Epson EH TW5300 - kilka pytań

bokciu

Banned
Najprawdopodobniej na tę całą sytuację którą opisujesz, ma wplyw jasność obrazu jaką generuje urządzenie w danym momencie. Zauważ, że mecze są raczej jasne i nie ulegają zmianie, natomiast filmy mają często kadry na przemian jasne z ciemnymi co powoduje mniejsze nagrzewanie lampy. To chyba jedyne sensowne wytłumaczenie kwestii meczów, co nie zmienia faktu iż ewidentnie się przygrzewa.
 

buldoggg

Member
Bez reklam
Dziwne zachowanie projektora.Armaning dużo jest tego typu informacji ? nie trafiłem na ten temat na naszym forum.
 

Boger

New member
Wszystko wskazuje, że jest tak jak piszecie. Wczorajszy finał Ligi Europy - co 20 minut wyłączenie projektora. Co dziwne - wyłącza się on i nie chłodzi - nie działa żaden wentylator. Dopiero po ponownym włączeniu chodzą one na max, a wydmuchiwane powietrze jest naprawdę gorące.

Jutro spróbuję skontaktować się z jakimś serwisem w tej sprawie i podpytać co z tym fantem. Niestety zapowiada się na serwis :(
 

kaktusr

New member
Boger nie przywalam sie ale w ten sposób psujesz jeszcze bardziej projektor. Ja bym go wyslal od razu na serwis a nie meczyl meczami gdzie jak mowisz co 20 minut sie wylacza, ba nawet bym filmik nagral dla serwisu. Fanem pilki nke jestem bardziej nba ale chyba trzeba cos odpalic zeby zobaczyc czy nie jakas fada fabryczna...a potem po gwarancji bedzie zonk. Dla mnie ogolnie ten epson jest do dupy pod wzgledem chlodzenia, jeszcze nigdy nie chlodzil sie po wylaczeniu i jest to norma w 5300 wszyascy tak maja...Prawda jest taka ze obudowa po wylaczeniu jest bardzo ciepla i 30 sekund chlodzenia by lampie nie zaszkodzilo a przedluzylo jej zycie.

Wysłane z mojego LG-D855 przy użyciu Tapatalka
 

bokciu

Banned
U mnie w Optomie, zawsze po wyłączeniu, chłodzi jeszcze przez jakieś 5-10 sekund na zwiększonych obrotach. Nawet instrukcja o tym mówi i nie należy w tym momencie tego procesu przerywać, wyciągając wtyczkę z prądu.

Boger - już dawno bym dzwonił do serwisu.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Oczywiście, że wysyłać do serwisu.
To o czym pisałem jest znanym problemem i nie tyczy się tylko Epsona.
Może to być problem softu i być może wystarczy reset do ustawień fabrycznych, może być uszkodzony wiatrak lub lampa mimo iż jest nowa.
Nie kombinowałbym i wysyłał, nie ma sensu się bawić samemu, a chłodzenie po wyłączeniu jest normalne.
 

kaktusr

New member
Aramanig w Epsonie 5300 chlodzenie po wylaceniu nie chodzi i potwierdza to kilku uzytkownikow tego projektora. Dobra moze chodzi z 2-3 sekundy po zniknieciu obrazu...Dlatego pisalem ze jest to z dupy...

Wysłane z mojego LG-D855 przy użyciu Tapatalka
 

buldoggg

Member
Bez reklam
Tak ma ten epson z chłodzeniem i tyle,osobiście dzwoniłem 2 razy na infolinie epsona żeby być pewnym i potwierdzam że ten typ tak ma.Jest jeden wielki PLUS,a jaki to ? a no taki że w porównaniu z np benq w1070 i innymi producentami to cena oryginalnej lampy z modułem w sklepie epson to 385 zł (oryginał) w porównaniu do 1000-1400 zł jak to jest w przypadku innych producentów.

Ps:wiem że są zamienniki ale w epsonie koszt jest taki tani (w porównaniu z innymi) że nawet przez myśl nie przychodzi zamiennik :).
 
Ostatnia edycja:

kaktusr

New member
Tak ma ten epson z chłodzeniem i tyle,osobiście dzwoniłem 2 razy na infolinie epsona żeby być pewnym i potwierdzam że ten typ tak ma.Jest jeden wielki PLUS,a jaki to ? a no taki że w porównaniu z np benq w1070 i innymi producentami to cena oryginalnej lampy z modułem w sklepie epson to 385 zł (oryginał) w porównaniu do 1000-1400 zł jak to jest w przypadku innych producentów.

