Jaki wybrać projektor DLP?

wiatrak

Active member
Bez reklam
maracz napisał:
.... trzy gwintowane otworki na śruby i chyba do nich trzeba przykęcić owe nogi...

Ciekawe, że w instrukcji obsługi nie ma rysunku z wymiarami rozstawu tych otworów, a w ulotce na stronie Mitsu i owszem... :(

mits bottom.JPG

Jak robiłem swój wieszako-stojak, to pomiar rozstawu tych otworów okazał się nieprecyzyjny, i trza było rozwiercać... ;)

Co do zoomu, to jakiś wpływ jest, zmienia się jasność (ilość światła przepuszczona przez obiektyw), ale przy niewielkim ekranie różnica chyba nie będzie dramatyczna...
 

maracz

New member
Jedną nogę" wyrwałem" pająkowi i dokładnie w te trzy otwory przykręciłem pozostałe trzy nogi.

Pisząc że przy nie wielkim ekranie duży zoom ma mały wpływ na jakość obrazu miałeś na myśli ekran o jakiej przekątnej?

Już zacząłem się gimnastykować nad umiejscowieniem proja,oj nie będzie łatwo,ciężko będzie nakarmić wilka i jednocześnie owce zachować całą.

wiatrak->W swoim HC1500 zapewne też masz możliwość przesuwania obrazu w pionie i w poziomie ale w tych projach nie ma lens shiftu(chyba tak się to pisze)więc o co w tym chodzi?
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
życze powodzenia! ja swoją optome ustawiałem coś około 6 godzin...
a wiesz jak się człowiek wtedy wk..... dobrze że mnie żona razem z ty sprzętem nie pognała.....
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
Nieduży to 80 cali. Ale to zależy też od projektora (jego jasności).

HC 1500 ma możliwość przesuwania, ale przy okazji "połykane" są skrajne linie obrazu.

W HC3100 jest nieco lepiej w pionie, bo natywna rozdzielczość przetwornika obrazu to 768; wyświetlając obraz w trybie 720p możesz o te 48 pikseli różnicy przesuwać obraz bez strat...

edit:

No ja z montażem nie miałem żadnego problemu ;-)
Regał ma 1,92 m wzrostu... Jedyne co to pokręcić "motylkami" przy wkrętach i ustawić projektor w pionie i równolegle i na wprost ekranu...
Plus 3...4 godziny "pożyczone" od pracodawcy na wykonanie stojaka. Materiały "z pod ręki"... ;-)

Trzeba było ino wcześniej pokombinować jakie rozmiary stojaka...

Prowizorka is forever? ;-)

___
 

Attachments

  • 2009.01.0053.JPG
    2009.01.0053.JPG
    49,2 KB · Wyś: 91
Ostatnia edycja:

drosophilia

Active member
Bez reklam
mat74 napisał:
życze powodzenia! ja swoją optome ustawiałem coś około 6 godzin...
a wiesz jak się człowiek wtedy wk..... dobrze że mnie żona razem z ty sprzętem nie pognała.....


heh, wiem cos o tym... ze swoja optoma HD 65 tez walczylem pare godzin, zero lens shiftu, a zoom: tez go prawie nie ma. Nie bylo latwo wymierzyc miejsce umiejscowienia uchwytu pod sufitem. oj nie bylo!!! Zreszta i tak nie jest idealnie, po przykreceniu wszystkich srub wiadomo, ze zawsze cos sie przesunie.
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
wiatrak- naprawde jestem pod wrażeniem pomysłowości :) no moze troche to wygląda jak.... szubieniczka?! ale najwazniejsze ze praktyczne i skuteczne!!!
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
drosophilia napisał:
heh, wiem cos o tym... ze swoja optoma HD 65 tez walczylem pare godzin, zero lens shiftu, a zoom: tez go prawie nie ma. Nie bylo latwo wymierzyc miejsce umiejscowienia uchwytu pod sufitem. oj nie bylo!!! Zreszta i tak nie jest idealnie, po przykreceniu wszystkich srub wiadomo, ze zawsze cos sie przesunie.

to jeszcze nic! - wszystko ustawione,projektor wycelowany elegancko w ekran ,normalnie -cacy! a tu ni z tąd ni z owąd obraz zaczyna poruszać się po ekranie..... myślę co jest k... bo już mnie nerwy poniosły..!!
a wyjaśnienie oczywiście proste!!!
to cholerne angielskie budownictwo jest takie że jak żona chodziła na pietrze po sypialni nad salonem to projektor pracuje razem z sufitem
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
No u mnie nie można za mocno tupać w czasie projekcji, bo obraz drży... :D:D:D


edit:

"...no moze troche to wygląda jak.... szubieniczka?!..."

