, teraz największym ograniczeniem jest kasa.
 

gutek78

New member
Jasne, że możesz pójść w 7.1 - pokój przecież jest spory ;) tylko ile tak naprawdę jest filmów w 7.1? wiadomo, że można przerobić z 5.1 na 7.1, ale to już nie to samo co dedykowana ścieżka 7.1... Ale oczywiście decyzja należdy do Ciebie :) Ja ostatnio zrobiłem mały research co do filmów ze ścieżką 7.1 i nie ma dużej tendencji zwyżkowej z roku na rok. w 2012 roku było to ok 90 filmów, a w 2013 ok 110 - tak przynajmniej podają statystyki, a naprawdę to było ich ok 70 ponieważ w statystykach są wliczane wszystkie wersje wydanego filmu - w 3d, unrated itp, itd. A w Polsce wydają ich jeszcze mniej...
Ja również bardzo Ci zazdroszcze możłiwości zbudowania salki kinowej - to również i moje marzenie od wielu lat :) Ja zastanowiłbym się nad zamontowaniem 5.1, a odsunięciem kanapy lub foteli bardziej pod ścianę aby uzyskać jak największa przekotną z projektora - może nawet 150 cali. Tylko w takim wypadku przy szerokości pokoju ok 4m trzeba by pomysleć o umieszczeniu głośników za ekranem transparentnym co niestety automatycznie zwiększa potrzebny budżet...
Ach, te marzenia, chciałbym też stać przed takim dylematem jak Ty ;)
 
Ostatnia edycja:

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Jeżeli są pieniądze i warunki to po co się ograniczać tylko do 5.1? Równie dobrze można napisać, po co kupować odtwarzacz BD jak filmy są drogie i wielu z forumowiczów ma średnio po kilkanaście filmów w kolekcji? Po co kupować auto z 200 konnym silnikiem, jak na autostradzie pociśniemy max. 140km/h. Gdybym miał kasę, to zamontowałbym system 7.1 przynajmniej dla tych 70 tytułów. Zawsze to jakieś ciekawsze wrażenia.
 

gutek78

New member
Co kto woli - zazwyczaj trzeba pójść na jakiś kompromis. Ale jak są warunki i pieniądze to nikt nikomu nie zabroni, ja przedstawiłem tylko swój punkt widzenia... Np. taka Grawitacja - super hiper orgia wizualna i audiowizualna, a wydali tylko w 5.1. A filmy są drogie, ale u nas.
Czytałem ostatnio ciekawy artykuł pewnego reżysera z USA co wybrać do KD - 5.1 czy 7.1, przedstawił wszystkie wady i zalety obu systemów i stwierdził, że póki co - na logike - warto pozostać przy 5.1. A na końcu stwierdził "ale czy w kinie domowym zawsze chodzi o logike?" Broń Boże nie wpajam tutaj nikomu jego ideologi, ale to ostatnie zdanie zapadło mi jakoś w pamięć.
Njlepiej jeśli kolega szejos zdeklarował się co jest dla niego ważniejsze - dźwięk czy obraz :) napisał początkowo o ekranie 110 cali, a odległość od niego to zapewne minimum 3,5, wieć od tylnej ściany zostanie ok 1.5 na głośniki tylne więc sprawa niejako rozwiąże się sama. Tak czy inaczej - warto rozważyć taką sytuację i chociaż na przyszlość pociągnąć kable do tego 7.1.
 
Ostatnia edycja:
Do góry