Epson EH-TW3200

pa3

New member
Bez reklam
I wcale ci się nie dziwie, bo faktycznie idzie "szaleju" dostać :)

Brat zamierza kupić projektor - tylko się na tym nie zna, ja oczywiście polecam mu tylko DLP ( wiadomo każdy chwali swoje ;)), jednak tego epsona mocno biorę pod uwagę, tylko ciekawe czy na święta ceny pójdą mocno w dół (liczę na obniżki TW2900), nawet jak TW3200 będzie wolny od przebarwień to jednak 2 letnia gwarancja trochę odpycha (z awaryjnością 3LCD bywa różnie).
Projektory są coraz popularniejsze więc z roku na rok mamy wysyp nowszych "lepszych" modeli, więc po ok 2 latach użytkowania wypadało by zmienić na nowy (wg mnie), więc przy TW2900 można sprzedać jeszcze na gwarancji co jednak ma duże znaczenie

@sviru,
co do ekranu to bierz szary i to nawet w ciemno, posiadasz jasny projektor więc bez obaw - różnicę w obrazie na pewno zobaczysz, tylko dla spokojności dałbym "zoom", bo z czasem lampa świeci słabiej, a czym bliżej projektor ekranu w tym przypadku, tym lepiej.
 

dread

New member
Bez reklam
Czyli muszę sprawdzić tę zieloną czerń (szarą).

Nie ma zielonej czerni, wiatrak cię straszy przed 1 listopada 8)
Dużo bardziej prawdopodobne jest to, że na białym tle możesz zobaczyć jakieś niespodziewanki, ale to już taki urok 3-chipowców - generalnie w żaden sposób nie przeszkadza w trakcie oglądania, no chyba, że trafi ci się sztuka z mocno rozjechanymi panelami, wtedy m.in oglądanie filmów czarno-białych może stać się mordęgą ;)

Co do pasów to nie licz na to, że będą ci się zlewać z borderami, bo się srogo rozczarujesz.
Takie rzeczy to może w JVC i to też pod warunkiem, że ściany i sufit będą pomalowane na czarno :)
W scenach w mroku z prawie zerową ilością światła będzie jeszcze nieźle, przesłona zrobi swoje, ale tam gdzie będzie tego światła więcej czy w mieszanych scenach to już inna historia co do braku szarawych czerni...
 

sviru

New member
Zgadzam się 3letnia gwara to jednak dosyć spory plus. Z drugiej jednak strony kto to wie ile się zmieni w technologii i może za 2 lata będę chciał kupić coś lepszego.

Dziś podejmę decyzję co do epsona czy zostaje czy nie.

Co do ekranu - tego wlasnie jeszcze nie wiem. Boje się, że będzie za ciemno. Ja lubię jak obraz jest "pop and wow" - (przy zalozeniu, ze kolory sa naturalne oczywiscie) jak to piszą na amerykańskich stronach.
 

dekiel

New member
Dread dzięki... Posurfowałem dzisiaj po necie i powiem tak - bardzo poważnie rozważam zakup tego Z800...
Nie wiem tylko, czy ten lenshift to działa tak jak na tej stronie sanyo:
SANYO Sales & Marketing Europe GmbH
tzn. czy można rzucić obraz maksymalnie w dół i maksymalnie np. w lewo
Właściwie zadawala mnie 92 cale (203cm/114cm) bo będę oglądał z 2,8 metra... a przy tych rozmiarach ten proj chyba najlepiej się sprawdza?
Chyba jutro zamawiam :) Mam koło siebie w Katowicach sklep, nawet niezłe (w stosunku do innych sklepów rzecz jasna) ceny mają na tego Z800.
 

sviru

New member
Myślę, że to dobry wybór ten z800 - jedynie cena spora. Za jakość jednak się płaci - będziesz miał spokój z usterkami i 3 letnią gwarę. Po 3dnu z epsonem utwierdzam się tylko w przekoaniu, że tw2900 to kawał porządnego sprzętu.

