Kable HDMI

lolek126

Well-known member
Bez reklam
............
Kolego nie wierzę, że nie zrozumiałeś tego co napisałem ( staram się pisać poprawnie :) ) więc na siłę nad interpretujesz sprawę oczywistą.

Nie , nie jestem z tych ludzi ! Masz pecha z tym sarkazmem, bo trafiłeś na os, która tam gdzie jest uzasadnione wydanie znacznie wyższej kasy na osprzęt , tam jej nie żałuje ( i tu możemy wypisać tysiące odnośników...DZIECKO....MIESZKANIE....SAMOCHÓD ..itp...itd) Zapewniam Cię kabel HDMI do tych rzeczy nie należy ...ale BluRay już tak, bo zalety i wyższość nad tańszymi urządzeniami tego typu jest mierzalna i niezaprzeczalna.

Więc jeszcze raz !!!! Dyskusja dotyczyła i dotyczy kabla HDMI i wpływu kosmicznej ceny na jakość obrazu !!! TAAADDDAA

......
Jedyna różnica jaką zdrowy na umyśle i oczach człowiek dostrzeże, to taka ,jaką już tu 10 innych os przytoczyło: JAKOŚĆ użytych materiałów....ESTETYKA....RENOMA MARKI. co nie ma wpływu na JAKOŚĆ WYŚWIETLANEGO OBRAZU. ( pomijam fakt kiedy kabel za 5 zł nie zadziała, ale to jest już inna inszość niż wydanie na kabelek 4 tys zł )

Na pocieszenie dopiszę drogi LOLKU, że gdybym budował KD na pokaz/ z drogich klocków nie podpiąłbym go kablem z "warzywniaka", bo poczucie estetyki każdy powinien zachować i zakupiłbym kabelek max do 100 zł z słuszną grubością, 5krotnym ekranowaniem, ciekawym wzorkiem plecionki i złotymi wtykami ...by dostawał randze reszty kompletu ;)

Witam Kolego ja nie neguje tego co piszesz ja jestem w stanie uwierzyc Tobie ze Ty moze nie widzisz roznicy na kablu hdmi i ok, ale mi chodzi ze jednak sa ludzie ktorzy widza roznice i nie nalezy tego negowac...wszystkich trzeba uszanowac i postarac sie zrozumiec. Kolego ja naprawde nie ide do sklepu i nie wydaje kupe kasy na kable tylko dlatego ze lepiej to wyglada, ja tak jak pisalem wielokrotnie mam duzo roznych hobby drogich i naprawde mialbym gdzie te pieniadze wydac na znacznie fajniejsze rzeczy niz jakikolwiek kabel ( powiem Ci wiecej najbardziej zaluje pieniedzy na kable :) ale widze roznice i kupuje to co mi pasuje i to sie tyczy wszystkich kabli...
Natomiast nie rozumiem co masz pod pojeciem kompletowania sprzetu na pokaz ( podejrzewam ze to jakas przenosnia), ja nie wyobrazam sobie kupowania czegos na pokaz ( zdaje sobie sprawe ze sa ludzie bogaci i kupuja cos na pokaz , ale chyba to nie dotyczy kabli czy sprzetu rtv, poza malymi wyjatkami) Uwazam ze to straszna glupota kupowac cos na pokaz zeby przed kims sie pochwalic, tym bardziej ze naparwde dla powiedzmy 80% ludzi nie ma znaczenia jaki u kogo stoi tv czy jaki jest system kina domowego itp.. wiec mysle ze ten kto chce kupic na pokaz sprzet to na pewno szalu nie zrobi na sasiadach...:)Tym bardziej popatrz ze jesli sa tacy ludzie jak ja, Armanig i pewnie kilku innych ktorzy kupuja filmy i plyty cd oryginalne to kwota jaka wydalem ( czy tez wydaly takie osoby) na plyty dvd, bluray i cd juz kilkakrotnie wszystkie moje kable sie zmiescily w tej kwocie jaka trzeba wydac wlasnie na wymienione nosniki. A dla ciekawosci na kable wydalem ponad 8 tys.. Wiec patrzac tak ogolnie to filmy i plyty cd kosztuja duzo duzo wiecej niz w wiekszosci wypadkow cale kina domowe, a juz nie wspomne o kablach.. Armanig do tego jeszcze kupuje duzo gier :)
Podoba mi sie to co Krzysiek napisal ze nie ma roznic, tylko to ze On tego nie widzi.. i to jest uczciwe. A nie ze ktos bedzie mi pisal ze nie jest mozliwe zeby zobaczyc roznice, bo jest to mozliwe..
A kazdy z nas niech ma na to swoje zdanie.
Robilem test podlaczylem ps3 i 2 kable takie za 100 zl i wlaczylem dwa filmy: dzien niepodleglosci, liga niezwyklych dzentelmenow i podlaczylem do amplitunera ( ogladalo nas trzech facetow), po obejrzeniu kilku scen z danego filmu przelaczylem na moj bluray denona i moj kabel qed reference oraz kabel audioquest chocolate i dla nas wszystkich roznica byla na plus w kwestii kabli jak i tego ze z bluray jest lepszy dzwiek niz ps3 ( a sa tacy ktorzy pisali w innym temacie ze nie ma szansy zeby byl gorszy dzwiek w PS3) to ja sie pytam jak to jest ze trzech facetow w tych samych scenach na filmach czula roznice ( ta sama glosnosc , te same ustawienia amplitunera) i mysle ze to nie tylko kwestia byla sprawy zrodla tylko rowniez i kabli... Ja nie wypisuje z nieba tego co pisze tylko troszke sie bawilismy i kablami i wlasnie zrodlami roznymi podlaczonymi do amplitunera mojego.
Natomiast odnosnie bluray napisalem tak jak napisalem bo jest tutaj tez temat i tam ludzie pisza wszem i wobec ze za 500 zl to spoko wystarczy bluray , a wydawanie 3 tys czy 5 tys to niemalze glupota, bo w tym za 500 zl ma sie dokladnie to samo. Zal mi starsznie takich ludzi bo w 80% to nawet na oczy nie widzieli takich odtwarzaczy, a w 99% nie porownywali tych drogich ich z tanszymi czy juz nie wspomne z takimi za 500 zl.. Widze masz inne zdanie w tej kwestii - zwracam honor w stosunku do tego co napisalem wczesniej Kolego. Pozdrawiam.
 
