Kamery SONY HDR-SR12E, SR11E , SR10E

LCC

New member
Co tu dużo mówić według mnie Sony miażdzy Canona na tych ujęciach. Canon tak jak pisali za bardzo wpada w niebieski. Za to w Sony kolory są bardzo naturalne ale lekko ciepłe co dodaje takiej realności. Ogólnie w obu kamerach dokonał się wielki postęp, jakość obrazu jest bardzo dobra. Myślę, że w modelach na 2010 jakość obrazu będzie już doskonała jak na zastosowania amatorskie :)
 

slimak

New member
Bez reklam
Do: Huzar
Jak czytam Twoje odpowiedzi odnoszę wrażenie, że masz problem ze zrozumieniem tekstu pisanego. Kwestię czy ja tak w niezrozumiały sposób piszę czy ty tak czytasz pozostawię do oceny innym.

Myślę żę przydało by się kilka sprostowań.

Napisał slimak
Większy zoom to zaleta, szkoda tylko, że zwiększenie zoom poszło w kierunku większego zbliżenia, a nie szerszego kąta widzenia.

Porównie do obecnego głównego konkurenta Canon HF100/10 pokazuje że sony SR11/12 ma szerszy kąt widzenia.
Masz rację tylko, po co cytujesz mój fragment wypowiedzi gdzie porównuje SR8 z SR12???
I tak w kółko. :)

Co do tych dwóch fragmentów, obydwie kamery źle nastawiły balans bieli (nie ma cieni, więc słońce było za chmurami). HF10 bardzo dobrze oddał atmosferę pochmurnego dnia jednak trochę przesadził z niebieskim. Sony z pochmurnego dnia zrobiła słoneczny dzień z dużą ilością żółtego. Po ręcznym ustawieniu WB obie kamery będą miały podobne kolory.
W Sony zaniepokoiła mnie trawa, jest przerysowana i wygląda jakby ostrość była nastawiona na maxa z wszystkimi tego konsekwencjami. Zmieniając ustawienia ostrości w kamerze pewnie można to zrównoważyć.




Dwa filmiki z Japonii z tego samego parku, niestety jeden nagrany miesiąc później.
Sr12
http://www.watch.impress.co.jp/av/docs/20080312/ezsample.m2t

hf10
http://www.watch.impress.co.jp/av/docs/20080206/ezsample.m2ts
 

Huzar

New member
slimak napisał:
Masz rację tylko, po co cytujesz mój fragment wypowiedzi gdzie porównuje SR8 z SR12???
Racja, zwracam honor, eot.


Czytając wypowiedzi w tym wątku od początku, odniosłem wrażenie, że kamery sr11/12 są przedstawiane jako gorsze od canona hf10/100 kamerki, z góry skazane na porażkę na rynku.

Moim zdaniem kamery z nowej linii sony i canona są bardzo dobre (nie idealne) i przedstawianie jednej z nich jako gorszej jest po prostu nieprawdziwe.

Wszystkim życzę wyboru odpowiedniego dla siebie modelu.
 

Huzar

New member
LCC napisał:
Co tu dużo mówić według mnie Sony miażdzy Canona na tych ujęciach. Canon tak jak pisali za bardzo wpada w niebieski. Za to w Sony kolory są bardzo naturalne ale lekko ciepłe co dodaje takiej realności. Ogólnie w obu kamerach dokonał się wielki postęp, jakość obrazu jest bardzo dobra. Myślę, że w modelach na 2010 jakość obrazu będzie już doskonała jak na zastosowania amatorskie :)

Jak dla mnie jakość jest już wystarczająca, nie czekałem i kupiłem.

Jeszcze tylko nagrywanie w 60p i było by super.
 

Huzar

New member
Sony SR11E SR11 SR12E SR12 -uwagi użytkowników

Witam,

proszę o wypowiedzi użytkowników kamer z tej serii.
Proszę pisać o oprogramowaniu, obróbce materiału z kamery, funkcjach kamery, trikach i wszystkim co związane jest z tymi urządzeniami.

