Kable HDMI

jarjar82

New member
Mając dziś "luźny" dzień w pracy...poddałem się lekturze tego, jakże zabawnego wątku. Ciekawie to wygląda, czytając to hurtem.

...Najpierw "fachowcy" od cudownych kabli HDMI wskazywali jakimi ignorantami i ciemną masą ślepców są Ci, którzy znając sprawę od strony technicznej, kupili kabel za 20 zł ( te za niższe stawki pomijam, bo jakość wykonania może być już tragiczna) a nie cudownie opleciony kabel za 3 k.

Po obrazowym przyrównaniu sensu posiadania złotego kabla do złotego kibla ..TDXa okrzyknięto go ciotą ...posypały się tez inne kwieciste porównania

Wtedy Pan_Borowik i TDX "wyoślili" zasadę działania przesyłu danych co już powinno załatwić sprawę ...ale .....nieee

ostatnim argumentem, jakże niepodważalnym, pozostał fakt zamożności naszych userów ... "jakby cię było stać " ..."a czy miałeś taki kabel " ..."a za mały masz TV " LOL

A co ma piernik do wiatraka ...ludzie stać was O.K kupuj sobie złote buty ....ale nie wmawiaj innym, że to sprawia iż latasz a nie chodzisz :)

Do tego wszystkiego wmieszano sprawy kabli głośnikowych....miesięcznych zarobków....wielkości matryc...gniazdek w ścianie (HAHA) ...wady wzroku ...kursu EURo ....nawet marketingowy bełkot i środki do prania "z niemiec"

jakość obrazu to jedno....a jakość wykonania kabla to drugie. Lubisz solidnie wykonany przedmiot, szlachetne materiały i estetykę ...baaaa masz sprzęt za kilkaset tysięcy PLN, to głupio tak kablem z biedronki się pospinać :-D , ale nie wmawiaj sobie samemu, a później innym, że ten drogi kabel poprawił jakość wyświetlanego obrazu i kilka procent.

Ps. jestem logistykiem w firmie produkującej min środki piorące dla "niemiec" hah i śmiać mi się chce, jak czytam mity o niemieckiej chemii i kawie za Odry ( niby ta niemieckość sprawia, że płyn do płukania tkanin lepiej pachnie..a to nasze rodzime, tutaj lane i butelkowane )

Jest coś takiego jak autosugestia i i waga marki ....kabel z logo uznanej firmy zawsze będzie lepszy od tego samego, lecz robionego dla innego odbiorcy. Oszukujemy sami siebie, wydając ciężko, lub nie , zapracowane pieniążki na produkty wsparte potężnym marketingiem.
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Mając dziś "luźny" dzień w pracy...poddałem się lekturze tego, jakże zabawnego wątku. Ciekawie to wygląda, czytając to hurtem.

...Najpierw "fachowcy" od cudownych kabli HDMI wskazywali jakimi ignorantami i ciemną masą ślepców są Ci, którzy znając sprawę od strony technicznej, kupili kabel za 20 zł ( te za niższe stawki pomijam, bo jakość wykonania może być już tragiczna) a nie cudownie opleciony kabel za 3 k.

Po obrazowym przyrównaniu sensu posiadania złotego kabla do złotego kibla ..TDXa okrzyknięto go ciotą ...posypały się tez inne kwieciste porównania

Wtedy Pan_Borowik i TDX "wyoślili" zasadę działania przesyłu danych co już powinno załatwić sprawę ...ale .....nieee

ostatnim argumentem, jakże niepodważalnym, pozostał fakt zamożności naszych userów ... "jakby cię było stać " ..."a czy miałeś taki kabel " ..."a za mały masz TV " LOL

A co ma piernik do wiatraka ...ludzie stać was O.K kupuj sobie złote buty ....ale nie wmawiaj innym, że to sprawia iż latasz a nie chodzisz :)

Do tego wszystkiego wmieszano sprawy kabli głośnikowych....miesięcznych zarobków....wielkości matryc...gniazdek w ścianie (HAHA) ...wady wzroku ...kursu EURo ....nawet marketingowy bełkot i środki do prania "z niemiec"

jakość obrazu to jedno....a jakość wykonania kabla to drugie. Lubisz solidnie wykonany przedmiot, szlachetne materiały i estetykę ...baaaa masz sprzęt za kilkaset tysięcy PLN, to głupio tak kablem z biedronki się pospinać :-D , ale nie wmawiaj sobie samemu, a później innym, że ten drogi kabel poprawił jakość wyświetlanego obrazu i kilka procent.

