Kalibracja kina domowego - dyskusja.

haraś1

New member
- przestawiłem suba w inne miejsce, zrobiłem jeszcze raz kalibrację
- sub phase 0, cut off 200hz, -10db przy volume ciut wyżej niż minimum
- fronty 40hz, central 60hz, suround 60hz

potestowałem trochę na muzyce, bo głównie na co dzień do tego używam i przede wszystkim musi być załączony Audyssey Byp.L/R bez tego strasznie płasko i druga sprawa albo fronty na large i wszystkie 80hz albo wszystkie small a crossovery tak jak ustawiła kalibracja. w jednym i drugim przypadku gra podobnie. co lepsze?
 

haraś1

New member
- przestawiłem suba w inne miejsce, zrobiłem jeszcze raz kalibrację
- sub phase 0, cut off 200hz, -10db przy volume ciut wyżej niż minimum
- fronty 40hz, central 60hz, suround 60hz

potestowałem trochę na muzyce, bo głównie na co dzień do tego używam i przede wszystkim musi być załączony Audyssey Byp.L/R bez tego strasznie płasko i druga sprawa albo fronty na large i wszystkie 80hz albo wszystkie small a crossovery tak jak ustawiła kalibracja. w jednym i drugim przypadku gra podobnie. co lepsze pod stereo?

do filmów wiadomo zamiast Audyssey Byp.L/R to sam Audyssey i all small 80hz

druga sprawa cut off na subie po kalibracji zostawić na max 200hz czy na 80hz tak jak mówi większość ludzi / poradników

sam audyssey support pisze, że max

"The crossover found on the back of the subwoofer amplifier should be set to max or disabled if possible. All speakers and bass management should be handled by the AVR.
Crossover and speaker connections on subwoofers are for much older systems that do not have bass management."
 

bl4ck

Active member
Bez reklam
Ile jeszcze razy o to zapytasz 10? 15?
W każdej instrukcji suba "dobrej" firmy masz jak ustawić odcięcie w przypadku podłączenia z avr.

A pytanie co lepsze jest bez sensu to tobie ma się podobać ustaw jak uważasz.

Skoro kalibracja Audyssey ci nie odpowiada dlaczego nie słuchasz stereo w pure direct?
 

haraś1

New member
Ile jeszcze razy o to zapytasz 10? 15?
W każdej instrukcji suba "dobrej" firmy masz jak ustawić odcięcie w przypadku podłączenia z avr.

A pytanie co lepsze jest bez sensu to tobie ma się podobać ustaw jak uważasz.

Skoro kalibracja Audyssey ci nie odpowiada dlaczego nie słuchasz stereo w pure direct?

A więc mój chyba nie jest dobrej firmy, bo w instrukcji suba jest tyle co nic.
Tak jak napisałem w obu przypadkach podoba mi się tak samo, bo jest podobnie.
Bardziej chodziło mi o to jak jakie jest wasze zdanie, jak jest bardziej optymalnie.
Kalibracja Audyssey mi odpowiada, ale do muzyki wolę Audyssey Byp.L/R
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Każda wartość, którą nie jest -12 jest prawidłowa. -12 nie jest prawidłowa.
Wszystko jest opisane 100x w tym wątku.
Odpowiedz sobie na pytanie, czy chcesz odsłuchiwać referencyjnie, czy preferencyjnie. Jeżeli coś Ci nie pasuje, mimo, że masz prawidłowo przeprowadzoną kalibracje, to ustaw tak jak Ci pasuje i tyle w temacie.

Jak coś zmienisz, co nie jest zgodne z ustawieniami referencyjnymi, to już nie pytaj czy tak może być, bo nikt na to pytanie nie jest w wstanie Ci odpowiedzieć. W ustawieniach preferencyjnych, nie ma czegoś takiego jak "optymalne", dla jednego więcej niskich będzie optymalne, dla drugiego podkreślone surroundy.

Właśnie dlatego jest coś takiego jak "referencja", to są ustawienia (w założeniu) najbliższe temu, jak zródło powinno brzmieć w oryginale, czyli mówiąc wprost, tak jak reżyser sobie tego zażyczył. Jak coś zmienisz pod siebie, to już Twoja broszka i jak Ci lepiej tak, to się ciesz i słuchaj.
 

dmk84

New member
Tez kiedys probowalem ustawic kd tak zeby dobrze gralo przy muzyce. Jak udalo sie w muzyce to bylo kiepsko przy filmach(utrata efeku przestrzeni) jak bylo extra przy filmach to brakowalo kopa w muzyce. Problem rozwiazalem dokupujac wzmacniacz. Teraz jest extra przy filmach i extra przy muzyce 😀
 

STELVIO

Well-known member
Bez reklam
Podejrzewam, że te wszystkie problemy związane są z nie najlepszą akustyką pomieszczenia. U mnie z ampli jest bardzo dobrze w kinie i w stereo. Przy testowaniu czterech wzmacniaczy dupy nie urwało dlatego żadnego nie zakupiłem.
 

haraś1

New member
Trochę popisałem z supportem audyssey może komuś się przyda:

Human hearing is unable to detect the direction of sounds that are below 80 Hz.
This makes any frequency at 80Hz and below a perfect point to send audio to a non-localized speaker, a subwoofer.

The small/large setting in AVRs are a simple on/off switch for bass management. If you have a subwoofer connected all speakers should be set to small to allow using the subwoofer for low frequency content.
If speakers are set to large, nothing will be sent to the subwoofer when stereo content is played.