Na początek specyfikacja kamery SR11 ze strony sony.pl:
---------------

Nagrywanie obrazu filmowego Full HD 1920x1080 w formacie AVCHD przy dużej przepływności (16 Mb/s)
Twardy dysk 60 GB na maksymalnie 22 godziny filmu HD oraz tryb HYBRID do nagrywania na oferowanych oddzielnie kartach Memory Stick
Przetwornik obrazu ClearVid CMOS z technologią Exmor: nieprzeciętny obraz, duża czułość i małe zakłócenia
Szybki procesor obrazu BIONZ
Obiektyw Carl Zeiss Vario-Sonnar T* z zoomem optycznym 12x / zoom cyfrowy 150x
Optyczny stabilizator obrazu Super SteadyShot – większa stabilność fotografii i filmów, zwłaszcza w słabym oświetleniu
Tryb x.v.Colour zapewniający żywe, realistyczne kolory
Technologia rozpoznawania twarzy z systemem alokacji bitów – lepszy, wyraźniejszy obraz twarzy na fotografiach i filmach
Optymalizacja zakresu dynamicznego (D-Range Optimiser) – korygowanie ekspozycji i kontrastu w celu zapewnienia odpowiedniego naświetlenia zdjęć wykonywanych pod światło
Zapis fotografii o rozdzielczości 10 megapikseli na wewnętrznym twardym dysku lub wymiennych kartach pamięci Memory Stick
Funkcja Advanced Dual Rec (zapis fotografii o rozdzielczości 7,6 megapiksela w czasie nagrywania filmu)
Łatwy w użyciu, panoramiczny ekran dotykowy Xtra Fine LCD 3,2" o fotograficznej jakości
Przycisk „Quick ON” – szybkie uruchamianie z trybu uśpienia
Funkcje indeksu twarzy i indeksu zawartości filmu – łatwe, szybkie wyszukiwanie
Nagrywanie 5.1 kanałów dźwięku przestrzennego i kierunkowy mikrofon zapewniający czystszy zapis dialogów i dźwięków z głębi sceny
Złącza HDMI™ / komponentowe do wyświetlania filmów HD na telewizorze HD ready
Funkcja BRAVIA Sync wykorzystująca interfejs HDMI™ i umożliwiająca sterowanie odtwarzaniem za pomocą pilota od telewizora BRAVIA
Tryb PhotoTV HD do optymalizacji wyświetlania fotografii na odpowiednio wyposażonych telewizorach BRAVIA
Ciągłe nagrywanie przez maksymalnie 5 godzin (przy użyciu oferowanego oddzielnie akumulatora)
Funkcja nagrywania płyty jednym przyciskiem i łatwe wykonywanie kopii zapasowej w komputerze przez szybki interfejs USB 2.0, przy użyciu dostarczonej stacji dokującej Handycam Station
Programowalne pokrętło umożliwiające ręczną regulację ostrości lub przysłony
Łatwe w użyciu oprogramowanie Picture Motion Browser z funkcją ułatwiającą przesyłanie materiałów na strony www
---------------

Kamery z numerkiem 11 i 12 różnią się tylko pojemnością dysku twardego.
 

