Epson EH TW5300 - kilka pytań

HokaHey

New member
Keyston'y zostaw na "0" , bo przekłamie Ci obraz. Zastosowanie nawet tańszego ekranu spowoduje efekt banana. ;)
Proponuję ustawić:
Poprawienie obrazu... -> Redukcja szumów -> 0
Poprawienie obrazu... -> Redukcja usterek MPEG -> 0
( tu o interpolacji)---->>>[...]Aktywowanie funkcji, nawet w najniższy tryb działania, dodaje klasyczną interpolację klatek, konwertując 50Hz na 100Hz, 60Hz na 120Hz, a 24Hz na 120Hz. Dodatkowe klatki wyliczane są na podstawie kierunku ruchów obiektu i wstawiane pomiędzy oryginalne. To pozwala uzyskać znacznie lepszą ostrość ruchomych obiektów. W przypadku materiałów 50p i 60p warianty niski, średni, oraz wysoki nie różnią się działaniem, jednak w przypadku materiału 24p (filmowego) występuje pewna różnica. Tryb niski, oraz pośredni działa niestabilnie. Obraz idzie płynnie by za chwilę spowolnić i tak w kółko. Efekt nie wygląda zbyt korzystnie, więc lepiej od razu wybrać wariant wysoki[...]


Czyli wychodzi na to że jak nie pomaga nawet włączenie "wariantu wysokiego" to najlepiej wyłączyć interpolację całkowicie ? Dużo tracimy wyłączając tą opcję ? Ja na swoim starym TW700 nie miałem chyba takiej opcji ( przynajmniej nic o tym nie wiem - nie grzebałem w ustawieniach za dużo bo obraz był zawsze płynny ) i wszystko wyświetlało się ok :)
 

konx

New member
U mnie w Optomie mam podobnie. Nie widzę znacznej różnicy pomiędzy tymi trybami. Prędzej bym powiedział, że zmienia się częstotliwość dźwięku przy zmianie trybu, niż samo jego natężenie. Poza tym obraz z załączoną funkcją Dynamic black, bardziej mi odpowiada, co automatycznie wyłącza tryb eco. Tak więc jestem skazany na teoretycznie głośniejszą pracę, która nie wydaje mi się zbyt uciążliwa, ale z kolei nie mam porównania do innych projektorów w tym przedziale cenowym.

Dzięki. Zobaczę jak to będzie wyglądać jak już zawieszę sprzęt. Pogrzebałem w necie i czasami faktycznie trafiałem na relacje, że różnica nie jest duża (różne modele). Ale zazwyczaj ludzie donoszą że ECO ma być opcją, która w budżetowym sprzęcie daje jako taki komfort. Zresztą różnica w decybelach w danych technicznych skądś się powinna brać. Rozważę wysłanie Epsona na przegląd, może w firmware da się ustawić mniej agresywne chłodzenie lub odpowiednie zmniejszenie jasności.

A z innej beczki - czy ktoś już sprawdzał czy odblokowanie BT umożliwia wysłanie audio do głośników bez opóźnienia względem obrazu?
 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
U mnie w epsonue 3509 tryb Eco tak mocno wycisza projektor ze az sie zdziwilem. Jest bardzo cichutko. W nornalnym trybie to szum potezny.
 

buldoggg

Member
Bez reklam
Czyli wychodzi na to że jak nie pomaga nawet włączenie "wariantu wysokiego" to najlepiej wyłączyć interpolację całkowicie ? Dużo tracimy wyłączając tą opcję ? Ja na swoim starym TW700 nie miałem chyba takiej opcji ( przynajmniej nic o tym nie wiem - nie grzebałem w ustawieniach za dużo bo obraz był zawsze płynny ) i wszystko wyświetlało się ok :)

jeżeli na komputerze masz ustawione odświeżanie 24 Hz i włączysz interpolacje w projektorze to bez znaczenia czy ustawisz minimalny,średni czy maxymalny to obraz będzie płynny bez przycięć.
 

HokaHey

New member
jeżeli na komputerze masz ustawione odświeżanie 24 Hz i włączysz interpolacje w projektorze to bez znaczenia czy ustawisz minimalny,średni czy maxymalny to obraz będzie płynny bez przycięć.