The crossover found on the back of the subwoofer amplifier should be set to max or disabled if possible. All speakers and bass management should be handled by the AVR.
Crossover and speaker connections on subwoofers are for much older systems that do not have bass management.

Try leaving the AVR crossovers as they are and listening to movie content, then increase the crossover based on your preference. Changing the crossover will not affect room correction.

We do not get a choice for crossovers, the calibration measures where the speakers rolls off and provides that to the AVR. AVR manufacturers choose what to do with that, usually the crossover is set at that point or when the roll off is at 40 Hz or below they set the speakers to large.

The frequencies set are the lowest that should be used for each speaker. However, you can increase the crossover to your preference.

If it sounds better, you can leave it that way.

Changing crossover settings is up to your preference.

It's better to change using the AVR manual settings. This will allow you to go back to a known reference.

Some AVRs also have have an option to increase levels of speakers for each input.
 

Mariusztaz

New member
Witam,

Panowie, mam takie pytanie. Czy tylne głośniki surround (bipolarne Definitive Technology UIW RSS III)
również się kalibruje za pomocą audyssey, czy raczej ręcznie dodaje się je już po kalibracji pozostałych głośników?

Pytam bo ostatnio gdzieś obiło mi się o uszy, że bipolarnych się nie uwzględnia w kalibracji ponieważ ich odbity dźwięk jest błędnie odbierany przez mikrofon i kalibracja niepotrzebnie to koryguje jako pogłos.

Mam wszystko skalibrowane i teraz trochę zgłupiałem i nie wiem, czy mam to jeszcze poprawić, czy zostawić jak jest.

Pozdrawiam
 

rafa@rafa

Active member
Bez reklam
Witam,

Panowie, mam takie pytanie. Czy tylne głośniki surround (bipolarne Definitive Technology UIW RSS III)
również się kalibruje za pomocą audyssey, czy raczej ręcznie dodaje się je już po kalibracji pozostałych głośników?

Pytam bo ostatnio gdzieś obiło mi się o uszy, że bipolarnych się nie uwzględnia w kalibracji ponieważ ich odbity dźwięk jest błędnie odbierany przez mikrofon i kalibracja niepotrzebnie to koryguje jako pogłos.

Mam wszystko skalibrowane i teraz trochę zgłupiałem i nie wiem, czy mam to jeszcze poprawić, czy zostawić jak jest.

Pozdrawiam

Nie wiem gdzie takie bzdury ktoś mógł napisać ale na pewno nie było to nic mądrego ;)

Kalibruje się cały system jaki się ma w tym samym momencie.
 

Arek

Member
Czy doświadczyliście kiedyś, że po zamontowaniu w salonie ustrojów akustycznych min. pułapek basowych kalibracja nie ścina tak bardzo subów ?

W moim salonie ok 30 m2 otwartym z jednej strony przy dwóch R-112SW kalibracja XT32 na początku ścina mi GAIN do mniej niż 25% , jak się domyślam przez rezonanse osiowe pomieszczenia.

Jestem w trakcie projektowania nowej szafki RTV na wymiar i korci mnie wymienić dwa R-112SW na R-115SW :mrgreen: , a to ma wpływ na wysokość nowej szafki - lubię jak jest na jednym poziomie z dwoma sub'ami. No i nie chciałbym aby kalibracja ścieła mi te kolosy do np. 10%...

Zacząłem się wkręcać w ustroje akustyczne... np te od addictive sound , jeśli macie jakieś doświadczenia, podzielcie się.
 

Ufo27

New member
Witam mam troche lamerskie pytanie i pewnie zaraz ktoś mi napisze że weź sobie podłącz i sprawdź ale w tym problem ze kabelki mam ładnie pospinane i musialbym meble odsuwac oraz panele akustyczne a moze ktoś wie.Więc przechodze do mojego pytania mam onkyo rz840 i dekoder horizon go podłączony przez hdmi do tv a z tv optykiem do onkyo.I czy jak podłacze do onkyo bezposrednio dekoder to uzyskam lepsza jakosc dźwięku? Czy to nie ma znaczenia że dźwięk przechodzi przez tv ?
 

Ufo27

New member
Panowie podczas kalibracji mikrofonem robicie dla jednego miejsca czy kilka pozycji?
Tak sobie myśle czy odległosci mierzy tylko pierwszy pomiar i one juz zostaja nie zmienione czy kolejne punkty zmieniaja tez odleglosci?
Ogolnie ja mam od kilku lat wszystko na zero i nigdy nie wlaczam ustawien dzwieku od automatu bo dla mnie jest beznadziejny i mam zawsze ustawione swoje nastawy equalizera.
Jedynie odleglosci i głośności kanalow zawsze zostawiałem tak jak zrobil to automat ale ostatnio mam wszystkie na 0m i jest super.Onkyo rz840
 

Ufo27

New member
Chciaz czasami mam wrażenie ze gdy odleglosci sa takie jak powinny jest wieksza precyzja a nie taki troche chaos.Z drugiej strony to trzeba siedziec idelanie w miejscu gdzie mielismy mikrofon tak? Bo jak sie przesune w bok to juz tego zgrania nie bedzie? Ciekawe jak ustawia sie to w prawdziwym kinie skoro jest tyle miejsc w roznych miejscach
 
Do góry