Wnioski:

1. Telewizory i inne małe wynalazki wysiadają przy projektorze.
2. Jakosc obrazu z projektora - kolory, nasycenie barw nie odstają. W przypadku mojego projektora są soczyste i wylewają sie z ekranu. (mam w domu plane i prawdziwy ledowy LCD)
3. Nie widzę, żadnej pixelozy. Oglądam z 3-4m 90cali.
4. Lens shift to potęga. Jedni piszą, że tych ustawień używa się tylko raz... Tutaj się nie zgodzę. Warto mieć projektor wyposażony w tą funkcję.
5. EPSON LCD jest ogromny i straszy gabarytami = budzi respekt.
6. Jest konkretnie slyszalny nawet w trybie eco.
7. Multum opcji i korekcji rgb... kazdy po godzinie ustawi sobie obraz jaki chce.
8. Granie z PC/XBOX to juz zupelnie inny wymiar. Kiedyś jak byłem znacznie młodszy miałem nadzieję odpalić stare klasyki z AMIGI i zagrać jeszcze raz ale już w innej jakości... i na wiecej niz 15 calach.
Teraz przy 90 calach, z kinem 7.1 frajda jest przeogromna. Lza sie w oku kreci.
9. Nie umiem sie zdecydowac - szary/bialy ekran - kazdy ma swoje zalety.
10. Ostrosc jest jak na moje oko na wysokim poziomie - przy tescie na zbieznosc Paneli LCD nie jest idealnie - to raczej oczywiste. Z tego co wiem nie istnieja idealnie ustawione projektory 3LCD (juz na pewno nie za 4000zl). Druga sztuka tw2900 ma podobna zbiezosc jak poprzednia.
11. Moja polowka sporo sie musiala nasluchac o projektorach... ekranach. Na ogol kobiety chyba nie sa specjalnie zadowolone kiedy w domu ma sie pojawic dziwny szary/bialy ekran - na dodatek staly ramowy. Warto wykupic jakies konsultacje u psycholog jesli sie nie chce rozwodu :).
 

Rudeford

New member
Nie wiem tylko, czy ten lenshift to działa tak jak na tej stronie sanyo

Niestety aż tak dobrze nie jest. Obiektyw wystaje z obudowy przez okrągły otwór, więc przy max górnym/dolnym położeniu obrazu, możliwość przesuwania prawo-lewo jest ograniczona i to bardzo. Podobnie ma się sprawa z max prawym i lewym położeniem obrazu.
 

pa3

New member
Bez reklam
@dekiel
No nie wiem czy nie lepiej sięgnąć po Epsona, ten Sanyo tutaj - Sanyo PLV-Z800 review - TV reviews - TrustedReviews dostaję średnie noty względem Epsonów, które w tym serwisie otrzymują 9/10 (podejrzane ;))

@sviru
a jak sprawa z osławionymi tutaj przebarwieniami - są mocno zauważalne? Co do rozbieżności kolorów/paneli to chyba z normalnej odległości nie są widoczne
 

choina

New member
Sviru jak z purpurą przeszkadza? Po przejściach z tęczą boje się, że te przebarwienia nie pozwolą mi się skupić na oglądaniu, tęcza mnie dobijała.
Nie wiem ale chyba wybiorę się w tym tygodniu zobaczyć jak te przebarwienia wyglądają i czy mi będą przeszkadzały. Wtedy podejmę decyzje czy czekać na 3200 czy kupię 2900.
 

FunkyKoval

New member
Bez reklam
Nie wiem ale chyba wybiorę się w tym tygodniu zobaczyć jak te przebarwienia wyglądają i czy mi będą przeszkadzały. Wtedy podejmę decyzje czy czekać na 3200 czy kupię 2900.
Moze ja odpowiem... Mialem wprawdzie TW3500, a nie TW2900 ale problem byl ten sam. No wiec w dzien to nie przeszkadza, bo po prostu tego nie widac. Natomiast w nocy, jak dla mnie to totalna lipa... przy ciemnych scenach strasznie to sie uwidacznia i cholernie przeszkadza.
Ponizej dwa zdjecia pokazujace jak to wygladalo u mnie:

Bez sygnalu:
picture.php


Sygnal PC:
picture.php


To czy Tobie bedzie to przeszkadzac, nie wiem. Zalezy od Twojego poczucie estetyki, jak bardzo zwracarz uwage na jakosc obrazu. Jednak, widzac ze efekt teczy Cie dobija, to mysle ze tu bedzie podobnie.
 

