Kalibracja kina domowego - dyskusja.

Mariusztaz

New member
Dziekuje kolego za pomoc.

Czyli reasumujac, pomiary wykonuje nastepujaco:

- nie zmieniam odleglosci suba od miejsca odsluchowego zmierzonej przez audyssey (zmierzylo mi 3,89 m, a realnie jest 3,4 m)? Pozostale odleglosci od glosnikow sie zgadzaja co do 0,5 cm ;)

- ustawiam LFE na 120 hz

- kolumny przednie (duze) - audyssey ustawil pelne pasmo

- glosnik centralny (maly) - ustawic na 60 hz, czy lepiej 80 hz?

Specyfikacja glosnika: https://www.sounddeco.pl/alphac.html

- glosniki surround (male) - ustawic na 60 hz, czy na 80 hz?

Specyfikacja glosnikow: https://glosniki-instalacyjne.pl/de...s-iii-uiwrssiii-glosnik-sufitowy-scienny.html

- ustawiam decybelomierz na tryb C slow?

- sprawdzam decybelomierzem sygnal pomiarowy audyssey (ktory powinien wynosic 75 db).

- Jesli decybelomierz wskaze np. 72 db to rozumiem ze mam kalibrowac poziomy glosnikow nie do 75 db (tak jak powinno byc) tylko do realnej wartosci wskazanej na decybelomierzu, czyli 72 db?

Ostatnie pytanie - czy glosniki surround z racji tego, ze sa bipolarne rowniez mierze decybelomierzem w trybie C slow?

Bede wdzieczny za wszelkie sugestie i porady

Z gory dziekuje wszystkim za pomoc
 

bl4ck

Active member
Bez reklam
Wszystkie głośniki na 80hz nawet fronty.
Jeśli decybelomierz pokaże 72 to dodajesz +db do poszczególnego głośnika aż pokaże 75db nie bardzo rozumiem w czym tu jest problem do zrozumienia, zawsze robisz slow i C.
Dopiero po tym wszystkich możesz według preferencji spróbować ustawić***sobie np fronty na 60hz lub centralny kwestia preferencji.
 

Mariusztaz

New member
Ok, wszystko jasne. Zle zrozumialem ktorys ze starych postow „ Wiedząc, że sygnał testowy Audyssey to 75 dB”. Myslalem, ze chodzi o sygnal podczas kalibracji glosnikow ;) chcialem sprawdzic decybelomierzem ten sygnal i porownac czy tez bedzie 75 db zanim przejde do ustawien.

Nie wazne, zeby juz nie mieszac ;) chodzilo o sygnal testowy - szum.

Ok bede dazyl do 75 db na sonometrze.

Co do ustawienia odciecia to moge regulowac albo wszystkie glosniki na okreslony poziom np 80 hz, albo jedynie centralny i surroundy, bo front jest jako pelne pasmo i nie da sie zmienic

758F2334-65F4-438D-AC70-B17B8CD8CB08_zpsag4xjbqc.png


Dzieki
 

bl4ck

Active member
Bez reklam
Ale fronty w kinie nigdy nie mogą być na full band, rolę do odgrywania basu ma mięć subwoofer a nie kolumna frontowa.
Myślisz że kolumna jest duża to znaczy że ma być ustawiona na dużą? nie to nie działa tak, dlatego tak wiele osób mylnie ustawia głośniki.
 
Ostatnia edycja:

Mariusztaz

New member
Rozumiem, czyli trzeba bedzie ustawiac inaczej do stereo.

Bede musial chyba znalezc zloty srodek/ kompromis, chyba, ze jest jakas opcja zapamietania ustawien np. Do filmow a innych istawien do sluchania stereo?

Moze da sie jakoc przypisac do szybkiego wyboru?

Jeszcze chciLem zapytac co to jest kompensacja zakresu srodkowego i czy ma byc wlaczona?

280F8FAD-5833-4110-B110-80E3E9B8C019_zpsvhaxcdr1.png
 

bl4ck

Active member
Bez reklam
Bede musial chyba znalezc zloty srodek/ kompromis, chyba, ze jest jakas opcja zapamietania ustawien np. Do filmow a innych istawien do sluchania stereo?


Słuchaj w trybie pure / direct audio, powinieneś czytać instrukcję od deski do deski 2-3 razy.
 
