DIY Ekran MULTIFORMAT (maskowanie/bordery) do 21:9 domowej roboty. Wykonanie/pomysły

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Temat od lat wielokrotnie przeze mnie poruszany i dziwie się, że tak mało popularny.
Zdjęć, filmów i porównań wkleiłem na tym forum już całą mase.
Czas na dedykowany wątek.

W tym miejscu dzielimy sie pomysłami/poradami i wszystkim co dotyczy ekranów typu "Multiformat"
Oczywiście w kontekście DIY, czyli rozwiązania domowej roboty.
Takie ekrany u producentów, to koszt rzędu od 10tyś.
My zrobimy to za ułamek ceny, a wierzcie mi, da się...

Jeżeli chodzi o mnie, to uważam, że ekran "Multiformat" - jest jedną z najistotniejszych pozycji w zabawie z użytkowaniem projektora do wyświetlania filmów.

Absolutnie nic nie zastąpi odcięcia (fizycznego) proporcji 16:9 do 21:9, a jak wiemy zdecydowana większość filmów wyświetlana jest własnie w tych proporcjach.

Sam jestem na etapie realizacji dokładnie tego:
Z pominięciem 4:3, które do niczego nie jest potrzebne.
Za to będzie:
1.78 HDTV 16:9
1.85 Panoramiczny
2.35 Cinemascope 21:9
2.40 Panavision

Piszcie o swoich pomysłach, silnikach, pilotach, sterownikach, mechanizmach itp.

[youtube]i7GnDjZMQLY[/youtube]

[youtube]107pn-ChHhE[/youtube]

Jak widać są też inne rozwiązania:

[youtube]JgrqxggXBGk[/youtube]


[youtube]DfRt1-G7Ti8[/youtube]

[youtube]-RYgMYoY1YE[/youtube]

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg
 
Ostatnia edycja:

robcio

Klub HDTV.com.pl
VIP
Ja też się przymierzam do małej modyfikacji - mam ekran ramowy 135" i myślę o dorobieniu borderów coś w stylu Kolegi Conkord - pisałem do niego ale się nie odezwał jeszcze - szukam jakiejś dobrej i taniej oferty zakupu mechanizmu od rolety o szer. 3m? Może macie jakieś pomysły?
 

Attachments

  • IMG_6237.jpg
    IMG_6237.jpg
    26,9 KB · Wyś: 481

bokciu

Banned
Problem jest jednak z napisami, ostatnio oglądałem trzy filmy z rzędu i każdy miał napisy zachodzące na dolny pas.
 

artiz_

New member
Bez reklam
Problemu z napisami nie ma wtedy gdy posiada sie kodi a nie bluray. Ewentualnie kopia z płyty i na dysk;)
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Dlatego ja mam zrzucone wszystkie oryginały na HTPC, ale i tak napisy w przypadku typowych playerów zachodzą jedynie trochę na czarny pas.
Więc można podciągnąć ekran + opuścić border górny.
W konsekwencji będzie i tak 5x lepiej.

Ja mam natomiast inne pytanie.
Jeżeli mamy 2 sterowniki i na pilotach są oznaczenia różnych częstotliwości, to rozumiem, że nie będą się na siebie nakładały.
Czyli w jednym np. 315, a drugim 433MHZ?
 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
.

Ja mam natomiast inne pytanie.
Jeżeli mamy 2 sterowniki i na pilotach są oznaczenia różnych częstotliwości, to rozumiem, że nie będą się na siebie nakładały.
Czyli w jednym np. 315, a drugim 433MHZ?

Nie powinny.

W sieciach wifi roznica pomiedzy kanalami moze wynosic "tylko" 5 MHz alr w ptaktyce jest malo i sa zaklocenia:

free image hosting

W lepszych sieciach na dluzsze dystanse, np produkty AirGrid ustawia sie tunel +/-40Hz aby jeden sygnal w drugi nie wchodzil:

print screen windows

Wiec jak masz piloty 300 a drugi 400Mhz to teoretycznie nie ma szans aby jeden drugiemu przeszkadzal.
 
