Kineskop czy jednak LCD?

Zorro

New member
JVC HV-32D25 - to był dopiero TV. Mam go od póltorej roku i nie zamieniłbym na nic innego. Na dobrym sygnale (i nie mam na myśli nie wiadomo czgo z cyfry+, a jedynie np. TVN24 z kablówkiQ! - obraz to po prostu bajka.
 

hojlo1

New member
Bez reklam
...ej Panowie i u mnie w domu nie jest tak źle (sprawdzone, widoczne 700linii - prosze sprawdzić faktycznie ile jest widocznych przy danych o 833 liniach, bo przypuszczam że też jest 700...).

Stare CRT faktycznie blado wyglądaja przy nowych technologiach, ale przyzwoite 100Hz często wzorcem przy 32'.


Ps - nie mogę się zmusić (obecnie) do napisania więcej, ale ostatnio dość sporo bawiłem się CRT Samsungiem HD Ready (419) i gwarantuję, ze w praktyce ma on tyle wspólnego z wyświetlaniem HD, co np.: Wasze/Nasze modele .
(no jakoś trzeba sprzedawać, więc dodamy "HD READY", jak złącza są itp..., tylko ciekawe,ze juz "większosć jakość" widzi...).:D

Pozdrawiam. ;)
 

ferguson

New member
Acuity

Stary CTR taki z naj,naj,najwyższej półki będzie lepszy od wszystkiego co jest teraz ROBIONE ,na co komu 1080 lini jak nie ma ich skąd wziąć. W Panasie TX-32PX30 mam po prostu 833 linie na wszystkich kanałach. Widze to wyrażnie w momęcie włączenia demonstraci ,(dzieli ekran na połowe:100Hz i 75Hz Acuity )
pozdrawiam Ferguson
 

hojlo1

New member
Bez reklam
..."stare" - miałem na myśli jeszcze 50Hz (wypukłe)....

ferguson - mnie nie chodzi o dane katalogowe, ale o praktykę, gdyż np.:
- w CRT JVC D.I.S.T. podbija do 1150 linii a i tak widac ok 700
- parę lat temu ze znajomymi z USA usilowaliśmy u samego źródła Sony stwierdzić ile faktycznie wyświetla tamtejszy model HDTV (w danych 1080i) i "ichnie" Sony twierdzilo że właśnie tyle, ale mierzony wielokrotnie ekran miał zawsze ok 800 widocznych linii.

Dane katalogowe to jedno, a co widzisz naprawdę to drugie . ;)
 

ferguson

New member
Acuity

Hojlo- ja mówię to co widzę mam obraz 100Hz i 75Hz Acuity mam sygnał po RGB i CVBS ja to widzę nie zaczerpnołem info. z podręczników.
pozdrawiam Ferguson
 
Ostatnia edycja:

ferguson

New member
Acuity czy jednak LCD?

Acuity czy jednak LCD?
Czy moge poruszyć taki temat ( ja znam odpowiedz ) a wy ?:x
pozdrawiam Ferguson, Panas.TX-32PX30
 

ferguson

New member
Acuity

Hojlo-ja mam demonstracje w tym telewizorze i równolegle leci obraz 100Hz i Acuity i widze różnice ,ja nie licze lini tylko przy włączonym Acuity moge policzyć włosy na brodzie aktora ,natomiast standartowo..jest ok.
pozdr.Ferguson
 

hojlo1

New member
Bez reklam
...oj coś uciekasz od odpowiedzi.
Mało tego:
Acuity czy jednak LCD?
jest błędnym pytaniem.
Prawidłowe , to np :
CRT czy LCD?
lub (np.:),
Acuity w CRT Panasonica, czy np. jednak XD-Engine w LCD LG?

Ps - odmianę Acuity Panasonic stosował (moze stosuje nadal...) w np. plaźmie i choć moze to oznaczać, ze ilość linii się zwiększa, to widoczna rozdzielczosć jest jak była (tak samo w CRT).

ferguson - jak wyliczyłeś, że widzisz 833 linie?
To pytanie jest jak najbardziej aktualne.