Rozumiem dzięki za info - przetestuje :)

Drobne pytanko jeszcze - jeśli mam standardowo ustawione na projektorze 60Hz i włączoną interpolację to gdy ruszam myszką po ekranie to widać opóźnienia w poruszaniu się myszy - natomiast gdy wyłączę interpolację wszystko jest ok ( jak na ekranie monitora LCD ) - chodzi mi tylko o informację czy to jest normalne zachowanie i tak ma być ? Bo co prawda nie jestem fanem interpolacji i tzw. "opery mydlanej" ale dobrze by było wiedzieć czy projektor jest po prostu uszkodzony ( i wtedy skorzystać z gwarancji ) czy to jest normalne zachowanie.
 

buldoggg

Member
Bez reklam
nie ustawiasz odświeżania na projektorze tylko projektor wyświetla w ilu Hz jest dostarczany sygnał (jeżeli jest napisane w projektorze 60Hz to masz tyle ustawione w komputerze-jak zmienisz na 24Hz w kompie to na projektorze będzie 24Hz)

interpolacja klatek działa tak że pomiędzy jedną klatką a drugą procesor generuje dodatkowe klatki (a ile ? czym większa interpolacja tym więcej klatek generuje)

Widoczne opóźnienia to nic innego jak imput lag.Twój projektor jest sprawny i tak ma być,jeżeli oglądasz filmy,seriale,itp to śmiało możesz włączyć interpolacje klatek na średnie ustawienia(brak efektu teatru) jeżeli grasz w gry(offline lub online) to musisz to wyłączyć ponieważ interpolacja powoduje że imput lag jest dużo wyższy.

jeżeli posiadasz telewizor z interpolacja klatek to tam również będziesz miał bardzo podobny efekt(podobny ponieważ twój tv może mieć mniejszy lub większy imput lag ale na 100% przy włączonym nie będzie się dało graćw gry online).

korzystaj z projektora bo jest sprawny na 100%!!

ustaw odświeżanie na komputerze 24Hz wtedy nie będziesz miał żadnych cięć podczas oglądania filmu z włączoną interpolacja klatek czy to max czy to min.

pozdro
 
Ostatnia edycja:

HokaHey

New member
nie ustawiasz odświeżania na projektorze tylko projektor wyświetla w ilu Hz jest dostarczany sygnał (jeżeli jest napisane w projektorze 60Hz to masz tyle ustawione w komputerze-jak zmienisz na 24Hz w kompie to na projektorze będzie 24Hz)

interpolacja klatek działa tak że pomiędzy jedną klatką a drugą procesor generuje dodatkowe klatki (a ile ? czym większa interpolacja tym więcej klatek generuje)

Widoczne opóźnienia to nic innego jak imput lag.Twój projektor jest sprawny i tak ma być,jeżeli oglądasz filmy,seriale,itp to śmiało możesz włączyć interpolacje klatek na średnie ustawienia(brak efektu teatru) jeżeli grasz w gry(offline lub online) to musisz to wyłączyć ponieważ interpolacja powoduje że imput lag jest dużo wyższy.

jeżeli posiadasz telewizor z interpolacja klatek to tam również będziesz miał bardzo podobny efekt(podobny ponieważ twój tv może mieć mniejszy lub większy imput lag ale na 100% przy włączonym nie będzie się dało graćw gry online).

korzystaj z projektora bo jest sprawny na 100%!!

ustaw odświeżanie na komputerze 24Hz wtedy nie będziesz miał żadnych cięć podczas oglądania filmu z włączoną interpolacja klatek czy to max czy to min.

pozdro

Wielkie dzięki za info i wsparcie ( much appreciated ):)

Powiem tak - projektor jest ustawiony na 24Hz / Frame Interpolation na LOW / Noise Reductio & MPEG Noise Reduction na 0 i póki co żadna kombinacja nie daje 100 % komfortu oglądania w trybie Interpolation ( LOW, NORMAL, HIGH ) - zawsze jest coś a to problemy z płynnością a to z artefaktami a to z przycięciami itp itd. Póki co najlepiej działa 24Hz + Interpolacja na LOW ale niestety w moim odczuciu to nie jest to niestety :/