Huzar

New member
pierwsze wrażenia

Witam,

Od wczoraj jestem posiadaczem kamery Sony SR11. Jest to wersja NTSC. Kamerę kupiłem w stanach na podstawie przeczytanych recenzji i filmów z zagranicznych forów. Pomimo sporej wiedzy na temat tego modelu, po wzięciu tej kamery w rękę i zbadaniu jej organoleptycznie moje zadowolenie przerosło moje oczekiwania. Kamera jest świetnie wykonana, nigdzie nie widać tandety. Perfekcyjnie działają klapki na porty zewnętrzne, kamera ma bogatą ilość wejść/wyjść a dotykowy wyświetlacz lcd o mega rozdzielczości pokazuje niesamowite detale.
Póki co dane mi było używać kamery w jasnym i ciemny pomieszczeniu i na zewnątrz w pochmurny dzień. Zarejestrowałem kilka klipów z włączoną opcją Easy i bez niej w jakości HD SP (7M), z którą kamera jest domyślnie dostarczania i po przestawieniu w jakości FH (16M). Muszę przyznać, że nawet klipy nakręcone w 7M (akurat te były w jasnym pomieszczeniu z dużą ilością światła dziennego) wyglądały powalająco. Klipy nakręcone w najwyższej jakości spowodowały u wszystkich oglądających opad szczęki i głębokie westchnienie.
Oglądając klipy innych użytkowników, ściągane z netu mogłem sporo zaobserwować, ale dopiero porównanie tego, co się widziało na własne oczy z tym co zarejestrowała kamera uświadamia że ta kamera nagrywa dokładnie tak jak prezentowało się to w rzeczywistości! Efekt jest niesamowity!
Kamerę podłączyłem bezpośrednio kablem miniHDMI -> HDMI do telewizora tylkoprojekcyjnego Sony KDS 55-A2000.

Zauważalny minus to efekt szukania ostrości w ciemnych ujęciach. Zaobserwowałem coś takiego przy słabym oświetleniu - tylko tylne podświetlenie telewizora białymi diodami led. Przy włączonych kilku żarówkach halogenowych tego szukania ostrości nie było.

Udało mi się zrobić kilka zdjęć z lampą przy średnim świetle, wyglądają przyzwoicie.

Dalsze testowanie przede mną. W miarę możliwości podzielę się spostrzeżeniami. Jeśli ktoś ma jakieś pytania - proszę pytać.

Pozdrawiam
Huzar
 

LCC

New member
Fajna mini recenzja ALE po kiego zakładałeś nowy temat? Już jest temat o tych kamerach
 
Ostatnia edycja:

Huzar

New member
LCC napisał:
Fajna mini recenzja ALE po kiego zakładałeś nowy temat? Już jest temat o tych kamerach

Przede wszystkim dla tego że tamten temat dotyczył również kamer SR10, które znacznie się różnią, co może wporwadzać w błąd.

pozdrawiam
 

flavio

New member
Napisz proszę, gdzie kupiłeś kamerę, za jaką cenę i jak się sprawuje NTSC.
Po lekturze postów odnośnie przeskakiwania obrazu, zastanawiam się, czy
na moim Sony KDL 40W2000 będą podobne problemy.
 

Huzar

New member
flavio napisał:
Napisz proszę, gdzie kupiłeś kamerę, za jaką cenę i jak się sprawuje NTSC.
Po lekturze postów odnośnie przeskakiwania obrazu, zastanawiam się, czy
na moim Sony KDL 40W2000 będą podobne problemy.

Flavio, kamerę chciałem kupić przez któryś z polecanych w stanach sklepów internetowych, w większości przypadków nie mieli jednak kamery na stanie albo jak usłyszeli że dzwonie z po za usa to było szybkie dowidzenia. Skończyło się na tym, kamera została kupiona w bestbuy i odebrana osobiście. Ceny na model SR11 w stanach ostatnio poszły w górę i wahają się od 1000 (trudno kupić) do 1400 $.
Generalnie trzeba uważać przy zakupach, rynek tam wygląda tak, że poważni sprzedawcy oferują możliwość zwrotu towaru bez podania przyczyny nawet do 90 dni, ci mniejsi później to sprzedają trochę taniej.

Co do NTSC: kupiłem kabel miniHDMI->HDMI, podłączyłem kamerę do tv i działa rewelacyjnie. Większość tv w europie obsługuje ntsc. Jak by nie było stany i azja działają w ntsc i to są największe rynki na świecie. Płynność ruchu jest świetna (60hz ntsc vs 50 hz pal).

Co do współpracy z pecetem, zgrałem kilka klipów na dysk, działają i odtwarzają się tak samo rewelacyjnie jak przy odtwarzaniu z kamery.
Wyjście z pc na tv mam ustawione na 60Hz.
Nie sądzę abyś na swoim KDL 40W2000 miał jakiekolwiek problemy z NTSC.