Ostatnia edycja:

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Dobra.

Zrobiłem test u teściów przy zgaszonym świetle. TV42 cale LG (jako tako skalibrowany), jakiś model 2-3 letni. Dekoder Ferguson Ariva 152. Wiem, wiem, to badziewia, ale nie miałem nic innego pod ręką. Film HD puszczony z dekodera, 2 minutowy, oraz po przetestowaniu zatrzymałem klatkę i ponownie testowałem na stałym obrazie.

Kable miałem trzy, wszystkie ok. 2 m:
1) gratisowy z TPSA (wygląda na 5 zł)
2) z dyskontu osiedlowego za 20 zł (wyglada na jakość, oplot żelazkowy, ale wtyczka rozleciała się po drugim wypięciu, po złożeniu, wszystko działa nadal ;) )
3) Profigold PGV - kilka lat temu dałem za niego ok. 200 zł

Zwracałem uwagę na kolory, ostrość, czernie, szczegóły rzędu pikseli, gradacje cieni. Po prostu po ogólnych oględzinach, wybrałem sobie ok. 8 punktów/obszarów na obrazie, na których się skupiłem. Myślałem, że postawię jeszcze aparat ze statywem i będę strzelał fotki, by je tu umieścić.

Stety - niestety nie zauwazyłem ŻADNYCH RÓŻNIC, i tyle było testowania.