Pozdrawiam. ;)
 

ferguson

New member
Acuity czy jednak LCD?

Acuity czy jednak LCD?
To nie jest błędne pytanie- ja miałem na myśli porównanie LCD z CTR modelami z najwyższej półki posiadającymi Acuity (Sony też coś takiego robiło tylko nie pamiętam nazwy-zaraz ktoś mądry podpowie)
A co do liczby tych lini to jest ich na pewno 20% więcej w pionie i o około 50-100% pikseli w poziomie więcej (niech będzie ze 40% w poziomie a wystarczy)
Acuity-GOGLE zobacz
pozdrawiam Ferguson
 
Ostatnia edycja:

1Kiwi

New member
Pozwolę sobie wtrącic swoja subiektywną opinię używam Panasonic Quintrix SR od 1,5 roku w kablówce Aster i DVD jakośc rewelacyjna oglądałem telewizję N w różnych sklepach mam na myśli 1080i i na pewno LCD nie kupię a na plazmę Full HD mnie nie stac a i przekątna takiej plazmy na 20 m kwadratowych też za duża, jest pewna też wada tego Accuity (zwiększona ilośc lini obrazu z 625 do 833 (PAL) wyższa rozdzielczośc pojedyńczej lini 2376 pikseli , że nie widzę różnicy pomiędzy Accuity a DVD progressiv scan po komponecie a DVD mam niezłe (Jamaha S-1500).Czy ktoś co ma Quintrixa SR też ma podobnie ciekaw jestem ewentualnej opini.(kable są dobrej jakości).
 

hojlo1

New member
Bez reklam
1Kiwi - rożwiązanie juz dawno opisane na różnych forach RTV.
Kineskop w CRT ma swoją rozdzielczosć (obecne w 99% oscylują w okolicach 700 widocznych linii).
Teraz dodatkowe poprawiacze (choćby D.I.S.T do 1150 linii/Acuity/PixelPlus...) - tylko naprawiają zaszumiony sygnał/obraz (wyostrzają...itp.= obróbka ww.TV) jednak na koniec i tak zobaczysz w 700 liniach, bo więcej kineskop nie wyświetli.
Jak taki TV dostanie idealnie czysty sygnał = jest tak, jak opisują maniacy HDTV (myślą ,ze to HDTV.... - parę wątków wcześniej...cytat). ;)
Już wiadomo że prawdziwe HDTV to i rożdzielczosć dużo większa i ekran olbrzymi.
Przy 32' to praktycznie jest to nieralne do oglądania codziennie...(jak rodzinę usadzić z 1/1,5 metra od TV bo "lustro na ekranie" także na CRT).

W CRT obraz wyświetlany jest impulsowo (wada - migotanie, można sie pozbyć...), jednak i oko ludzkie widzi impusowo (więc zaleta, bo ruch pięknie odzwierciedlony itp. = przewaga na obecnymi LCD z dolnej/sredniej półki...).
Więc przy 32' CRT (dobry) gra pięknie i do tego SDTV jest trybem interlaced, więc znowu lepiej, bo LCD to progresywna matryca (do tego natywna, więc każdy błąd sygnalu zwielokratnia...)
.....(itp. itd..)
Ot i tyle.

Ps - właśnie poprzednik opisuję, że acuity zwiększa ilosć linii ok 20% i znowu jesteśmy w okolicy 700.
(a w tle niech sobie i jakiś układ TV zwiększy do 3000 linii a i tak nadal będzie widac 700).
Więc przy b.dobrym sygnale działanie poprawiaczy mniej istotne = zawsze pięknie (i tak masz).

Pozdrawiam. ;)
 
Ostatnia edycja:

radosuaf

New member
Bez reklam
Z tym się akurat ciężko zgodzić, bo u mnie najwieksza poprawa przy Pixel Plus jest np. podczas Superkina TVN (chociażby wczorajszy Gladiator, czy jakiśczas temu WOdny Świat), gdzie jakość jest chyba najlepsza jaką widziałem w SD (kablówka cyfrowa).
 

hojlo1

New member
Bez reklam
...w przekazie TV (obojętnie jak przesyłanym, przez naszych nadawcow) jest zawsze co poprawiać.
(chociażby to ,ze nie wiesz na ile to jest pełne 16:9..., a jak nie to juz klopot....)