dekiel

New member
Pa3 dzięki za linka, poczytałem.
Rzeczywiście lepiej oceniono Epsona. Z drugiej strony to to, co widać na zdjęciach FunkyKovala nie wygląda za ciekawie. A nawet na trustedreviews.com w komentarzach do recenzji TW2900 jedna osoba już w lutym 2010 zgłasza problem purpury. Ciekawe, że testujący nie zauważył?
No wybaczcie, ale wierzę w tym przypadku FunkyKovalowi i Svirowi, a nie Johnowi Archerowi... mocno to podejrzane jak na mój nos.
Kurde no z drugiej strony to ja już nie wiem... opinie userów, testy przemawiają za Epsonem. Tysiąc złotych też na ulicy nie leży. I jeszcze ta informacja Rudeforda z lensem - wychodzi że lens jest a go nie ma.
Rudeford - powiedz, czy rzeczywiście nie da się tak ustawić obrazu jak to wynika z SANYO Sales & Marketing Europe GmbH. No przecież to byłoby jawne w kulki granie, człowiek wrzuca swoje dane i widzi jak będzie to u niego wyglądać, może nawet już wykuł bruzdy pod kable, kupuje proja i jest inaczej?
 

sviru

New member
To co pokazal FunkyKoval to jak sadze (podobnie jak w moim przypadku) zdjecia na wysokiej ekspozycji - czyli wszystko jest na maxa wyolbrzymione (chodzi o problem). Aparaty sa strasznie czule i nawet to czego my nie widzimy one zarejestruja w jakis dziwny sposob.

Moja poprzednia sztuka byla chyba jeszcze gorsza od tej FunkyKoval'a.

1. W dzien - i przy jasnych scenach dalo sie z tym zyc. Pytanie tylko co w nocy? Tutaj sie zgadzam - totalna lipa.

2. Moja nowa sztuka jest znacznie lepsza. Jeszcze bede ja dzis testowal - jednak nie ma co jej porownywac do tej poprzedniej. Jest o niebo lepiej problem jest marginalny. Tak jak pisza w recenzjach urok tych epsonow jest taki ze czern zawsze ma zabarwienie delikatnie purpurowe. To jak purpurowe to juz kwestia sztuki. Moja nowa sztuka jest ok. Moge normlanie ogladac i problem w zasadzie nie istnieje. Nie ma szans, zeby podczas normlanej projekcji zwrocilo sie na to uwage. (przy bialym ekranie).

W przypadku szarego ekranu - temat w przypadku mojego egzemplarza nie istnieje.

3. Ilosc purpury uzalezniona jest zasadniczo od trybu w jakim ogladamy!
Jesli jest to living room - czyli armata swietlna - problem nawet na zepsutej sztuce byl marginalny. W trybie cinema black bylo juz zle.

4. Percepcja tej purpury jest uzalezniona od ZOOMu. Podam przyklad.
Jesli rzucimy obraz na sciane z minimalnym zoomem - powiedzmy 60cali - caly ekran przybieral barwe purpurowa (caly czas mowie o tej poprzedniej zepsutej sztuce). Przy rozciagnieciu na 100 cali - purpura przenosila sie w prawy dolny rog i lewy gorny. (tak jak na fotce FunkyKoval'a).

5. W nowym egzemplarzu mozna dostrzec jesli sie uprzemy purpurowy odcien w prawym dolnym rogu (bialy ekran). Jednak problem jest totalnie minimalny i czepianie sie tego to juz przesada bedzie. Powtorze jesli ktos trafi na sztuke jak moja obecna bedzie zadowolony na 100%.

6. Na zdjeciach z projectorcentral (czy tam review) z recenzji nowego 3600 przy ustawieniu wysokiej ekspozycji - aparat recenzenta lapie purpure w prawym dolnym rogu! Tak jak w kazdym egzemplarzu.
Nie wiem czy mozna to nazwac wada fabrtyczna czy tez cecha szczegolna EPSONOW 3LCD. Problem/znak szczegolny jest i sadze prawie wszystkie egzemplarze maja ta purpure. Tyle, ze niektore minimalna. Jestem pewny, ze 90% uzytkownikow tych projow nie ma nawet pojecia, ze cos tam purpurowego sie dzieje. W polaczeniu z szarym ekranem do kina domowego - problem nie istnieje. No chyba ze ktos ma SWIRA na tym punkcie i nie moze spac ze swiadomoscia ze ma jakies przebarwienie. Warto powtorzyc - na fotkach z 2900/3500/3600/8100/6100 - plamy istnieja i jest to zwiazane z technologia jakiej uzywa epson. Taki wniosek po przestudiowaniu 100 stron, przeczytaniu 200 recenzji, posiadaniu 2 sztuk tw2900, oraz opinii 100 innych uzytkownikow.