Średni Jitter wedłu MPC HC to - 0.879 ms

https://ibb.co/b493dF

 
Ostatnia edycja:

buldoggg

Member
Bez reklam
sprawdzałeś na paru filmach ? widzisz przycięcia gołym okiem jak masz ustawione 24 Hz ? artefakty widzisz nawet na low przy oglądaniu normalnego filmu ?(mowie o normalnych filmach z dysku a nie filmikach z youtuba)
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Kurde, jak Ty oglądasz 16:9 jak masz na samym suficie krawędź żródła.
Przycięcia przy tym to nic.
 

HokaHey

New member
sprawdzałeś na paru filmach ? widzisz przycięcia gołym okiem jak masz ustawione 24 Hz ? artefakty widzisz nawet na low przy oglądaniu normalnego filmu ?(mowie o normalnych filmach z dysku a nie filmikach z youtuba)

Przy 24Hz ( Interpolation LOW ) nie ma czegoś w stylu przycięć ani artefaktów ale jest tak jakby "delikatne migotanie obrazu" tak jakby brakowało płynności - natomiast wszystko powyżej LOW skutkuje artefaktami lub / i nierównomierną płynnością w odtwarzaniu... Tak czy siak daruje sobie chyba całkowicie tą interpolację bo i tak nie zamierzałem z niej korzystać.... Szkoda tylko że ta opcja nie jest doskonałą albo to ja mam zbyt "dokładny wzrok" ;-)

P.S. Używacie trybu "Dynamic" ( Color Mode ) ?
 
Ostatnia edycja:

HokaHey

New member
Kurde, jak Ty oglądasz 16:9 jak masz na samym suficie krawędź żródła.
Przycięcia przy tym to nic.

Zauważ iż większość filmów ma "pasy" czyli konkretny format jak wspomniałeś więc przy oglądaniu filmu jest ok :) Akurat włączyłem na chwilę statystyki i dlatego troszkę się "odbiło" ;-)

Tak z innej beczki to naprawdę jestem zadowolony z tego projektora ( jedyny minus to taki że jest diabelsko głośny w trybie normal - pomijam tą nieszczęsną interpolację z której i tak nie będę korzystał ) - po przesiadce z TW700 na TW5300 widać sporą różnicę :) Wahałem się jeszcze czy nie skusić się na inną markę ale z racji tego że byłem zadowolony z TW700 zostałem przy Epsonie :p

P.S. Czy ktoś może polecić dobry uchwyt sufitowy ? Na szybko znalazłem coś takie na alledrogo UCHWYT DO PROJEKTORA REGULACJA 1600 mm od SUFITU (5582989250) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.
 
Ostatnia edycja:

buldoggg

Member
Bez reklam
uhm......ostatnia sprawa to ustaw w projektorze w ustawieniach:

ustawienia----sygnał---zaawansowane---przetwarzanie obrazu--dokładne (jeżeli ustawisz szybkie to dzieje się jak mówisz) i włącz interpolacje, nie powinieneś mieć żadnych migotań i przycięć,daj znać :)
 

HokaHey

New member
uhm......ostatnia sprawa to ustaw w projektorze w ustawieniach:

ustawienia----sygnał---zaawansowane---przetwarzanie obrazu--dokładne (jeżeli ustawisz szybkie to dzieje się jak mówisz) i włącz interpolacje, nie powinieneś mieć żadnych migotań i przycięć,daj znać :)

Zawsze mam ustawione na dokładne bo na szybkim są problemy ale to nie pomaga niestety
 

Boger

New member
Panowie, mam prośbę o wsparcie. Nie wiem czy mój Epson coś nawala czy mam po prostu coś źle ustawione. Czasami mój 5300 wyłącza się podczas pracy. Co dziwne, zauważyłem że dzieje się tak zazwyczaj podczas oglądania meczu. Ostatnio podczas 90 minut wyłączył się ze 4 razy. Włączam go wtedy, ale przez kilkanaście/kilkadziesiąt sekund nie ma obrazu tylko pracuje wentylator i mruga lampka obok włącznika. Później włącza się obraz i za jakiś czas znowu to samo.