Dokładnie to wygląda jak kupa... ;)
Z dołu, jeśli nie jest się koszykarzem, wygląda na mniejszą kupę... :D

Docelowo ma być ładna nadstawka na regał (-y, bo drugi tuż obok) z gruszy polnej, coby się komponowała z regałami... Ale to pieśń przyszłości... ;)
 
Ostatnia edycja:

kwiatulla

New member
Osobiscie wszystkim polecam optome HD65 obraz dla mnie rewelacja zarowno z kompa jak i blu-raya i HD DVD i ku mojemu zdziwieniu nawet divix wyglada bardzo dobrze. Jak ktos napisal wczesniej optoma fabrycznie juz jest bardzo dobrze skalibrowana i cieszy oko.

Najlepiej wydane 450 funtow w moim zyciu, dla chetnych i niezdecydowanych polecam forum avsforum.com temat optomy. Niestety nie moge wkleic linku z ustawieniami dlatego kto chce prosze pisac na pw
 

hydromeduza

New member
Optoma HD65 jest stanowczo za głośna (29dB) i dla większości osób jest nie do zaakceptowania niestety (w tym dla mnie). Należy pamiętać, że różnica 3dB to dwukrotność poziomu natężenia dźwięku! Oczywiście parametry nie zawsze oddają wrażenia ogólne, ale w tym wypadku optoma niestety jest wyraźnie za głośna. Mitsubishi HC1500 jest z kolei wystarczająco ciche (25dB to poziom akceptowalny), obraz jest rewelacyjny nie tylko w kategoriach budżetówki (bo przecież najtańsze LCD trueHD mają kiepski obraz wg mnie). Dla poprawy czerni do mitsubishi HC1500 trzeba dobrać odpowiedni poziom szarości ekranu (w zależności od wielkości ekranu i koloru ściań). Jasność nawet w trybie eco tego projektora na to pozwala. W projektorach LCD szary ekran często powoduje, że na mieszanych scenach robi się blado i mało dynamicznie, tutaj nie ma tej obawy, obraz pozostaje nadal żywy i dynamiczny a czerń można wyciągnąc jak z JVC HD750 :)
 

drosophilia

Active member
Bez reklam
Jesli chodzi o glosnosc Optomy HD 65, to faktycznie troche mocno szumi. Jednak nie kupilem projektora po to aby ogladac "nieme" filmy. Dobre kino domowe i nie ma problemu z glosnoscia projektora. skupiamy sie na akcji na ekranie, a nie na pracy Optomy.:D
 

maracz

New member
No no wiatrak widzę że z Ciebie niezły majsterkowicz,gratuluję pomysłowości.

Pojeździłem trochę za jakąś płytą mdf na ekran ,człowiekowi w obecnych czasach wydaje się że sklepy są dobrze zaopatrzone i można kupić co się chce ,niestety nie zawsze tak jest i tak też nie było z tą płytą ,albo nie było grubości takiej jakiej chciałem albo czas oczekiwania na przycięcie to o zgrozo!.. dwa tygodnie.Te wszystkie utrudnienia zmusiły mnie do pomyślenia o jakimś kupnym ekranie.

HC3100 ma jasność 1000 lumenów raczej chyba nie za wiele,czy mógłbym kupić ekran matt grey do tak świecącego proja?Dodam że jestem przyzwyczajony do dosyć mocno kontrastowego obrazu z plazmy.
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
do optomy (teoria 1200 lumenów)-ze wzgledów ekonomiczno-praktycznych-wziąłem ekran matt white 1.0 gain , przesłone mam ustawioną na 12 w skali 0-16 i jest dla mnie akurat a też lubie onraz plazmy... jakośc obrazu w dużej mierze zależy jakiej jakości sygnał podajesz do proja jak jest kicha SD to nic nie pomaga,można grzebać ,regulować a efekt i tak-taki sobie... ale z przy dobrym materiale z blu-ray ....no to już wygląda jak plazma....nie żeby zaraz KURO... ale... panasonic:fool:
 