Ps:wiem że są zamienniki ale w epsonie koszt jest taki tani (w porównaniu z innymi) że nawet przez myśl nie przychodzi zamiennik :).

Szczerze tak mało używam że nie myślałem o lampie, kupując patrzyłem tylko na to że ma dłuższa gwarancje epson na lampę w stosunku do Benq ale jak cena ori lampy jest taka to po prostu wypas :)
Nie zmienia to faktu że kolega musi wysłać projektor na serwis bo szybciej czy później problem z wyłączaniem się raczej pogłębi. Z ciekawości może kiedyś zarzucę jakiś mecz obecnie nie mam nic na kompie a dedkodera do tv nie mam. Boger sprawdź jeszcze czy na trybie lampy "normalny" też tak jest bo wtedy obroty wentylatora się zwiększają.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Nie ma co sprawdzać. Coś ewidentnie odcina z uwagi na temperaturę, zapewne szybciej przy jasnych scenach. Problem jest, ale nie ma tragedii.
Jest gwarancja i radziłbym wysyłać, żeby nie uszkodzić istotniejszych elementów, jak optyka która może zostać przegrzana (?).
 

gerrard

New member
Jak już coś ma się przegrzewać zależnie od wyświetlanego obrazu, to prędzej w ciemnych scenach :wink:
A jak z kablówki puścisz inny materiał niż soccer, to też się wyłącza?
 

bokciu

Banned
Dlaczego przy ciemnych scenach? Przecież to jasne sceny powodują mocniejsze świecenie lampy, a co za tym idzie zwiększone nagrzewanie...U mnie w trybie dynamicznym lampy, słychać nieco głośniejszą pracę wiatraka w jasnych scenach, co świadczy o potrzebie intensywniejszego chłodzenia.
 
Ostatnia edycja:

Boger

New member
Testowałem też na normalnym trybie lampy (jaśniej i wyższe obroty wentylatora) i to samo. Skręciłem nawet jasność z 50 do 40 i również bez zmian. Dzisiaj nie miałem czasu się tym zająć - muszę sprawdzić jak jest z gwarancją i w poniedziałek zadzwonię. Wyślę dopiero w kolejnym tygodniu bo wyjeżdżam na działkę w przyszły weekend i trzeba finał LM na czymś wyświetlić :)

Dzisiaj może obgonię jeszcze jakiś film to sprawdzę, aczkolwiek na 99% jestem pewien, że przy filmach jest ok - obejrzałem z 3 sezony Dextera w międzyczasie i nic się nie działo. Dopiero na meczach wyszły kwiatki. Nie oglądałem żadnego filmu z kablówki więc nie wiem czy coś by się działo - włącze coś może i sprawdzę. Wydaje mi się, że diagnoza z jasnymi meczami jest słuszna i to jest problemem.

Przy okazji dwa pytania:
1. @armanig - piszesz o resecie do ustawień fabrycznych - masz na myśli ten z poziomu zwykłego menu czy z menu administratora? Jeżeli z administratora to serwis się do tego nie przyczepi?
2. pisałem już o tym, ale nikt nie podchwycił - przy przełączaniu źródła sygnału (nvidia shield / tuner kablówki) obraz ma różny rozmiar i muszę go dopasowywać. Być może problem w tym, że Shield wyświetla 1080p, a tuner 720p lub 1080i, jednak całość i tak przechodzi przez amplituner (który przepuszcza go bodajże bez ingerencji). Macie jakiś pomysł co z tym zrobić? Jeżeli podwieszę projektor to nie wyobrażam sobie co chwilę regulować obrazu... :/
 

bokciu

Banned
Ale jak Ty chcesz wyświetlić i obejrzeć mecz, skoro to właśnie na nim się wyłącza? ;)

Zastanów się dwa razy zanim skorzystasz z gwarancji producenta - może okazać się iż reklamowanie u sprzedawcy, czyli rękojmia, będzie tu lepszym rozwiązaniem.
 

gerrard

New member
Dlaczego przy ciemnych scenach? Przecież to jasne sceny powodują mocniejsze świecenie lampy, a co za tym idzie zwiększone nagrzewanie...U mnie w trybie dynamicznym lampy, słychać nieco głośniejszą pracę wiatraka w jasnych scenach, co świadczy o potrzebie intensywniejszego chłodzenia.

Czy to znaczy że w TW3500 lampa "aktywnie" zmienia jasność w zależności od wyświetlanej sceny?
Jeśli tak jest to masz racje.

