Kamery SONY HDR-SR12E, SR11E , SR10E

LCC

New member
Właśnie przed chwilą wyciągnęłem z pudła moją SR12 w wersji PAL :)
Nagrałem parę ujęć w ciemnych i jasnych pomieszczeniach i na dworze... co mogę powiedzieć... gdy podłączyłem kamerę po HDMI-miniHDMI do LCD Sony D3000 na ponad minutę straciłem przytomność (tyle trwało ujęcie) :) OMG ta kamera jest rewelacyjna miażdzy wszystko co widziałem w HD nawet wiele ujęć w filmach 1080p na bluray. Precyzja, ostrość, kolory i mimo, że to PAL 25fps to obraz jest tak stabilny i płynny jak w realu... normalnie cud miód orzeszki... . Ludzie brać bez zastanawiania jak LCD 32D3000 polecam. Idę kręcić dalej :)
 

LCC

New member
Dostałem od znajomego, który jest testerem takich zabawek :) Kamera pochodzi z pierwszej fali SR11 i SR12 jaka doszła do Polski pod koniec marca. Z tego co mi wiadomo trzeba pisać lub dzwonić do sklepów internetowych i się dowiadywać bo jeszcze mogą mieć pojedyncze sztuki.
http://www.ceneo.pl/1178188 . Zobacz w Media Pasaż. Nowa fala SR11 ma być w połowie kwietnia, a SR12 pod koniec kwietnia i na początku maja, wówczas już będą szeroko dostępne. Dzisiaj dam jakieś ujęcia z kamerki to zobaczycie jak to wygląda :)
 

trops55

Member
LCC napisał:
Właśnie przed chwilą wyciągnęłem z pudła moją SR12 w wersji PAL :)
Nagrałem parę ujęć w ciemnych i jasnych pomieszczeniach i na dworze... co mogę powiedzieć... gdy podłączyłem kamerę po HDMI-miniHDMI do LCD Sony D3000 na ponad minutę straciłem przytomność (tyle trwało ujęcie) :) OMG ta kamera jest rewelacyjna miażdzy wszystko co widziałem w HD nawet wiele ujęć w filmach 1080p na bluray. Precyzja, ostrość, kolory i mimo, że to PAL 25fps to obraz jest tak stabilny i płynny jak w realu... normalnie cud miód orzeszki... . Ludzie brać bez zastanawiania jak LCD 32D3000 polecam. Idę kręcić dalej :)
Jak się już nacieszysz tą kamerką , to napisz jak sprawuje się we wnętrzach przy normalnym domowym oświetleniu . Wiadomo, że w ''słońcu'' jest super.
 

Huzar

New member
trops55 napisał:
Jak się już nacieszysz tą kamerką , to napisz jak sprawuje się we wnętrzach przy normalnym domowym oświetleniu . Wiadomo, że w ''słońcu'' jest super.

Moim zdaniem kamera we wnętrzach przy normalnym oświetleniu sprawuje się przyzwoicie. Oczywiście im więcej światła tym lepiej.

W bardzo ciemnych pomieszczeniach zdarza się szukanie ostrości.

Pozdrawiam
Huzar
 

LCC

New member
Tak jak pisze HUZAR, jest dobrze czyli gdy jest już na prawdę mało światła pojawiają się szumy ale nie są one strasznie duże. Już gorzej radzi sobie z takim światłem zwykły aparat cyfrowy. Co do nightshota to też jest rewelacyjny, a szumy są też małe jak na takiej klasy kamerkę.

HUZAR też masz problemy z tym Picture Motion Browser, że jak importujesz pliki to gdy program je analizuje wyskakuje błąd, że nie może poprawnie zanalizować (taki jest żółty trójkącik przy ikonce analizowania)? Przez to nie mogę odtworzyć tych plików .m2ts w PMB i ich przeglądać i w Vegasie. Problem w tym, że Twoje te które dałeś z SR12 .m2ts mogę bez problemów.
 
Ostatnia edycja:

Huzar

New member
LLC, też mam problem z PMB. U mnie wygląda to tak:

-Import na dysk działa bez problemu.
-W PMB nie widzę co to za filmy (puste białe ikonki).
-Dwukrotne kliknięcie otwiera odtwarzacz, który nie jest w stanie pokazać klipu.
-Analiza klipu (jednego z dwóch) kończy się niepowodzeniem ale to nie jest potrzebne do wyświetlania poprawnie klipów w PMB.

Co dziwne jak na klipie wezmę prawym i wybiorę opcję Video Trimming otwiera się narzędzie do przycinania i klip jest widoczny.

