Kalibracja kina domowego - dyskusja.

donsalieri

Active member
Bez reklam
Chodzi o to ze subwoofer odtworzy te niskie częstotliwości lepiej,
bo jest do tego stworzony , reprodukcja basu z dużego mocnego dedykowanego głośnika będzie zawsze lepsza od tych z kolumn, już nie wspomnę o tym ze sub ma swój wzmacniacz więc odciąży trochę wzmak amplitunera.
 

legaar

Member
OK rozumiem - w kinie domowym brzmi to sensownie - ale w przypadku słuchania muzyki w moim przynajmniej przypadku mi bardziej pasuje ustawienie na 40Hz - te Heco mają naprawdę przyjemny bas (a jeszcze są nie wygrzane ;) ). Zresztą na tych kolumnach nawet na pure audio da się spokojnie muzy słuchać :)
 

bl4ck

Active member
Bez reklam
No to sobie sam podpowiedziałeś***w sprawie stereo słuchaj w pure stereo lub direct wtedy zwrotnica jet wyłączona a sub nie pracuje.
 

DarkMag

New member
No to sobie sam podpowiedziałeś***w sprawie stereo słuchaj w pure stereo lub direct wtedy zwrotnica jet wyłączona a sub nie pracuje.

Dobrze rozumiem, że przy pure audio/stereo czy jak to tam producent nazywa, fronty grają na full band?
Bo jak mam odcięte na 80Hz w kinie i przełączę się na pure audio to dalej pokazuje mi odcięcie na frontach na 80Hz.
Dla tego zawsze przy słuchaniu muzyki zmieniałem fronty na large i full band.
Czy nie potrzebnie to zmieniam?
Onkyo TX-RZ840.
 

Robert_G7

New member
Onkyo RZ-830 - w którym miejscu w menu mogę zaznaczyć głośniki jako SMALL albo LARGE? Szukam i znaleźć nie mogę, a w poradniku jak wół ustawić na SMALL
 

donsalieri

Active member
Bez reklam
zakladka Crossover - tam fronty na Full band lub odciecie wtedy są Small, reszte odcinasz np. 80Hz THX
 
Ostatnia edycja:

Mariusztaz

New member
Słowem wstępu.
„Audyssey is setting the levels to the required 75 dB for a –30 dBFS narrowband pink noise (like the internal test signal)”.
Przynajmniej, coś wiemy.

Tak więc, postanowiłem podzielić się swoimi doświadczeniami w tym temacie.

Moją intencją nie jest wznawianie dyskusji o tym co było, a jedynie spojrzenie na zagadnienie z innej perspektywy. Cały wątek poświęcony jest kalibracji. Tyle tylko, że zdaje się w odniesieniu do systemów kalibracji zawartych w urządzeniach. Nie czytałem całego wątku, bo trudno przez to wszystko przebrnąć, ale istotnie; czy było coś na temat pomiaru sonometrem?
Zdaje się też, że cała tematyka dotyczyła chyba i wyłącznie Audysseya. A czy wszystko zostało powiedziane? Tego nie wiem. Lecz, co z kalibracją z wykorzystaniem decybelomierza? Ja, po swoich doświadczeniach wiem jedno; pomiar głośności należy zweryfikować/uzupełnić sonometrem.
Pewnie niektórzy z Was uznają to za błahostkę, bo to tylko pomiar głośności. Lecz dla innych może być to .

Mój miernik dźwięku to model GM24.
Istotna była tu metodologia pomiaru. Pomiar miernikiem (sonometrem) jest pomiarem jednopunktowym. I nie ma tutaj co dywagować. Zaś Audyssey to pomiar wielopunktowy; 8 punktów pomiarowych, na okręgu o średnicy 120 cm.
Mikrofon Audyssey, z racji swej konstrukcji, w trakcie pomiaru skierowany jest w sufit. Dlatego, najpierw musiałem dokonać porównania pomiarów sonometrem w pozycji pionowej a później poziomej, ustawiając go obok mikrofonu Audyssey.
Co się okazało. Wiedząc, że sygnał testowy Audyssey to 75 dB, ustawiony w pionie decybelomierz pokazał wartość (w swojej skali) 70 dB, zaś w pozycji poziomej 71 dB. Tak więc, różnica pomiaru w tych dwóch pozycjach właściwie żadna. Natomiast między sonometrem, a mikrofonem Audyssey, to „zaledwie” 5 dB. Zaledwie, gdyż byłem przekonany, że tutaj będzie znacznie gorzej.
W dalszej części testów, dokonując różnych pomiarów, kierowałem mikrofon sonometru bezpośrednio w kierunku kolumny głośnikowej, która w danej chwili emitowała sygnał testowy.