Krzychu wedlug mnie i nie tylko mnie zeby zobaczyc roznice ( oczywiscie nie kazdy musi zobaczyc) ale na pewno wieksza szansa jest zobaczenia roznicy to trzeba byloby dwa kable profigolda wpiac do systemu w ktorym testuje sie kable- czyli od amplitunera do bluray i z amplitunera do tv - wtedy jest sens... A druga sprawa to na tv 42 calowym nie ma sensu takich testow robic , ja robilem tez na swoich kablach na 46 calowym tv u kolegi i nic nie widzialem .... i mysle ze nie dlatego ze tv byl duzo gorszy od mojego czy bluray gorszy od mojego - tylko wlasnie wielkosc ekranu jest w tym aspekcie wazna..ososbiscie gdybym mial tv ponizej 55 cali np 46, 42 cale nie kupilbym drozszego kabla jak wlasnie za 100 zl..i to mowie naprawde z reka na sercu :)
Tak samo jak nie kupilbym tv 4k ponziej 65 cali, dlatego ze mniejszy ekran jest pozbawiony jakiegokolwiek sensu dla mnie , gdyz zeby zobaczyc roznice miedzy 4k, a full hd to musialbym siedziec na maxa z 1m., a to jest nie realne. A w koncu po to sie kupuje tv 4k zeby widziec roznice w jakosci obrazu, a nie tylko roznice w cenie :)...
I tak jak we wczesniejszym poscie napisalem, ze bardzo fajnie okresliles, ze nie to ze nie ma roznic tylko to ze TY tego nie widzisz. Nie wmawiajmy jednym ze musza widziec,a innym ze nie moga zobaczyc...bo nie mozna to drugi raz sie urodzic..:)
 
Ostatnia edycja:

Pan_Borowik

New member
Temat jest martwy.

"Pan mówi o tym co wie, a ja o tym co widzę".

A: Ja widzę różnicę.
B: Ale HDMI działa tak że... (tu wstaw tłumaczenie zasady działania - dwudzieste siódme z kolei).
C: Ja różnicy nie widzę, sprawdziłem.
A: Ale ja widzę różnicę. I nikt mi nie wmówi, że nie.
B: Ale skąd ona wynika? Matematycznie jest niemożliwa.
A: Ale ja ją widzę. Swoje matematyczne hokus-pokus zostawcie dla siebie. Każdy może widzieć to, co chce. Wolny kraj i proszki z Niemiec!
B: No ale skąd wynika?
A: No telewizor trzeba mieć duży. I pieniądze na kabel.

I tak w kółko:)

Jednego jestem pewien. Ci co twierdzą, że widzą - faktycznie wierzą, że widzą :)
 
Ostatnia edycja:

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Lolek, ja tez przesiadłem się z PS3 na dobry odtwarzacz BD. Różnica w obrazie i dźwięku jest oczywista, na plus i to nie mała.
Ale może potestujcie kiedyś w kilka osób kable HDMI, najlepiej w ciemno. Pamiętaj, wymieniaj tylko jedną zmienną. Zmieniłeś i źródło i kable, więc nie możesz wiedzieć skąd pochodzi różnica ;)
Zmieniaj albo źródło albo kable, ale nigdy więcej niż jeden element. Moim zdaniem przesiadłeś się na lepszy odtwarzacz i to on wywarł wrażenie, a nie wpięte razem z nim kable HDMI.
Pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Lolek, ja tez przesiadłem się z PS3 na dobry odtwarzacz BD. Różnica w obrazie i dźwięku jest oczywista, na plus i to nie mała.
Ale może potestujcie kiedyś w kilka osób kable HDMI, najlepiej w ciemno. Pamiętaj, wymieniaj tylko jedną zmienną. Zmieniłeś i źródło i kable, więc nie możesz wiedzieć skąd pochodzi różnica ;)
Zmieniaj albo źródło albo kable, ale nigdy więcej niż jeden element. Moim zdaniem przesiadłeś się na lepszy odtwarzacz i to on wywarł wrażenie, a nie wpięte razem z nim kable HDMI.
Pozdrawiam

Widzisz sam ze jest ale wielu pisalo ze nie ma roznicy w odtwarzaczach tani-drogi, a ps3 kontra dobry odtwarzacz nie ma prawa byc gorszego obrazu czy dzwieku w PS3, a jednak ludzie widza i slysza..Co do testowania to rozne testy przeprowadzalem i zawsze bylo nas trzech - same kable tez sprawdzalismy i to co testowalismy na 46 calach to te same osoby byly co i u mnie, testowalismy dokladnie te same kable i te same filmy z tymi samymi scenami..i na 55 calach widzielismy na 46 calach - nie..
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Może takie niuanse potrzebują większych przekątnych. U mnie nie ma więcej niż 46, dlatego wiem na czym stoję ;)
Zmiana żródla dała u mnie bezdyskusyjną poprawę wrażeń. Ale to chyba oczywiste ze względu na lepsze silniki, algorytmy obrobki, elementy składowe, i inne.
 

jarjar82

New member
Witam Kolego ja nie neguje tego co piszesz ja jestem w stanie uwierzyc Tobie ze Ty moze nie widzisz roznicy na kablu hdmi i ok, ale mi chodzi ze jednak sa ludzie ktorzy widza roznice i nie nalezy tego negowac...

