Ekrany projekcyjne,wady, zalety,cena.

erni111

New member
moze jakies ciezarki upna ekran? lub zrobic na dole haczyki do ktorych p rozwinieciu przyczepi sie do dolnej czesci wkranu czyli ten metaloy obciaznik
 

python636

New member
Posiadam ekran ręcznie rozwijany i niestety nierówności występują za każdym rozwinięciem ale da się z tym życ wiadomo idealnie byłoby jak by było gładkie jak stół ale niestety to jest chyba wada takich ekranów.
Pozdrawiam cierpliwych :)
 

Paweł U.

New member
Zakupiłem 2 dni temu ekran Kraftmann AVTEK 190x105cm 16/9 MattGrey (585 zł). Już po zakupie okazało się, że brakowało elementów dodatkowych do ekranu (sznurka i kołków do instalacji). No nic, kolejnego dnia wysłałem brata do sklepu po powyższe elementy. Instalacja przebiegła bardzo sprawnie, ekran wypoziomowany w 100% ;) Po rozwinięciu ekranu, okazało się, że znajdują się na nim brudne odciski dłoni, co prawda tylko na czrnej ramce, ale jednak... Co gorsza ekranu nie dało się zwinąć w łatwy sposób (opisany w instrukcji). Po pół godzinnej walce z mechanizmem zwijająco/rozwijającym udało się ekran zwinąć. Po kilkugodzinnej przerwie postanowiłem powrócić do ekranu. Z rozwinięciem nie było problemów, na zwijaniu spędziłem kolejne pół godziny. Zauważyłem, że ekran wysuwa się z dolnej belki obciążającej, tzn. belka nie trzyma się środka ekranu, w pobliżu krawędzi jest OK. Podsumowując - jakość wykonania jest beznadziejna.
Co do świecenia. Jest to mój pierwszy ekran, więc nie za bardzo mam z czym go porównać, chyba, że do żółtej ściany. W połączeniu z Panasoniciem PT-AE3000, ściana przegrała pojedynek z ekranem.
Mam nadzieję, że uda mi się ekran oddać i zakupić coś lepszego. Jako, że składałem zamówienie przez internet, chyba mam prawo do zwrotu sprzętu w ciągu 10 dni... .
 

Paweł U.

New member
Leeonsjo napisał:
Ten dziwny mchanizm dziala na zasadzie odśrodkowej sily więc spubuj enargicznie pociagnąć i schować lub wyciągnąć .
Heheh...faktycznie, pomogło. Zwijanie zajmuje kilka sekund. W sumie próbowałem robić to delikatnie i pewnie dlatego nie wychodziło. No to pozostaje jeszcze problem "odpadającej" belki obciążającej od środku ekranu i odcisków paluchów (choć te pewnie da się zmyć.)
 

bestisz

Member
@Leeonsjo widzę że jesteś posiadaczem Epsona TW-700. Ja właśnie wczoraj stałem się jego posiadaczem i jestem w fazie końcowej przebudowy salonu.
Ścianę projekcyjną zrobiłem w formie wnęki w której mam powieszonego Sharpa 46XL2E, ekran ma wyjeżdżać z górnego progu tej wnęki i tym samym zasłaniać TV.
Teraz mam kilka pytań. Czy polecasz bardziej ekran MatGrey czy MatWhite?
Pokój będzie zaciemniony napewno nie w 100% lecz biorę pod uwagę to że większość projekcji będzie się odbywała wieczorami. Do okien wynalazłem brązowe podgumowane roleny i myślę że to wystarczy.
Ogólnie projektor będzie używany do trzech rzeczy. Mecze, Filmy oraz koncerty. Słyszałem opinie że jak ktoś ogląda dużo meczy to lepiej wybrać matwhite ponieważ uzyskam żywsze kolory. Jakie Ty masz zdanie?
Interesuje mnie ekran rozwijany elektrycznie, coś nieco ponad 100".
Podpowiecie coś za czym się oglądać??
 