7. Jesli ktos sie zastanawia nad 3LCD od epsona - warto ustawic sie ze sprzedawca na zwrot towaru/przetestowanie egzemplarza! Warto nawet doplacic za taka mozliwosc. Nie zazdroszcze jesli ktos trafi na taka sztuke jak ja wczesniej - lub te co mial FunkyKoval.Te sie nadawaly do reklamacji - zdecydowanie.

8. SANYO Z800 ma srednie oceny. Sadze, ze z punktu widzenia jakosc cena - epson go zwyczajnie zdmuchuje.

9. Brak zbieznosci taki jak w tych dwoch 2900 co mialem absolutnie nie przeszakadza w niczym. Mam rzucone strony www na ekran w 1080p i wszystko jest czytelne i ladne. Oczywiscie jak podejdziemy do ekranu to widac ze jedna matryca jest przesunieta wzgledem drugiej o 1px. Jesli nie siedzimy z nosem w ekaranie przy stronach www to problem nie istnieje.

10. Wracajac do purpurowych plam. Slyszalem opinie, ze nawet sztuki z minimalnymi plamami zaczely wykazywac po 50h ozaki rozwoju choroby - tzn. plamy sie powiekszaly. Znalazlem z drugiej strony glosy mowiace o oprawie czerni i kolorow po przekorczeniu 50/100h. Nie wiem czy ma to zwiazek z dotarciem, przepaleniem, unormowaniem warunkow pracy - w kazdym razie i takie opinie sa.

11. Na amerykanskich stronach az grzmialo o tragicznej zywotnosci lamp do tych epsonow. Padaly po 500h. Oni placza poniewaz tam na lampy jest gw na pol roku... :). Nie ma to jak 3 lata gw w Europie.

12. Jesli chodzi o czern z 2900 - jest na naprawde dobrym poziomie. Nie ma sie czego przyczepic specjalnie. Jest ok. Na ciemnym ekranie jest jednak o te male "niebo" lepiej.

13. Podsumowujac - tw3200 gw 2 lata na proj / 3 lata na lampe lub 2000h. tw2900 3lata/3lata 1750h. Uwazam, ze w przypadku tw3200 jest to krok wstecz - pomimo wydluzenia gw na lampe (lampa jest identyczna w obu modelach). Podczas ogladania jestem w szoku jakie ilosci ciepla z siebie wyrzuca projektor. Tam jest z 70 stopni wewnatrz. Elektornika musi byc na maxa torturowana. Jak wiadmo kondensatory nie cierpia wysokich temperatur. Praca w takiej temp to musi byc udreka.


Rozpisalem sie ale chcialem sie podzielic moimi doswiadczeniami z epsonami. Na chwile obecna tw2900 zostaje. Jesli w nocnych testach nic sie nie zmieni - bede mogl powiedziec, ze na dzien dzisiejszy jestem szczesliwym posiadaczem fajnego epsona za dobre pieniadze.
 
Ostatnia edycja:

choina

New member
Sviru dzięki za obszerny opis, dał mi trochę do myślenia. Napisz jeszcze swoje odczucia po nocnych testach. Już Nie wiem co robić, teraz chodzi mi po głowie Tw700 bo i tak większość filmów oglądam w 720p tylko nie wiem jak ogólnie wypada w porównaniu z 2900(kolory, kontrast) jest wyraźna różnica oczywiście na kożyść TW2900?
 
Ostatnia edycja:

sviru

New member
choina > po nocnych testach - trwaly do 3 rano - projektor zostaje.