Kolego czy ty rozumiesz co sam piszesz ? Są ludzie co...co widzą duchy ...ufo i inne dziwne rzeczy ...kwestia wiary bądź nie ...a tu chodzi o to co jest, a nie co może być :)

Robilem test podlaczylem ps3 i 2 kable takie za 100 zl i wlaczylem dwa filmy: dzien niepodleglosci, liga niezwyklych dzentelmenow i podlaczylem do amplitunera ( ogladalo nas trzech facetow), po obejrzeniu kilku scen z danego filmu przelaczylem na moj bluray denona i moj kabel qed reference oraz kabel audioquest chocolate i dla nas wszystkich roznica byla na plus w kwestii kabli jak i tego ze z bluray jest lepszy dzwiek niz ps3 ( a sa tacy ktorzy pisali w innym temacie ze nie ma szansy zeby byl gorszy dzwiek w PS3) to ja sie pytam jak to jest ze trzech facetow w tych samych scenach na filmach czula roznice ( ta sama glosnosc , te same ustawienia amplitunera).

Bez sensu ...co to za test ...kiedy filmy szły z różnych urządzeń skalujących .....zrób to samo tylko że oba kable na PS3
 

quasimodek

Member
Bez reklam
Lolek, ja tez przesiadłem się z PS3 na dobry odtwarzacz BD. Różnica w obrazie i dźwięku jest oczywista, na plus i to nie mała.
Ale może potestujcie kiedyś w kilka osób kable HDMI, najlepiej w ciemno. Pamiętaj, wymieniaj tylko jedną zmienną. Zmieniłeś i źródło i kable, więc nie możesz wiedzieć skąd pochodzi różnica ;)
Zmieniaj albo źródło albo kable, ale nigdy więcej niż jeden element. Moim zdaniem przesiadłeś się na lepszy odtwarzacz i to on wywarł wrażenie, a nie wpięte razem z nim kable HDMI.
Pozdrawiam

Dokładnie to samo miałem odpisać lolkowi ale mnie uprzedziłeś :)
Ale skoro już piszę to sprowadzę to do naszego języka forumowego i tematu w którym wszyscy się dobrze rozumiemy:
- lolek, zmieniłeś do testów i dziewczynę i zdjąłeś zabezpieczenie ze sprzętu :) i twierdzisz że z nową dziewczyną jest lepiej :p Przetestuj poprzednią bez zabezpieczenia i wtedy wydaj osąd ze swoich wrażeń :D
 

Pan_Borowik

New member
"Wielu pisało", "są tacy i owacy", "dla mnie jest"...

Brakuje tylko informacji, że "amerykańscy naukowcy są zgodni" i zgodzili się "na podstawie wyników badań" - a jakich i gdzie te badania - nie wiadomo.

Ktoś tu myli fakty z "Faktem" :)
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Kolego czy ty rozumiesz co sam piszesz ? Są ludzie co...co widzą duchy ...ufo i inne dziwne rzeczy ...kwestia wiary bądź nie ...a tu chodzi o to co jest, a nie co może być :)

Kolego ja pisze Tobie to co zobaczylem i uslyszalem wraz z moimi dwoma kolegami, a nie to co moglem - moglismy uslyszec czy tez moglibysmy zobaczyc...

Bez sensu ...co to za test ...kiedy filmy szły z różnych urządzeń skalujących .....zrób to samo tylko że oba kable na PS3