Na filmach (chyba) nie ma takich problemów. Co może być grane?

Projektor stoi póki co na półce i nie jest niczym zasłonięty. Ustawienie przy filmach i piłce dokładnie takie samo. Wkurza mnie to strasznie bo to raczej nie jest normalne :)
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Nie wiem czy tak jest w Epsonie, ale to znany temat.
Wejdż w menu serwisowe (któraś kombinacja klawiszy zapewne uruchamia).
Sprawdż czy któryś wiatrak nie ma błędu.
Najlepszą metodą, jest zrobienie resetu do ustawień fabrycznych właśnie w menu serwisowym i często rozwiązuje problem.
Jeżeli to nie pomoże, to albo lampa do wymiany (nawet jeżeli ma mało przepracowanych godzin) - można też spróbować wyciągnąc i włożyć, albo kurz na filtrze który trzeba przeczyścić, lub wspomniany wiatrak do wymiany, który może pracować np. na 25%.
 

Boger

New member
Nie wiem czy tak jest w Epsonie, ale to znany temat.
Wejdż w menu serwisowe (któraś kombinacja klawiszy zapewne uruchamia).
Sprawdż czy któryś wiatrak nie ma błędu.
Najlepszą metodą, jest zrobienie resetu do ustawień fabrycznych właśnie w menu serwisowym i często rozwiązuje problem.
Jeżeli to nie pomoże, to albo lampa do wymiany (nawet jeżeli ma mało przepracowanych godzin) - można też spróbować wyciągnąc i włożyć, albo kurz na filtrze który trzeba przeczyścić, lub wspomniany wiatrak do wymiany, który może pracować np. na 25%.

To nowy projektor - lampa ma dopiero 41h. Filtr jest czysty. Sprawdzę gdzie jest to menu serwisowe i zrobię restart. Na gwarancję nie ma to wpływu?


Ale to chyba czy na pewno na filmach zjawisko nie ma miejsca? Bo to dosyć ważna uwaga.

Na 90% - oglądamy po kolei wszystkie sezony Dextera i nie kojarzę, żeby na nim cokolwiek się działo. Przed chwilą włączyłem powtórkę Chelsea vs. Sunderland i po 20 minutach projektor się wyłączył. Po włączeniu jest gorący i brak obrazu, a wentylator na wysokich obrotach. Obraz włącza się po około 30 sekundach (na oko bo nie mierzyłem). Tak jak pisałem wyżej - odcinki Dextera mają po 50 minut i zdarzyło się, że oglądaliśmy po 2-3 pod rząd i nie było problemu.

Odnoszę wrażenie, że jak oglądam piłkę to projektor ciszej chodzi - to by tłumaczyło, że przegrzewa się i wtedy wyłącza - postaram się to jeszcze sprawdzić. Nie rozumiem tylko dlaczego jest tak tylko podczas piłki. Projektor sygnał dostaje z amplitunera - źródłem dla piłki jest tuner kablówki, a w przypadku filmów - player nVidia Shield TV.

Mam też drugi problem - w zależności od źródła - tuner/Shield - obraz jest inny i muszę regulować jego rozmiar. Teraz (oprócz uciążliwości) to nie problem bo stoi pod ręką, ale jak go podwieszę pod sufitem to nie wyobrażam sobie co chwilę go regulować :/
 
Ostatnia edycja:

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
To nowy projektor - lampa ma dopiero 41h. Filtr jest czysty. Sprawdzę gdzie jest to menu serwisowe i zrobię restart. Na gwarancję nie ma to wpływu?

Nie ma znaczenia, może oprócz w tym przypadku kurzu.
Poczytaj w sieci, cała masa podobnych przypadków.
Często też zdarza się tak po nagłym odłączeniu prądu jak projektor był włączony.
Trzeba zacząć od ustawień fabrycznych i sprawdzić jak nie pomoże wiatraki.

Jak masz gwarancje, to nawet sie nie zastanawiaj i serwisuj.
 
Do góry