Co udało mi się zaobserwować: przy uruchamianiu PMB w trey-u windowsowym pojawia się i znika wiele razy i bardzo szybko ikonka Haali Media Spliter. Jestem przekonany że jest to problem kodeków zainstalowanych w systemie. PMB niestety nie ma opcji wyboru jakiego kodeka używać. Z prób które już poczyniłem to odinstalowałem CoreAVC - nic to niestety nie pomogło. Dalej szukam rozwiązania.

W VegasPro 8.0b nie mam problemów z klipami. Czy wybieram opcję edycji z PMB czy otwieram klip z dysku bezpośrednio w vegasie wszystko jest ok. W jakiej jakości nagrywasz klipy? moje są w FH.
 
Ostatnia edycja:

Huzar

New member
Trafiony zatopiony :grin:

Odinstalowałem Haali Media Splitter i wszystkie problemy z PMB zniknęły.

Ponieważ wszystkie inne aplikacje mi działają nie instaluję nowej wersji.

Pozdrawiam
Huzar
 
Ostatnia edycja:

GrzechU

New member
Od wczoraj sie bawie ta kamera i musze przyznac ze jest to fantastyczna kamera z duzym wyswietlaczem, najlepsze filmy wychodza podczas sloneczny dzien przy wlaczonym dodatkowych kolorach, na telewizorze miszczostwo!!! Szkoda ze nie ma praktycznie zadnych funkcji po za stary film, oraz efektami cz-b, slepia, pastel, ale najlepsze jest plynne wolne nagrywanie :D tylko nie wiem jak zrobic zeby dalo sie nagrywac wiecej niz 11s :( jak ktos wie niech napisze! Prosba.
Ogolem wady to ma takie ze przy slabym oswietleniu obraz strasznie szumi, a zalety to praktycznie same =D
 

Huzar

New member
Witam kolejnego właściciela.

GrzechU napisał:
Szkoda ze nie ma praktycznie zadnych funkcji po za stary film, oraz efektami cz-b, slepia, pastel,
No ma te co wymieniłeś. Więcej można uzyskać na komputerze - ograniczeniem jest tylko cierpliwość i wyobraźnia.

GrzechU napisał:
ale najlepsze jest plynne wolne nagrywanie :D tylko nie wiem jak zrobic zeby dalo sie nagrywac wiecej niz 11s :( jak ktos wie niech napisze! Prosba.
Nie da się dłużej. Na rynku kamer amatorskich to i tak chyba rekord. Ciekawą opcją jest rejestracja w zwolnionym tępie czegoś co już było.
GrzechU napisał:
Ogolem wady to ma takie ze przy slabym oswietleniu obraz strasznie szumi, a zalety to praktycznie same =D
W tym przedziale cenowym i przy tej jakości nagrania nie znajdziesz nic co by lepiej sobie radziło w słabym oświetleniu.

Pozdrawiam
Huzar
 

krysti2004

New member
Witam. Kamerkę SR11E kupiłem 21.03.2008 r. w Gdańsku. Do tej pory nakręciłem juz sporo materiału. Jakość filmu powala. Sama kamera (wielkość, waga, jakość filmu) zbliża się do ideału. Polecam wszystkim chcącym ponagrywać filmy w idealnej jakości.
PS. Jedyną wadą jest akumulator - jednorazowo ok. 96 min nagrania. Na jakiś wyjazd wskazane jest zaopatrzenie się w dodatkowy.
 

LCC

New member
Dzięki HUZAR, już jest OK z Vegasem i PMB. W PMB też mam takie problemy ale to nie ma znaczenia bo i tak dobrze zmienia format na .m2ts i te z kamery .mts też pięknie się otwierają bez problemów :)

No rzeczywiście kamerka jest wypaśna, gdy ma się wyobraźnię można robić cudne ujęcia i stosować przy nich fajne efekty :)

Co do baterii to najlepiej wyposażyć się w dodatkowe. Ja kupiłem 2x FH100 (można i te z allegro, są OK po co przepłacać) co daje wraz z oryginalną baterią z kamery prawie 12h nagrywania.

TAK jak obiecałem zrobiłem na wasze potrzeby 2 filmiki, jak wygladają detale w zbliżeniu przy kiepskim oświetleniu i możliwośći punktowych regulacji ostrości :)

OBA oryginalne z kamery (bez kompresji) w formacie .m2ts :)
Napiszcie co myślicie.

http://www.sendspace.com/file/7lwxlg
http://www.sendspace.com/file/2wazxj
 
Ostatnia edycja:

krysti2004

New member
Proszę o poradę.
Czy komuś udało się dołożyć do filmu zgranego z tej kamerki datę i godzinę i wypalić na płytkę? W PMB chyba nie ma takiej możliwości, Pinnacle też nie za bardzo.
 