Ostatnia edycja:

bokciu

Banned
Problemu z napisami nie ma wtedy gdy posiada sie kodi a nie bluray. Ewentualnie kopia z płyty i na dysk;)

Ale przyzwoity blu daje lepszej jakości obraz, przynajmniej w moim przypadku. Próbowałem podłączać pod projektor kompa i lapka - żaden nie dawał takiego obrazu jak odtwarzacz który posiadam. A robić kopie płyty bluray, żeby oglądać z kompa, to mi zakrawa już na profanację. :)
 

artiz_

New member
Bez reklam
Ale przyzwoity blu daje lepszej jakości obraz, przynajmniej w moim przypadku. Próbowałem podłączać pod projektor kompa i lapka - żaden nie dawał takiego obrazu jak odtwarzacz który posiadam. A robić kopie płyty bluray, żeby oglądać z kompa, to mi zakrawa już na profanację. :)
Kodi chyba odtwarza filmy rownież z napedu bluray, co do jakosci to pewnie odtwarzacz lepszy w tym przypadku ale też nie do końca,ponieważ DSPlayer ma szereg możliwosci konfig. ktore poprawiają nam jakosc obrazu.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Nie taka profanacja.
Ja mam prawie 200 filmów na blu, wyciąganie tego już mnie męczy.
Kiedyś byłem zwolennikiem i cieszyło, obecnie na PC skatalogowane i z ultra szybkim dostępem.
Ale Panowie, trzymajmy się tematu ekranów bo zrobi się bałagan.
Tutaj jest cały wątek dot. zgrywania, co jak i dlaczego:
http://www.hdtv.com.pl/forum/filmy/130122-zgrywanie-filmow-br-na-dysk-pc-htpc.html


Nie powinny.
W sieciach wifi roznica pomiedzy kanalami moze wynosic "tylko" 5 MHz alr w ptaktyce jest malo i sa zaklocenia:

Czyli zupełnie inna bajka i śmiało można sterować niezależnie?
No ok, o to mi chodziło. Bo nie chciałbym kupić czegoś, co będzie mi działać na innym pilocie i załączać drugie urządzenie przy okazji.
 
Ostatnia edycja:

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Ja mam inny plan. Kupić najtańszy ekran elektryczny.
Jest tam już silnik, sterowanie elektryczne czy pilot.
Tylko nie chciałbym problemu ze sterowaniem.
Można kupić silnik do rolet, do tego sterowanie + rurka + materiał itp.
Więc tak czy inaczej wyjdzie parę stówek, a za te pieniądze można mieć gotowca.
Na dniach mam nadzieje opiszę co z tego wyszło.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Mam już dodatkowy ekran elektryczny, ale...
Jutro będę miał drugi - dłuższy, tak abym nie musiał się bawić w przedłużanie.
Idealnie wpasuje się na długość z obecnym. Z pierwszym się pospieszyłem.
Miał służyć jako dawca silnika i sterowania na pilota, ale jest za krótki i nie ma sensu się bawić w dodatkowe rurki itp. skoro można mieć idealny na wymiar.
Mimo to i tak o wiele taniej wyszedł jak zabawa z zakupem osobnych części.
Warto mieć to na uwadze.

Jest kilka pomysłów, zacznę od najprostszego i chyba również najlepszego.
Rozbiorę ekran, zamienię materiał na drugą stronę (czarną) i podwieszę do obecnego skręcając je razem.
2 kasety zamaskuje tak aby tworzyło jedną całość, a z niej będzie wyjeżdzał do maskowania drugi tuląc się do obecnego.
Będzie bajka i w końcu to co powinno być u każdego posiadacza projekcji.
Oczywiście wszystko na pilota.

Ps. Gdyby kogoś interesowało, to piloty się nie nakładają mimo takich samych częstotliwości.

Ps2. Gdyby ktoś się zabierał i chciał niezależnie wszystko poskładać, to warto przemyśleć dobrze temat.
Silnik, czarny materiał, rurka, sterownik, pilot, kable, uchwyty itp.
Jak to wszystko policzymy i dodamy czas na kompletowanie i porządne wykonanie, to warto rozważyć pomysł który sam chce wdrożyć, bo to dokładnie to samo, ale łatwiej i przede wszystkim dobrze ze sobą zgrane.
 