Ostatnia edycja:

haraś1

New member

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Pokrętło głośności suba tak ok. godziny 10 - tej, crossover na max.. Po kalibracji w ustawieniach amplitunera wszystkie kolumny na 80 Hz a LFE na 120 Hz. Głośności poszczególnych kolumn i ustawień odległości nie ruszasz.
 

haraś1

New member
Speaker Config - Front Small | Center Small | Subwoofer Yes | Surround Small

Bass - Subwoofer Mode LFE | LPF for LFE 120Hz

Crossovers - Front 80Hz | Center 80Hz | Surround 80Hz

przy kalibracji z volume na subie do połowy wychodziło -12.0dB więc zrobiłem jeszcze raz z volume na minimum i dało -4.0dB tak zostawiłem

zmieniać coś jeszcze? głównie słucham na nich muzyki, ale film też się czasami obejrzy

zastanawiają mnie jeszcze te opcje:

Restorer - mam na Off a są do wyboru High | Middle | Low

MultEQ XT - mam na Audyssey a są do wyboru Audyssey Byp. L/R | Audyssey Flat

Dynamic EQ - mam na On a można wyłączyć

Dynamic Volume - mam na Medium a są do wyboru Light | Heavy | Off
 

Maciej_S85

New member
Dynamic Volume itp ja wyłączam. Służy do tego, że ampli zmienia głośność poszczególnych dźwięków aby je wyrównać na jeden poziom. Zabija przez to dynamikę. Jedne partie są głośne a inne ciche i tak powinno być ;)
 

haraś1

New member
Pokrętło głośności suba tak ok. godziny 10 - tej, crossover na max.. Po kalibracji w ustawieniach amplitunera wszystkie kolumny na 80 Hz a LFE na 120 Hz. Głośności poszczególnych kolumn i ustawień odległości nie ruszasz.

jak przy kalibracji pokrętło głośności suba miałem na minimum, żeby wyszło -4.0dB to po kalibracji zmienić na godzinę 10?

Dynamic Volume itp ja wyłączam. Służy do tego, że ampli zmienia głośność poszczególnych dźwięków aby je wyrównać na jeden poziom. Zabija przez to dynamikę. Jedne partie są głośne a inne ciche i tak powinno być ;)

zmieniłem na off
 

Fanek

New member
Bez reklam
Używacie Dynamic EQ na Denonach? szukam konsensusu, z właczonym i kanałami wszystkimi na 0db głośniki jakby dudnią.
Z Dynamic EQ na off spada strasznie tempo akcji w filmie, nawet jak się podgłosi mocno każdy kanał to jedno brak troche tempa.

Na razie Dynamic EQ dałęm na on i pościaszałem wszystkie kanały dość mocno (z pilota Options i regulacja poziomu kanału).

Na Onkyo było to dużo łatwiej ustawić bo było połowe mniej opcji :D

Głośność na 30, MultEQ Reference, Dynamic Volume Light, Audyssey LCF dałem na 4.
Ten Rel Quake malutki sub ale potrafi naprawde niskooo zejść, niektórych dzieków to jeszcze nie słyszałem przy filmach :)

Podzielcie się swoimi ustawieniami please

Ale ogólnie rzecz biorąc Onkyo jednak fajniej brzmialo, szkoda że skończyło się na modelu RZ840 i na ten moment to firma trup :(
 
Ostatnia edycja:

haraś1

New member
a) przy volume na subie na godzinę 12 audyssey wycisza go o -12db
b) przy volume na subie na minimum audyssey wycisza go o -4db
c) to samo co w b, ale po kalibracji zwiększamy volume na subie na godz 10

co jest lepsze i dlaczego?
 

Fanek

New member
Bez reklam
a) przy volume na subie na godzinę 12 audyssey wycisza go o -12db
b) przy volume na subie na minimum audyssey wycisza go o -4db
c) to samo co w b, ale po kalibracji zwiększamy volume na subie na godz 10

co jest lepsze i dlaczego?


jak wycisza na -12db to nie wiesz do końca na ile wycisza bo skala jest do 12 :D może wycisza go i bardziej, lepsze ustawienie jak ścisza na -4db. Jaki to sub bo chyba jakiś potężny?

Jakiej wielkości pokój i gdzie stoi sub?


U mnie pokój 20m2, mały sub Rela i ścisza go na -3.5db gdy na pokrętle nie ma nawet 1/3 volume
 

haraś1

New member
jak wycisza na -12db to nie wiesz do końca na ile wycisza bo skala jest do 12 :D może wycisza go i bardziej, lepsze ustawienie jak ścisza na -4db. Jaki to sub bo chyba jakiś potężny?

Jakiej wielkości pokój i gdzie stoi sub?


U mnie pokój 20m2, mały sub Rela i ścisza go na -3.5db gdy na pokrętle nie ma nawet 1/3 volume

Jamo sub 360 wiem, że za duży na 16m2

A jakbym spróbował między minimum a godziną 12 I powiedzmy, że by wyszło -9db to może zostać?
 
Do góry