Huzar

New member
LCC napisał:
Co do baterii to najlepiej wyposażyć się w dodatkowe. Ja kupiłem 2x FH100 (można i te z allegro, są OK po co przepłacać) co daje wraz z oryginalną baterią z kamery prawie 12h nagrywania.

LCC, mam kilka pytań odnośnie tych aku.
1. Czy kamera pokazuje ile jeszcze pozostało czasu (pewnie nie)?
2. Czy te baterie trzeba podłączać zewnętrznym kabelkiem do wejścia zasilania kamery?
3. Ile czasu trzyma w pełni naładowany odpowiednik baterii NP-FH100? Może mógł byś zrobić test, naładować na max, włączyć nagrywanie i zostawić?
4. Czy odpowiednik FH100 jest taki sam gabarytowo jak oryginał (wystaje)?

Będąc przy tym temacie, czy ktoś nabył już może zewnętrzną ładowarkę do aku?

Pozdrawiam
Huzar
 

Huzar

New member
W tak zwanym, międzyczasie zrobiłem test standardowej baterii, dostarczanej z kamerą. Do kamery podłączyłem ładowarkę i naładowałem na maksa. Odłączyłem przewód zasilania, ustawiłem kamerę na średnio oświeltlony nieruchomy "plan" i włączyłem.
Zacząłem nagrywanie na dysk z otwartym lcd o domyślnym (średnim) poziomie podświetlenia. Nagrywanie o parametrach HD FH, dzwięk 5.1 (obok grał tv), włączone zoom mic i wykrywanie twarzy.
Bateria wytrzymała nagranie o długości 1:22:12, po tym czasie pojawiła się mrygająca ikonka wyczerpania baterii.
"Rezerwa" jest całkiem spora bo kamera pociągnęła jeszcze około 7,5 minuty i zdechła po nagraniu 1:29:51. Na chwilę pojawił się niebieski ekran informujący o wyczerpaniu baterii i kamera wyłączyła się.

Kamera stojąc na miekkiej pufie nagrzała się do około 50 - 55 stopni od dołu. Ponowne ładowanie baterii w kamerze trwało ok. 60 - 65 minut. Film się nagrał w całości pomimo iż sam nie zatrzymywałem nagrywania. Po włączeniu kamera pokazała czas nagrania 93 minuty więc całkiem bliski prawdzie.

W innym wątku o SR10:
dzimaj napisał:
kupiłem na razie zmiennika akumulatora FH100, te co sa po 129 na allegro, zobaczymy co potrafi, na razie po raz pierwszy go rozładowałem , po fabrycznym naładowaniu nakręcił 45 min w HD z otwartym LCD, z tego co widzę kamera nie wskazuję czasu pozostałego do pracy na tej baterii, na orginalnym aku pokazuje 130 min. (FH60)
dzimaj

Zastanawiam się jaka jest opłacalność zakupu zaminnika FH100, który w rzeczywistości wytrzymuje 45 minut (o ile tak jest w rzeczywistości) za 129 zł, jeśli za 289 zł można nabyć oryginalną baterię FH70 o pojemności 1800 mAh co powinno dać czas nagrywania 1,8 x dłuższy niż NP-FH60 czyli coś ok 162 minut.

Wychodzi na to że możłiwość nagrania minuty :
przy zamienniku NP-FH100 kosztuje 2,9 zł
przy oryginale NP-FH70 kosztuje 1,8 zł

O ile dane, podane przez dziamaja, są poprawne to sprawdza się "prawo" ekonomi "tylko biedny przepłaca". Jak jest w rzeczywistości, trzeba poczekać na testy LCC.

Pozdrawiam
Huzar
 

LCC

New member
No i jestem po testach więc...
akumulatorek z Allegro za 130zł
FH100 z 2800mAh.
http://allegro.pl/item344584686_aku_sony_np_fh100_np_fh90_2800mah_warszawa.html

Testy zrobiłem w identycznych warunkach co @HUZAR. Tylko trzeba pamiętać, że ja mam model SR12 z dyskiem 120GB i on więcej prądu pobiera niż SR11 z dyskiem 60GB. Więc SR11 poszaleje na tych aku dłużej.

Akumulatorek był naładowany na maxa i wyłączył kamerę dokładnie po 3h:30m (210min).

Natomiast oryginalny akumulator dostarczony z kamerą FH60 pociągnął u mnie 1h:40m (100min).