Ps. jestem logistykiem w firmie produkującej min środki piorące dla "niemiec" hah i śmiać mi się chce, jak czytam mity o niemieckiej chemii i kawie za Odry ( niby ta niemieckość sprawia, że płyn do płukania tkanin lepiej pachnie..a to nasze rodzime, tutaj lane i butelkowane )

Jest coś takiego jak autosugestia i i waga marki ....kabel z logo uznanej firmy zawsze będzie lepszy od tego samego, lecz robionego dla innego odbiorcy. Oszukujemy sami siebie, wydając ciężko, lub nie , zapracowane pieniążki na produkty wsparte potężnym marketingiem.

Kolego tu nikt nikomu nie wmawia tylko kazdy pisze swoje spostrzeżenia i to co slyszy i widzi, ja nie mowie ludziom czy inni zeby kupowali na sile kabel za 400 zl hdmi o np dl. 0,5m skoro maja taki czy inny sprzet, bo wiem z z zycia ze nie kupia ale tez jak to napisales nie wmawiaj mi ze kabel hdmi za 20- 50 zl jest taki sam jak za 300 zl bo dla mnie nie jest ( a z tego co napisales tak mozna wywnioskowac)... i to ze Ty nie widzisz nie slyszysz tego nie oznacza ze inni tego nie slysza czy tez nie widza...Choc zdaje sobie sprawe rowniez ze wiele osob nie uslyszy roznicy na zadnym kablu a nie tylko na kablu hdmi.. Moze jestes z tych ludzi ktorzy twierdza ze pewne rzeczy tanie sa na takim samym poziomie i to samo daja co drozsze rzeczy np bluray za 500 zl byc moze wg Ciebie jest taki sam jak za 3 tys czy 5 tys wiec po co kupowac taki bluray przeciez on taki sam jest w obu wypadkach film, koncert mozna obejrzec...
W innych tematach ludzie swoje przemyslenia tutaj wkladaja np odnosnie amplitunerow budzetowych powiedzmy za 2 tys i ktory z nich gra lepiej w stereo.. gdzie jakbysmy popatrzyli takimi kategoriami jak podchodzisz do kabli to zaden amplituner za 2-3 tys nie zagra nawet na poziomie dostatecznym w stereo, bo 80% kosztow tego amplituera poszly w amplituner, a 20% to wlasnie w stereo..... ale pomimo tego ludzie kupuja, kombinuja z kablami, z podlaczeniem amplitunera ( bi-ammping) , robia zworki do kolumn, radza sie innych co zrobic zeby bylo lepiej - wiec jednak slysza roznice, inaczej by sie w to nie bawili i nie tracili czasu...
Gdzie ludzie, ktorzy maja chocby na srednim poziomie zestawy stereo pewnie w glowe by sie bili co Ci ludzie wymagaja od amplitunerow budzetowych w kwestii stereo. Jedni widza i slysza roznice, a inni nie, ale uszanujmy wszystkich bo zyjemy w wolnym kraju i kazdy ma prawo do swojego zdania.
Reasumujac pozwol ludziom miec swoje zdanie nawet jesli jest ono inne niz Twoje...
 