Pozdrawiam
 

flavio

New member
Wielkie dzięki Huzar.
Też myślę, że nie będzie problemów z ntsc.
Oczywiście myślę o zakupie tej kamery wyłącznie w USA.
Wydawanie na nią blisko 4000 zł świadczyłoby jedynie o tym, że jestem o krok od niepoczytalności.
 

magik

New member
Wielkie dzięki Huzar,

Napewno dołączę się do Twojego tematu już wkrótce - kamerę SR11 odbieram w piątek. Po twoich opisach wprost skaczę z radości że właśnie ten model wybrałem.
Mogę tylko napisać jak już w jednym z wczesniejszych postów, że swoją kupiłem w http://www.abesofmaine.com w cenie 940$. Nie było żadnych problemów że dzwonię z zagranicy, po konsultacji telefonicznej z miłym Panem zapłaciłem kartą eVisa z mBanku. Dostawa z Nowego Jorku na Florydę kosztowała 11$. Kamera była tam po 4 dniach od złożenia zamówienia. Teraz ma międzylondowanie w Manchesterze i w piątek będzie u mnie:)

Link poprawiony
 
Ostatnia edycja:

avzi

New member
magik napisał:
Wielkie dzięki Huzar,

Napewno dołączę się do Twojego tematu już wkrótce - kamerę SR11 odbieram w piątek. Po twoich opisach wprost skaczę z radości że właśnie ten model wybrałem.
Mogę tylko napisać jak już w jednym z wczesniejszych postów, że swoją kupiłem w http://www.absmaine.com/ w cenie 940$. Nie było żadnych problemów że dzwonię z zagranicy, po konsultacji telefonicznej z miłym Panem zapłaciłem kartą eVisa z mBanku. Dostawa z Nowego Jorku na Florydę kosztowała 11$. Kamera była tam po 4 dniach od złożenia zamówienia. Teraz ma międzylondowanie w Manchesterze i w piątek będzie u mnie:)

Magik, jesteś pewien, że własnie tu zamówiłeś kamerę? To jest link jakiejś firmy budowlanej od form betonowych, systemów grzewczych itp. Rozumiem, że niektóre sklepy rozszerzają ofertę, ale bez przesady..:roll:
 

bluray

Banned
W HD nie ma NTSC bo NTSC to 480 linii i 60 fps.
W HD jest 1080 linii a odbiornikom TV jest wszystko jedno czy dostają 50 czy 60 frame per sec.

Problem jest jedynie z zufinikowanym 24 fps, bo nie wszystkie TV to przyjmą a jeszcze mniej to wyświetli.
Kamery (jak w temacie) nie maja możliwości przestawiania fps-ów. Chyba.
 

magik

New member
avzi napisał:
Magik, jesteś pewien, że własnie tu zamówiłeś kamerę? To jest link jakiejś firmy budowlanej od form betonowych, systemów grzewczych itp. Rozumiem, że niektóre sklepy rozszerzają ofertę, ale bez przesady..:roll:


Pomyliłem link. Już poprawiłem
Dzięki
 

kefas23

New member
magik napisał:
Wielkie dzięki Huzar,

Napewno dołączę się do Twojego tematu już wkrótce - kamerę SR11 odbieram w piątek. Po twoich opisach wprost skaczę z radości że właśnie ten model wybrałem.
Mogę tylko napisać jak już w jednym z wczesniejszych postów, że swoją kupiłem w http://www.abesofmaine.com w cenie 940$. Nie było żadnych problemów że dzwonię z zagranicy, po konsultacji telefonicznej z miłym Panem zapłaciłem kartą eVisa z mBanku. Dostawa z Nowego Jorku na Florydę kosztowała 11$. Kamera była tam po 4 dniach od złożenia zamówienia. Teraz ma międzylondowanie w Manchesterze i w piątek będzie u mnie:)

Link poprawiony

Właśnie sperawdziłem cene http://www.abesofmaine.com/item.do?item=SNHDRSR11 i aktualnie jest 1100$. Strasznie poszło do góry w niedługim czasie :(

Na jednej z aukcji widziałem tą kamerę opcji Compatible Worldwide (PAL/NTSC). O co chodzi z taką opcja?
 