Więc jak widać stosunek ceny do jakości jest na wielki +

Co do pytań @HUZARA, to tak akumulatorek ma kabelki do podłączenia do kamery i ma też diody, które informują nas o naładowaniu (dioda pomarańczowa gaśnie gdy jest naładowany) i gdy kończy się bateria (dioda świeci na zielono i kilka minut przed końcem prądu zapala się na czerwono). Jak dla mnie nie ma najmniejszego problemu z kabelkami i jego wymiarami. W dodatku nie trzeba kupować żadnych ładowarek do tych akumulatorków, bo wystarczy oryginalny kabel do zasilania ten co mamy w zestawie z kamerą podłączyć bezpośrednio do tego akumulatorka (ale trzeba go wyjąć i odłączyć od kamery) w gniazdko "charger" i ładujemy. Co do wymiarów to jest identyczny co oryginał FH100 tylko trzeba doliczyć ten kabelek wystający. Na kamerze nie wyświetla się ile min zostało ale tak jak pisałem są diodki, które to pokazują.

Co do samej kamerki to ma bardzo ciekawe funkcje szczególnie rozpoznawanie twarzy i indeks twarzy. W czasie nagrywania filmu, gdy w kadrze pojawiają się jakieś osoby to system rozpoznaje twarze osób i zaznacza je nam na ekranie LCD jako kwadraciki. Później gdy już nagramy materiał możemy wejść w zakładkę przeglądania tego co nagraliśmy i dalej do indeksu twarzy. Tam obok tego nagrania pokażą się nam twarze osób, które wystąpiły podczas rejestracji filmu - jeśli kamera je widziała - te osoby - kilka razy to i tyle ich będziemy tam mieli. Wówczas możemy sobie zaznaczyć daną osobę i zobaczyć tę część nagrania gdzie pojawiła się ta osoba bez tracenia czasu na szukanie i przewiajanie całego materiału. Uważam, że ta funkcja jest rewelacyjna i bardzo się przydaje. Dodakowo możemy też pooglądać dany filmik, który nagraliśmy, w klatkach-scenach (filmik podzielony na części aby było łatwiej coś odszukać) co jakiś okres czasu np. od 3sek do 5min.
Nie wspominając już o tym, że możemy sobie szybko ustawić ręcznie ostrość na LCD dotykając ekranu w punkcie - danej rzeczy którą chcemy wyostrzyć.
 
Ostatnia edycja:

GrzechU

New member
Ciekawy jestem ile pozyje ci ten zamiennik choc nie wiem czy sam nie kupie go bo bateria dana z kamera to na duzo mozliwosci nie pozwala =/ szkoda ze orginal kosztuje w granicach 500zl tylko co orginal to orginal
 

Huzar

New member
LLC,
Dzięki za przeprowadzenie testów. Zamiennik wypadł bardzo dobrze w stosunku do swojej ceny. Plusem jest też możliwość używania kamery z inną baterią i zostawienia takigo aku do ładowania bez zewnętrznej ładowarki. Pozostają jeszcze zagadnienia jak długo w pełni naładowany aku trzyma (nie podłączony do kamery) i jak będzie wyglądała wydajność takigo urządzenia po trzech miesiącach.

Jeszcze dwa pytania, czy używasz Viewfinder-a i czy da si go używać z wystającą baterią (oryginał też tak ma) i z kabelkiem podłączonym do gniazda zasilania.

Czy da się ładować oryginalną baterię FH60 załadowaną do kamery podłączając zamiennik FH100 tylko gniazda zasialania (np. podłączam sobie tak kamerę w torbie i się ładuje w trasie, dojeżdżam na miejsce, odłączam kabelek i FH60 w kamerze już jest naładowana. Odjeżdżam, podłączam itd.)?

Co do więjszej prądożerności SR12 w porównaniu do SR11.
1. Twoja standardowa bateria podziałała trochę dłużej niż moja.
2. Dyski jakie siedzą w tych kamerach to:
60 GB http://www.toshibastorage.com/main....dDiskDrives/MK6014GAL/MK6014GALSpecifications
i 120 GB (chyba ten) http://www.toshibastorage.com/main.aspx?Path=StorageSolutions/1.8-inchHardDiskDrives/MK1214GAH

Różnica zużycia energii podawana przez producenta dotyczy tylko stanu Idle (dysk włączony ale nie zapisuje), który w naszysch testach nie wystąpił i wynosi 0,01W. Wychodzi na to że SR 11 i SR12 posiadają podobne zużycie.

3. Zastanawiam się jeszcze czy wersje NTSC nie pobierają nieznacznie większej ilości prądu ze względu na większą pracę procesora do wykonania (więcej klatek). Żeby tak było procesory przetwarzające musiały by używać zmiennego lub wyższego taktowania. Równie dobrze procesory mogą mieć zapas mocy i pracować z dokładnie takim samym napięciem, prędkością i zuzyciem prądu.

Pozdrawiam
Huzar
 
Ostatnia edycja:
Do góry