Ostatnia edycja:

zwierzak11

New member
Po przeczytaniu całego tematu doszedłem do wniosku, że dobrze zrobiłem kupując metrowy kabel za 12.99zł swoją drogą... to co trzeba robić ekstremalnego z kablem żeby go zniszczyć? Zwykle się go wpina i raczej później się go nie rusza poza drobnymi porządkami ;) z niecierpliwością czekam na wasze spostrzeżenia! ;)

np. wystarczy je wypiąć i tak trzy lata temu straciłem 3 tanie kable - po prostu końcówki kabla zostawały w urządzeniu a kabel w moim ręku - może teraz te tanie są lepsze
 

quasimodek

Member
Bez reklam
Moze jestes z tych ludzi ktorzy twierdza ze pewne rzeczy tanie sa na takim samym poziomie i to samo daja co drozsze rzeczy np bluray za 500 zl byc moze wg Ciebie jest taki sam jak za 3 tys czy 5 tys wiec po co kupowac taki bluray przeciez on taki sam jest w obu wypadkach film, koncert mozna obejrzec...
W innych tematach ludzie swoje przemyslenia tutaj wkladaja np odnosnie amplitunerow budzetowych powiedzmy za 2 tys i ktory z nich gra lepiej w stereo.. gdzie jakbysmy popatrzyli takimi kategoriami jak podchodzisz do kabli to zaden amplituner za 2-3 tys nie zagra nawet na poziomie dostatecznym w stereo, bo 80% kosztow tego amplituera poszly w amplituner, a 20% to wlasnie w stereo..... ale pomimo tego ludzie kupuja, kombinuja z kablami, z podlaczeniem amplitunera ( bi-ammping) , robia zworki do kolumn, radza sie innych co zrobic zeby bylo lepiej - wiec jednak slysza roznice, inaczej by sie w to nie bawili i nie tracili czasu...
Gdzie ludzie, ktorzy maja chocby na srednim poziomie zestawy stereo pewnie w glowe by sie bili co Ci ludzie wymagaja od amplitunerow budzetowych w kwestii stereo. Jedni widza i slysza roznice, a inni nie, ale uszanujmy wszystkich bo zyjemy w wolnym kraju i kazdy ma prawo do swojego zdania.
Reasumujac pozwol ludziom miec swoje zdanie nawet jesli jest ono inne niz Twoje...

Kolego, proszę nie porównuj jabłek do bananów. Mowa tu tylko i wyłącznie o kablu HDMI którego zadaniem jest tylko i wyłącznie a może aż przesłanie sygnału audio/video.
Kabel HDMI nie interpretuje sygnału, nie gra, nie dodaje nic od siebie do przesyłanej treści w przeciwieństwie do sprzętów które wymieniasz. Jednyny wpływ na jego cenę może mieć wartość użytych materiałów, jakość, trwałość i marketing producenta.
 
Ostatnia edycja:

Lemil

Banned
A ja mam taki pomysł. Jeśli ktoś robi porównanie kabli analogowych, to nie ma szans, żeby ktoś się przekonał o wpływie ich na dźwięk inaczej niż tylko wpinając je u siebie. Z kablem HDMI jest inaczej! Przecież można wziąć dobry aparat fotograficzny, postawić go na dobrym statywie i pstryknąć kilka fotek. Jeśli różnicę widać gołym okiem, to obiektyw aparatu też to musi zobaczyć!!!
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Dobra.

Zrobiłem test u teściów przy zgaszonym świetle. TV42 cale LG (jako tako skalibrowany), jakiś model 2-3 letni. Dekoder Ferguson Ariva 152. Wiem, wiem, to badziewia, ale nie miałem nic innego pod ręką. Film HD puszczony z dekodera, 2 minutowy, oraz po przetestowaniu zatrzymałem klatkę i ponownie testowałem na stałym obrazie.

Kable miałem trzy, wszystkie ok. 2 m:
1) gratisowy z TPSA (wygląda na 5 zł)
2) z dyskontu osiedlowego za 20 zł (wyglada na jakość, oplot żelazkowy, ale wtyczka rozleciała się po drugim wypięciu, po złożeniu, wszystko działa nadal ;) )
3) Profigold PGV - kilka lat temu dałem za niego ok. 200 zł

Zwracałem uwagę na kolory, ostrość, czernie, szczegóły rzędu pikseli, gradacje cieni. Po prostu po ogólnych oględzinach, wybrałem sobie ok. 8 punktów/obszarów na obrazie, na których się skupiłem. Myślałem, że postawię jeszcze aparat ze statywem i będę strzelał fotki, by je tu umieścić.

