Jaki wybrać projektor DLP?

wiatrak

Active member
Bez reklam
Pisząc 720p miałem na myśli aby projektor działał w trybie 720 (a nie 768 ) oraz aby wypełniony była cała przestrzeń obrazu 16:9, wtedy przesuwając zauważysz czy obcina jakieś linie obrazu.

Ekran który mam ma białą powierzchnię. Ale mam wrażenie poprawy kontrastu, zapewne przez mocniejsze "świecenie" ekranu (większy gain od HDF'u?). Poziom czerni pewnie też nieco wzrósł, ale bardziej odczuwalny jest wzrost "jasności".
 

maracz

New member
No i powiesiłem sobie prześcieradło i teraz żałuję że to zrobiłem bo obraz na nim to kompletna porażka ,obraz blady,wypłowiały ,bardzo słaby kontrast,po prostu już na wstępie się zraziłem do projektora,mam tylko nadzieję że na w miarę profesjonalnym ekranie obraz się polepszy bo jak nie to proj leci przez okno.
Co do przesuwania obrazu w pionie to mogę go podnosić i opuszczać o 8cm bez jego przycinania,w moim wypadku te centymetry są bezcenne.

W menu jest też licznik świecenia lampy,ciekawe czy można mu ufać,łatwo ten licznik wyzerować?
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
Łatwo, jak się zna możliwość wejścia do menu serwisowego. ;)

Można też wyjąć i włożyć z powrotem lampę, wtedy projektor pyta o zerowanie licznika albo sam go zeruje... Nie wiem tylko czy ot tak se, czy dopiero jak stwierdzi że lampa padła lub minął jej czas... W instrukcji jest rozdział na temat wymiany lampy.

Jaja se robisz z tą porażką? Ludzie wydają tysiące na ekrany, a ten tu kwiczy że na prześcieradle kicha... ;)

Biała ściana jest lepsza od prześcieradła. Stań se z drugiej strony szmaty, i zobaczysz ile światła Ci za nie ucieka, zamiast być odbite w stronę widza... Oczywiście pomijam jakość tego odbicia...

Ja na Twoim miejscu zraziłbym się do prześcieradła, a nie do HC3100... ;)

Poczekaj na ekran i wtedy oceniaj jakość obrazu! :)

Szmata była do ocenienia możliwości przesuwania obrazu i w 100% spełniła swoją rolę! :eek:k:
 
Ostatnia edycja:

maracz

New member
wiatrak->masz rację, już nie będę kwiczał ale jak się nic nie zmieni na korzyść to będę ryczał jak lew.
 

maracz

New member
To jest mój pierwszy projektor także nie dziw się mojej reakcji a tak na serio to po cichu myślę że obraz ulegnie znacznej poprawie na odpowiednim ekranie.
 

Smartek

New member
Myślałem, że to ironia... Naprawdę myślisz, że nie będzie różnicy między prześcieradłem a ekranem?
Biały kolor to nie wszystko... :)
 

maracz

New member
Wiecie co,przyznam szczerze że popełniłem błąd oceniając jakość projektora po tym jak wyświetla obraz na prześcieradle ,właściwie to chce mi się śmiać z tej mojej niby recenzji ale wybaczcie, to co napisałem to było to co dokładnie w owej chwili pomyślałem na temat jakości wyświetlonego obrazu na prześcieradle,teraz wiem ze z jakąkolwiek oceną obrazu będę jednak musiał poczekać do czasu jak do mnie dotrze ekran bardziej profesjonalny.
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
Projektor, ekran i pomieszczenie (jego zaciemnienie) to niemal równorzędne składniki jakości projekcji...
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
wiatrak napisał:
Projektor, ekran i pomieszczenie (jego zaciemnienie) to niemal równorzędne składniki jakości projekcji...