Tidus1024

New member
Bez reklam
bestisz: do większości projektorów pasuje stara zasada - do 100 cali może być matt grey. Powyżej 100 cali raczej matt white (chyba, że masz dostęp do drogich szarych ekranów o wysokim współczynniku gain).
 

bestisz

Member
Tidus1024 napisał:
bestisz: do większości projektorów pasuje stara zasada - do 100 cali może być matt grey. Powyżej 100 cali raczej matt white (chyba, że masz dostęp do drogich szarych ekranów o wysokim współczynniku gain).

Dzięki za zainteresowanie. Co masz na myśli dostęp? I co mam rozumieć przez pojęcie "drogich"? Czy 1500-2000zł za 100-108" to dużo czy mało?
Powiedziałeś do 100" może być matgrey ale czy musi?? Czy faktycznie to lepsze ekrany? Z tego co czytałem w opisach to powłoka matgrey ma za zadanie podwyższyć odczuwalny kontrast. Lecz czy nie kosztem jakości braw?
Podpowiedzcie coś więcej.
 

Tidus1024

New member
Bez reklam
bestisz: na przykład Elite Powergain - to jedne z tańszych ekranów tego typu coś ok. 1000$. A myśląc dostęp - miałem na myśli możliwość sprowadzenia dobrej jakości ekranu ze USA, co nie jest prostą sprawą, ze względu na gabaryty. Nie wiem więc czy gra jest warta świeczki. Matt grey - nie musi być, ale może - ma to swoje plusy i minusy. Było to już opisywane milion razy na tym forum, ale powtórzę: lampa nie świeci z czasem lepiej tylko coraz gorzej, a niestety szary ekran 0.8 gain nie będzie jej pomagał. Druga sprawa: będziesz musiał używać lampy w trybie high. Plusy to oczywiście lepsze czernie, w których TW700 niestety nie bryluje i co zdecydowanie pomoże w zachowaniu lepszego kontrastu. Barwami bym się nie przejmował - jeśli nie poddasz projektora umiejętnej kalibracji to i tak kolory będą troszkę skaszanione. To przykre ale prawdziwe.
 

bestisz

Member
Tidus1024 napisał:
bestisz: na przykład Elite Powergain - to jedne z tańszych ekranów tego typu coś ok. 1000$. A myśląc dostęp - miałem na myśli możliwość sprowadzenia dobrej jakości ekranu ze USA, co nie jest prostą sprawą, ze względu na gabaryty. Nie wiem więc czy gra jest warta świeczki. Matt grey - nie musi być, ale może - ma to swoje plusy i minusy. Było to już opisywane milion razy na tym forum, ale powtórzę: lampa nie świeci z czasem lepiej tylko coraz gorzej, a niestety szary ekran 0.8 gain nie będzie jej pomagał. Druga sprawa: będziesz musiał używać lampy w trybie high. Plusy to oczywiście lepsze czernie, w których TW700 niestety nie bryluje i co zdecydowanie pomoże w zachowaniu lepszego kontrastu. Barwami bym się nie przejmował - jeśli nie poddasz projektora umiejętnej kalibracji to i tak kolory będą troszkę skaszanione. To przykre ale prawdziwe.

Kurde troszkę mnie dobiłeś tym że będę musiał cały czas ciągnąć lampą na high oraz że jak nie skalibruję projektora to i tak będzie kiszka z kolorami. Mam cichą nadzieję że nie będzie tak źle. To jest mój pierwszy projektor a jeśli obraz z projektora Benq 500 wyświetlany na ścianie mnie zachwycił to przy TW-700, dużym zaciemnieniu i ekranie za około 1500zł myślę że będzie lepiej. Jeśli będzie to już jestem zadowolony;).