Zapuście np. referencyjny DVE (faktycznie można potraktować jako wzorzec, choć wolę wysokiej jakości dema 1080i skalowane w dół) i wtedy np.: przełączać/wył "poprawiacze".
Za jakość odbioru (po stronie TV) odpowiada cały odbiornik, i gdy np. PixelPlus ma główne zadanie w poprawie - więc tak będzie.
Z drugiej strony część osób określa obraz z PixelPlus jako zbyt: sztuczny/cukierkowy... .
Trzeba poznać w praktyce rożne modele i wyświetlają ten obraz też rożnie (każdy ładnie, ale inaczej).
Ja preferuję naturalność odbioru (subiektywnie, bo jakże inaczej) - czyli w miarę to co widzę na ekranie, niech będzie zbilżone do tego za oknem.


Ps - przypomne ,ze kiedyś byly sprzedawane (i u nas w kraju - w ciszy) np TV CRT, gdzie progresywnie mozna odbierać i TVP1 łącznie z telegazetą np. z anteny zewnętrznej...(sam takowy posiadam, choc 99 % oglądam na Natural Scan, zamiast progresywnie...).

Uważam na dzisiaj ze:
- jak zrobią np plazmę 32' - to zabije CRT jakością obrazu (w porownaniu, gdzie sygnał obojętny)
- LCD któreś generacji zaczną udawać "interlaced" (na życzenie , obojętnie jak, choćby przez udoskonalane nowinki z zmiennym podswietlaniem, wstawianiem czrnych klatek itp) też dogonią CRT.
Jednak obecnie JESZCZE jest to czas przyszły.


Pozdrawiam.;)
 
Ostatnia edycja:

ferguson

New member
hojlo1 napisał:
...oj coś uciekasz od odpowiedzi.
Mało tego: jest błędnym pytaniem.
Prawidłowe , to np :
CRT czy LCD?
lub (np.:),
Acuity w CRT Panasonica, czy np. jednak XD-Engine w LCD LG?

Ps - odmianę Acuity Panasonic stosował (moze stosuje nadal...) w np. plaźmie i choć moze to oznaczać, ze ilość linii się zwiększa, to widoczna rozdzielczosć jest jak była (tak samo w CRT).


To pytanie jest jak najbardziej aktualne.

Pozdrawiam. ;)

MOJA ODPOWIEDŻ
Ps-Acuity Core jest wykorzystywany tylko w telewizorach plazmowych Panasonic i polega na 10-bitowym przetwarzaniu sygnału wideo od jego wejścia po samo wyjście. Koncepcją Acuity Core jest zapewnienie wysokiej jakości obrazu z różnych źródeł sygnału np. DVD, PC, HDTV i in. Platforma Acuity ma zapewnić szybkie przetwarzanie obrazów cyfrowych oraz ich wyjątkową reprodukcję.

Technologia "Acuity" - rozdzielczość 2300 pikseli, 833 linie
Ferguson
 
Ostatnia edycja:

z2ib

New member
Lech napisał:
Jakie było moje zdziwienie gdy obrazy zmieniły się radykalnie na mdłe i zgoła nieczytelne. Spojrzałem "szerzej" na mijany regał i z zaskoczeniem stwierdziłem, że oto zaczeły się regały z odbiornikami CRT. Zgadza się, że jeszcze dwa, trzy lata temu LCD i Plazmy były drogie i słabej jakości - ale to już historia.

Rzeczywiście w sklepach crteki zwykle wyglądają na mdłe i mało kontrastowe. Jeżeli masz w domu tak silne oświetlenie jak w markecie to CTR odpada. Odwrotnie jest z LCDekami. Na standardowych ustawieniach nieźle dają po oczach podczas wieczornego oglądania filmów.