Ok powiedzmy ze sie zgadzam ze to sa dwa rozne skalery i jeden powiedzmy kosztuje okolo 1200 zl ten drugi 3000 tys i ze jest roznica, ale nam akurat w tamtej kwestii chodzilo najbardziej o dzwiek, a pozniej o obraz, bo byli tacy ktorzy roznymi sposobami udowadniali ze dzwiek jak i obraz jest tak samo dobry z PS3 jak i z dobrego bluray... jak sie okazalo tak nie jest, przynajmniej dla mnie i moich Kolegow jak i niektorych tutaj uzytkownikow, ktorzy rowniez przesiedli sie z PS3 na dobry bluray..
Natomiast pisalem rowniez ze robilem testy z kablami takimi do 100 zl i z moimi drozszymi kablami na jednym sprzecie bez zmiany zrodla. Tylko zmienialem same kable. I te same osoby byly i tak jak pisalem ze dla nas bylo lepiej zarowno pod wzgledem dzwieku jak i obrazu. Oczywiscie ze wieksza roznica jest na filmach dvd niz bluray ale na tych ostatnich rowniez widzielismy roznice, a nie ze nam sie wydawalo ze jest lepiej.... i tu nie ma nic wspolnego ze sa ludzie ktorzy wierza w duchy czy w Ufo... Oczywiscie Ty np moglbys nie widziec roznic, czy tez moze bys nie uslyszal lepszego dzwieku..Ja tego nie neguje.
Ale u jednego z tych kolegow bylismy i te same kable na jego 46 calowym tv testowalismy ( te same filmy i te same sceny) tak jak pisalem wczesniej i juz nie widzielismy roznic.Dlatego napisalem ze jakbym osobiscie mial tv ponizej 55 cali nie kupilbym drozszych kabli hdmi niz jakies wlasnie 100 zl..Z prostej przyczyny bo nie widzalem roznicy..
 
Ostatnia edycja:

Pan_Borowik

New member
"Byli tacy" "różnymi sposobami". Znowu precyzyjnie.

@Lolek:
Proste pytanie, odpowiedz proszę jednym zdaniem, a nie słowotokiem bez związku ze sprawą:

Czy jesteś w stanie podać jakiś dowód występowania tej różnicy (spowodowanej przez kabel), poza subiektywnym "bo ją widzę"?
 
Ostatnia edycja:

lolek126

Well-known member
Bez reklam
"Byli tacy" "różnymi sposobami". Znowu precyzyjnie.

@Lolek:
Proste pytanie, odpowiedz proszę jednym zdaniem, a nie słowotokiem bez związku ze sprawą:

Czy jesteś w stanie podać jakiś dowód występowania tej różnicy (spowodowanej przez kabel), poza subiektywnym "bo ją widzę"?

Ja nie mam zdolnosci do opisywania obrazu czy tez dzwieku tak jak to pisalem juz nie raz ale ladniejsze kolory sa i obraz jest taki jakby tu powiedziec bardziej wyrazisty ( szczegolnie przy filmach nagranych na dvd - jak ja to mowie mniejsza jest pikseloza, ale i na filmach bluray tez da sie to zauwazyc, oczywiscie nie na tak dobrze nagranym filmie jak np avatar....) Natomiast jesli chodzi o dzwiek jest glosniej przy tej samej glosnosci na amplitunerze i dzwiek jest pelniejszy bardziej taki dobitny..
Ale tak jak pisalem ja nikomu na sile nie chce wmawiac zeby kupowal kabel drozszy, ktos chce kupuje , ktos nie chce nie kupuje . Dla mnie jest roznica dlatego kupilem drozsze kable.

Ps natomiast ocena jaka by to nie byla, test jaki to by nie byl jest subiektywnym odczuciem tego kto przeprowadza test lub cos opisuje.. Jesli dany test wychodzi wg kogos dobrze lub bardzo dobrze nie oznacza, ze to co ktos ocenial wg. Ciebie czy wg mnie rowniez bedzie to tak dobre jak wyszlo w danym tescie...roznica jest taka ze ten ktos w gazecie pisze rozne dziwadla odnosnie tego co uslyszal, zwykly smiertelnik nie jest w stanie w taki sposob ocenic i w taki sposob opisac jak robi to dany recenzent w gazecie. Chyba ze zrobic to dla sztuki, ale wtedy byloby to nie uczciwe..
 
Ostatnia edycja:

Pan_Borowik

New member
Ja nie mam zdolnosci do opisywania obrazu czy tez dzwieku (...)

Do czytania ze zrozumieniem też chyba nie :( Pytanie zadałem dosyć precyzyjne.
Ale ok, pytałem w sumie retorycznie, bo przez ponad 40 stron tematu nie podano JEDNEGO dowodu na występowanie różnic.