Stety - niestety nie zauwazyłem ŻADNYCH RÓŻNIC, i tyle było testowania.
 

tdx

New member
Bez reklam
krzysztofradio napisałem już wcześniej że nie może być różnic....
ale dobrze że to potwierdziłeś w testach.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Już taki jestem, że jak nie sprawdzę i się nie przekonam, to wiary nie dam. Teraz z czystym sumieniem wiem po której staję stronie ;)
Ale dla bezpieczeństwa, napisałem, że to ja róznic nie widziałem, a nie że ich nie ma :D
 

jarjar82

New member
.. Moze jestes z tych ludzi ktorzy twierdza ze pewne rzeczy tanie sa na takim samym poziomie i to samo daja co drozsze rzeczy np bluray za 500 zl byc moze wg Ciebie jest taki sam jak za 3 tys czy 5 tys wiec po co kupowac taki bluray przeciez on taki sam jest w obu wypadkach film, koncert mozna obejrzec.......................
............
Kolego nie wierzę, że nie zrozumiałeś tego co napisałem ( staram się pisać poprawnie :) ) więc na siłę nad interpretujesz sprawę oczywistą.

Nie , nie jestem z tych ludzi ! Masz pecha z tym sarkazmem, bo trafiłeś na os, która tam gdzie jest uzasadnione wydanie znacznie wyższej kasy na osprzęt , tam jej nie żałuje ( i tu możemy wypisać tysiące odnośników...DZIECKO....MIESZKANIE....SAMOCHÓD ..itp...itd) Zapewniam Cię kabel HDMI do tych rzeczy nie należy ...ale BluRay już tak, bo zalety i wyższość nad tańszymi urządzeniami tego typu jest mierzalna i niezaprzeczalna.

Więc jeszcze raz !!!! Dyskusja dotyczyła i dotyczy kabla HDMI i wpływu kosmicznej ceny na jakość obrazu !!! TAAADDDAA

......
Jedni widza i slysza roznice, a inni nie, ale uszanujmy wszystkich bo zyjemy w wolnym kraju i kazdy ma prawo do swojego zdania.
..
Jedyna różnica jaką zdrowy na umyśle i oczach człowiek dostrzeże, to taka ,jaką już tu 10 innych os przytoczyło: JAKOŚĆ użytych materiałów....ESTETYKA....RENOMA MARKI. co nie ma wpływu na JAKOŚĆ WYŚWIETLANEGO OBRAZU. ( pomijam fakt kiedy kabel za 5 zł nie zadziała, ale to jest już inna inszość niż wydanie na kabelek 4 tys zł )

Na pocieszenie dopiszę drogi LOLKU, że gdybym budował KD na pokaz/ z drogich klocków nie podpiąłbym go kablem z "warzywniaka", bo poczucie estetyki każdy powinien zachować i zakupiłbym kabelek max do 100 zł z słuszną grubością, 5krotnym ekranowaniem, ciekawym wzorkiem plecionki i złotymi wtykami ...by dostawał randze reszty kompletu ;)
 

usurus

New member
Mi np. nie zależy na teście i porównaniu kabli z jednej prostej przyczyny.

Moim zdaniem nie ma sensu go robić, dopóki ktoś nie przedstawi chociaż jednego podpartego nauką powodu na możliwość wystąpienia różnicy w cyfrowym przesyle danych z sumą kontrolną :)

Witam,

najpierw się przywitam, bo to mój pierwszy post na tym forum.

Oczywiście takiego dowodu nie da się przedstawić, bo jak sam pisałeś:

niezgodna suma kontrolna = odrzucenie pakietu i ponowne go zamówienie.