Pomiar dokonany został dwukrotnie, co miało na celu wyeliminowanie przypadkowości, a przede wszystkim, sprawdzenie powtarzalności pomiaru. Dokładność wyniosła +/- 0,5 dB.
A przy okazji. Różnica w głośności, między np. -18 a -12 dB (różnica 6 dB) na skali amplitunera, na mierniku wyniosła 3 dB.
Istotne jest również to, że dobierając głośności okazało się, że ustawienie 0 dB na skali głośności amplitunera odpowiada 70 dB na skali miernika. Co odpowiada temu samemu, przy porównaniu miernik-mikrofon. Lepiej być nie może. Tak więc, pozostałe pomiary były dokonywane przy wartości 0 dB na amplitunerze.

Pomiary przedstawia poniższe zestawienie.


Spójrzmy na wskazania Audyssey.
Jak widać, strona prawa głośników jest przyciszona w stosunku do lewej. A dlaczego? Wynika to z faktu, że pomiaru dokonywałem w trzech punktach, niezbędne minimum, zgodnie z zasadami pomiarowymi Audyssey; pierwszy punkt środek, drugi lewa strona, trzeci prawa strona itd. A ponieważ ostatnia pozycja pomiarowa mikrofonu Audyssey znajdowała się bliżej prawej strony, jako mój ostatni punkt, więc mamy takie, a nie inne wyniki. Co jest logiczne – będąc bliżej głośniejszego głośnika, przyciszamy go.
Ale co na to pomiar sonometrem? Paradoksalnie okazało się, że kanały, które zostały przyciszone przez Audyssey, w bezpośrednim pomiarze miernikiem okazały się głośniejsze. A musimy pamiętać, że oba pomiary zostały dokonane dokładnie z tego samego miejsca - inaczej taki pomiar i porównanie nie miałoby sensu - najpierw mikrofonem, a następnie decybelomierzem. Ciekawe, nieprawdaż?

No cóż. Tyle z mojej strony. Może ktoś na tym skorzysta.

Tak czy inaczej, teraz pozostaje mi jedynie usiąść z miernikiem w ręku i zacząć dopracowywać głośność na poszczególnych kanałach. Tyle tylko, że będzie to jedno, idealne miejsce odsłuchu.


Witam,

Mam szybkie pytanie odnosnie pomiaru poziomu glosnosci decybelomierzem, aby ustawic wymagane 75 db. Mianowicie na jakim poziomie glosnosci amplitunera mierzyc poziomy glosnosci glosnikow?

Pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:

bl4ck

Active member
Bez reklam
Nie ma to kompletnie żadnego znaczenia. szumy kalibracyjne w ustawieniach głośności poszczególnych głośników są odcięte od regulacji głośności, inaczej nie miało by to sensu.
 

Mariusztaz

New member
Dziwna sprawa bo u mnie jest taka mozliwosc (nie jest odcieta regulacja glosnosci ogolnej amplitunera w menu wybierania poziomow dla poszczegolnych glosnikow)

Amplituner to DENON AVR 4500 H

Kolumny przod to - Sounddeco Alpha F3 plus
Centrany - Sounddeco Alpha C plus
Sub - Sounndeco Alpha Sub

Glosniki surround (sufitowe) - Definitive Technology UIW RSS III


Kalibracja ustawiła mi poziomy

Frontowy L - 7.0
Frontowy P - 6.5
centralny - 1.5 db
Surround P - 9.0 db
Surround L - 9.0 db
Sub - 7.5 db

Chcialbym teraz pomierzyc decybelomierzem poziomy, ale jak przestawie ogolna glosnosc amplitunera to wszystko sie zmienia, wiec nie wiem na jakiej glosnosci mam wykonac regulacje.

Prosze o pomoc w tej sprawie
 
Ostatnia edycja:

bl4ck

Active member
Bez reklam
Nie ma to sensu co piszesz, wchodzi w manualne ustawianie głośności i mierzysz głośność dla każdego głośnika i odpowiednio zmieniasz -+db i tyle.
 

bl4ck

Active member
Bez reklam
Przestaw w tym denonie skale głośności na typu db, podczas pomiaru ustaw 0 db.
Pomiar powinieneś robić jeśli w ogóle masz taki decybelomierz z ustawieniem C weighting w trybie slow.
 
Do góry