Ustalmy więc, że zostajemy przy wierze, a tę każdy niech sobie wyznaje dowolną :)
Nawet wiarę w Magiczne Kable.
 

gerus6

Active member
Bez reklam
lolek126 ma dla Ciebie propozycję, niech ktoś Ci w ciemno podmienia 2 różne kable HDMI, a Ty odgaduj który gra, jeżeli 3x pod rząd zgadniesz to Ty masz rację :) mam jeszcze prośbę, nie podawaj wyniku tego testu tutaj na forum (bo wiem co napiszesz) zostaw to dla siebie.
 

rusek26

New member
Ja w tej chwili mam kabel za 20zł i też się zastanawiam czy kupić tak jak sugerujesz kabel za przysłowiową 100 mam nowego Samsunga 55 jaki kabel byś poleciał za kwotę 100-200zł
 

gerus6

Active member
Bez reklam
lolek126 mam pytanie, dlaczego u Ciebie występuje "pikseloza" na płytach DVD jeżeli masz wszystkie płyty oryginalne i do tego dobry odtwarzacz?
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
lolek126 mam pytanie, dlaczego u Ciebie występuje "pikseloza" na płytach DVD jeżeli masz wszystkie płyty oryginalne i do tego dobry odtwarzacz?

Kolego mam ponad 500 filmow na dvd,ponad 80 na bluray i mam filmy niektore bardzo starawe( od 2003 roku kupowalem) i na niektorych niestety obraz jest sredni i widac jest nie wiem jak to nazwac pikseloza czy takie ala "duszki" zreszta na niektorych filmach na bluray rowniez jest to do zauwazenia tylko w znacznie mniejszym stopniu..najgorzej jest wtedy na dvd jak jest film na calym ekranie.... nawet niektore z nowszych filmow na dvd jest srednio nagrane, ale sa i takie ze naprawde obraz jest bardzo fajny na dvd ale musi byc film z pasami - zobacz sobie dla przykladu na dvd jonah hex - na zwyklym dvd bez mozliwosci konwersji do full hd prawie ze ( jak dla mnie oczywiscie nie da sie ogladac tego filmu) u mnie juz jak na bluray wlacze i podniesie skaler do full hd powiedzmy ze jest znosnie. Zanioslem film do saturna pokazalem sprzedawcy jak ona dziala na ich tv, gosc wyjal druga plyte i dzialala podobnie - pytanie zabrzamialo do mnie takie -" bierze Pan ten film, czy oddajemy pieniadze?.. " Zobacz na dvd film terminator 2 zobaczysz jaka jakosc jest, mysle ze pewne filmy ktore mam na dvd z odleglosci powiedzmy 4,2 m na 80 calowym ekranie nawet nie chcialbym ogladac, bo jakosc bylaby juz do bani, a film ma sprawiac przyjemnosc, a nie na mus ogladac.....
Ale sa i takie filmy na dvd np terminator 3 na dvd gdzie i obraz jest niezly jak i dzwiek jest naprawde dobry, a mam porownanie bo mam ten film na dvd jak i na bluray i pisalem juz w innym temacie ze nie warto doplacac za bluray tego filmu, bo roznica jest bardzo mala..Przykladow kilka moglbym podac jeszcze bo mam pewne filmy na dvd jak i na bluray i roznica czasem jest, a czasem jest bardzo znikoma.
 
Ostatnia edycja:

quasimodek

Member
Bez reklam
Kolega lolek musi być kobietą :p potok słów... (taki żarcik)
W sumie to nie można porównywać filmów z lat sprzed ery kamer full HD do tych nagranych tymi kamerami bo to znów jakby porównywać jabłka z bananami... Wiadomo, że jak np. Avatara nagrano w FHD to downgrade do DVD nie obniży drastycznie jakości obrazu.
Ale spróbuj to zrobić z filmem nagranym w latach 80-90 na taśmie filmowej. Dlatego wydania DVD i BD filmów z tych lat odstają jakościowo od tych nowszych. Oczywiście jest remastering, ale to jak z Pacmana robić Far Cry :)
 

Pan_Borowik

New member
Wszystko zależy od taśmy (chyba im szersza tym lepiej), na której filmy nagrano - przykładem chociażby seria "Dirty Harry", dostępna w FullHD :)
 
Do góry