Huzar

New member
kefas23 napisał:
Właśnie sperawdziłem cene http://www.abesofmaine.com/item.do?item=SNHDRSR11 i aktualnie jest 1100$. Strasznie poszło do góry w niedługim czasie :(

Na jednej z aukcji widziałem tą kamerę opcji Compatible Worldwide (PAL/NTSC). O co chodzi z taką opcja?

Niestety, po ukazaniu się w miarę wiarygodnych recencji ceny poszybowały.

W SR11/12 nie ma możliści zmiany w menu systemu z PAL na NTSC (50i/60i) czy odwrotnie.

Można natomiast, jak komus zalezy, kupić w stanach wersje PAL.

pozdrawiam
 

Huzar

New member
bluray napisał:
W HD nie ma NTSC bo NTSC to 480 linii i 60 fps.
W HD jest 1080 linii a odbiornikom TV jest wszystko jedno czy dostają 50 czy 60 frame per sec..

NTSC i PAL w przypadku kamer HD jest używany umownie do oznacznia prędkości rejestrowania, odpowiednio 60i i 50i oraz do możliwości odtwarzania zgranego materiału na telewizorach (europejskie w większości i tak przyjmują i odtwarzają 60i i 50i).

bluray napisał:
Problem jest jedynie z zufinikowanym 24 fps, bo nie wszystkie TV to przyjmą a jeszcze mniej to wyświetli..
Racja, tylko nowości. Mi osobiście w kinie przeszkadza rwanie i mały fps na niektórych filmach.

bluray napisał:
Kamery (jak w temacie) nie maja możliwości przestawiania fps-ów. Chyba.
Sr11/12 "ntsc" nagrywają tylko w 60i. Jak ktos chciał by wolniej, to można zastosowac np. tryb old movie lub Candle, które widocznie zmiejszają ilość klatek.

Pozdrawiam
Huzar
 

Huzar

New member
magik napisał:
Wielkie dzięki Huzar,

Napewno dołączę się do Twojego tematu już wkrótce - kamerę SR11 odbieram w piątek. Po twoich opisach wprost skaczę z radości że właśnie ten model wybrałem.
Mogę tylko napisać jak już w jednym z wczesniejszych postów, że swoją kupiłem w http://www.abesofmaine.com w cenie 940$. Nie było żadnych problemów że dzwonię z zagranicy, po konsultacji telefonicznej z miłym Panem zapłaciłem kartą eVisa z mBanku. Dostawa z Nowego Jorku na Florydę kosztowała 11$. Kamera była tam po 4 dniach od złożenia zamówienia. Teraz ma międzylondowanie w Manchesterze i w piątek będzie u mnie:)

Magik, gratuluję dobrego wyboru i dobrego zakupu. Widziałem liczne rekomendacje dla tego sklepu, sam tam chciałem kupić ale akurat było "out of stock". Mam nadzieję, że sprzęt dotrze cały i zdrowy.

Pozdrawiam
Huzar
 
Ostatnia edycja:

Huzar

New member
akcesoria

Z użytkownia kamery wyszło mi że bardzo przydadzą się dodatkowe baterie więc zamówiełem już dwie NP-FH70.

Zastanawiam się jeszcze na dokupieniem konwertera szerokokątnego firmy Raynox HD-5050PRO. Czy ktoś może zna ten lub inny model godny polecenia ?

Tutaj jest lista wszystkich, bardziej i mniej kompatybilnych z sr11/12 produktów Raynox-a:
http://www.raynox.co.jp/english/video/hdrsr12/index.html

Pozdrawiam
Huzar
 
Do góry