Nie chce sprowadzać ekranu z USA nawet jeżeli można powiedzieć mam taką możliwość. Transport byłby dość dla mnie tani. Pochłonęło by to dość sporo czasu i raczej nie wchodzi to w rachubę. Chcę coś kupić w kraju i dość szybko.
Wiem że najfajniej było by iść z projem i zobaczyć na własne oczy. Nie wiem czy na śląsku jest taka możliwość. Mieszkam 20km od Katowic.
Jeżeli nie to będe musiał kupować w ciemno. Wybiorę chyba ekran o przekątnej 104" i powierzchni matgrey.

P.S.
@Tidus1024
Jeśli chodzi o kalibrację to czy jestem w stanie zrobić to samemu czy to musi jakaś wykwalifikowana osoba robić? Może jest jakieś howto.

Pozdrawiam.
 

maracz

New member
bestisz->Nie przejmuj się tak tym wszystkim, ja od niedawna też mam swój pierwszy projektor, też mam ekran szary i jadę w trybie lampy LOW i nie jest źle, co prawda mam profesjonalnie skalibrowany projektor ale drugi raz na taką kalibrację bym się raczej nie zdecydował, no chyba że umiał bym ją sam we własnym zakresie przeprowadzić, bez płacenia za tę usługę lub gdybym posiadał naprawdę wysokiej klasy projektor.
 

Tidus1024

New member
Bez reklam
maracz: nie chodzi chyba o to by "nie było źle", tylko o to by było tak dobrze jak warunki pozwalają.

Tryb low i matt grey w większości zwyczajnie święcących projektorów (w granicach 350 - 400 lumenów) to moim zdaniem za mało jak na ekran większy od 100 cali. Nawet w trybie high będzie to po 1000 godz. (zależnie od szczęścia) za mało. Obraz będzie wtedy lekko "przymulony" , mało dynamiczny.

To oczywiście moja opinia i przyjmuję do wiadomości, że innym ludziom mogą takie niuanse nie przeszkadzać i wystarczy im po prostu wielki ekran - a jakość jest rzeczą drugorzędną.

Co do własnoręcznej kalibracji to bez pewnych wydatków i sporej ilośći poświęconego czasu się nie obędzie - wybitnie dobrze napisany tutorial jest tutaj
http://www.curtpalme.com/forum/viewtopic.php?t=10457

PS. Ten Epson ma bardzo duże możliwości zoomu - przy 100 calach może być 3,3 m od ekranu. Warto to wykorzystać i wyciągnąć więcej z lampy.
 
Ostatnia edycja:

maracz

New member
Tidus1024->Wcale nie przeczę Twoim wywodom, prawdopodobnie jest taj jak piszesz i jednej osobie mniej dynamiczny obraz nie będzie przeszkadzał a drugiej tak.A tak żartem to: TRYB LAMPY LOW+EKRAN HK=BARDZIEJ SMOLISTA CZERŃ.. hi.hi.hi.!
 

bestisz

Member
@Tidus1024 tak właśnie też sobie pomyślałem że może warto by dać projektor bliżej ekranu i wtedy na zdrowy chłopski rozum powinno być jaśniej, ostrzej i ogólnie wyraźniej.
Ekspertem nie jestem ale po wyliczeniu odległości na stronie która jest w tematach podpiętych wyszło mi że przy ekranie 104" najbliższa odległość projektora od ekranu to 3,65m i przy takiej odległości zoom jest na poziomie x1.88. Z tego co widzę projektor pozwala na jeszcze bliżej lecz już są sugestie żeby zastosować większe pomieszczenie;).
 

Tidus1024

New member
Bez reklam
maracz napisał:
Tidus1024->Wcale nie przeczę Twoim wywodom, prawdopodobnie jest taj jak piszesz i jednej osobie mniej dynamiczny obraz nie będzie przeszkadzał a drugiej tak.A tak żartem to: TRYB LAMPY LOW+EKRAN HK=BARDZIEJ SMOLISTA CZERŃ.. hi.hi.hi.!