Wyobraźmy sobie jednak sytuację, gdy tani kabel posiada luźne, śniedziejące styki, z powodu słabego ekranowania łapie zakłócenia elektromagnetyczne, itd. Zaczyna się pojawiać coraz więcej uszkodzonych pakietów, system zarządzający przesyłem ogranicza prędkość transmisji by zmniejszyć ilość błędów (zastosowałem tu analogię z WiFi, które dynamicznie negocjuje transmisję). Jeśli prędkość transmisji spadnie poniżej wymaganej (tych wartości, które opisywał kolega TDX), sterownik będzie musiał ograniczyć bitrate - i to już będzie można zobaczyć na ekranie telewizora.

Reasumując - jakość (cena) kabla HDMI ma znaczenie, ale tylko do momentu aż kabel będzie mógł zapewnić poprawne połączenie elektryczne między punktem A i B. Dalej (drożej) to siła marketingu.

Serdecznie pozdrawiam
usurus
 

jarjar82

New member
Reasumując - jakość (cena) kabla HDMI ma znaczenie, ale tylko do momentu aż kabel będzie mógł zapewnić poprawne połączenie elektryczne między punktem A i B. Dalej (drożej) to siła marketingu

a taki stan rzeczy zapewnia przeciętny kabel w cenie około 20 zł
no i to powinno podsumować ten temacik !
 

benik

New member
To jest naprawdę temat rzeka... Moim zdaniem kosmiczne ceny to ponad 200zł za 1m (bo długość też ma znaczenie, ekhem). Kable 15m w takiej cenie to nic dziwnego.
Ja tam jestem wielkim orędownikiem złotego środka i tak moje Prolinki za sześćdziesiąt coś za 1m uważam za idealne.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Jeśli prędkość transmisji spadnie poniżej wymaganej (tych wartości, które opisywał kolega TDX), sterownik będzie musiał ograniczyć bitrate - i to już będzie można zobaczyć na ekranie telewizora.
Reasumując - jakość (cena) kabla HDMI ma znaczenie, ale tylko do momentu aż kabel będzie mógł zapewnić poprawne połączenie elektryczne między punktem A i B. Dalej (drożej) to siła marketingu.

Urzadzeniem ktorym mozna "zmierzyc" powyzsze doswiadczenie, jest bezprzewodowy transmiter HDMI. Zwie sie Gigabyte Skyvision WS100, mam go i zadnych roznic w jakosci (pomiedzy standartowym polaczeniem) nie zauwazylem, przy zalozeniu ze trzymamy sie deklarowanej przez producenta odleglosci. Natomiast, jezeli zwiekszymy ta odleglosc, to widac pogorszona jakosc obrazu. Nie jest to typowe "sniezenie", a pewna znaczaca degradacja. Nastepny etap, to calkowity zanik wizji.
 

JackS.

New member
Bez reklam
Witam,

najpierw się przywitam, bo to mój pierwszy post na tym forum.

Oczywiście takiego dowodu nie da się przedstawić, bo jak sam pisałeś:

niezgodna suma kontrolna = odrzucenie pakietu i ponowne go zamówienie.

Nie ma żadnego ponownego zamówienia. Standard HDMI nie przewiduje czegoś takiego jak ponowne przesłanie jakichkolwiek danych wizyjnych. Błędna interpretacja danych wizyjnych przez odbiornik skutkuje pojawieniem się na ekranie przekłamań obrazu lub wyświetleniem czarnego ekranu.

HDMI nie ma żadnych mechanizmów powtarzania transmisji przekłamanych bloków danych. Dlatego też dowodzenie braku możliwości pojawiania się przekłamań obrazu transmitowanego kablem HDMI przez prostą analogię do transmisji pakietów ethernetowych, USB, SATA lub PATA są chybione.
 

Pan_Borowik

New member
Zasada działania jest ta sama - obraz transmitowany jest na drodze logicznej, nie fizycznej.
Dwa urządzenia, zbiór reguł i sobie jedno z drugim "gada".

Z tym chyba największy problem właśnie mają orędownicy "ja tam widzę" - z uświadomieniem sobie różnicy między warstwą fizyczną a logiczną tego przesyłu i zrozumieniem na którą wpłynąć może sam kabel i co z tego wynika.
 
Do góry