Włącz "tryb dużej wysokości" i sprawdź po ilu minutach projektor się wyłączy.
W obu źródłach ustaw taką samą rozdzielczość i częstotliwość.
Choć jaka by nie była przyczyna, projektor nie powinien się wyłączać.
Każde odpalenie gorącej lampy znacząco skraca jej żywotność.
 
Ostatnia edycja:

buldoggg

Member
Bez reklam
Jeżeli to wina lampy to powiedz mi czy jak się wyłącza projektor podczas meczu to na obudowie świeci dioda "TEMP" lub dioda "LAMP" ?
 

Boger

New member
Muszę to sprawdzić, ale wydaje mi się, że nie. Z tego co kojarzę, to po wyłączeniu nic się nie świeci, a po ponownym włączeniu mruga ta lampka obok włącznika. Generalnie postaram się to jeszcze dzisiaj sprawdzić bo nie jestem na 100% pewien.

Dzwoniłem na infolinię i generalnie mam wysłać go do serwisu. Podobno zakłada się zgłoszenie, przyjeżdża kurier i zabiera projektor, a po naprawie odsyłają go.

Edit: sprawdziłem i dobrze pamiętałem - po wyłączeniu się projektora NIE mruga żadna lampka, a po jego ponownym włączeniu mruga lampka "wskaźnik działania" wskazująca wg instrukcji "rozgrzewanie lub chłodzenie projektora". W moim przypadku raczej to drugie bo w przeciwieństwie do normalnego włączenia (na zimno), wentylatory wchodzą chyba na max obrotów. Generalnie dzieje się to tylko i wyłącznie wtedy, kiedy źródłem jest tuner (nie tylko na piłce, ale również na filmach, itp.). Powód okazał się prozaiczny - włączony był "tryb uśpienia", który powoduje, że w przypadku nie wykrywania sygnału, projektor wyłącza się po 15 minutach. Dałbym sobie łapę uciąć, że już to sprawdzałem, bo takie miałem podejrzenia na początku. Pozostaje pytanie dlaczego projektor nie wykrywa sygnału z tunera, a z playera Shield wykrywa i nie wyłącza się. Oba sygnały lecą przez amplituner... Tak więc jeden problem z głowy ;)

Mam jeszcze dwa problemy/wątpliwości:
1. różny rozmiar obrazu wyświetlany przez projektor dla źródła Shield (wypuszcza 1080p) i tuner tv (wypuszcza 720p lub 1080p) - nie mogę ujednolicić ich sygnału, ponieważ nie mam ochoty tracić jakości 1080p dla filmów puszczanych z playera, natomiast na tunerze nie mogę ustawić wypuszczania sygnału 1080p. Zobaczę jeszcze czy pomoże upscalling do 1080p na amplitunerze.
2. podwieszenie projektora - chciałbym żeby wisiał on jakieś 25-35 cm od sufitu, jednak wg kalkulatora powinnien wisieć +/- na wysokości górnej krawędzi obrazu (czyli u mnie jakieś 70 cm od sufitu), co jest niedopuszczalne. Dużo stracę na jakości wieszając go wyżej i robiąc korektę obrazu? Patrzyłem za jakąś windą (nawet manualną i niekoniecznie chowającą się w sam sufit) ale ceny są powalające...

Generalnie gdybym wiedział, że w tej zabawie będzie tyle problemów i warunków koniecznych do spełnienia, to chyba bym sobie go darował ;)
 
Ostatnia edycja:

Bogdan0

New member
2. podwieszenie projektora - chciałbym żeby wisiał on jakieś 25-35 cm od sufitu, jednak wg kalkulatora powinnien wisieć +/- na wysokości górnej krawędzi obrazu (czyli u mnie jakieś 70 cm od sufitu), co jest niedopuszczalne. Dużo stracę na jakości wieszając go wyżej i robiąc korektę obrazu? Patrzyłem za jakąś windą (nawet manualną i niekoniecznie chowającą się w sam sufit) ale ceny są powalające...

Mam zawieszony projektor w odległości 10cm od sufitu i 380cm od ekranu, ekran zaczyna się 50cm od sufitu, po korekcji obrazu nie widzę żadnych strat jakości, w/g mnie obraz jest taki sam jaki był wyświetlany gdy projektor "stał" na wysokości około 130-140cm czyli centralnie na przeciwko ekranu.
 

Boger

New member
Dzięki, w międzyczasie zrobiłem przymiarkę i na szybko również nie zauważyłem straty jakości. Pewnie jest, jednak na tyle niewielka, że przynajmniej w moich warunkach niewidoczna.
 
Do góry