maracz

New member
Uznałem że kupię ekran z powierzchnią matt grey.Znalazłem ekran TAGA HARMONY, problem w tym że jest trochę większy niż obraz który zdołam uzyskać,tak więc nieco jego powierzchni (5cm po bokach i 5cm góra i dół)będzie nie wykorzystana.
Zamontowałem dziś proja do skosu dachowego,pomimo ze zamontowany to wystarczy go pstryknąć i trzęsie się jak galareta, coś jeszcze muszę wymyślić i bardziej usztywnić to mocowanie.
Pobawiłem się dziś wszelkimi ustawieniami dostępnymi w menu i nie wszystko jest dla mnie zrozumiałe np. w menu w zakładce IMAGE na samym jej dole mam możliwość przesówania obrazu w górę i w dół około 25cm,co dziwne instrukcji nic na ten temat w tej zakładce nie ma.W instrukcji natmiast owo przesówanie obrazu w pionie i w poziomie jest do stępne w zakładce SIGNAL ale tylko w instrukcji bo naprawdę to umnie pozycje przesówania obrazu góra\dół w zakładce SIGNAL są wyszczegulnione ale nieaktywne .
wiatrak-> masz tak samo w swoim HC?
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
Przesuwanie w zakładce SIGNAL jest niedostępne, jeśli aktywnym wejściem jest HDMI.

Instrukcja od 3100, którą ściągnąłem z sieci ma VERTICAL LOCATION w zakładce IMAGE; w 1500 tak samo.
 

Attachments

  • hc3100 instr.JPG
    hc3100 instr.JPG
    109,8 KB · Wyś: 63
Ostatnia edycja:

maracz

New member
wiatrak->Jak to jest z tą zakładką VERTICAL LOCATION można jej używać czy raczej nie bo wprowadza jakieś zniekształcenia obrazu?
Pytam bo najprawdopodobniej będę musiał ciut przekręcić proja w inne miejsce a VERTICAL LOCATION mógłby mnie uratować.
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
Przekręcić czy przesunąć? To pierwsze oznacza zmianę kąta, czyli pomoc w Keystone, czyli zniekształcenia... ;)

Vertical location jedynie przesuwa obraz w pionie, i o ile mieści się w zakresie różnicy 768-720 pikseli, to nie ma żadnych zniekształceń. Poza tym zakresem, po prostu są obcinane linie obrazu. Ta funkcja zasadniczo jest używana do przesuwania obrazu w aspekcie 2,4:1 na powierzchni ekranu 16:9, w powiązaniu z zastosowaniem regulowanego górnego lub dolnego borderu. Oczywiście, dla wspomnianych 48 linii, Verical location może służyć jako pionowy "lens shift".
 

maracz

New member
Oczywiście miałem na myśli przesunięcie proja a nie przekręcenie.
Jak popatrzę z bliska to widzę siatkę pikseli czyli mogę przesunąć obraz bez jego obcięcia o 48 linii tejże siatki w pionie?
Nie mam na razie ekranu,wyświetlony obraz pada mi częściowo na kawałek pionowej ściany, góra obrazu jest na skosie dachowym a dół na wykładzinie podłogowej tak że nie jestem w stanie uznać czy owo przesuwanie obrazu w pionie coś psuje.

wiatrak->podesłać Ci trochę śniegu,bo Wy w tym Gdańsku chyba w ogóle nie wiecie jak on wygląda.U nas już nasypało 30cm i NADAL SYPIE.
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
Śnieg jest do de! ;)

Tak, 48 w pionie. Ale przypuszczam że tylko 24 w jedną ze stron (góra lub dół)... Wyświetl se jakiś obraz w 720p i po prostu spróbuj, projektor od tego nie wybuchnie... ;)

Chyba nie??? :D

edit:

Skoro na razie nie masz jeszcze ekranu, a chcesz wcześniej pokombinować z ustawieniem projektora, to po prostu w miejsce ekranu zawieś jakieś zużyte prześcieradło... Zawsze to jakaś "płaszczyzna"...
 
Ostatnia edycja:

maracz

New member
720p nie mam a 1080p może być?
Na ekranie matt grey poprawił Ci się kontrast w porównaniu do tej białej płyty?
 
Do góry