dodalbym do tego-dobrej jakośći materiał który bedzie wyświetlany
maracz -żeby sie nie zniechęcać do jakości obrazu z proja ,dobrze ocenić jego mozliwości i mieć efekt dużej plazmy-koniecznie podaj mu sygnał w dobrym hd!! tzn.nie tvn prawie hd....
 

maracz

New member
Już wcześniej postanowiłem że zrobię wszystko żeby stworzyć optymalne warunki projektorowi,już zauważyłem że prawdopodobnie nie obejdzie się bez zaciemnienia sufitu myślę użyć do tego czarnej wykładziny dywanowej,na razie sobie jednak dam spokój,najpierw muszę odpalić proja i trochę pooglądać a potem zajmę się dopieszczaniem detali.
Ekran ma dotrzeć do mnie jutro.
 

maracz

New member
Od strony technicznej u mnie sprawa wygląda tak że projektor będzie otrzymywał sygnał z odtwarzacza BD z tym że zanim sygnał dotrze do projektora najpierw przejdzie przez amplituner na którego pokładzie znajduje się układ Reon-VX zapewniający przetwarzanie wideo w formacie HQV,oczywiście procesor ten nie poprawi jakości obrazu z płyty blu ray natomiast poprawi jakość obrazu z płyt dvd i na tym mi zależy bo zdecydowana większość u mnie to płyty dvd,myślę że i z tej strony projektor też będzie miał zapewnione optymalne warunki do tego żeby odwdzięczyć się ładnym obrazem.
Muszę też zakupić 10m kabel HDMI i trochę boję się żeby to właśnie on będzie wąskim gardłem.
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
HDMI jest przewodem cyfrowym więc nie powinien sprawiać problemów-poprostu puszcza sygnał lub mie,dvd "da się oglądać" na dużym ekranie jednak róznica miedzy blu-ray a dvd jest według mnie naprawde baaardzo duża (zdarzają się oczywiście materiały BR które wygladają jak remastering z vhs),przesiadłem się na projektor z plazmy 42 cale i musze przyznać że dopiero teraz mogę w pełni docenić jakośc tej technologii -oczywiscie chodzi mi o obraz
 

maracz

New member
Ekran do mnie dotarł we wtorek,po zamontowaniu i rozwinięciu zauważyłem że jest lekko pofalowany i myślę że płonne będzie moje oczekiwanie na to że się sam wyprasuje,będzie trzeba chyba mu jakoś pomóc,ale nie to jest najgorsze w tym wszystkim,najgorsze jest to że jak chciałem zwinąć ekran to ten ani hu..hu..coś się popsuło i nie da się go zwinąć,czekam na jego wymianę.

Zdążyłem obejrzeć kilka filmów i tutaj w pełni się zgadzam z kolegą mat74 obraz z płyty blu ray z filmem "Ultraviolet" to bajka,można się zachwycić,naprawdę,czerń w tym filmie jest niesamowita jak na możliwości proja,to samo kolory kóre były niesamowicie nasycone, czy były naturalne?tego w sumie nie wiem ale na razie mi to nie przeszkadza .

Niestety z filmami na dvd nie jest już tak różowo, podczas projekcji niektórych byłem wręcz zniesmaczony ogólną jakością obrazu,ale nic to,najważniejsze jest dla mnie to że przy odpowiednim sygnale (płyta Blu Ray) projektor pokazuje co naprawdę jest wart.
 

maracz

New member
Dodam jeszcze że jak na razie żadnego efektu tęczy nie dostrzegłem ani też nie doznałem bólu głowy po dłuższym oglądaniu.

Nie wiem czy też tak macie lub mieliście u siebie ale u mnie zapach a raczej smród ekranu jest bardzo mocny,mam nadzieję że po czasie ten zapach wywietrzeje.