Szczerze mowiac to boje sie, ze wezme 3200 i moge trafic na sztuke z taka sama iloscia czerownego jak moja poprzednia, halasujacym wentylatorem, bardzo zle ustawiona zbieznoscia paneli itp. Tutaj mam juz sprawdzona sztuke, ktora nie wybuchla jest w dobrej cenie i ma 3 lata gw. Chyba glupota byloby ja teraz oddawac.

Zapomnij o tw700. Nie bede sie rozpisywal ale roznica jest bardzo, bardzo duza. Tw700 to mozna kupic za 2000 nie wiecej.
 

FunkyKoval

New member
Bez reklam
A ja dowiedzialem sie, ze w UK TW3200 i TW3600 maja jednak 3 lata gwarancji. 2 lata gwarancji obejmuja tylko projektory kupione na terenie europy(poza uk) a serwisowane w UK.
Co do felernych rogow, faktycznie zdjecia na projectorreview pokazuja ze cos sie tam pokazuje.. :/ Mysle jednak ze nie ma co ponikowac. Wychodzi to TYLKO na zdjeciach z duzym czasem ekspozycji, a jak popatrzymy na testy innych projektorow to zawsze takie cos sie pokazuje(panasonic chyba ma niebieskie rogi). Bo na zdjeciach z normalnym czasem ekspozycji niczego nie widac.
Nie wiem, zobacze. Mojego TW3600 powinienem miec za 3-4 dni. Jak znowu bedzie problem z rogami, to oddam, doloze 300 funtow i kupie Panasonic 4000. KONIEC, KROPKA! :)
 

misiekc

New member
pierwsze wrazenia

Projektor jest juz u mnie. Obejrzalem pierwszy film. Jest ok (tzn. super, ale biore poprawke, ze to moj pierwszy projektor). Niestety, poki co obraz leci na biala sciane w bialym pokoju, wiec detale w ciemnych scenach nie powalaja, ale da sie ogladac ;).

To teraz kilka testowych obrazkow, niestety tylko z kompaktu:

1. Purpura w rogach: moze cos tam widac, a moze to autosugestia. Pierwszy zalacznik pokazuje zdjecie ciemnego ekranu (pomiedzy napisami w filmie). Zdjecie zrobione z czasem 1/4 s, przeskalowane poziomy (levels) w trakcie obrobki na z 0-255 na 0-90. Tak obrobione zdjecie przypomina mniej wiecej to, co sie widzi.

2. Rozjazd kolorow: jest wyrazny z bliska i niedostrzegalny z odleglosci, z ktorej rzucany jest obraz. Drugie zdjecie bylo wykonane z odleglosci ok. 1.5 m (szerokosc rzucanego obrazu to ponad 220 cm). Trzecie zdjecie, na ktorym najlepiej widac rozjazd bylo zrobione z ok. 30 cm. Widac na nim tez wyrazne slady granic miedzy pixelami. Na zakonczenie jeszcze jedna szachownica z wielkoscia obszarow pixeli 1x1, 2x2, 4x4 oraz 8x8.

Projektor jest slyszalny ale da sie wytrzymac. W trybie eko jest to szum na poziomie szumow otoczenia. Nie wiem dlaczego projektor nie chcial sie polaczyc kablem HDMI z moim Maczkiem, dzialal za to tryb analogowy. Z Asusem zony nie bylo takich problemow.
 

Attachments

  • black.jpg
    black.jpg
    60,1 KB · Wyś: 856
  • chess1.jpg
    chess1.jpg
    54,1 KB · Wyś: 858
  • chess2.jpg
    chess2.jpg
    58,5 KB · Wyś: 845
  • chess3.jpg
    chess3.jpg
    150,4 KB · Wyś: 861
Ostatnia edycja:

sviru

New member
misiekc > Swietnie jest pierwsza opinia.

Mozesz napisac cos wiecej o halasie?
W moim tw2900 w trybie eko wentyl jest slyszalny z daleka. Nawet z paru metrow - przy zalozeniu ze w pokoju jest cichutko. W trybie power to juz jest suszarka troche. Jestem ciekawe czy jest poprawa w tym aspekcie.

Rozjechanie pixeli masz chyba gorsze niz w moim 2900 - jednak przesuniecie o 1px jest w miare normlane.

Wyglada jakby nie bylo purpury :)
 
Do góry