Ostatnia edycja:

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Za tego co dziś dostałem zapłaciłem... 180zł, tyle, że mi zależało na silniku i sterowaniu + pilot.
Jest też kaseta, którą można przyciąć i dokręcić bez problemu do obecnego, bez zabawy w szukanie innych uchwytów.
Gość sprzedawał okazyjnie to kupiłem, tyle, że ma coś ok. 100", więc musiałbym rozbierać i bawić się w to o czym pisałem wyżej.
Może trochę wyszłoby taniej, ale mi tam 100-200zł nie robi różnicy, a będzie o wiele lepiej.
Poszukaj czegoś najtańszego co ma 135" pod wymiar swojego i ma sterowanie pilotem. To nie są duże pieniądze.
Ew. mogę Ci sprzedać swojego, tyle, że będziesz musiał dokupić rurkę pod wymiar, materiał itp. Wyjdzie Cie wszystko max. 250-300zł.

Edit: Ew. Skorzystam z silnika i założę do rolety w oknie ; )

A pamiętajmy, że idea jest cały czas taka sama:

[youtube]GtKLGrQcMzw[/youtube]
 
Ostatnia edycja:

zochu91

Klub HDTV.com.pl
VIP
Za tego co dziś dostałem zapłaciłem... 180zł, tyle, że mi zależało na silniku i sterowaniu + pilot.
Jest też kaseta, którą można przyciąć i dokręcić bez problemu do obecnego, bez zabawy w szukanie innych uchwytów.
Gość sprzedawał okazyjnie to kupiłem, tyle, że ma coś ok. 100", więc musiałbym rozbierać i bawić się w to o czym pisałem wyżej.
Może trochę wyszłoby taniej, ale mi tam 100-200zł nie robi różnicy, a będzie o wiele lepiej.
Poszukaj czegoś najtańszego co ma 135" pod wymiar swojego i ma sterowanie pilotem. To nie są duże pieniądze.
Ew. mogę Ci sprzedać swojego, tyle, że będziesz musiał dokupić rurkę pod wymiar, materiał itp. Wyjdzie Cie wszystko max. 250-300zł.

Edit: Ew. Skorzystam z silnika i założę do rolety w oknie ; )

A pamiętajmy, że idea jest cały czas taka sama:

[youtube]GtKLGrQcMzw[/youtube]

Jeśli ma ok 100" to może ja się skuszę ? :)
Też myślę o dorobieniu opuszczanego borderu, rozmiar Twojego mi wystarczy :)
Podeślij jakieś zdjęcie na PW wraz z ceną jaka Cię interesuje :)
 

Murinio_86

Member
Cześć armanig
Jak ci idą prace nad ekranem? U mnie jeszcze daleka droga jeszcze remontu nie zacząłem.
Powiedz jaki masz projektor i ekrany? Mozesz podać odległość i jak duży obraz masz?
Tak myślę o twoim pomyśle i myślę ze jest super, tylko zastsnawiam się jak bedzie wyglądał drugi ekran do pasów, bo 16:9 i 21:9 to chyba ta sam szerokość tylko wysokość inna. Masz zamiar wyciąć środek drogiego ekranu i usztywnić ? Można by się zdzwonic w tym temacie.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Prace idą (a raczej będą szły bardzo szybko), tylko czekam na ekran. Jeden przyszedł dziś, ale po namyśle postanowiłem kupić drugi, już dopasowany, tak aby się nie bawić.
Projektor to Benq 1070+, a ekrany kupiłem najtańsze elektryczne.
Odległość proja od ekranu to jakieś 4m, przekątna to 120".

Generalnie chodzi o to, aby "zasłona" czyli border (lub jak kto woli maskownica) zachodziła na ekran. Czyli góra zostanie odcięta czernią, a dół podciągniemy obecnym ekranem do góry. Tym sposobem mamy w kilka sekund 21:9.
Można to zrobić na wiele sposobów, od ręcznej rolety poprzez elektryczną sterowaną pilotem, do rozwiązania opartego na "jedno-kliku", czyli zaprogramowane kilka formatów i automatyczne dopasowanie - o tym pomyślę potem.