A co do żekomo dobrej jakości płaskich TV. LCD jest dobrą technologią, nigdy nie twierdziłem, że tak nie jest. Jednak w mojej opinii, telewizory w cenie do 5 tysięcy nadają się ona co najwyżej do wyświetlania zdjęć, ewentualnie oglądania niezbyt dynamicznych filmów w rodzielczości HD. Może te droższe dają radę, nie wiem nie zwracałem na nie uwagi w sklepach.
Plazma jest znacznie lepsza, jednak, sądząc po opisach kłopotów z telewizorami Samsung i Panasonic (gliniane twarze, purpurowe węże) nie zawsze jest tania i dobra. No chyba, że osiem klocków za jakość Pioneera to dla Ciebie tanio, bo dla mnie nie.
 

Piotr_the

New member
czy może ktoś z was wie jaką jasność i kontrast posiada przeciętny TV CRT bo tylko w LCD i Plazmach o tym piszą bo czas reakcji napewno < niż 1ms;)
 

hojlo1

New member
Bez reklam
....jasność to chyba max ze 200 cd/m2
....kontrast (teoretycznie) z kilkadziesiat tysiecy, ale w praktyce i tak niższy niż np w LCD... (kineskop trzeba oszczędzać)
(choć znowu zasada działania inna = czerń, to brak strumienia...)

Generalnie (opisane wyzej) w b.jasnych pomieszczeniach CRT "nie ma co szukać".:D
 
Ostatnia edycja:

smiglostopy

New member
hojlo1 napisał:
Ps - Co do HD CRT (w porównaniu do pozostałych CRT z "górnej półki") - to i tak widoczny obraz w każdym modelu kończy się na ok 700liniach i naprawdę różnica w ogladaniu jest praktycznie żadna... .

Pozdrawiam. ;)

panownie,

nie obnizajmy poziomu tego forum. krytyczne uwagi sa jak najbardziej potrzebne i na pewno wnosza wiele dobrego do dyskusji i pomagaja w podjeciu decyzji np przy zakupie sprzetu. sam wielokrotnie skorzystalem z opinii urzytkownikow. super sprawa.

jesli jednak czytam "testy" i konkluzje w stylu "jakosc hd na crt w porownaniu do zwyklych tv jest praktycznie zadna" to troche nadwatla to moje przekonanie, ze na forum pisza ludzie znajacy sie na rzeczy.
rozumiem, ze fajnie jest sie podpiac pod watek krytykujacy dany produkt. latwo wtedy zablysnac, nabic kilka postow, moze jakies punkty do reputacji...;) prosilbym jednak, aby o danym modelu wypowiadali sie ludzie, ktorzy mieli z nim stycznosc wieksza niz przez szybe z tramwaju.

przegladam forum od jakiegos czasu i jak na razie spotkalem 2 (slownie dwie) osoby, ktore badz mialy tv (mowa o slimie) w domu, badz jak kiki w sklepie i obraz im zupelnie nie odpowiadal. z takich opinii mozna naprawde skorzystac. powielanie po raz n-ty opinii o kiepskiej geometrii jest zenujace. staralem sie juz to wyjasnic w kilku postach. odsylam do moich wczesnijszych wpisow o tym tv. internetowi xeroboje jednak jak sie czepili to nie moga przestac (to nie bezposrednio do autora cytatu)...

hd na slimie jest super. nie wiem ile linii jest wyswietlanych (ktos policzyl ze 700, nich bedzie, ja nie mialem cierpliwosci liczyc;), ale polecalbym zobaczyc np lige hiszpanska na worldsport hd i potem jeszcze raz opisac swoje wrazenia...

powoli pojawia sie tez mit "smuzenia" na slimie :-O nie chcialbym byc uszczypliwy, ale moze piszacym pomylily sie lcd z crt (wiem slim jest dosc cienki i latwo o pomylke), w kazdym razie efekt taki NIE WYSTEPUJE. nie sadze, ze mam jakis szczegolnie udany model bo np. przebarwienia mam;)

dla zainteresowanych, kilka zdjec:
http://mysite.verizon.net/ope1/Samsung_Slim.htm
 
Ostatnia edycja:
Do góry