Myślę też nad kalibracją projektora,co mi do tej kalibracji będzie potrzebne?Pewnie jakaś płyta testowa,to wiem ,tylko jaka?Doradźcie jaka płyta konkretnie będzie odpowiednia do kalibracji proja.
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
maracz-( pewnie niektorzy sie z tym nie zgodza-nie wazne) zeby zobaczyc jakosc reprodukcji "naturalnego" obrazu barwy,ostrosc i dynamika obrazu, poprostu BD i projektor w pelnej krasie... obejrzyj sobie jakis dobrze nagrany koncert na plytce BD ...... kopara opada hehe..
 

maracz

New member
Dzięki wiatrak za linka.A może łatwiejszym i tańszym rozwiązaniem byłoby na przykład zlecić taką podstawową kalibrację w np.Cinematic?
Obecnie wszystkie ustawienia typu kontrast,jasność itp.mam wyzerowane licząc po cichu że fabryczne ustawienia są w miarę poprawne.

Wielkość obrazu jaką udało mi się uzyskać to 100 cali,jestem oddalony od niego o 3,5m,wiem,trochę za blisko ale robię to celowo żeby niby poczuć że uczestniczę w filmie, może z czasem mi się to znudzi i usiądę trochę dalej.
Mitsu HC3100 podobno wyświetla obraz o większej głębi niż inne proje podobnej klasy,natomiast mnie wydaje się że jednak tej głębi trochę brakuje,nie wiem może dlatego że nie jestem przyzwyczajony do tak dużego obrazu a może tak ogólnie ma wyglądać obraz z projektora i tyle.
Zauważyłem że kontrast w scenach mieszanych jest nabrawdę dobry w scenach ciemnych natomiast przydałaby się jednak dynamiczna przysłona taka jaka jest w LCD.
Nie wiem czy dobrze robię ale w odtwarzaczu BD skalowanie mam ustawione na 1080p.

mat74->jeśli chodzi o płyty Blu Ray to jestem już całkowicie spokojny o jakość obrazu z takiej płyty,gorzej jest z dostępnością i kosztami.
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
Przestaw odtwarzacz na 720p i porównaj obraz. Może być lepiej, ale nie musi. Trudno jednoznacznie powiedzieć co lepiej skaluje w dół, odtwarzacz czy projektor. Ja osobiście wolę do projektora podawać sygnał w jego natywnej rozdzielczości...

Co do zlecenia kalibracji, nie wiem czy tańszym, ale na pewno jest rozwiązaniem łatwiejszym. Za kalibrację biorą 1000 PLN plus dojazd. Jak mieszkasz blisko i nie zamierzasz zbyt szybko zmieniać ekranu lub projektora, to może się opłacić.

Do samodzielnej kalibracji, oprócz zakupu kolorymetru z oprogramowaniem, potrzeba jeszcze nieco wiedzy. Albo chociaż czasu na jej przyswojenie, a i to pod warunkiem że ma się pewne pojęcie o sprawie. Ale z drugiej strony, sprzęt i soft mogą się przydać w przyszłości.


edit:

W przypadku projektora zasadniczo nie ma czegoś takiego jak poprawne ustawienia fabryczne, a to za sprawa wpływu ekranu i pomieszczenia. Oczywiście kontrast, jasność a także ostrość możesz ustawić bez jakiegoś wyszukanego sprzętu. Wystarczą odpowiednie plansze testowe. Linka nie zapodam, bo używam nabytych (DVD Kalibrator IDG i Płyta Testowo-Kalibracyjna z Audio Video). Ale można pójść do wypożyczalni DVD i pożyczyć Gwiezdne Wojny, w dodatkach jest THX Optimiser...
 
Ostatnia edycja:

mat74

Well-known member
Bez reklam
maracz- co do aktywnej przeslony w projach LCD najlepsza rekomendacja jest ilosc osob ktora uzywa tej funkcji.....
dla poprawy kontrastu w swoim projektorze ustawilem przeslone na 3/4 zamknieta ale ekran mam mniejszy 82" i ogladam z ok.3m .
 
Do góry