To akurat prawda, z tym, że odbywa się to kosztem jasnych scen.

bestisz: tu nie chodzi o większy pokój :) ale to i tak nie ma żadnego znaczenia. Najbezpieczniej jest przyjąć za zasadę, że światło z projektora jest zawsze za słabe. Projektory do 50 tys., których to nie dotyczy to najwyższe Optomy i oczywiście najnowsze modele JVC, gdzie wręcz wskazane jest by światło lekko ograniczyć.
 

bestisz

Member
@Tidus1024 czyli konkluzja krótka. Jeśli chcemy mieć akceptowalny obraz na jakimkolwiek projektorze z zakresu cenowego w którym większość z nasz piszących tutaj się mieści, to musimy mieć pomieszczenie najlepiej zaciemnione w 100%.
Jeżeli przy urządzeniach za 50tys. zalecają zaciemnienie to w "naszych" pokoje powinny być wymalowane na czarno i nie powinno być okien:D.
 

matkol

New member
Kupilem do swojego Panasonic AX200 ekran OPTOMA DS-9092PM za 270zl, nie sadzilem ze za ta cene bedzie to tak dobrze wykonany ekran.
Mialem od znajomego na test ekran firmy KRAFTMANN w cenie 700zl, ktory mial lekkie falowanie po bokach i stwierdzilem ze ten co kupie bedzie pewnie gorszy.
Okazalo sie jednak ze jest prawie idealnie, jest lekkie falowanie po bokach, ktore mozna zlikwidowac zwijajac rozbiegowke ekranu do zera, jednak ja potzrebowalem calosc, wiec umiescilem w dolnej rurce po bokach po jednym 20cm precie z medzi co spowodowalo ze ekran jest idelanie gladki.

Jestem bardzo mile zaskoczony ze za 270zl mozna bylo kupic tak dobrej jakosci ekran.

edit: dostalem pm-y z pytaniem gdzie tak tanio kupilem
http://www.sklep.abad.pl/index.php?type=show_prod&id=49646mhtml:{9DA620E4-F3AA-48E2-BC87-E5C88BE84317}mid://00000686/!x-usc:http://www.sklep.abad.pl/
 

Tidus1024

New member
Bez reklam
bestisz napisał:
@Tidus1024 czyli konkluzja krótka. Jeśli chcemy mieć akceptowalny obraz na jakimkolwiek projektorze z zakresu cenowego w którym większość z nasz piszących tutaj się mieści, to musimy mieć pomieszczenie najlepiej zaciemnione w 100%.
Jeżeli przy urządzeniach za 50tys. zalecają zaciemnienie to w "naszych" pokoje powinny być wymalowane na czarno i nie powinno być okien:D.
Niektórym nawet nie wystarczy wymalowanie na czarno, bo czarna farba odbija pewien procent światła - lepszy jest welwet lub welur ;)

Ale to oczywista sprawa - dla każdego projektora trzeba pokój zaciemnić czyli odciąć dostęp światła do pokoju - niekoniecznie trzeba malować ściany. Najgorszy są ściany najbliżej ekranu czyli sufit i podłoga - to od nich odbija się najwięcej światła. Są rozmaite rozwiązania tymczasowe - na przykład naciąganie na czas projekcji czarnego materiału na sufit, podłogę lub przylegającą ścianę. Rozwiązań jest wiele ;) Takie rozwiązania są potrzebne by na przykład projektorach JVC uzyskać prawie idealną czerń.

Najczęściej jednak jest tak, że tańsze projektory niejako definiują potrzeby
i oczekiwania użytkowników, które najczęściej nie są wygórowane. Stąd też te wszystkie peany o świeżo kupionym nowiutkim i oczywiście najlepszym na świecie projektorze za 3 tys. zł ;)
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
Matkol, cena wybitna jak na dzisiejsze kursy walut... :eek: Widać że DS 9092 wrócił na nasz rynek po zimowo-wiosennym zaniku... ;)
Ja swoją Optomę też chciałem wyprostować balastem, ale w tej rurce za chiny ludowe nie mam miejsca, siedzi w niej zwinięta końcówka materiału... :roll: Coś kiedyś pewnie do dolnej rury podwieszę... :rolleyes:
 
Do góry