Ja chce spróbować najpierw poniższego sposobu:
Każdy ekran ma po drugiej stronie czarny kolor.
Czyli po przykręceniu kasety do obecnej kasety, będzie zjeżdzał ekran, tyle, że odwrócony - czarny, a o tą czerń nam chodzi. Jak nie będzie odbijał światła, to zostaje, jak nie to pomyślę nad materiałem.

Tylko, że ja nie odwrócę całej kasety (tak by było najłatwiej o w zasadzie w 10min temat załatwiony), a wyciągnę rulon i nawinę drugą stroną.
Dlaczego? Bo te ekrany mają zjazd przy samym brzegu kasety, co jest świetne, ponieważ po przykręceniu będzie tulił się do obecnego ekranu, a nie odstawał na 10cm.

Oczywiście podmienię rurkę kończącą ekran na coś płaskiego, wykończę też całą zabudowę, tak aby tworzyło to całość i myślę, że po zgaszeniu światła będzie miód malina ; )
 
Ostatnia edycja:

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Ale zaslaniac ci bedzie tylko od gory. Czyli dolnego ruchomego borderu nie bedziesz mial?

Czy dolny border bedzie z ekranu rzeczywistego (pas rozbiegowy), tzn bedziesz podnosil prawdziwy ekran do gory?
 

Murinio_86

Member
Czyli główny ekran podnosisz do góry, a border przycięty pod wymiar wyjeżdża z drugiego.
Dobrze kumam? Bo mam taki sam plan.
Z głównym ekranem będziesz musiał wyczuć moment kiedy go zatrzymać, żeby ustawił się pod 21:9, czy są jakieś programowalne piloty, włączniki, które pozwolą zatrzymać ekran w odpowiednim momencie?
Jestem umówiony z koleżką elektronikiem, który ma mi pomóc zrobić jakiś system do sterowania.
Obudowę będzie robił mi teściu w pracy, mają fajne blachy w różnych kolorach, więc powygina mi i zamocuję dwie rolety w środku tak jak piszesz.
Mnie zastanawia jak ten system jest zrobiony w ekranach po 10k. Znacie może jakieś salony gdzie można zobaczyć taki ekran?
Myślę, że działa to w taki sam sposób tylko są odpowiednio zaprogramowane.

Jeszcze tylko winda do projektora i będzie bajka :)
 
Ostatnia edycja:

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Dokładnie tak. Pisałem o tym wielokrotnie. Tak działają wszystkie ekrany podwieszane, na filmach z pierwszej strony widać to dokładnie.
Własnie te po 10tyś w górę.
Nie ma innej możliwości, bo skąd miałby wyjeżdzać dolny border?
Tak to działa w ekranach wiszących.

Różnica polega na tym - o czym pisałem wyżej, że są właśnie zaprogramowane na "jedno klik", czyli przycisk nr.1 16:9, przycisk nr.2 21:9 i ew. reszta, ale ja to samo robię pilotem w kilka sekund od samego początku, zatrzymać w odpowiednim momencie to absolutnie duperela.
Robię tak za każdym razem przy filmie 21:9, podciągam ekran i dół mam odcięty, zostaje tylko ta nieszczęsna góra. Czasami odetnę górę i zostawiam dół.
Jak wspomniałem, zrobię w przyszłości też programowalny, ale to bardziej dla fanaberii, żeby było już tip top dla "blondynki".

Natomiast ekrany ramowe to nieco inna sprawa, ale i tutaj mam kilka rozwiązań. Ja takiego ekranu nie mam, bo na ścienie mam tv 80", gdybym miał ramowy, to już w pierwszy dzień po zakupie kupiłbym docięte listwy (bordery x2), nawinął czarny materiał i na magnesach dokładał do seansu, a za tydzień bym zrobił elektryczny na prowadnicach, ew. na górze zrobił to co robię obecnie, a nad dołem pomyślał.
Także wszystko jest do zrobienia, a gra warta świeczki. Bo różnice w odbiorze są duże, bez względu czy projektor kosztuje 3tys. czy 20tyś.
 
Ostatnia edycja:
Do góry